KAWOWANIE 3
Drodzy i drogie! 18 kwietnia zapraszamy Was na kolejne spotkanie przy kawie!
Tym razem KawowAnie odbędzie się w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Jak zwykle planujemy dwa spotkania: od 10:30 do 12:00 i od 17:30 do 19:00.
Więcej informacji znajdziecie w formularzu zapisów: bit.ly/3m9Flh6. Zapisy na wydarzenie są obowiązkowe!
Zapraszamy WSZYSTKICH, zarówno te osoby, które uczestniczyły w ostatnich spotkaniach, jak i zupełnie nowe! Kawę i herbatę stawiamy Wam my! Dołączcie do nas! Porozmawiamy o pomysłach, potrzebach, marzeniach ✨
Partnerem spotkań jest Muzeum Warszawy.
HELIOS BEZ BARIER – POKAZ FILMU: ,,CO W TRAWIE GRA”
Jutro w całej Polsce zapraszamy Was po raz kolejny do sieci kin Helios Polska na seanse przyjazne sensorycznie! Tym razem oglądać będziemy animację: ,,Co w trawie gra”.
Co wyniknie ze zderzenia dwóch światów: pracowitych i racjonalnych mrówek oraz trochę leniwych i podążających za marzeniami pasikoników? Czy współpraca i przyjaźń są możliwe mimo różnic? A muzyka okaże się wspólnym łącznikiem? Tego dowiemy się już 15 kwietnia w Kinach Helios w godzinach porannych!
DOSTĘPNOŚĆ POKAZÓW:
- dubbing polski,
- przyciszony dźwięk,
- brak bloku reklamowego,
- delikatne oświetlenie,
- możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.
BILETY: Dostępne tutaj: https://www.helios.pl. Uwaga! Po wybraniu seansu kliknij godzinę, aby kupić bilet. Koszt biletu zgodny z cennikiem kina.
Seans jest częścią cyklu HELIOS bez barier. Partnerem merytorycznym Seansów Przyjaznych Sensorycznie jest Fundacja Kultury bez Barier.
Sula i Ruth. Opowieść o przyjaźni, rozbitym kubku i wzorach kultury. Opowieść performatywna z tłumaczeniem na PJM
21 kwietnia o godz. 18:00 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na opowieść performatywną, która przybliży nam postacie dwóch antropolożek kultury: Suli Benet i Ruth Benedict. Sula Benet, jedna z bohaterek wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki”, urodziła się w Warszawie i tam ukończyła studia. W 1936 roku wyjechała do Nowego Jorku i nawiązała współpracę z Ruth Benedict, wybitną antropolożką amerykańską.
Relacji, która łączyła badaczki, przyjrzymy się na podstawie ich korespondencji. Skupimy się na ich współpracy w Stanach, gdzie Sula podczas drugiej wojny światowej, jako asystentka Ruth, prowadziła wywiady z migrantami z Polski. Będziemy również towarzyszyć Ruth podczas jej wizyty w Polsce w maju 1948 roku, gdy odwiedziła Sulę w trakcie prowadzonych przez nią badań etnograficznych na wsi.
Dla obu antropolożek ważne były opowieści i poetyckie metafory. Jedna z nich, o glinianym kubku, który każdy lud otrzymał od Stwórcy, aby pić z niego wodę życia, stała się mottem najważniejszego dzieła Ruth Benedict – „Wzorów kultury”. Również i my podążymy tropem opowieści i charakterystycznego dla niej sposobu narracji. Przyjrzymy się
też mało znanemu wątkowi z życiorysu amerykańskiej badaczki, która jako osoba słabosłysząca, stała się ważną postacią dla amerykańskiej Kultury Głuchych i nurtu „deaf power”.
Czy fakt, że w dzieciństwie uznawano ją za niegrzeczną dziewczynkę, która „się nie słuchała”, wpłynął na sposób
jej patrzenia i zainteresowanie inicjacjami dziewcząt podczas pierwszej menstruacji, niedostrzeganymi przez męskich badaczy?
Posłuchajcie, jak Sula i Ruth przemówią dziś do nas w opowieści Beaty Frankowskiej.
Beata Frankowska – absolwentka warszawskiej polonistyki i Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, opowiadaczka historii, animatorka kultury, edukatorka, związana od ponad 20 lat ze Stowarzyszeniem Opowiadaczy „Grupa Studnia O”. Koordynatorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury jako redaktorka i edukatorka. W 2022 roku otrzymała pierwszą nagrodę za warszawski projekt edukacji kulturalnej.
DOSTĘPNOŚĆ: Opowieść będzie tłumaczona na polski język migowy (PJM).
WSTĘP: udział w ramach biletu wstępu do muzeum, wydarzenie przeznaczone dla osób dorosłych,
czas trwania: ok 45 minut.
REZERWACJE: mailowo na adres: bilety@ethnomuseum.pl
Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie „Etnografki, antropolożki, profesorki”.
PRZEDSPRZEDAŻ KSIĄŻKI ,,MIGAJĄCE DZIECI”, czyli nauka poprzez zabawę!
Migające dzieci? Tak – dzieci, które migają. Istnieje niezbity dowód na to, że dzieci, które znają język migowy są geniuszami jak Mozart lub Einstein. W trakcie migania mózg pracuje na pełnych obrotach, ponieważ zaangażowane są w to obie półkule. Każde dziecko w tej książce znajdzie interesujące słowa migowe, między innymi nazwy zwierząt czy emocji.
DLA KOGO?
„Migające dzieci” to pierwsza z serii książek popularyzujących naukę polskiego języka migowego wśród najmłodszych. Dedykowana jest dzieciom uczęszczającym do starszych grup przedszkolnych oraz uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej. Została podzielona na dziesięć bloków tematycznych, przedstawiających zagadnienia bliskie dzieciom, tj.: zabawki, kolory, zwierzęta, elementy pogody czy emocje.
PRZEDSPRZEDAŻ: potrwa do 15.04 kwietnia. Cena w przedsprzedaży: 79 zł
CENA REGULARNA: 99 zł
PREMIERA: 17.04
O AUTORCE: Karolina Bocian to absolwentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku pedagogika specjalna oraz studiów podyplomowych na kierunkach surdopedagogika i glottodydaktyka. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego (STPJM). Współpracuje z różnymi instytucjami związanymi ze środowiskiem głuchych, takimi jak Centrum Polskiego Języka Migowego czy Fundacja Polskiego Języka Migowego. Aktywnie popularyzuje naukę polskiego języka migowego w codziennej pracy oraz angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych i obozów językowych dla dzieci. Na co dzień nauczycielka, tłumaczka PJM, a od niedawna mama.
WYDAWNICTWO: Centrum Polskiego Języka Migowego
Fundacja kultury bez Barier jest patronem książki: Migające Dzieci.
KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH
15 kwietnia, godziny poranne, cała Polska
Helios bez Barier – Pokaz filmu: ,,Co w trawie gra”
Dostępność: dubbing polski, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie, możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji
Organizator: Helios Polska, Fundacja Kultury bez Barier
15 kwietnia, godz. 19:30, Warszawa
Scena Robocza Fest: spektakl – NIE MÓW NIKOMU vol. 2, reżyseria Adam Ziajski
Dostępność: spektakl grany w PJM, napisy polskie
Organizator: Komuna Warszawa
16 kwietnia, godz. 17:00, Lublin
Projekcja filmu „Silent Twins”
Dostępność: napisy rozszerzone, audiodeskrypcja
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie / Konfrontacje Teatralne
16 kwietnia, godz. 19:00 – 20:00, Warszawa
PIOSENKI DO OBRAZÓW | koncert z PJM i tyflografikami obrazów
Dostępność: tłumaczenie PJM, tyflografiki
Organizator: Łazienki Królewskie
18 kwietnia, godz. 10:30-12:00 lub 17:30 – 19:00, Warszawa
KawowAnie 3 – Trzeci cykl spotkań rozmów przy kawie z Anią Żórawską
Dostępność: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna, asysta dla osób niewidomych, dostępność architektoniczna
Organizator: Fundacja Kultury bez Barier
19 kwietnia, godz. 18:00, Lublin
Śmigamy o książkach: Spotkanie autorskie z Łukaszem Drozdą wokół książki „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”
Dostępność: tłumaczenie PJM
Organizator: Księgarnia Dosłowna / Centrum Kultury w Lublinie
Wstęp: wolny
21 kwietnia, godz. 18:00, Warszawa
Sula i Ruth. Opowieść o przyjaźni, rozbitym kubku i wzorach kultury. Opowieść performatywna z tłumaczeniem na PJM
Dostępność: tłumaczenie PJM
Rezerwacje: mailowo na adres: bilety@ethnomuseum.pl
Organizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
23 kwietnia, godz. 16:00, Wrocław
Adapter – Kino Bez Barier. Pokaz filmowy „Chleb i sól” z audiodeskrypcją i napisami + dyskusja
Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących
Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty
W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.
Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”