Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

21
kwi
2024

1 – 8 września. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika promująca wrześniowy odsłuch. Napis: Dyskusyjny klub płytowy - odsłuchy. Ella Fitzgerlad - Pierwsza Dama Piosenki Jazzowej. Poniedziałek, 4 września 2023, godz. 18:00. Pod spodem piktogramy: pętli indukcyjnej i tłumaczenia PJM. Ciemno żółte tło, na nim pomarańczowe spirale przypominające ruch płyty winylowej. Obok pomarańczowo- czerwone kwiaty, prawdopodobnie lilie.

WRZEŚNIOWY ODSŁUCH – Posłuchajmy razem królowej Jazzu!

4 września o 18:00 zapraszamy do Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków na dostępny odsłuch płyty „The Great Songbook” – Elli Fitzgerald. Event będzie połączony z dyskusją. Naszą gościnią będzie Sasha Strunin – piosenkarka, modelka, fotografka, Członkini Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. W 2007 roku reprezentowała Polskę z utworem „Time to Party” w 52. Konkursie Piosenki Eurowizj. 
 
O PŁYCIE:
„The Great Songbook” to składanka najlepszych utworów wybranych z serii „The Complete Ella Fitzgerald Song Books”. Seria ta składa się z 8 albumów i uważana jest za najważniejszą w karierze Elli oraz w amerykańskiej kulturze.
 
Czemu najważniejszą?
 
Jeden z dziennikarzy „The New York Times” napisał po śmierci Elli, że dokonała ona rewolucji na miarę Elvisa Presleya. Czarna kobieta sprawiła, że miejskie piosenki, które pisali zwykle żydowscy imigranci, stały się popularne wśród amerykańskiej społeczności złożonej głównie z białych-chrześcijan.
 
DOSTĘPNOŚĆ WYDARZENIA: Podczas wydarzenia zapewniamy: pętle indukcyjną, wydruki tekstów, tłumaczenie rozmowy na PJM, dostępność architektoniczną. Spotkanie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.
 
WSTĘP:  Wolny. Nie ma zapisów!
 
Do zobaczenia!
 
Organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Rock’AD’Roll, Czytelnia Elektra 
– –
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

Grafika informacyjna. Zaproszenie na Spektakl "Frida". Tekst: Zapraszamy na spektakl Frida Krakowskiego Teatru Współczesnego z tłumaczeniem na PJM. 3 września 2023, o godz. 16:00. Wstęp: 60 zł. Bilety do nabycia w muzealnych kasach lub online (doliczana jest opłata transakcyjna 6 zł). Obok zdjęcie Fridy Kahlo.

SPEKTAKL FRIDA Z TŁUMACZENIEM NA PJM 

[ZAPROSZENIE W PJM]

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na spektakl o życiu i twórczości Fridy Kahlo, legendarnej meksykańskiej malarki, której prace prezentowane są na wystawie czasowej w Muzeum Łazienki Królewskie.  

Przedstawienie krakowskiego Teatru Współczesnego odbędzie się 3 września 2023 r. o godz. 16.00 i 19.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Spektakl o godz. 16.00 tłumaczony będzie na Polski Język Migowy (PJM).

Wstęp: 60 zł – bilety są do nabycia w muzealnych kasach lub online (doliczana jest opłata transakcyjna) –KUP BILET.

O SPEKTAKLU:

Spektakl opowiada o trudnych relacjach Fridy Kahlo z jej siostrą oraz mężem Diego Riverą. Pokazuje również, jak sto lat temu ambitna artystka zdobywała sławę i uznanie w świecie malarstwa, tak bardzo zdominowanym wówczas przez mężczyzn. Przeciwności losu, które spotkały Fridę Kahlo, nie złamały jej, a talent i aspiracje uplasowały artystkę wśród ikon malarstwa XX w.

Przedstawienie – w zamyśle twórców – ma być inspiracją dla współczesnych kobiet, by realizowały swoje cele i marzenia oraz podejmowały nawet najtrudniejsze wyzwania.

Wizualnie spektakl nawiązuje do malarstwa Fridy Kahlo, zaś artystycznie czerpie z wielu dziedzin sztuki.

Reżyseria: Jan Naturski
Autor: Nika Jasturn
Scenografia: Elżbieta Bień
Kostiumy: Agata Wierzbicka
Obsada: Honorata Sokół, Katarzyna Gołąb
Czas trwania: 70 minut

Spektakl „Frida” towarzyszy wystawie czasowej „Kolor życia. Frida Kahlo” w Muzeum Łazienki Królewskie.

ZAPRASZAMY!

 

Grafika Informacyjna. Zdjęcie przedstawiające widownię Teatru Polskiego w Warszawie. Napis: Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszy. Bilety za 1 zł. U góry logotyp teatru Polskiego.

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu. Bilety za 1 zł. 

Mamy dobrą wiadomość dla osób z niepełnosprawnościami, mieszkających na terenie województwa mazowieckiego, które chciałyby odwiedzić Teatr Polski w Warszawie.

Teatr Polski bierze udział w pilotażowym programie „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Jego inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nowy program ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym.

W ramach programu, realizowanego do końca 2023 roku, osoba z niepełnosprawnościami i towarzyszący / towarzysząca jej asystent / asystentka mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru Polskiego kupując bilet w cenie – tylko 1 zł.

Jak skorzystać z programu?

 • Osoba z niepełnosprawnościami i jej asystent / asystentka powinni / powinny złożyć prawidłowo wypełnione „Oświadczenie o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazać w kasie naszego teatru ważną legitymację osoby z niepełnosprawnością.
 • Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest w kasach biletowych Teatru Polskiego w Warszawie.
 • Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Teatru: www.teatrpolski.waw.pl w zakładce: Oferty specjalne. 

WYKŁAD + WARSZTATY Z FOTOGRAFII W PJM z Anną Kudrą

ZAPROSZENIE W PJM – OGĄDAJ

KIEDY: 6-7 września w godzinach 14:00-17:00
 
GDZIE: Europejskie Centrum Solidarności – sala nr 3.35 (3. piętro) PI. Solidarności 1, Gdańsk
 
ZAPISY:
 
Wykład podstawy fotografii: ZAPISZ SIĘ!
 
Warsztaty z portretu i oświetlenia: ZAPISZ SIĘ!
 
ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE już teraz, bo ilość uczestników jest ograniczona! 
 
 

Zdjęcie z wystawy "Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie". Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z performansu. Na krzesłach siedzą trzy osoby. Nie patrzą się na siebie. Jedna ma zamknięte oczy. Pozostałe osoby patrzą w bok.

Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie po wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie po wystawie dla osób z niepełnosprawnościami , w ramach cyklu „Czego nie widać w sztuce?” Wydarzenie towarzyszy najnowszej wystawie „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i  gościnie”. W ramach oprowadzania zapewniamy: audiodeskrypcję wszystkich materiałów wizualnych i pomoce dotykowe, asystę w drodze i podczas wydarzenia (chęć skorzystania z asysty prosimy zgłaszać podczas zapisów). 

Data: 5 września 2023, godz. 17:00

Miejsce: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego „Cubryny”), Warszawa

Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel./SMS: 577 006 290.

Wstęp: 1 zł (płatne na miejscu, przed oprowadzaniem)

Prowadzenie: Marcin Matuszewski

O wystawie:

„Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie” to wystawa choreograficzna, na którą składają się performanse artystki, wykonywane zarówno przez nią samą, jak i zaproszone przez nią osoby, a także prace niemal dwadzieściorga artystek i artystów stworzone w różnych technikach: fotografia, wideo, sound art, malarstwo, rzeźba. Ekspozycja zawiera też obiekty nieartystyczne, których historia, kontekst powstania czy dawne znaczenie poszerzają świat, do którego Ania Nowak zaprasza publiczność.

Motywem przewodnim wystawy jest queerowa żałoba rozumiana jako żal po utracie praw, zdrowia oraz bliskich. Te doświadczenia powszechnie znane są osobom, które nie wpisują się w dominujący obraz świata ze względu na swoją tożsamość, tożsamość seksualną, pochodzenie, klasę czy stan zdrowia, także psychicznego. Jest to kolektywna opowieść o odmieńczości, „inności”, o życiu poza sztywnym gorsetem norm oraz o śmierci, żałobie i strategiach radzenia sobie ze stratą. Jak pisze Judith Butler w Ramach wojny: „Po życiu, którego nam nie żal, nie będziemy
odbywać żałoby, ponieważ w istocie nigdy nie żyło, tzn. nigdy nie liczyło się jako
życie”.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: Dowiedz się więcej o wystawie

O dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku przeczytasz więcej pod liniem: Dowiedz się więcej o dostępności

ZAPRASZAMY!

 

Zdjęcie z wystawy "Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie". Na zdjęciu performans. Dwie kobiety wyginają się ze szklanymi rurami. Siedzą na podłodze. Nie patrzą na siebie. Zwrócone są do siebie plecami. W tle ekran z wyświetlonym filmem.

Oprowadzanie po wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w PJM (polskim języku migowym). 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”, podczas którego zapewnione będzie tłumaczenie na PJM (polski język migowy).

Data: 10 września 2023, godz. 14:00

Miejsce: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego „Cubryny”), Warszawa

Kontakt do koordynatorki dostępności: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel./SMS: 577 006 290

Wstęp: w cenie biletu na wystawę

O wystawie:

„Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”; to wystawa choreograficzna, na którą składają się performanse artystki, wykonywane zarówno przez nią samą, jak i zaproszone przez nią osoby, a także prace niemal dwadzieściorga artystek i artystów stworzone w różnych technikach: fotografia, wideo, sound art, malarstwo, rzeźba. Ekspozycja zawiera też obiekty nieartystyczne, których historia, kontekst powstania czy dawne znaczenie poszerzają świat, do którego Ania Nowak zaprasza publiczność.

Motywem przewodnim wystawy jest queerowa żałoba rozumiana jako żal po utracie praw, zdrowia oraz bliskich. Te doświadczenia powszechnie znane są osobom, które nie wpisują się w dominujący obraz świata ze względu na swoją tożsamość, tożsamość seksualną, pochodzenie, klasę czy stan zdrowia, także psychicznego. Jest to kolektywna opowieść o odmieńczości, „inności”, o życiu poza sztywnym gorsetem norm oraz o śmierci, żałobie i strategiach radzenia sobie ze stratą. Jak pisze Judith Butler w Ramach wojny: „Po życiu, którego nam nie żal, nie będziemy
odbywać żałoby, ponieważ w istocie nigdy nie żyło, tzn. nigdy nie liczyło się jako
życie”.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: Dowiedz się więcej o wystawie

O dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnością słuchu przeczytasz więcej tutaj: Dowiedz się więcej o dostępności

 

Grafika. Różowo-fioletowo-białe tło. Kolory przechodzą przez siebie. Napis: Zapraszamy na wolontariat. Stwórz razem z nami najlepszy, dostępny Festiwal w Polsce.

Zapraszamy na wolontariat. Stwórz razem z nami najlepszy,  dostępny Festiwal w Polsce!

Zapraszamy na wolontariat przy organizacji 11. Festiwal Kultury Bez Barier!
 
Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach od 4 do 8 października i jak co roku tworzyć będziemy go razem z zespołem wolontariuszek i wolontariuszy. Jeśli chcesz stać się częścią najlepszego, dostępnego Festiwalu w Polsce – dołącz do nas! 
 
KOGO SZUKAMY?
 
Poszukujemy zaangażowanych, otwartych na różnorodność osób, które:
 • ukończyły 15 lat;
 • mają czas przez co najmniej 3 różne dni w trakcie trwania festiwalu w WARSZAWIE;
 • mogą wziąć udziału w obowiązkowym szkoleniu w Mazowiecki Instytut Kultury przy ul. Elektoralnej 12. (sobota, 23 września 2023 r., godz. 9.30-13.30).
Nie musisz posiadać wiedzy ani wcześniejszego doświadczenia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami (choć będzie to dodatkowy atut). Wszystkiego Cię nauczymy!
 
CO OFERUJEMY?
 • porozumienie i ubezpieczenie NNW;
 • zaświadczenie potwierdzające odbycie wolontariatu;
 • szkolenie z podstaw asysty i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami oraz wspólny lunch po szkoleniu;
 • bezpłatny wstęp na wybrane wydarzenia podczas Festiwalu Kultury bez Barier.
ZADANIA:
 
O przykładowych zadaniach przeczytasz tutaj: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2560
 
ZGŁOSZENIA
 
Do 20 września należy wypełnić formularz: FORMULARZ
 
Uwaga! Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z przyjęciem na wolontariat. Z wybranymi osobami skontaktujemy się mailowo.
 
Czekamy na Ciebie!

 

Grafika. Jasno fioletowe tło z czterema ludzikami obrazującymi praktykantki i praktykantów oraz organizatora praktyk. Dwie osoby trzymają w rękach CV. Jedna z nich ma na głowie czapkę absolwencką. Trzecia osoba ma na ramieniu teczkę na prace malarskie. Organizator praktyk stoi naprzeciw nich i coś mówi, co obrazuje dymek tekstowy. U góry napis: Praktykuj w kulturze dla g/Głuchych i słabosłyszących. Nabór wstępny.

„Praktykuj w kulturze” dla g/Głuchych i słabosłyszących: Nabór tylko do 8 września!

Przesłałaś / Przesłałeś już zgłoszenie do „Praktykuj w kulturze” dla g/Głuchych i słabosłyszących? Przypominamy, że nabór trwa tylko do 8 września! Daj szansę swojej instytucji stać się częścią zmiany! Dzieli Was od tego jedynie wypełnienie formularza: WYPEŁNIJ FORMULARZ . Nie zmarnujcie okazji!

W razie pytań bądź wątpliwości zachęcamy do kontaktu z koordynatorką projektu Katarzyną Gulej. Mailowo na adres: kgulej@nck.pl lub telefonicznie / SMS pod numerem: 22 350 95 39.

Regulamin i więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: REGULAMIN. 
 
Więcej informacji o programie i naborze znajdziecie w materiale wprowadzającym.: NAGRANIE
Czekamy na Wasze zgłoszenia!
 

Badanie dostępności brzegów Wisły

W imieniu Monika Kordek, doktorantki PW i głównej specjalistki Urzędu m.st. Warszawy, zachęcamy Was do wzięcia udziału w badaniu ankietowym na temat dostępności brzegów Wisły dla osób z różnymi potrzebami. 

Badanie to jest prowadzone zarówno do celów naukowych, jak i praktycznych dla potrzeb osób zarządzających miastem oraz Wisłą na odcinku miejskim i jej brzegami. Badanie ma na celu przyczynienie się do poprawy jakość przestrzeni nadrzecznej, dostosowanej do potrzeb wszystkich osób wypoczywających lub chcących wypoczywać nad rzeką.

Badanie jest anonimowe w formie ankiety:  ANKIETA. Większość pytań, to pytania otwarte. Formularz można wypełniać do 15 września. 

 

Badanie dostępności architektonicznej w obiektach kultury

W imieniu Natalii Tadli-Borowskiej, doktorantki Wspólnej Szkoły Doktorskiej na Politechnice Śląskiej na Wydziale Architektury zachęcamy Was do wzięcia udziału w badaniu ankietowym na temat dostępności architektonicznej w obiektach kultury. Ankieta skierowana jest do użytkowników i użytkowniczek różnych placówek związanych z kulturą. Dla badaczki w tym badaniu istotne są zróżnicowane potrzeby i doświadczenia użytkowników. Link do ankiety: Wypełnij ankietę

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

5 września 2023, godz. 17:00, Warszawa

Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie po wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dla osób z
dysfunkcją wzroku

Dostępność: audiodeskrypcja wszystkich materiałów wizualnych i pomoce dotykowe, asysta w drodze i podczas wydarzenia (chęć skorzystania z asysty prosimy zgłaszać podczas zapisów). O dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku przeczytasz więcej pod linkiem: https://bit.ly/MSN-oznw

Zapisy: mailowo na adres: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub tel./SMS: 577 006 290

Wstęp: 1 zł (płatne na miejscu, przed oprowadzaniem)

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

29 i 30 września, godz. 18:00 – 19:30, Warszawa

2080: Kto zabił język migowy? | ERWAN CIFRA w Centrum Sztuki Włączającej!

Dostępność: Spektakl w PJM, z tłumaczeniem symultanicznym dla osób słyszących (słuchawki). 

Organizator: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

Więcej informacji o spektaklu 

9 – 10 października, Katowice

III Śląska Konferencję o Dostępności w Kulturze 

Zapisy: https://konferencje.silesiafilm.com/

Organizator: Silesia Film 

Więcej informacji o Konferencji

14 – 15 października, Warszawa

Konferencja „Uczeń w spektrum autyzmu i ADHD w środowisku wspierającym własne potrzeby edukacyjne”

Organizator: Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu

Więcej informacji o Konferencji 

21 października, od 9:30, Warszawa i online 

„AUTYZM – Spektrum Komunikacji.” Konferencja stacjonarna + online

Organizator: Wspaniale, że jesteś – Fundacja, Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei

Więcej informacji o Konferencji 

21 października – 22 października, online i Warszawa 

Spektakularne dziewczyny 2. Dobrostan. Konferencja o dziewczynach i kobietach w spektrum autyzmu + warsztaty 

Organizator: Fundacja Dziewczyny w Spektrum

Bilety: KUP BILET

Więcej informacji o konferencji i warsztatach 

9 grudnia, godz. 10:00, Warszawa

MŁODA LINGWISTYKA MIGOWA. Ogólnopolska konferencja naukowa

Dostępność: tłumaczenie na język polski i PJM

Zgłoszenia: Abstrakty 20-minutowych referatów w języku polskim lub PJM można nadsyłać do 6 listopada 2023 r. na adres litr.pjm.kn@uw.edu.pl. Długość abstraktu powinna wynosić między 1/4 a 3/4 strony A4. Informacji o przyjęciu lub odrzuceniu referatu można spodziewać się 13 listopada.

Organizator: Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM

Więcej informacji o temacie konferencji

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.