Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na zwiedzanie z audiodeskrypcją!

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na zwiedzanie z audiodeskrypcją!

Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na zwiedzanie z audiodeskrypcją!

Zapraszamy na samodzielne zwiedzanie ekspozycji z audiodeskrypcją

 

 

Muzeum Powstania Warszawskiego dostosowuje swą ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym niewidzących i niedowidzących. Działający od kilku lat i dedykowany tej grupie eksperymentalny system audioprzewodników daje szansę zwiedzania ekspozycji zarówno  indywidualnie, jak  i  grupowo. Chociaż nie cała wystawa Muzeum została objęta opisem, osoba zwiedzająca ma do dyspozycji aż pięć godzin nagrań.  Podzielenie nagrania na wiele krótkich części sprawia, że każdy gość muzeum może dostosowywać ścieżkę zwiedzania do swoich preferencji. Treść merytoryczna opisująca wydarzenia powstańcze przepleciona jest z audiodeskrypcją ekspozycji. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnością wzroku ma szansę kompetentnie i samodzielnie poznać muzealną opowieść o Powstaniu Warszawskim.

 

System audioprzewodników działa w ten sposób, że nagrania poświęcone kolejnym przestrzeniom i eksponatom uruchamiają się automatycznie – wystarczy zbliżyć się do danego miejsca/ obiektu, by system samodzielnie zaczął odtwarzać odpowiednie nagranie. Słyszymy wtedy krótką charakterystykę otaczającej nas przestrzeni, a następnie za pomocą klawiatury wybieramy na urządzeniu interesujące nas teksty opisowe. Dla pełniejszego odbioru osoby niewidome mają szansę skorzystać z możliwości dotknięcia kilkunastu oryginalnych zabytkowych przedmiotów, m.in. hełmu, granatów, nabojów i powstańczej opaski dostępnych (za uprzednim zamówieniem) w muzealnej Sali Małego Powstańca. Treść audiodeskrypcji można pobrać też ze strony internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego w formacie MP3; planujemy rozpowszechnianie wybranych tekstów również na płytach audio.

 

Informacje dotyczące zwiedzania dostępne są na stronie Muzeum http://www.1944.pl/, w zakładce ”zwiedzanie”, natomiast rezerwacje możliwe pod numerem telefonu 22 539 79 33/47.

Galeria zdjęć

  • Zwiedzanie osób niewidomych Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Dominika Kucner

    Zwiedzanie osób niewidomych Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Dominika Kucner

Powrót do: Aktualności