Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

14 kwietnia – 21 kwietnia 2023 wydarzenia dostępne

Kolorowa grafika. Tło podzielone na dwie części. Jedna część jasnozielona z białymi wzorkami. Druga część w kolorze jasnego różu z białymi wzorkami. Po środku uśmiechnięta Ania Żórawska w kolorowym kimonie i z rozwianym włosem. U góry czarno-biały napis: KAWOWANIE 3. U dołu na czarnym tle biały napis: 18 kwietnia.

KAWOWANIE 3

Drodzy i drogie! 18 kwietnia zapraszamy Was na kolejne spotkanie przy kawie! 

Tym razem KawowAnie odbędzie się w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Jak zwykle planujemy dwa spotkania: od 10:30 do 12:00 i od 17:30 do 19:00.

Więcej informacji znajdziecie w formularzu zapisów: bit.ly/3m9Flh6. Zapisy na wydarzenie są obowiązkowe!

Zapraszamy WSZYSTKICH, zarówno te osoby, które uczestniczyły w ostatnich spotkaniach, jak i zupełnie nowe! Kawę i herbatę stawiamy Wam my! Dołączcie do nas! Porozmawiamy o pomysłach, potrzebach, marzeniach ✨

Partnerem spotkań jest Muzeum Warszawy.

FORMULARZ ZAPISÓW

ZAPROSZENIE W PJM

Grafika. Plakat filmu: ,,Co w trawie gra". Napis: Seanse przyjazne sensorycznie. Pokazy filmowe dla osób z nadwrażliwością na bodźce. ,,Co w trawie gra". 15.04 (sobota). Jaśniej na sali. Ściszony dźwięk. Komfort i zrozumienie. Film z polskim dubbingiem, czas trwania filmu: 82 min. Pokaz biletowany. Koszt biletu zgodny z cennikiem kina. Partner merytoryczny Fundacja Kultury bez Barier.

HELIOS BEZ BARIER – POKAZ FILMU: ,,CO W TRAWIE GRA”

Jutro w całej Polsce zapraszamy Was po raz kolejny do sieci kin Helios Polska na seanse przyjazne sensorycznie! Tym razem oglądać będziemy animację: ,,Co w trawie gra”.

Co wyniknie ze zderzenia dwóch światów: pracowitych i racjonalnych mrówek oraz trochę leniwych i podążających za marzeniami pasikoników? Czy współpraca i przyjaźń są możliwe mimo różnic? A muzyka okaże się wspólnym łącznikiem? Tego dowiemy się już 15 kwietnia w Kinach Helios w godzinach porannych!

 DOSTĘPNOŚĆ POKAZÓW:

  • dubbing polski,
  • przyciszony dźwięk,
  • brak bloku reklamowego,
  • delikatne oświetlenie,
  • możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.

BILETY: Dostępne tutaj: https://www.helios.pl. Uwaga! Po wybraniu seansu kliknij godzinę, aby kupić bilet. Koszt biletu zgodny z cennikiem kina.

Seans jest częścią cyklu HELIOS bez barier. Partnerem merytorycznym Seansów Przyjaznych Sensorycznie jest Fundacja Kultury bez Barier.

WIĘCEJ INFORMACJI

Grafika. Pośrodku różowego tła żółte koło z dwiema różowymi migającymi dłońmi. Po lewej stronie żółty napis: Sula i Ruth. Po prawej różowy napis: Opowieść o przyjaźni, rozbitym kubku i wzorach kultury. Pod i nad napisem dekoracyjny zółto-niebieski pas.

Sula i Ruth. Opowieść o przyjaźni, rozbitym kubku i wzorach kultury. Opowieść performatywna z tłumaczeniem na PJM

21 kwietnia o godz. 18:00 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na opowieść performatywną, która przybliży nam postacie dwóch antropolożek kultury: Suli Benet i Ruth Benedict. Sula Benet, jedna z bohaterek wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki”, urodziła się w Warszawie i tam ukończyła studia. W 1936 roku wyjechała do Nowego Jorku i nawiązała współpracę z Ruth Benedict, wybitną antropolożką amerykańską.

Relacji, która łączyła badaczki, przyjrzymy się na podstawie ich korespondencji. Skupimy się na ich współpracy w Stanach, gdzie Sula podczas drugiej wojny światowej, jako asystentka Ruth, prowadziła wywiady z migrantami z Polski. Będziemy również towarzyszyć Ruth podczas jej wizyty w Polsce w maju 1948 roku, gdy odwiedziła Sulę w trakcie prowadzonych przez nią badań etnograficznych na wsi.

Dla obu antropolożek ważne były opowieści i poetyckie metafory. Jedna z nich, o glinianym kubku, który każdy lud otrzymał od Stwórcy, aby pić z niego wodę życia, stała się mottem najważniejszego dzieła Ruth Benedict – „Wzorów kultury”. Również i my podążymy tropem opowieści i charakterystycznego dla niej sposobu narracji. Przyjrzymy się
też mało znanemu wątkowi z życiorysu amerykańskiej badaczki, która jako osoba słabosłysząca, stała się ważną postacią dla amerykańskiej Kultury Głuchych i nurtu „deaf power”.

Czy fakt, że w dzieciństwie uznawano ją za niegrzeczną dziewczynkę, która „się nie słuchała”, wpłynął na sposób
jej patrzenia i zainteresowanie inicjacjami dziewcząt podczas pierwszej menstruacji, niedostrzeganymi przez męskich badaczy?

Posłuchajcie, jak Sula i Ruth przemówią dziś do nas w opowieści Beaty Frankowskiej.

Beata Frankowska – absolwentka warszawskiej polonistyki i Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, opowiadaczka historii, animatorka kultury, edukatorka, związana od ponad 20 lat ze Stowarzyszeniem Opowiadaczy „Grupa Studnia O”. Koordynatorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury jako redaktorka i edukatorka. W 2022 roku otrzymała pierwszą nagrodę za warszawski projekt edukacji kulturalnej.

DOSTĘPNOŚĆ: Opowieść będzie tłumaczona na polski język migowy (PJM).

WSTĘP: udział w ramach biletu wstępu do muzeum, wydarzenie przeznaczone dla osób dorosłych,
czas trwania: ok 45 minut.

REZERWACJE: mailowo na adres: bilety@ethnomuseum.pl

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie „Etnografki, antropolożki, profesorki”.

WIĘCEJ INFORMACJI

Kolorowa grafika. Granatowe tło na niej książka z kolorową okładką pod tytułem: Migające Dzieci 1. U góry napis: 79 zł, cena regularna: 99 zł. U dołu napis: premiera 17.04.

PRZEDSPRZEDAŻ KSIĄŻKI ,,MIGAJĄCE DZIECI”, czyli nauka poprzez zabawę! 

Migające dzieci? Tak – dzieci, które migają. Istnieje niezbity dowód na to, że dzieci, które znają język migowy są geniuszami jak Mozart lub Einstein. W trakcie migania mózg pracuje na pełnych obrotach, ponieważ zaangażowane są w to obie półkule. Każde dziecko w tej książce znajdzie interesujące słowa migowe, między innymi nazwy zwierząt czy emocji.

DLA KOGO?

„Migające dzieci” to pierwsza z serii książek popularyzujących naukę polskiego języka migowego wśród najmłodszych. Dedykowana jest dzieciom uczęszczającym do starszych grup przedszkolnych oraz uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej. Została podzielona na dziesięć bloków tematycznych, przedstawiających zagadnienia bliskie dzieciom, tj.: zabawki, kolory, zwierzęta, elementy pogody czy emocje.

CO ZNAJDZIECIE W ŚRODKU?

Każde dziecko w tej książce znajdzie interesujące słowa migowe, między innymi nazwy zwierząt czy emocji. Oprócz kolorowych ilustracji słów migowych z ich znaczeniami i z różnymi ćwiczeniami, dostępne są również filmiki, które można korzystać poprzez zeskanowanie kodów QR.

Książka zawiera: 118 stron, 10 tematów, 116 słów migowych, 53 ćwiczenia i kody QR.

PRZEDSPRZEDAŻ: potrwa do 15.04 kwietnia. Cena w przedsprzedaży: 79 zł

CENA REGULARNA: 99 zł 

PREMIERA: 17.04 

O AUTORCE: Karolina Bocian to absolwentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku pedagogika specjalna oraz studiów podyplomowych na kierunkach surdopedagogika i glottodydaktyka. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego (STPJM). Współpracuje z różnymi instytucjami związanymi ze środowiskiem głuchych, takimi jak Centrum Polskiego Języka Migowego czy Fundacja Polskiego Języka Migowego. Aktywnie popularyzuje naukę polskiego języka migowego w codziennej pracy oraz angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych i obozów językowych dla dzieci. Na co dzień nauczycielka, tłumaczka PJM, a od niedawna mama.

WYDAWNICTWO: Centrum Polskiego Języka Migowego 

KUP W PRZEDSPRZEDAŻY

Fundacja kultury bez Barier jest patronem książki: Migające Dzieci. 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

15 kwietnia, godziny poranne, cała Polska

Helios bez Barier – Pokaz filmu: ,,Co w trawie gra”

Dostępność: dubbing polski, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie, możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji

Organizator: Helios Polska, Fundacja Kultury bez Barier

WIĘCEJ INFORMACJI

15 kwietnia, godz. 19:30, Warszawa

Scena Robocza Fest: spektakl – NIE MÓW NIKOMU vol. 2,  reżyseria Adam Ziajski

Dostępność: spektakl grany w PJM, napisy polskie 

Organizator: Komuna Warszawa

16 kwietnia, godz. 17:00, Lublin

Projekcja filmu „Silent Twins”

Dostępność: napisy rozszerzone, audiodeskrypcja

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie / Konfrontacje Teatralne

BILETY 

WIĘCEJ INFORMACJI

16 kwietnia, godz. 19:00 – 20:00, Warszawa

PIOSENKI DO OBRAZÓW | koncert z PJM i tyflografikami obrazów

Dostępność: tłumaczenie PJM, tyflografiki 

Organizator: Łazienki Królewskie

WIĘCEJ INFORMACJI

18 kwietnia, godz. 10:30-12:00 lub 17:30 – 19:00, Warszawa 

KawowAnie 3 – Trzeci cykl spotkań rozmów przy kawie z Anią Żórawską

Dostępność: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna, asysta dla osób niewidomych, dostępność architektoniczna

Organizator: Fundacja Kultury bez Barier

FORMULARZ ZAPISÓW 

ZAPROSZENIE W PJM 

19 kwietnia, godz. 18:00, Lublin

Śmigamy o książkach: Spotkanie autorskie z Łukaszem Drozdą wokół książki „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”

Dostępność: tłumaczenie PJM

Organizator: Księgarnia Dosłowna / Centrum Kultury w Lublinie

Wstęp: wolny

WIĘCEJ INFORMACJI

21 kwietnia, godz. 18:00, Warszawa

Sula i Ruth. Opowieść o przyjaźni, rozbitym kubku i wzorach kultury. Opowieść performatywna z tłumaczeniem na PJM

Dostępność: tłumaczenie PJM

Rezerwacje: mailowo na adres: bilety@ethnomuseum.pl

Organizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

WIĘCEJ INFORMACJI

23 kwietnia, godz. 16:00, Wrocław

Adapter – Kino Bez Barier. Pokaz filmowy „Chleb i sól” z audiodeskrypcją i napisami + dyskusja

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty

WIĘCEJ INFORMACJI

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”