Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Wydarzenia z pętlą indukcyjną w maju!
Wydarzenia z pętlą indukcyjną w maju!
22 maja 2014 (czwartek) g. 19.00 - Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki - Teatr Tańca "Arena Choreografów" z pętlą indukcyjną
Kino ELEKTOR
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
7 maja 2014 (środa) godz. 19.00
FILMY Z PĘTLĄ INDUKCYJNĄ
- NIEZALEŻNA REPUBLIKA SAMOSIUK
- ZE SNU SEN
Bilety: 10 zł dostępne w siedzibie MCKiS (pn.-pt. w godz. 11.00-19.00). Informacje: 783 708 380, 22 586 42 59
- NIEZALEŻNA REPUBLIKA SAMOSIUK
Reż. Adam Lewandowski,
Prod. Kuba Kosma, Kosma Films
Portret wybitnego operatora, który wprowadził do polskiego kina m.in. estetykę "kamery z ręki", barwnego świecenia i pracy przy minimalnej ekspozycji. W latach 70. Zygmunt Samosiuk był gwiazdą kinematografii (operatorzy bili się o to, by móc u niego szwenkować), pozostając jednocześnie bardzo skromnym i ciepłym człowiekiem. Zmarł nagle w 1983, zostawił po sobie niezapomniane kadry z Brzeziny, Krajobrazu po bitwie czy Austerii. W filmie w sposób przejmujący wspominają Samosiuka współtwórcy i przyjaciele – wśród nich Andrzej Wajda, Piotr Szulkin, Krzysztof Gradowski, Janusz Majewski, Bogdan Dziworski, Irena Karel, Daniel Olbrychski, Zygmunt Malanowski, Marian Marzyński, Renata Pajchel.
-ZE SNU SEN
Reż. Adam Kuczyński
Prod. Zdzisław Kuczyński; Agencja Produkcji Filmowej; Telewizja Polska - II Program
Studio Filmowe Logos
Nocny tramwaj numer dwanaście sunie cicho przez uśpione miasto. Dookoła panuje mrok. Żółte światła ulicznych latarni rozświetlają unoszące się nad ziemią opary błękitnej mgły. Surrealistyczny nastrój sennej fantasmagorii - jak u Hasa! - potęgują postacie zasiadające w staroświeckim wagonie. Jest wśród nich Felicja z Jak być kochaną, Kuba z Pętli i Józio z Sanatorium pod Klepsydrą w złotym hełmie na głowie. Wreszcie tramwaj mija otwierające się z wolna wrota zajezdni. Pasażerów już nie ma. Naprzeciw pustej "dwunastce" wychodzi samotny Wojciech Has. Bohater fabularyzowanego dokumentu urodził się w 1925 roku w Krakowie. Tam też ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. On sam jest po prostu Krakowem - mówi o artyście Gustaw Holoubek. Zadebiutował w 1947 roku średniometrażowym obrazem Harmonia, potem związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Dopiero w 1958 roku powstał pierwszy film fabularny Hasa - Pętla według opowiadania Marka Hłaski. W kolejnych latach reżyser nakręcił następne, między innymi Pożegnania na podstawie powieści Stanisława Dygata, Rozstania, Jak być kochaną, Rękopis znaleziony w Saragossie uhonorowany Nagrodą Specjalną w Cannes, Szyfry, Lalka, Sanatorium pod Klepsydrą według prozy Brunona Schulza, Osobisty pamiętnik grzesznika. Od 1974 roku Wojciech Has wykładał w łódzkiej szkole filmowej, był także jej rektorem. Na filmowy portret jednego z najwybitniejszych i najciekawszych reżyserów polskich składają się ilustrowane cytatami z filmów artysty wypowiedzi trojga znakomitych aktorów występujących w obrazach mistrza - Barbary Krafftówny, Gustawa Holoubka - zagrał aż w ośmiu filmach - i Jana Nowickiego, a także scenografa Jerzego Skarżyńskiego, który pracował przy kilku realizacjach Hasa. Rolę cicerone po onirycznym świecie kreowanym przez "poetę czasu, przemijania i śmierci" pełni pisarz Piotr Wojciechowski. Na ekranie pojawia się też sam bohater. Parokrotnie, tylko na chwilę, milcząco. Ale dominującą obecność jego osobowości i jego wielkiej sztuki odczuwa każdy widz filmu Adama Kuczyńskiego, od czołówki po napisy końcowe.
Scena Elektoralna – Teatr Tańca
22 maja 2014 (czwartek) godz. 19.00
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul . Elektoralna 12
Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MCKiS (pn.-pt. w godz. 11.00-19.00).
Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380
Arena Choreografów
Z PĘTLĄ INDUKCYJNĄ
W ramach spotkań z Teatrem Tańca przygotowywane są wieczory poświęcone młodym choreografom – A-CH. Arena Choreografów. Są to pokazy prac choreograficznych młodych, niezależnych twórców z całej Polski oraz tych Polaków, którzy tworzą i mieszkają poza granicami kraju.
Celem cyklu wieczorów jest prezentacja osiągnięć polskiego Teatru Tańca i Teatru Ruchu, poprzez pokazanie dorobku solowych wykonawców oraz zespołów, odwołujących się do różnorodnych trendów, technik i stylów istniejących współcześnie w tej formie sztuki. Prezentacja dokonań młodego środowiska Teatru Tańca, nieistniejącego wciąż jeszcze w „oficjalnym” obiegu, nieposiadającego żadnego profesjonalnego zaplecza instytucjonalnego, staje się realna dzięki Scenie Elektoralna.
W programie A-CH 5. Areny Choreografów 22 maja zaprezentujemy prace choreograficzne: studentów Kierunku Taniec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureatów VIII Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych/ Bytom 2014 oraz niezależnych choreografów i zespołów z Warszawy.
W programie etiudy teatralne z dziedziny tańca, tańca współczesnego, neoklasycznego, break-dance, hip-hop, tańca jazzowego oraz flamenco i step.
Idea projektu A-CH. Arena Choreografów i opieka artystyczna wieczoru: Aleksandra Dziurosz
Projekt A-CH. Arena Choreografów jest częścią autorskiego programu Aleksandry Dziurosz
Warszawskie Centrum Tańca.
Koordynator/kontakt: Magda Chabros, 22 586 42 04, m.chabros@mckis.waw.pl
Powrót do: Aktualności