Fundacja Kultury Bez Barier - Zakochaj się w Czechach!

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Zakochaj się w Czechach!

Zakochaj się w Czechach!

Ahoj! Bardziej zjawiskowo być nie może – Mariusz Szczygieł o Czechach, a po nim oskarowy „Kola” Jana Svěráka z audiodeskrypcją i napisami


zdjęcie Mariusza Szczygła, w tle Praga


Je to úchvatná kultura.

Mariusz Szczygieł w „Zakochaj się w kulturze”

 

To nie będzie czeski film. Nie będzie tak, że nikt nie będzie wiedział o co chodzi. Każdy, kto zechce, dowie się dużo, a przynajmniej zatęskni za tym, by czegoś się dowiedzieć. Myśl przewodnia – Czechy.

 

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Zakochaj się w kulturze”. Tym razem zastukamy do drzwi Czech, zjawimy się nad Wełtawą i, bardzo w to wierzymy, zakosztujemy odrobiny pohody. Przewodnik będzie wyborny – Mariusz Szczygieł, redaktor, dziennikarz, autor bestsellerowych książek o naszych południowych sąsiadach „Gottland” i „Zrób sobie raj” . A po rozmowie o Czechach, już prawdziwy czeski film, zdobywca Oskara i Złotego globu – „Kola” Jana Svěráka, oczywiście z audiodeskrypcją i napisami (polską ścieżką dialogową).

 

Spotkanie odbędzie się 25 lutego 2013 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (Warszawa, ul. Elektoralna 12). Początek, tym razem wyjątkowo, o godzinie 17.30.


Wstęp jest bezpłatny, prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zgłoszenia przyjmuje Robert Więckowski –

e-mail: robert@kulturabezbarier.org

Tel.: 22 486 96 42 wew. 4

 

Mariusz Szczygieł redaktor, założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu oraz w jej ramach Polskiej Szkoły Reportażu i księgarni z literaturą faktu Wrzenie Świata., autor książek o Czechach „Gotland” i „Zrób sobie raj”. Oba tytuły to, zupełnie subiektywnie, zjawiskowe opowieści o naszych południowych sąsiadach.  We wstępie do „Zrób sobie raj” autor napisał „„Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego.

Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem

tam spotkać.”

 

 „Kola” Jana Svěráka to niesamowita, zabawna i wzruszająca opowieść o przyjaźni pewnego muzyka z pięcioletnim chłopcem, przyjaźni nieoczekiwanej, narzuconej przez los. Wszystko zaczyna się, gdy muzyk - playboy i lekkoduch żeni się z pewną Rosjanką. Ślub to kontrakt – on dostaje pieniądze, ona obywatelstwo czeskie i szansę na wyjazd dalej na zachód. Kobieta rzeczywiście wyjeżdża, porzuca jednak syna, który trafia do przybranego taty. 5 letni Kola zaprowadzi muzyka w światy, których istnienia nawet nie podejrzewał.

 

plakat filmu

Galeria zdjęć

  • Okładka książki Mariusza Szczygła

    Okładka książki Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj"

  • logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego