Fundacja Kultury Bez Barier - Kraków - Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd

Są współczesnymi pielgrzymami. Są stale w drodze, tej rzeczywistej i tej symbolicznej. Pielgrzymują, bo czują, że są wciąż nie u siebie, że jeszcze nie znaleźli swej ziemi obiecanej. Szukają, bo to, co widzą dokoła nie zgadza się im z wizją Ojczyzny, którą odnajdują w swej biblii – w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.
- Punktem wyjścia inscenizacji jest to nieustanne pielgrzymowanie Polaków do Polski – wyśnionej, wspaniałej, świętej, ale wciąż nieosiągalnej. Ta wędrówka pozwala na rytualne przeżywanie powrotu do źródeł wszelkiego dobra i piękna, przy wtórze żarliwych modlitw zanoszonych do nieba – czyli tej mitycznej Ojczyzny. Bohaterami spektaklu są współcześni pielgrzymi, którzy – wyśpiewując kolejne antyfony do Polski – odbywają podróż w głąb narodowej duszy – mówi reżyser spektaklu Mikołaj Grabowski.

 

Zdjęcie ze spektaklu

 

Premiera spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbyła się 11 maja 2013 roku.

 

Spektakl został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".