Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - III Forum Kultury bez Barier - Pułapki dostępności

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / III Forum Kultury bez Barier - Pułapki dostępności

III Forum Kultury bez Barier - Pułapki dostępności

13 listopada (poniedziałek), godz. 9.45 -15.00
Miejsce: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Sala Multimedialna, wejście od ul. J. Burschego

Serdecznie zapraszamy pracowników instytucji kultury, animatorów i edukatorów na III Forum Kultury bez Barier. Zaproszenie kierujemy zarówno do osób, które biorą już udział w Warszawskim Festiwalu Kultury bez Barier, jak i do tych, które zastanawiają się czy dołączyć do kolejnych edycji.

Zgłoszenia przyjmuje Aleksandra Sztajerwald: aleksandra@kulturabezbarier.org

O tym, że kultura powinna być dostępna już wiemy. Coraz więcej jest instytucji w Polsce, które oferują wydarzenia kulturalne z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących, tłumaczeniem na język migowy, pętlą indukcyjną, materiałami do dotykania. Coraz więcej jest miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu.

Jednak nie wszędzie udaje się nam zaprosić tylu uczestników ilu byśmy chcieli. Dlaczego tak jest? Jakie błędy popełniamy? Co jest magnesem dla osób G/-głuchych, a co jest atrakcyjne dla osób z niepełnosprawnością wzroku? Czy chcemy spotykać się na wszystkich wydarzeniach razem, bez względu na niepełnosprawność, czy może jednak są miejsca
i działania, w przypadku których wolelibyśmy, my odbiorcy i my edukatorzy, rozdzielić zajęcia. Kiedy i jak to dobrze zrobić?

Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zastanowimy się wspólnie czy mniej nie znaczy czasem więcej? Czy lepiej zrezygnować z nadmiaru wydarzeń na rzecz ich jakości, czy może przeciwnie? Chcemy więcej, bo chcemy mieć wybór, chcemy stanąć przed dylematem: czy dziś pójdę do teatru czy do muzeum?

Podczas forum będziemy czerpać z doświadczeń uczestników i przedstawicieli instytucji. Zależy nam, aby stworzyć przestrzeń do wymiany myśli i opinii na temat dostępności
a szczególnie jej pułapek.RAMOWY PROGRAM

9.45 - 10.00

Rejestracja uczestników

10.00- 10.15

Wprowadzenie do tematu forum - Anna Żórawska, Robert Więckowski (Fundacja Kultury bez Barier)

10.15 - 11.15

Udział w wydarzeniach kulturalnych z perspektywy odbiorców – osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną w grupach integracyjnych i integrujących. Wprowadzenie do dyskusji w grupach.

Daniel Kotowski, Monika Dubiel, Iwona Rudol-Grabowska

11.15 -11.30

Przerwa kawowa

11.30 – 13.00

Praca w grupach moderowanych (World Café).

Uczestnicy forum, będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami przy stolikach dedykowanych odbiorcom z poszczególnymi niepełnosprawnościami. Praca będzie odbywała się systemem rotacyjnym, tak aby każdy mógł zabrać głos we wszystkich grupach.

Wśród poruszanych zagadnień będą m.in. możliwości instytucji kontra potrzeby odbiorców, wydarzenia dedykowane danej grupie odbiorców czy wydarzenia łączące grupy odbiorców o różnych potrzebach, a także mocne i słabe strony V Festiwalu Kultury bez Barier.

Moderatorzy: Anna Rochowska (TR Warszawa), Aleksandra Sztajerwald (Fundacja Kultury bez Barier), Olga Michalik (Muzeum Łazienki Królewskie), Paulina Celińska i Anna Zdzieborska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Daniel Kotowski, Monika Dubiel, Iwona Rudol-Grabowska

13.00 - 13.15

Przerwa kawowa

13.15 – 14.30

Prezentacja wyników pracy w grupach połączona z wnioskami z Rajdu bez Barier.

14.30 – 15.00

Podsumowanie III Forum Kultury bez Barier - Anna Żórawska, Robert Więckowski (Fundacja Kultury bez Barier)

Galeria zdjęć

  • Zdjęcie z poprzedniego, II Forum Kultury Bez Barier

    Zdjęcie z poprzedniego, II Forum Kultury Bez Barier

Powrót do: Aktualności