Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Teatrosfera bez barier - podsumowanie

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
64%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Teatrosfera bez barier - podsumowanie

Teatrosfera bez barier - podsumowanie

Zachęcamy do przeczytania podsumowania spektakli, które odbyły się w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie w ramach projektu „Teatrosfera bez barier”!

 

 

Bogaty wachlarz wydarzeń świata kultury i rozrywki jest coraz częściej dostępny osobom z niepełnosprawnościami. W ostatnich latach, dzięki wdrażaniu takich udogodnień jak audiodeskrypcja dla niewidomych lub napisy dla niesłyszących, znikają bariery, które wielokrotnie zniechęcały osoby z niepełnosprawnościami do wyjścia z domu na spektakl teatralny, seans filmowy czy wystawę dzieł sztuki.

 

Temat jest mi szczególnie bliski, gdyż jestem osobą niewidomą i z własnego doświadczenia wiem, jak niewiarygodnie pomocna jest audiodeskrypcja.

 

Umożliwia ona nam - osobom niewidomym – samodzielny odbiór tego, czego nie możemy zobaczyć. Dzięki audiodeskrypcji wiemy, jak wyglądają elementy scenografii i kostiumy aktorów, wiemy też co dzieje się na scenie w czasie, gdy aktorzy milczą, a przedstawienie trwa w ich ruchu, gestach, w grze świateł i kolorów. Wiedza ta jest często kluczowa dla uchwycenia sensu niektórych scen, a czasami całego spektaklu; zawsze pomaga pełniej zrozumieć przesłanie przedstawienia.

 

            Bardzo cieszy mnie fakt, iż coraz więcej teatrów podejmuje inicjatywę udostępniania spektakli dla osób z dysfunkcją wzroku a także słuchu. Jeszcze niedawno w Lublinie, skąd pochodzę, nie było możliwości obejrzenia sztuki teatralnej z audiodeskrypcją. Teraz się to zmieniło. Teatr im Juliusza Osterwy w Lublinie, we współpracy z Fundacją Kultury bez barier, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom widzów niepełnosprawnych. W październiku i listopadzie miałam przyjemność wraz z kilkoma niewidomymi przyjaciółmi obejrzeć dwie sztuki w wersji bez barier: dramat Antona Czechowa "Trzy siostry", a także „Seks nocy letniej” - komedię romantyczną na podstawie filmu Woodey’ego Alena. Tuż przed każdym ze spektakli osoby z dysfunkcją wzroku otrzymały odbiorniki do audiodeskrypcji. Treść audiodeskrypcji była odczytywana na bieżąco, dzięki czemu mogliśmy w pełni podziwiać grę aktorów i chłonąć sztukę. Również osoby niesłyszące i słabosłyszące mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich napisów, które umożliwiły im zrozumienie werbalnych treści spektakli. Różnorodność repertuaru sprawiła, że każdy miłośnik sztuki teatralnej znalazł coś dla siebie.

 

Oprócz audiodeskrypcji, dodatkowo przed spektaklem "Seks nocy letniej", niewidomi widzowie mogli dotknąć dwóch makiet przedstawiających elementy scenografii. Dużo łatwiej było nam, dzięki temu, wyobrażać sobie przestrzeń poszczególnych scen. Dużo łatwiej, choć oczywiście jeszcze wspanialsza byłaby możliwość dotknięcia oryginalnych elementów scenografii oraz kostiumów noszonych przez bohaterów. Pozwoliłoby to niewidomym widzom na chwilową podróż w czasie i przestrzeni i wpłynęłoby na jeszcze pełniejszy odbiór sztuki.

 

            Jako niewidoma miłośniczka sztuki teatralnej, jestem zachwycona inicjatywą spektakli bez barier. Pragnę serdecznie podziękować dyrekcji Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Fundacji Kultury bez barier za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym przedsięwzięciu. Razem z moimi niewidomymi przyjaciółmi z niecierpliwością czekam na następne tego typu wydarzenia. Mam też nadzieję, że takie inicjatywy będą podejmowane coraz częściej.

 

 

Ewelina Wasilewska

Galeria zdjęć

  • Zdjęcie uczestników spektaklu przed Teatrem Osterwy

    Zdjęcie uczestników spektaklu przed Teatrem Osterwy

Powrót do: Aktualności