Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

28
mar
2025

10 – 17 lutego. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Różowo - zielona grafika informacyjna. U góry napis: KawowAnie 7. Pod spodem dymek z tekstem: ZAPISZ SIĘ I POROZMAWIAJ Z NAMI! KawowAnie to rozmowy przy kawie z Anią Żórawską (prezeską Fundacji Kultury bez Barier) o potrzebach i wyzwaniach osób z niepełnosprawnościami oraz osób pracujących w obszarze zapewniania dostępności. Po środku grafiki osiem uśmiechniętych uczestników i uczestników KawowAń pozuje z kubkami Kawy. Na dole dymek z tekstem: Dostępność: dla osób poruszających się na wózkach, pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM, asysta dla osób niewidomych. Data: 15 lutego, godz. 11:00-12:30 lub 17:30-19:00. Miejsce: Arteneum, ul. Radzymińska 121, Warszawa. Zapisy: link do formularza w treści wpisu. Obok logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

OSTATNIA SZANSA, ŻEBY ZAPISAĆ SIĘ NA 7. CYKL KAWOWAŃ! W PONIEDZIAŁEK ZAMYKAMY FORMULARZ

[ZAPROSZENIE W PJM]

KOGO ZAPRASZAMY? 

  • Osoby, które uczestniczą (lub chcą uczestniczyć) w wydarzeniach z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami i neuroatypowych.
  • Osoby pracujące w obszarze zapewniania dostępności.
  • Rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami i neuroatypowych.
  • Osoby pracujące na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami i neuroatypowymi.
  • Wszystkich, którym bliskie są takie wartości jak: otwartość, różnorodność i inkluzywność (włączanie).

GDZIE I KIEDY SIĘ SPOTYKAMY ? 15 lutego w dwóch przedziałach czasowych do wyboru: od 11:00 do 12:30 lub od 17:30 do 19:00. Miejscem naszych rozmów będzie Arteneum (ul. Radzymińska 121, Warszawa).

JAK SIĘ ZAPISAĆ? Wypełnij formularz: ZAPISZ SIĘ!

CO ROBIMY PODCZAS KAWOWAŃ? KawowAnia to bezpieczna przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy osobami korzystającymi z dostępności, a osobami tę dostępność zapewniającymi. To także miejsce do rozmów o potrzebach osób, które na co dzień zajmują się lub pracują z osobami z niepełnosprawnościami i neuroatypowymi. Podczas spotkań dyskutujemy również o naszej Fundacji i przyszłych działaniach.

Rozmowy poprowadzi Ania Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier, ekspertka ds. dostępności.

JAKĄ DOSTĘPNOŚĆ ZAPEWNIAMY? Pętlę indukcyjną, tłumaczenie na polski język migowy, asystę dla osób niewidomych, dostępność dla osób poruszających się na wózkach. Jeśli masz inne potrzeby – zgłoś je nam w formularzu.

KONTAKT: Jeśli masz pytania związane z dostępnością lub zapisałeś / zapisałaś się na wydarzenie i chcesz odwołać swoją rezerwację, napisz do nas mailowo na adres: rezerwacje@kulturabezbarier.org lub SMS pod numerem: 512 396 475

Nie zwlekaj i dołącz do nas!
_ _
Partnerem spotkania jest Arteneum.
– –
Na grafice uczestniczki i uczestnicy jednego z KawowAń, które odbyło się w 2023 roku w Popularna.cafe oraz prezeska FKBB – Ania Żórawska.


Grafika informacyjna. Napis: Forum bez barier. Open Call. Dystrybutorze, zdobądź środki na dostępność! Nabór: od 10 stycznia do 10 lutego. Beżowe tło, a na nim zdjęcie przedstawiające odbiornik audiodeskrypcji zawieszony na szyi widza. Widz przytrzymuje w rękach odbiornik, a osoba wydająca ten odbiornik swoimi dłońmi pokazuje, jak korzystać z odbiornika, regulować głośność itp.

TYLKO DO JUTRA! Można zgłaszać się na OPEN CALL, na audiodeskrypcje dla dystrybutorów kinowych!

Jako główny partner wydarzenia „Forum Bez Barier. O kinie dostępnym” przekazujemy informację
o trwającym konkursie, w którym zdobyć można dofinansowanie na audiodeskrypcję i napisy. Treść ogłoszenia poniżej. Zachęcamy do przekazywania informacji zainteresowanym.

  • CZYM JEST OPEN CALL NA AUDIODESKRYPCJE?

To szansa na sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów SDH do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdą się w polskiej dystrybucji. Celem naszego działania jest wspieranie firm dystrybucyjnych w promowaniu dostępnej kultury filmowej oraz poprawa dostępności kina dla osób niewidomych i słabowidzących oraz niedosłyszących i g/Głuchych, które korzystają z napisów.

  • JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na ps.ckzamek.pl, przedstawiając krótki opis fabuły filmu oraz plan promocji uwzględniający najbardziej adekwatne kanały komunikacji dla osób niewidomych/ słabowidzących i niesłyszących/niedosłyszących.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Nabór trwa do 10 lutego 2024 roku do godziny 23.59.

  • KTO MOŻE ZGŁOSIĆ FILMY?

Wszystkie firmy dystrybucyjne, niezależnie od formy działalności i wielkości. Każdy dystrybutor może zgłosić maksymalnie 4 tytuły filmów.

  • CO MOŻNA ZYSKAĆ?

Prezydent Miasta Poznania i Organizator zapewniają 3 nagrody w postaci dofinansowania opracowania audiodeskrypcji, ścieżki lektorskiej oraz produkcji suplementu do kopii DCP do 3 pełnometrażowych zagranicznych filmów fabularnych, animowanych lub dokumentalnych.

Weź udział w Open Callu i pomóż uczynić kino bardziej dostępnym dla wszystkich!

Więcej info i regulamin: Dowiedz się więcej o naborze
– –
Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Główni partnerzy: Fundacja Kultury bez BarierFundacja KatarynkaStowarzyszenie Kin Studyjnych

Dofinansowano ze środków Kreatywnej Europy (program Collaborate to Innovate – Europa Cinemas), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Poznań.


Grafika informacyjna. Szare tło z kolorowymi dyskami nachodzącymi na siebie. Napis: Forum bez Barier. O kinie dostępnym. 27-29.02.2024, Poznań. U góry piktogramy dostępności: tłumaczenia na polski język migowy, napisów, dostępności dla osób poruszających się na wózkach, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej.

UWAGA NOWY PROGRAM! „Forum bez Barier. O kinie dostępnym” – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej 

Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.

W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy.

Program w dostępnym cyfrowo pliku PDF do pobrania: OTWÓRZ – Program Forum bez barier_wersja uzupełniona

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Data: 27-29 lutego.

Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań.

Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.

Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie:

  • do 14 lutego – 170 złotych brutto
  • od 15 lutego – 250 złotych brutto.

W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy kontaktować się z Joanną Stankiewicz z Forum bez barier. Kontakt mailowo pod adresem: j.stankiewicz@ckzamek.pl lub telefonicznie: +48 608-437-377.

Organizator: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. 

Partnerzy główni: Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Katarynka, Stowarzyszenie Kin Studyjnych 

Forum bez barier jest realizowane w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.

WIECEJ INFORMACJI O FORUM


Grafika informacyjna do wystawy z audiodeskrypcją . Różowo-brzoskwiniowe tło, a na nim fragmenty obrazu Jerzego Nowosielskiego. Napis: "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni." Obok piktogram audiodeskrypcji. Pod nim kolejny napis: Jerzy Nowosielski Villa Dei Misteri czyta Mariusz Turczyk. Pod spodem logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

Zapraszamy do Zamku Królewskiego na wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją do 6 obrazów, napisaną przez naszą Emilię Piegat!

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku. Szczegóły dotyczące wystawy, dostępności i biletów znajdziecie poniżej.

O WYSTAWIE:

„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.

DOSTĘPNOŚĆ:

Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka, Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.  

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem –  30 zł. Normalny
    z audioprzewodnikiem – 40 zł.  
  • Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r. 
  • Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie 

Serdecznie Was zapraszamy!


Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!

Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!

Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ


KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

11 lutego, godz. 12:00-13:00 i od 13:00, Wrocław

Oprowadzanie po wystawie Viktorii Tofan „Historie opowiadane haftem” z audiodeskrypcją i spotkanie z Karoliną Przybył

Dostępność: audiodeskrypcja 

Wstęp: bezpłatny

Informacje praktyczne: Zbiórka przed oprowadzaniem na przystanku Mosty Pomorskie od strony dużego bloku mieszkalnego.

Organizator: Fundacja Katarynka 

WIĘCEJ INFORMACJI O OPROWADZANIU

13 lutego, godz. 18:00, Warszawa

[ZAPROSZENIE W PJM]

Trzecie spotkanie z cyklu „Zrozumieć Pamięć”: Między Reportażem, a nauką. Dr Małgorzata Pakier rozmawia z Ziemowitem Szczerkiem i dr Łukaszem Bukowieckim. 

Dostępność: tłumaczenie PJM

15 lutego, godz. 19:00–22:00, Warszawa

Wieczór dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik: Ars Erotica z tłumaczeniem symultanicznym na PJM wybranych atrakcji 
 
Dostępność: Tego dnia, podczas Wieczoru dla dorosłych, dostępne w PJM będą: wykłady w sali audytoryjnej oraz warsztaty w Majsterni.

Organizator: Centrum Nauki Kopernik
 

16 lutego, godz. 16:00, Warszawa 

Rozmigajmy się! Spotkanie w PJM 

Wstęp: wolny. Prosimy o potwierdzenie przybycia mailem: m.michnowska@wck-wola.pl lub SMSem: 600979072.

Dostępność: dokładny opis pod linkiem: Czytaj o dostępności wydarzenia

Organizator: Wolskie Centrum Kultury 

Więcej informacji o spotkaniu w PJM

16 lutego, godz. 18:00, Warszawa

Oprowadzanie kuratorskie Anny Ciabach z audiodeskrypcją na żywo. Wystawa: „Love’s Modern Nature” 

Dostępność: audiodeskrypcja na żywo, jeśli potrzebujecie asysty, dzwońcie, piszcie pod numerem tel. 502-175-192

Organizator: Austriackie Forum Kultury, Anna Ciabach

Więcej informacji o wystawie 

16 lutego, godz. 18:00, Warszawa

Festiwal Sztuk Wizualnych. Relacje część 4 / wystawa

Dostępność: audiodeskrypcja wystawy, tłumacze PJM obecni podczas wernisażu, tłumaczenie na PJM tekstów do wystawy

Organizator: Galeria XX1 

Więcej informacji o wydarzeniu

17 lutego, godz. 18:00, Sosnowiec 

Spektakl „Gniew” z audiodeskrypcją i napisami

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy

Zapisy: Aby zarezerwować bilety i skorzystać z dostosowań, prosimy o kontakt z naszym Biurem Współpracy z Widzami (telefon: 32 266 11 27 lub SMS 602 470 644, 534 781 811). 

Organizator: Teatr Zagłębia w Sosnowcu 

Więcej informacji o spektaklu

18 lutego, godzina 16:00, Wrocław

Adapter – Kino Bez Barier. „Akademia Pana Kleksa” z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną.

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja i pętla indukcyjna.

Bilety: 8 zł

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

24 lutego, godz. 10:00-14:30, Warszawa

„Skąd mam wiedzieć o swojej granicy zawłaszczenia? „!  – szkolenie z Danielem Kotowskim dla tłumaczek i tłumaczy PJM

Dostępność: Prowadzenie w PJM 

Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego

Więcej informacji o szkoleniu 

25 lutego, godz. 10:00-15:00, online

„Skąd mam wiedzieć o swojej granicy zawłaszczenia? „!  – szkolenie z Danielem Kotowskim dla tłumaczek i tłumaczy PJM

Dostępność: Prowadzenie w PJM 

Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego

Więcej informacji o szkoleniu 

24 lutego, 23 marca, 20 kwietnia, 18 maja, 15 czerwca godz. 12:00, Warszawa

Dotknąć teatru. Cykl spotkań o teatrze dla osób z niepełnosprawnością wzroku i osób towarzyszących

Bilety: dla uczestnika 10 zł, dla osoby towarzyszącej 1 zł

Organizator: Teatr Wielki Opera Narodowa

Więcej informacji o cyklu spotkań 

27 – 29 luty, Poznań 

Forum bez Barier. O kinie Dostępnym – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej 

Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.

Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie: do 14 lutego – 170 złotych brutto, od 15 lutego – 250 złotych brutto.

Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Fundacja Katarynka, Programy Społeczne – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Fundacja Kultury bez Barier, Kino bez barier 

Więcej informacji o forum 

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.