22 marca (piątek) zapraszamy chętne osoby z Trójmiasta i okolic (ale nie tylko) na gdańskie KawowAnie. Spotykamy się w kawiarni Kompozyt (ul. Stefana Jaracza 14) w godz. 12:00-13:30 oraz 16:30-18:00 (godziny do wyboru). Będziemy rozmawiać o dostępności i potrzebach, poszerzać kontakty i wymieniać się doświadczeniami. Prowadzenie – Ania Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier.
DOSTĘPNOŚĆ: Zapewniamy pętle indukcyjną, tłumaczenie PJM, asystę dla osób niewidomych. Miejsce jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach. Szczegóły dostępności miejsca znajdziesz w formularzu zapisów.
ZAPISY: ZAPISZ SIĘ!
Szczególnie zapraszamy: osoby z niepełnosprawnościami i neuroatypowe; ich rodziców / opiekunów; osoby zajmujące się zawodowo koordynowaniem dostępności w instytucjach, organizacjach, firmach; a także każdego, komu bliskie są takie wartości jak: różnorodność, otwartość, włączanie.
—
Partnerem spotkań jest NOMUS – NOWE MUZEUM SZTUKI W GDAŃSKU.
Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na: Touch tour oraz spektakl z audiodeskrypcją “Strach zżerać duszę” w reżyserii Agnieszki Jakimiak.
Zapraszamy serdecznie 20 kwietnia 2024 roku na spektakl „Strach zżerać duszę” z audiodeskrypcją. Spektakl poprzedzi touch tour, czyli krótka wycieczka przed rozpoczęciem spektaklu, w trakcie której będzie można zapoznać się z topografią sceny, dotknąć rekwizytów oraz posłuchać opowieści o przestrzeni spektaklu.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- 20 kwietnia, godzina 19:00, Warszawa
- Dostępność: audiodeskrypcja i touch tour poprzedzający spektakl
- Rezerwacje i zapisy: Bilet na spektakl kosztuje 30 zł. Jeśli chcesz zarezerwować bilety i zapisać się na touch tour lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak. Tel.: 798 033 800 lub mailowo na adres: n.cierniak@powszechny.com. Można również pozostawić wiadomość głosową.
Rezerwacji biletów można dokonać także stacjonarnie w kasie Teatru, godziny otwarcia:
• wtorek – piątek, 12:00 – 18:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15:30 – 16:00
• sobota – niedziela 14:00 – 18:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15:30 – 16:00
O spektaklu:
„Szczęście nie zawsze jest radosne” – to motto filmu o historii miłosnej młodego imigranta i starszej sprzątaczki, który w latach siedemdziesiątych wywołał zamęt w Niemczech. W Polsce XXI wieku szczęście, dobrobyt i spokój cały czas stanowią synonim godnego życia, ale rzadko zadajemy sobie pytanie: czyim kosztem jest nam dobrze i wygodnie?
„Strach zżerać duszę” to tragikomiczna opowieść o społeczeństwie, które tak dobrze czuje się we własnym, zamkniętym gronie, że za wszelką cenę usunie z horyzontu wszystkich, którzy nie wpisują się w jednolity krajobraz. To także portret naszych uprzedzeń, które bywają kuriozalne i śmieszne, przesadzone i absurdalne. Być może w chwili, w której śmiejemy się ze społecznych tabu, śmiejemy się tak naprawdę z nas samych – i być może ten śmiech bywa oczyszczający.
Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na tym wyjątkowym spektaklu. Serdecznie Was zapraszamy!
WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU
Dyskusja o dostępności w kulturze filmowej i pokaz filmu „Wilczyca” z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej. Wstęp bezpłatny.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- DATA: 04.04.2024 r.
- GODZINA: 18:00 – 22:00
- MIEJSCE: Aleje Ujazdowskie 20/4, Warszawa
- DOSTĘPNOŚĆ: Spotkanie z tłumaczeniem na PJM. Film wyświetlany jest z audiodeskrypcją z głośników i napisami przystosowanymi dla osób niesłyszących.
- WSTĘP: wolny na wejściówki – 40 wejściówek, dostępnych pod linkiem: ZDOBĄDŹ WEJŚCIÓWKĘ
- KONTAKT: +48 518 640 875
- ORGANIZATOR: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Zapraszamy na wyjątkowy pokaz kultowego polskiego horroru Wilczyca (reż. Marek Piestrak, 1982) z autorską, błyskotliwą audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej. Jest to świetny przyczynek do dyskusji o filmowych audiodeskrypcjach – na ile interpretatorzy mogą pozwolić sobie na indywidualny, a nawet krytyczny głos wobec opisywanego dzieła?
W rozmowie przed filmem udział wezmą: Robert Więckowski z Fundacji Kultury bez Barier, Julia Bachman – specjalistka od dostępności w CKF im. Andrzeja Wajdy, Klaudia Rachubińska – badaczka filmu i kultury wizualnej. W temat spotkania wprowadzi nas Kamil Kalbarczyk – filmoznawca i redaktor czasopisma „Ekrany”. Rozmowę poprowadzi Beata Kwiatkowska.
ZAPRASZAMY!
Teatr Polski w Warszawie zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i dostępnością dla osób poruszających się na wózkach. Bilety za złotówkę!
Teatr Polski zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją: „Dom otwarty” 10.03.2024 godz. 17:00, „Don Juan” 7.04.2024 godz. 17:00 oraz „Tango” 18.05.2024 godz. 19:00. Na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.
Budynek Teatru Polskiego jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względów architektonicznych liczba miejsc dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona. Czasami zdarza się również, że ze względów scenograficznych miejsca dla widzów poruszających się na wózkach są specjalnie przygotowywane. Żeby zagwarantować Państwu dostępność miejsc, prosimy o wcześniejsze poinformowanie, podczas zakupu biletu, że istnieje potrzeba zarezerwowania miejsca dla widza na wózku. Na widowni Dużej Sceny miejsca dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dostosowane są tylko na parterze.
KONTAKT Z KASĄ I BIUREM OBSŁUGI WIDZA:
- Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00.
- Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl.
- Kasa dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach znajduje się przy Scenie Kameralnej, z wejściem od ulicy Sewerynów. Godziny otwarcia: wtorki w godz. 10:00-18:00 i soboty w godz. 12:00-18:00 oraz na godzinę przed spektaklami granymi na Scenie Kameralnej.
BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ:
Teatr Polski w Warszawie przyłączył się do Programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W ramach Programu osoba z niepełnosprawnościami i osoba towarzysząca mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru kupując bilet w cenie – 1 zł. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa mazowieckiego i obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest wyłącznie w kasach biletowych Teatru: w kasie głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 lub w kasie Sceny Kameralnej przy ul. Sewerynów.
Warunkiem skorzystania z Programu jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnościami i jej osobę towarzyszącą prawidłowo wypełnionego „Oświadczenia o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazanie w kasie teatru ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami. Gdy bilety w kasie Teatru kupuje osoba towarzysząca, prosimy również o okazanie ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami, dla której dokonuje zakupu.
UWAGA! Bilet za złotówkę nie dotyczy premier, spektakli gościnnych, spektakli współprodukowanych, miejsc w loży prezydenckiej oraz spektaklu sylwestrowego.
Pokaż się – badanie sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce
Kolektyw Śląsk Przegięty od grudnia 2023 do marca 2024 roku przeprowadzi badania dotyczące sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce. To pierwsze z szeregu działań w ramach projektu „Pokaż się”, adresowanego do osób nieheteronormatywnych z niepełnosprawnością wzroku.
- Według danych GUS w Polsce żyje około 1,8 miliona osób niewidomych i niedowidzących.
Jeśli założymy, że podobnie jak w przypadku reszty społeczeństwa, przynajmniej 5% z nich
to osoby LGBT+, mamy grono prawie 100 tysięcy, o sytuacji których wiemy bardzo niewiele
– mówi Paweł Świerczek, założyciel kolektywu.
Badanie ma na celu rozpoznanie potrzeb i problemów osób LGBT+ z niepełnosprawnością wzroku. Pozwoli nam to przygotować grunt pod działania odpowiadające na konkretne potrzeby tej grupy. Naszym celem jest udostępnianie kultury queerowej osobom niewidomym i niedowidzącym. Wyniki badania zostaną upowszechnione w publikacji podsumowującej projekt „Pokaż się” na początku 2025 r.
Jeśli jesteś niewidomą lub niedowidzącą osobą LGBT+ i chcesz wziąć udział w badaniu, możesz to zrobić na dwa sposoby.
- Pierwszy to wypełnienie anonimowej ankiety, która znajduje się pod tym linkiem
(formularz Google): WYPEŁNIJ ANKIETĘ – BADANIE - Drugi to rozmowa telefoniczna lub przez WhatsApp: możesz zadzwonić lub napisać wiadomość na numer 503 390 944. Osoba prowadząca badania umówi z Tobą dogodny termin na rozmowę. Udział w badaniu zajmie nie więcej niż 30 minut. Zapewniamy pełną anonimowość.
Jeśli znasz niewidomą lub niedowidzącą osobę LGBT+ – zaproś ją do udziału w badaniu.
Więcej informacji o projekcie „Pokaż się” oraz działalności Śląsk Przegięty znajdziecie na kanałach Śląska Przegiętego w mediach społecznościowych (facebook, instagram). Organizatorem wydarzeń jest Śląsk Przegięty, działający od ponad 5 lat kolektyw artystyczno-badawczy. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ILGA-Europe.
Kontakt w sprawie pytań: Paweł Świerczek, Natalia Kaniak, Bartek Sołtysik – mailowo: slaskprzegiety@gmail.com
Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!
Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!
Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ
KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH
16 marca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa
III Forum Filozofek
Dostępność:
- Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Filozofii UW przy ul. Krakowskie
Przedmieście 3 w Auli im. Ossowskiej. Znajduje się ona na I piętrze. Można skorzystać z windy oraz platformy. Wejście do budynku posiada podjazd. Szczegóły na stronie: https://budynki.bon.uw.edu.pl/dostepnosc-budynku/57. - Biblioteka wydziałowa tuż obok Auli będzie dobrym miejscem na wyciszenie się.
- Do budynku można wejść z psem asystującym. Prosimy o taką informację.
- Wydarzenie będzie transmitowane online na platformie Zoom, link zostanie podany dzień przed wydarzeniem.
Kontakt: horyzontalnyklub@gmail.com
Organizator: Horyzontalny Klub Dyskusyjny, Samorząd Studentów Wydziału Filozofii UW, Filozofia Po Prostu
WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU
16 marca, godz. 13:00, Wrocław
Spektakl „Misiaczek” dla rodzin z dziećmi od 3 do 6 lat. Z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Dostępność: architektoniczna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu
Wstęp: 25 zł. Rezerwacja pod adresem mailowym widownia@teatrlalek.wroclaw.pl lub tel. 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).
Organizator: Wrocławski Teatr Lalek
22 marca, godz. 12:00 – 13:30 i 16:30 – 18:00, Gdańsk
KawowAnie 9. Rozmowy z Anią Żórawską, prezeską FKBB, o potrzebie zmian.
Dostępność: Zapewniamy pętle indukcyjną, tłumaczenie PJM, asystę dla osób niewidomych. Miejsce jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach. Szczegóły dostępności miejsca znajdziesz w formularzu zapisów.
Zapisy: ZAPISZ SIĘ!
Organizator: Fundacja Kultury bez Barier
23 marca, godz. 19:00, Warszawa
W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej – monodram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Anny Gryszkówny. Po spektaklu spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu.
Dostępność: audiodeskrypcja, pętla indukcyjna. Jeśli potrzebujesz dodatkowej dostępności, skontaktuj się z Koordynatorką ds. dostępności: Magdą Ptak. Mail: m.ptak@mik.waw.pl lub tel./sms: 601 669 440.
UWAGA: w spektaklu używane są efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki.
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
23 marca, godz. 19:00, Warszawa
Spektakl: Siedem historii okrutnych
25, 26 i 27 marca, godz. 19:00, Warszawa
Spektakl: Siedem historii okrutnych
7 kwietnia, godz. 14:00, Lublin
Spektakl dziecięcy „Rytmoniada” z tłumaczeniem na żywo na PJM
Dostępność: tłumaczenie na PJM
Bilety: KUP BILET ONLINE lub kontakt z kasą tel.: 81 466 59 25 wew. 22, kom. 663 111 413 lub mailowo pod adresem: kasa@teatrstary.eu
Organizator: Teatr Stary w Lublinie
12 i 13 kwietnia, Warszawa
Sympozjum: „Pokaż język – nowe języki, estetyki i kondycje w teatrze i performansie”
Dostępność: tłumaczenie PJM, asysta, dostępność architektoniczna
Zapisy: ZAPISZ SIĘ!
Organizator: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza
25 kwietnia, godzina 10:30, Wrocław
Spektakl „Odd i Luna” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM.
Dostępność: architektoniczna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu
Wstęp: 25 zł. Rezerwacja pod adresem mailowym widownia@teatrlalek.wroclaw.pl lub tel. 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).
Organizator: Wrocławski Teatr Lalek
1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa
„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em
Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team
W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.
Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.