Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Zapraszamy na III Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier i I edycję Dni Bez Barier!

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
64%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Zapraszamy na III Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier i I edycję Dni Bez Barier!

Zapraszamy na III Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier i I edycję Dni Bez Barier!

24.09-4.10.2015 i weekend 9.10-11.10.2015 - III WTKBB
25.09-3.10 - Dni Bez Barier

 

Gdybym mógł, chodziłbym do teatru codziennie. Gdybym mogła jeszcze raz to zobaczyć, na pewno bym tu wróciła. Każdemu z nas zdarzyło się tak pomyśleć. A gdy przeszkodą jest nie tylko brak czasu albo niewygodny dojazd?

 

Nie pozwólmy, żeby doświadczenie uczestnictwa w kulturze było jednorazowe i tylko dla wybranych. Wykorzystajmy trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier do zmiany na więcej. Więcej kultury.

 

Na razie udało nam się pokonać przestrzeń – w organizowanym po raz trzeci Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier bierze udział pięćdziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. Teraz chcemy razem pokonać czas i sprawić, aby organizowany raz do roku tydzień zamienił się w codzienność. Mamy gotowe narzędzia i wiemy jak to robić: audiodeskrypcja i tyflografika dla osób niewidomych i niedowidzących; tłumaczenia na język migowy, napisy i pętla indukcyjna dla osób niesłyszących i niedosłyszących; ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Weź udział w organizowanych przez nas wydarzeniach i przekonaj się, że kultury bez barier może być więcej.

 

Korzeniami WTKBB sięga wydarzeń, które od 2008 roku dzieją się w Warszawie za sprawą Fundacji Kultury Bez Barier i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcje napisy dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem „Poza Ciszą i Ciemnością”.

 

Cieszy nas fakt, że z roku na rok z bogatej oferty WTKBB korzysta coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. To dla nich  staramy się uczynić kulturę dostępną, to oni są dla nas motywacją w działaniu. Po jednym ze spektakli, do którego przygotowaliśmy audiodeskrypcję usłyszeliśmy „Oby dalej i WIĘCEJ”. Te słowa stały się niejako naszym mottem, czymś co nas popycha do przodu, nie pozwala si ę poddawać, nawet gdy lekko nie jest. Hasło tegorocznego festiwalu również wpisuje się w to myślenie. Mamy więc nadzieję, że 3. WTKBB nie będzie sukcesem tylko ze względu na różnorodną i ciekawą ofertę oraz pozytywne zaangażowanie instytucji kultury, ale przede wszystkim dlatego, że WIĘCEJ odbiorców z niepełnosprawnością i pełnosprawnych skorzysta z tej oferty i pojawi się na festiwalowych wydarzeniach

 

Anna Żórawska, prezes zarządu Fundacji Kultury Bez Barier  

 

Trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier organizowany jest przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerem festiwalu jest Bemowskie Centrum Kultury, a tegorocznym koordynatorem – TR Warszawa.

 

Wydarzenia w ramach 3.WTKBB organizują następujące instytucje: Bemowskie Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacja Atelier, Kancelaria Sejmu, Kino Dzieci i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Karykatury, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy: Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa, Narodowy Instytut Audiowizualny i Ninateka, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Nowy Teatr, Teatr Ateneum, Teatr Baj, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Narodowy, Teatr Ochoty, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr Rampa, Teatr Scena Prezentacje, Teatr Studio, Teatr Syrena, Teatr Współczesny, Teatr Żydowski, TR Warszawa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Zamek Królewski.

 

W tym roku do Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier dołączyły także następujące instytucje z innych miast: Kino Muza w Poznaniu, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie, Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Stowarzyszenie Galeria PORAJ, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr Polski w Bielsko-Białej

 

Partnerzy NGO festiwalu: Dostępni.eu, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Echo, Fundacja Kokon, Fundacja Vis Maior, Fundacja Widzialni, Fundacja Zero Barier, Napisy plus, Niepełnosprawni.pl, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.

 

Partnerami 3.WTKBB są ponadto: MOISEUM i GRUPA RENAULT.

Galeria zdjęć

  • Logo 3 WTKBB

    Logo 3 WTKBB

Powrót do: Aktualności