Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Wystawa "Jak zrobić muzeum?" z audiodeskrypcją

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Wystawa "Jak zrobić muzeum?" z audiodeskrypcją

Wystawa "Jak zrobić muzeum?" z audiodeskrypcją

10 grudnia 2014(środa) godz.16.30-18.00 - Muzeum Historii Żydów Polskich - oprowadzanie po wystawie czasowej "Jak zrobić muzeum?" z audiodeskrypcją

 

Prowadzenie: Jan Grądzki

 

Zapraszamy do zapoznania się z historią tworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od narodzin idei i pierwszych działań podjętych w 1993 roku przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny po jej ostateczną realizację w 2014 roku.

 

Zanim powstała instytucja, zanim stanął budynek, zrodził się projekt wielkiej wystawy pokazującej 1000 lat historii polskich Żydów. W ciągu dwudziestu lat tworzenia muzeum w społeczeństwie polskim zaszło wiele zmian. Muzeum POLIN jest świadectwem dokonującej się w tym czasie politycznej transformacji, początków procesu przywracania pamięci historycznej i kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego.

 

Na wystawie „Jak zrobić muzeum?” chcemy odsłonić warsztat tworzenia nowoczesnego muzeum. Jaką historię Muzeum powinno opowiedzieć? W jaki sposób? Do kogo jest ona adresowana? „Z biurowych szuflad” wyciągnęliśmy dokumenty, listy, pisma, szkice, foldery. Prezentujemy też archiwalne nagrania, modele, wizualizacje oraz zdjęcia – nie tylko oficjalne, ale też wykonane przypadkowo, w trakcie prac. Materiały te świadczą o dylematach, z jakimi musieli zmierzyć się twórcy Muzeum na różnych etapach prac oraz wybory, których musieli dokonywać. Zapraszamy do zapoznania się z ewolucją wystawy, do samodzielnego wybrania zwycięskiego projektu na budynek oraz do obejrzenia konkursowych propozycji Ohelu i różnych wersji logotypu Muzeum. Integralnym elementem ekspozycji są filmy z udziałem kilkunastu z pośród wielu osób zaangażowanych w projekt oraz prezentacja poświęcona architekturze budynku, o której opowiada sam architekt, Rainer Mahlamäki.

 

W ramach wystawy udostępniamy model budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Znajduje się w małej sali wystaw na pierwszym piętrze. Model dostępny jest dla osób niewidzących, można go dotykać. Dostępne jest między innymi wnętrze modelu, pozwalające na zapoznanie się z kształtem ścian krzywoliniowych holu głównego. Model jest opisany w alfabecie brajla.

 

Zgłoszenia przyjmuje Zuzanna Benesz:

tel. 505 423 116

e-mail: zbenesz@polin.pl

Galeria zdjęć

  • Plakat wystawy

    Plakat wystawy

  • Logo Muzeum Historii Żydów Polskich

    Logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Powrót do: Aktualności