Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Pokaz filmu "Dziewczynka w trampkach" bez barier

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Pokaz filmu "Dziewczynka w trampkach" bez barier

Pokaz filmu "Dziewczynka w trampkach" bez barier

Międzynarodowe kino w projekcie "Zakochaj się w filmie" już od 11 czerwca 2013 roku!


 11 czerwca 2013 roku startujemy z nowym projektem „Zakochaj się w filmie”.

 

Tym razem w naszej kulturalnej kuchni serwować będziemy specjały filmowe z różnych zakątków świata jak zwykle z audiodeskrypcją, napisami oraz pętlą indukcyjną.

Daniem głównym w najbliższy wtorek będzie niezwykle mądry, ciepły i wzruszający film „Dziewczynka w trampkach”, który wchodzi do polskich kin 7 czerwca 2013 roku.  Film odniósł już wielki międzynarodowy sukces. Swoją światową premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 2012 i od tamtej pory krąży po międzynarodowych przeglądach, wszędzie wzbudzając entuzjastyczne recenzje i burzę oklasków. W przyszłym roku tytuł ten będzie Saudyjskim kandydatem do Oscara. Nie może Was zatem zabraknąć!

Równie pyszna będzie rozmowa z naszym gościem – prof. Ewą Machut-Mendecką - polską arabistką i islamistką, literaturoznawczynią, pracującą w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgodnie z treścią filmu będziemy mówić o sytuacji kobiet z uwzględnieniem Arabii Saudyjskiej, religii, tradycji i ich wpływie na system norm i kształtowanie obyczajów, buncie, determinacji i wierze w przemiany!

Zapewniamy tłumaczenie na język migowy.

 

11 czerwca 2013 r., godz. 17:00.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Ul. Elektoralna 12

Sala Widowiskowa

 

 

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zgłoszenia przyjmuje Ania Żórawska:

ania@kulturabezbarier.org

tel. 22 486 96 42 wew. 4 

 

Więcej informacji o filmie:

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze – ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

Dziewczynka w trampkach (Wadjda) to fabularny debiut Saudyjki Haify al-Mansour, pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej, w dodatku po raz pierwszy w całości nakręcony na terenie Królestwa. W kraju, w którym przez lata nie istniało ani jedno kino, a oglądanie filmów uważane było za sprzeczne z Islamem, reżyserce udało się zrealizować ciepły, pogodny film, niosący jednocześnie przekaz o wielkiej wewnętrznej sile. W kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, dziewczynka w trampkach walczy o swoje marzenia.

Al Mansour daje nadzieję, że w Arabii Saudyjskiej, choć w bardzo wolnym tempie, zachodzą zmiany kulturowe, nawet jeśli nie na szczeblu oficjalnym, to w ludzkiej, jednostkowej mentalności. Matka Wadjdi, praktycznie bez słowa porzucona przez męża, w końcu przyzna rację córce, zaś rower stanie się w filmie symbolem wiary w przemiany, które powinny stać się dziełem kolejnych, coraz bardziej świadomych pokoleń.

Katarzyna Wolanin, filmaster.pl

 

Wsparcia udzielają: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki,  AP Manana, Katedra Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Plenum

Projekt „Zakochaj się w filmie” współfinansuje m.st. Warszawa.

 

Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć

  • plakat filmu

    plakat filmu

  • logo m.st. Warszawy

    logo m.st. Warszawy

Powrót do: Aktualności