Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

13 – 20 stycznia – Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika informacyjna. Napis: Forum bez barier. Open Call. Dystrybutorze, zdobądź środki na dostępność! Nabór: od 10 stycznia do 10 lutego. Beżowe tło, a na nim zdjęcie przedstawiające odbiornik audiodeskrypcji zawieszony na szyi widza. Widz przytrzymuje w rękach odbiornik, a osoba wydająca ten odbiornik swoimi dłońmi pokazuje, jak korzystać z odbiornika, regulować głośność itp.

OPEN CALL na audiodeskrypcje dla dystrybutorów kinowych!

Jako główny partner wydarzenia „Forum Bez Barier. O kinie dostępnym” przekazujemy informację
o trwającym konkursie, w którym zdobyć można dofinansowanie na audiodeskrypcję i napisy. Treść ogłoszenia poniżej. Zachęcamy do przekazywania informacji zainteresowanym.

 • CZYM JEST OPEN CALL NA AUDIODESKRYPCJE?

To szansa na sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów SDH do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdą się w polskiej dystrybucji. Celem naszego działania jest wspieranie firm dystrybucyjnych w promowaniu dostępnej kultury filmowej oraz poprawa dostępności kina dla osób niewidomych i słabowidzących oraz niedosłyszących i g/Głuchych, które korzystają z napisów.

 • JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na ps.ckzamek.pl, przedstawiając krótki opis fabuły filmu oraz plan promocji uwzględniający najbardziej adekwatne kanały komunikacji dla osób niewidomych/ słabowidzących i niesłyszących/niedosłyszących.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Nabór trwa do 10 lutego 2024 roku do godziny 23.59.

 • KTO MOŻE ZGŁOSIĆ FILMY?

Wszystkie firmy dystrybucyjne, niezależnie od formy działalności i wielkości. Każdy dystrybutor może zgłosić maksymalnie 4 tytuły filmów.

 • CO MOŻNA ZYSKAĆ?

Prezydent Miasta Poznania i Organizator zapewniają 3 nagrody w postaci dofinansowania opracowania audiodeskrypcji, ścieżki lektorskiej oraz produkcji suplementu do kopii DCP do 3 pełnometrażowych zagranicznych filmów fabularnych, animowanych lub dokumentalnych.

Weź udział w Open Callu i pomóż uczynić kino bardziej dostępnym dla wszystkich!

Więcej info i regulamin: Dowiedz się więcej o naborze
– –
Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Główni partnerzy: Fundacja Kultury bez BarierFundacja KatarynkaStowarzyszenie Kin Studyjnych

Dofinansowano ze środków Kreatywnej Europy (program Collaborate to Innovate – Europa Cinemas), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Poznań.


Grafika informacyjna do wystawy z audiodeskrypcją . Różowo-brzoskwiniowe tło, a na nim fragmenty obrazu Jerzego Nowosielskiego. Napis: "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni." Obok piktogram audiodeskrypcji. Pod nim kolejny napis: Jerzy Nowosielski Villa Dei Misteri czyta Mariusz Turczyk. Pod spodem logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

Zapraszamy do Zamku Królewskiego na wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją do 6 obrazów, napisaną przez naszą Emilię Piegat!

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku, a już 17 stycznia Zamek zaprasza na bezpłatne oprowadzanie kuratorskie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Szczegóły dotyczące  wystawy oraz informacje o zapisach na oprowadzanie znajdziecie poniżej.

O WYSTAWIE:

„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.

DOSTĘPNOŚĆ:

Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka, Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.  

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem –  30 zł. Normalny
  z audioprzewodnikiem – 40 zł.  
 • Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r. 
 • Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie 

BEZPŁATNE OPROWADZANIE KURATORSKIE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI WZROKU

17 stycznia o godz. 16:00 Zamek Królewski zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji na żywo. Oprowadzanie potrwa około dwóch godzin. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy tel.: +48 22 35 55 105 lub mailowo na adres: tdrapala@zamek-krolewski.pl. Liczba miejsc ograniczona. 

Serdecznie Was zapraszamy!


Warsztaty dla nastolatków z niepełnosprawnościami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otwiera rekrutację na nowe warsztaty dla nastolatków z niepełnosprawnościami: „Arte sztuczki – Młodzieżowa Akademia Sztuki dla nastolatków z niepełnosprawnościami.”

 • Terminy warsztatów: 10 lutego, 9 marca, 13 kwietnia, 11 maja, 8 czerwca, godz. 11.00-14.00;
 • Miejsce: Sala edukacyjna nr 2, Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa;
 • Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy mailowo na adres muzeumdostepne@polin.pl;
 • Wiek uczestników: 13-17 lat;
 • Dostępność: Dostępna jest stacjonarna pętla indukcyjna oraz system FM.

Podczas warsztatów będziemy tworzyć obrazy, łącząc ze sobą różne techniki rysunkowe i malarskie, a poprzez ich odkrywanie każdy uczestnik odnajdzie własną ścieżkę do przekazania swojej artystycznej wizji. Poznamy m.in. podstawowe zasady kompozycji, zakręcimy się w kole barw, dowiemy się, czym jest światłocień. Odkryjemy różne sztuczki malarskie, dzięki którym każdy uczestnik stworzy własne Dzieło Sztuki. Czeka Was dużo dobrej zabawy i artystycznych ciekawostek!

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Danycz, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Oskara Kolberga, wieloletnia edukatorka i animatorka Muzeum POLIN, ukończyła kurs arteterapii w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.


Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!

Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!

Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

14 stycznia, godz. 16:00, Kraków

Oprowadzanie po wystawie „Malarstwo – złote medium sztuki” tłumaczone na polski język migowy (PJM)

Dostępność: tłumaczenie PJM

Wstęp: Oprowadzanie w cenie biletu wstępu. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się w holu przy recepcji w głównym budynku MOCAK-u pięć minut przed oprowadzaniem.

Organizator: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie  

Więcej informacji o oprowadzaniu 

15 stycznia, godz. 18:00, Warszawa

Oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na PJM podczas wernisażu wystawy: „Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska. Kuratorka: Anna Ciabach

Dostępność: tłumaczenie PJM

Organizator: Austriackie Forum Kultury, Anna Ciabach

Więcej informacji o wystawie 

18 stycznia, godz. 11:00, Bydgoszcz

Projektor filmowy z audiodeskrypcją – „Juliusz”

Dostępność: audiodeskrypcja

Wstęp: wolny

Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy 

Więcej informacji o pokazie 

25 stycznia, godz. 15:00 – 16:30, Łódź

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Wstęp i bilety: Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 lub 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00). Bilet w cenie: 1 zł.

Organizator: Muzeum Pałac Herbsta.

Więcej informacji o oprowadzaniu 

25 stycznia, godz. 19.00 – 22.00, Warszawa

Wieczór dla dorosłych: Kosmiczna apokalipsa. Wykłady w sali audytoryjnej i warsztaty w Majsterni z PJM

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Organizator: Centrum Nauki Kopernik 

Więcej informacji o wieczorze dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik

27 stycznia, godz. 18:00, Gdańsk

Madama Butterfly – spektakl z audiodeskrypcją i spacerem sensorycznym 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Bilety: KUP BILET

Organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku 

Więcej informacji o spektaklu i spacerze sensorycznym 

28 stycznia, godz. 16:00, Wrocław

Adapter – kino bez Barier. „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną 

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy, pętla indukcyjna

Bilety:  Cena biletu to 8 zł. Bilety będzie można odebrać w kasie kina. Rezerwacja biletów i odbiorników przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub pod numerem tel.: 725 211 301 lub 797 122 452.

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

Więcej informacji o pokazie 

16 lutego, Warszawa

Oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo podczas finisażu wystawy: „Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska. Kuratorka: Anna Ciabach

Dostępność: audiodeskrypcja na żywo 

Organizator: Austriackie Forum Kultury, Anna Ciabach

Więcej informacji o wystawie 

27 – 29 luty, Poznań 

Forum bez Barier. O kinie Dostępnym 

Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Fundacja Katarynka, Programy Społeczne – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Fundacja Kultury bez Barier, Kino bez barier 

Więcej informacji o forum 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.