Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - „Ida” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / „Ida” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

„Ida” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Bohaterowie z krwi i kości

 

plakat filmu ida czarno biały z twarzą głównej bohaterki na pierwszym planieSacrum i profanum, a w tle wielka historia – wyjątkowo trudne są takie wyzwania, trudne, bo łatwo popaść w banał lub w dydaktykę, łatwo zapomnieć o wartościach artystycznych i skupić się na szerzeniu poglądów, obojętnie jakich poglądów. A „Ida” to właśnie opowieść o sacrum i profanum, opowieść snuta w oparach wielkiej narodowej historii, z którą naród nie potrafi sobie poradzić... Artystycznego samobójstwa jednak nie ma, „Ida” jest oglądana i jest nagradzana, zresztą nie tylko w Polsce – film zwrócił uwagę krytyki na festiwalach w Toronto, w Londynie, Warszawie, w Gdyni. To fakty, z którymi trudno dyskutować, to fakty, które skłaniają do udzielenia kredytu zaufania zanim jeszcze zasiądzie się przed ekranem.


Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na pokaz opatrzonej audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących „Idy” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Nagradzany na całym świecie film zostanie wyświetlony 17 grudnia 2013 roku w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych (Warszawa, ul. Konwiktorska 7). Początek o godzinie 17.00.


Pokaz zostanie poprzedzony rozmową z gościem specjalnym, gościem, który wprowadzi nas w świat filmu i Polski.


Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc jest jednak ograniczona, prosimy więc o ich wcześniejszą rezerwację. Zgłoszenia przyjmuje Ania Żórawska


e-mail: ania@kulturabezbarier.org

 

22 100 36 94


Fabularnie „Ida to historia podróży dwóch spokrewnionych ze sobą kobiet, młodziutkiej zakonnicy i stalinowskiej sędzi wsławionej w procesach politycznych, to podróż dwóch Żydówek starających się dotrzeć do prawdy o śmierci swych rodziców, krewnych, swego narodu. Mnóstwo w tym filmie pytań, mnóstwo metafor wpisanych w losy zwykłych ludzi z poplątanym życiem i wielkimi grzechami na sumieniu i brak jednoznacznych odpowiedzi, brak łatwych podziałów na Katów i ofiary. To widz ma decydować, czy stać go na odpowiedź...

 

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Zakochaj się w filmie” dofinansowanego z budżetu Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Galeria zdjęć

  • Plakat filmu

    Plakat filmu "Ida"

Powrót do: Aktualności