Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Zachęta - Wystawa „Wolny strzelec” dla osób niewidomych

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Zachęta - Wystawa „Wolny strzelec” dla osób niewidomych

Zachęta - Wystawa „Wolny strzelec” dla osób niewidomych

Sztuka dostępna. Spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku w Zachęcie!Terminem „wolny strzelec” (freelancer) określa się osobę o nienormowanym czasie pracy, niezwiązaną z pracodawcą stałą umową, zachowującą ślad „wolności” i uczestniczącą w grze rynkowej na innych zasadach. Wolnymi strzelcami w pewnym sensie są również artyści. Na wystawie w Zachęcie, w odpowiedzi na zaproszenie kuratorki, współcześni artyści wypowiadają się na temat swojej sytuacji społeczno-ekonomicznej i odpowiadają na pytanie, co to znaczy być artystą. Kilku spośród nich odnosi się wprost do tematu wolnego strzelca i podaje w wątpliwość pozycję twórcy na rynku sztuki. Najdobitniej czyni to Julita Wójcik. W obrębie istniejących przepisów prawa i biurokratycznych procedur instytucji kulturalnych poszukuje odpowiedzi na z pozoru prozaiczne pytania. Ile powinno kosztować dzieło sztuki? Ile powinien zarabiać artysta? Na wystawie posłuchamy wypowiedzi twórców na temat ich prywatnego życia i sytuacji finansowej. Zastanowimy się wspólnie nad pozytywnymi i negatywnymi aspektami wolności.

Porównując różne przedstawienia tematu wolności, odwołamy się również do prac, które podejmują temat ruchu i przemieszczania się. Zastanowimy się, co łączy, a co różni lot orła, pęd nieomylnej kuli kowboja bądź ćwiczenia pilota na płycie lotniska przed odlotem samolotu.

prowadzenie: Katarzyna Guzowska i Katarzyna Kucharska-Hornung

obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl
zbiórka w holu głównym Zachęty
pl. Małachowskiego 3, Warszawa
wstęp wolny

Nasi wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba prosimy o kontakt: tel. 22 556 96 42, e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl

Sztuka dostępna to cykl spotkań o sztuce współczesnej adresowany do osób z dysfunkcją wzroku. W ramach cyklu, raz w miesiącu, prowadzimy warsztaty wokół dzieł z kolekcji Zachęty i organizujemy oprowadzania po aktualnych wystawach. Dzieła sztuki udostępniamy za pośrednictwem audiodeskrypcji. Omawiając wybrane dzieła przestrzenne z naszej kolekcji, umożliwiamy ich dotykanie w rękawiczkach, a także udostępniamy kopie niektórych prac, wykonane w technice tyflografiki.
Dotknij, poczuj, zobacz.

Dojazd do Zachęty
Autobusami linii 102, 105, 107, 151, 174, 178
Przystanek „Zachęta”, przy ul. Królewskiej, na żądanie.
Przystanek w kierunku Krakowskiego Przedmieścia zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą. Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto do schodów głównych budynku.

Uwaga! Po drodze, tuż za przystankiem, wyjazd z parkingu służbowego. Schody wejściowe wysokie, strome. W obrębie portalu wejściowego troje drzwi, środkowe właściwe. Otwierają się automatycznie.
Przystanek w kierunku Marszałkowskiej zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem – w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę — w lewo, do schodów głównych budynku.

Galeria zdjęć

  • Wolny strzelec, widok ekspozycji, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013, fot. Agencja Medium

    Wolny strzelec, widok ekspozycji, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013, fot. Agencja Medium

Powrót do: Aktualności