Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Zapraszamy na spektakl z udziałem niesłyszących do Białegostoku

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
64%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Zapraszamy na spektakl z udziałem niesłyszących do Białegostoku

Zapraszamy na spektakl z udziałem niesłyszących do Białegostoku

28 i 29 czerwca o godz. 18:30 - Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku - spektakl "Wilki" z udziałem osób niesłyszących, wstęp wolny

 

 

 

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” serdecznie zaprasza na niezwykły spektakl pn. „Wilki” z udziałem osób niesłyszących, inspirowany losami Żołnierzy Wyklętych.


„Wilki” to projekt edukacyjno - kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku, Zarządu Województwa Podlaskiego i Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. 

 

Przedsięwzięciu patronuje Muzeum Wojska w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus", Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 


W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące, powstał pokaz finałowy inspirowany losami Żołnierzy Wyklętych i powojennej konspiracji niepodległościowej. Tytuł projektu inspirowany jest słowami wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta, który w swoim wierszu pn. „Wilki” poświęconym Żołnierzom Wyklętym pisał:  „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”

Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza, a jego fabuła inspirowana jest losami bohaterów powojennej konspiracji walczących o wolność ojczyzny w latach 1944-1956. Spektakl ukaże najważniejsze wydarzenia z okresu działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W spektaklu usłyszymy m.in. dawne polskie pieśni patriotyczne przełożone na język migowy. Pamięć i wiedzę o Armii Wyklętej ukaże on w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.  Chcielibyśmy pokazać, że o tej części historii można opowiadać także w języku migowym, w sposób ciekawy, nowoczesny, zrozumiały dla osób słyszących i atrakcyjny dla młodego pokolenia. Przygotowany w ramach warsztatów spektakl będzie przejmującą historią o miłości do Ojczyzny, przyjaźni i marzeniach w obliczu skrajnych doświadczeń.

Będzie to znaczące innowacyjne przedsięwzięcie kulturalne, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu.

 

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali  muzycy zespołu ILO&friends.  

Opieka medialna projektu: TVP Oddział Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny,  portal miejski BialystokOnline.pl.

 

Zasoby projektu dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska. Licencja dostępna pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/

Galeria zdjęć

  • Plakat spektaklu

    Plakat spektaklu "Wilki"

Powrót do: Aktualności