Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Konferencja "Dotknij sztuki"

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Konferencja "Dotknij sztuki"

Konferencja "Dotknij sztuki"

 


Dotknij sztuki.

O edukacji poprzez inne zmysły niż wzrok

Konferencja prasowa MOCAK-u, Fundacji Kultury bez Barier i Fundacji Siódmy Zmysł

 

Data: 17.11.2015, godz. 12.

Miejsce: Sala audiowizualna MOCAK-u

Uczestnicy: dr Anna Jankowska (Fundacja Siódmy Zmysł/Uniwersytet Jagielloński), dr Karina Jarzyńska (MOCAK), Zofia Kerneder-Giemborek (MOCAK), Anna Żórawska i Robert Więckowski (Fundacja Kultury bez Barier),

 

17 listopada o godzinie 12 zapraszamy dziennikarzy oraz wszystkich zainteresowanych niekonwencjonalną edukacją i nowymi sposobami myślenia o udostępnianiu sztuki na konferencję prasową poświęconą pracy z osobami z dysfunkcją wzroku.

 

MOCAK od kilku lat prowadzi projekt Dotknij sztuki adresowany do osób niewidomych. Zespół Muzeum przeszedł szkolenie przeprowadzone przez Fundację Kultury bez Barier. W przedsięwzięcie to zaangażowana jest konserwator sztuki współczesnej Zofia Kerneder-Giemborek. Muzeum organizuje warsztaty dla osób niewidomych, zajęcia integracyjne i warsztaty tyflograficzne. Obecnie we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł trwają prace nad wdrożeniem innowacyjnego projektu Open Art – Sztuka współczesna dla wszystkich mającego na celu stworzenie multimedialnego przewodnika na smartfony i tablety, który ułatwi dostęp do dzieł sztuki zarówno osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku, jak i osobom bez takich niepełnosprawności. Dzięki temu chcemy wspierać wspólne i integracyjne zwiedzanie. W przewodniku zostaną udostępnione dzieła sztuki współczesnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Na spotkaniu prezentowane będą materiały dokumentujące dotychczasowe osiągnięcia MOCAK-u, między innymi realizacje z warsztatów z udziałem Roberta Kuśmirowskiego i Rafała Bujnowskiego oraz organizacji współpracujących z Muzeum na obszarze niekonwencjonalnej edukacji.

 

W konferencji prasowej wezmą udział: Anna Żórawska (prezes Fundacji Kultury bez Barier), Robert Więckowski (wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier), Zofia Kerneder-Giemborek (konserwator sztuki współczesnej, autorka audiodeskrypcji do wybranych dzieł z Kolekcji MOCAK-u), dr Anna Jankowska (prezes Fundacji Siódmy Zmysł), dr Karina Jarzyńska (specjalistka ds. Edukacji, MOCAK).

 

Fundacja Kultury bez Barier – misją Fundacji jest udostępnianie kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Podejmowane w ramach Fundacji działania mają prowadzić do stworzenia warunków gwarantujących osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu komfort w czasie wizyty w kinie, teatrze, muzeum i galerii; warunków dających możliwość samodzielnego i kompetentnego odbioru sztuki. Systematyczne i powszechne udostępnianie tekstów kultury ma być także kierowanym do wszystkich zaproszeniem do dialogu o potrzebie i możliwościach budowania społeczeństwa otwartego, świadomego, wolnego od stereotypów i uprzedzeń. Do tej pory dzięki działaniom Fundacji udało się zaadaptować przestrzeń siedmiu muzeów na terenie całej Polski, wykonać audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących do kilkudziesięciu filmów oraz udostępnić ponad 80 spektakli teatralnych.

 

Fundacja Siódmy Zmysł – została założona w styczniu 2011 roku. Powstała dzięki pasji osób zajmujących się audiodeskrypcją teoretycznie i praktycznie. Członkowie Fundacji za motto swoich działań uznają angielskie powiedzenie: teoria rozwija praktykę, a praktyka teorię. Celem Fundacji jest podnoszenie jakości życia osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, a także odnajdywanie relacji pomiędzy naukowym doświadczeniem i praktyką zarówno w tworzeniu audiodeskrypcji, jak i napisów dla osób niesłyszących. Fundacja realizuje między innymi takie projekty jak Okolice sztuki. Audiodeskrypcja – Integracja – Ekspresja, Open Art  – Sztuka współczesna dla wszystkich (www.openart.ibemag.pl) czy AudioMovie (www.audiomovie.pl).

 


 

Galeria zdjęć

  • Zdjęcie promujące konferencję

    Zdjęcie promujące konferencję

Powrót do: Aktualności