Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

20
cze
2024

17-24 maja. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika promująca. Szaro-zielone tło z różowymi obramówkami. Po prawej stronie uśmiechnięta Ania Żórawska w błękitnej marynarce. W ręku trzyma mikrofon. U góry napis: KawowAnie z Biznesem. Pod spodem w dymku napis: PRZEDSTAWICIELKI i PRZEDSTAWICIELE BIZNESU porozmawiajmy o dostępności dla osób z różnymi potrzebami. ZAPRASZAMY NA KAWĘ! Prowadzenie: Anna Żórawska - prezeska FKBB, ekspertka ds. dostępności. Na dole dymek z piktogramami: dostępności dla osób poruszających się na wózku, pętli indukcyjnej, tłumaczenia PJM, asysty dla osób niewidomych. Napis: Data: 29 maja, godz. 10:30-12:30.Miejsce: ADN Akademia, Browary Warszawskie. Zapisy: link do formularza w treści wpisu. Obok logotypy Fundacji Kultury bez Barier i ADN Akademia.

ZAPISZ SIĘ NA PIERWSZE KAWOWANIE Z BIZNESEM! Tym razem na kawę wprost zapraszamy także osoby pracujące w szeroko rozumianym biznesie – przedsiębiorców, pracowników firm, twórców produktów i usług, dział HR itd. Dołączcie do naszego kawowego stolika. 

Maj to Miesiąc Różnorodności. Czas więc poruszyć ważną kwestię. Tak wiele mówi się w BIZNESIE o „DEI” („Różnorodności, Równości i Włączaniu”), neuroróżnorodności, włączaniu Osób z Niepełnosprawnościami i zarządzaniu różnorodnością.

Jednak, czy kiedykolwiek BIZNESIE dałeś sobie szansę, by spotkać się z osobami z niepełnosprawnością, neuroróżnorodnymi i szczerze porozmawiać z nimi na te tematy? A może brakuje Ci przestrzeni i okazji na takie spotkania?

Przyjdź zatem na „KawowAnie z Biznesem”! 29 maja o godz. 10:30 w ADN akademia (Warszawa). Podczas naszej kawy:

 • spotkasz osoby z różnymi potrzebami i osoby, które interesują się dostępnością.
 • poznasz także osoby, które już działają w obszarze dostępności albo dopiero chcą zacząć.

To Twój czas na zadawanie pytań, zweryfikowanie przekonań i wiedzy!

Na spotkania zapraszamy oczywiście jak zawsze: wszystkie chętne osoby z różnymi potrzebami, odbiorców / odbiorczynie działań naszej Fundacji oraz osoby koordynujące dostępność.

DOSTĘPNOŚĆ: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna, asysta, dostępność dla osób poruszających się na wózkach.

Bądź częścią zmiany i ZAPISZ SIĘ!

– –

Partnerem spotkania jest ADN Akademia 


Na grafice na czarnym tle znajduje się sześć różnych zdjęć rentgenowskich czaszki człowieka. Tytuł: "Casting" reż. Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak w Teatrze Collegium Nobilium.

Spektakl dyplomowy „Casting” reż. Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak w Teatrze Collegium Nobilium z audiodeskrypcją! 

Teatr Collegium Nobilium w maju zaprasza na spektakl z audiodeskrypcją: „Casting”. 18.05.2024 godz. 19:00. Scena główna. Informacje o kontakcie z kasą i biletach znajdują się poniżej.

DOSTĘPNOŚĆ TEATRU:

 • W kasie teatru przy Scenie Głównej dostępna jest pętla indukcyjna.
 • Budynek Teatru Collegium Nobilium oraz Akademii Teatralnej jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względów architektonicznych liczba miejsc dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona. Widownia na Scenie Głównej i dojazd do niej jest przystosowany do Państwa potrzeb. Na sali im. Jana Kreczmara, gdzie miejsca są nienumerowane, żeby zagwarantować Państwu dostępność miejsc, prosimy o wcześniejsze poinformowanie, podczas zakupu biletu, że istnieje potrzeba zarezerwowania miejsca dla widza na wózku. Po przybyciu do kasy Teatru zostaną Państwo pokierowani przez pracowników do odpowiedniego miejsca.

SPRZEDAŻ BILETÓW:

KOSZT BILETÓW:

 • wejściówka – 25 zł
 • bilet ulgowy – 40 zł
 • bilet normalny – 55 zł

KONTAKT Z KASĄ I BIUREM OBSŁUGI WIDZA:

 • Kasa biletowa Teatru Collegium Nobilium w Warszawie, ul. Miodowa 22/24, czynna: od wtorku do piątku w godz. 15:00-19:00 lub do rozpoczęcia przedstawienia oraz w soboty w godz. 15:00-17:00 lub do rozpoczęcia przedstawienia.
 • Można skontaktować się z kasą od wtorku do piątku w godzinach 11:00-19:00, w weekendy w godzinach 13:00-17:00: tel. 662 155 960, mail: kasa@e-at.edu.pl.
 • Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 831 02 16 wew. 202, mail: bow@e-at.edu.pl.
 • Dojazd jest dostosowany, natomiast okienko kasowe nie jest wystarczająco nisko.

Chcesz nauczyć się tworzyć audiodeskrypcje materiałów audiowizualnych – filmowych i teatralnych? Zapisz się już dziś na nasze szkolenie online! (NOWY TERMIN)

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane nauką audiodeskrypcji do materiałów audiowizualnych do udziału w szkoleniu online! Szkolenie odbędzie się na platformie Zoom w dniu 6 czerwca, od 9:30 do 15:00.
Szkolenie odbędzie się, jeśli zbierze się grupa min. 10 osób.

CZEGO NAUCZYSZ SIĘ PODCZAS SZKOLENIA?

Uczestnicy szkolenia poznają podstawy tworzenia audiodeskrypcji od strony teoretycznej, zapoznają się z przykładami audiodeskrypcji do materiałów filmowych i teatralnych, a także będą mieli okazję przećwiczyć tworzenie audiodeskrypcji w części praktycznej. Szkolenie poprowadzi Robert Więckowski – autor i konsultant audiodeskrypcji z wieloletnim doświadczeniem, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.

CENA I ZAPISY:

Koszt szkolenia: 400 zł netto / 492 zł brutto. Wystawiamy zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu. Zapisy przyjmujemy mailowo na adres: michalina@kulturabezbarier.org (Michalina Adamska). 

Grafika promująca pokaz filmu "Króle Lew" z muzyką na żywo i dostępnością. Scena z filmu. Małpa stoi na skale i unosi do góry lwiątko. Na lwiątko pada strumień światła. W tle zachodzące słońce i ocean/morze. Pod spodem czarne i szare cienie orkiestry i osoby dyrygującej. Napis: Disney. Król Lew. Film z muzyką na żywo. 17. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Tauron Arena Kraków 26.05.2024. Obok logotyp FMF i piktogramy audiodeskrypcji, tłumaczenia PJM i pętli indukcyjnej.

POKAZ FILMU „KRÓL LEW” z muzyką na żywo, AD, PJM, pętlą indukcyjną, dostępnością dla osób na wózkach.

26 maja 2024 roku w TAURON Arena Kraków w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej odbędzie się pokaz filmu Disneya „Król lew” (1994) z muzyką na żywo i w wersji dostępnej. Fundacja Kultury bez Barier w ramach współpracy zapewni: audiodeskrypcję, tłumaczenie filmu na PJM oraz pętlę indukcyjną. Przestrzeń wydarzenia będzie dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Szczegóły dotyczące dostępności i biletów na miejsca z dostępnością znajdziesz poniżej.

O POKAZIE:

Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz połączone chóry Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Artystów poprowadzi ceniony dyrygent Erik Ochsner. Oryginalna wersja „Króla lwa” z 1994 roku zawiera niezapomnianą muzykę skomponowaną przez wielokrotnie nagradzany zespół. Autorami piosenek są Elton John i Tim Rice – obaj uhonorowani zarówno Oscarem, jak i Grammy. Partyturę stworzył zdobywca Oscara i Grammy Hans Zimmer, a aranżacje afrykańskich partii wokalnych są dziełem nagrodzonego Grammy południowoafrykańskiego producenta i kompozytora Lebo M.

Fabuła „Króla lwa” przenosi nas na afrykańską sawannę, gdzie rodzi się przyszły król. Simba idealizuje swojego ojca, Mufasę, i bierze sobie do serca swoje przeznaczenie. Nie wszyscy jednak akceptują nowego następcę tronu. Skaza, brat Mufasy, posuwa się do zdrady, by doprowadzić do wygnania Simby. Ten zaś z pomocą nowo poznanych przyjaciół będzie musiał dorosnąć i odzyskać to, co do niego należy.

BILETY:

Ilość biletów na miejsca z dostępnością jest ograniczona. Bilety te są niedostępne w ogólnej sprzedaży. Jeśli jesteś osobą niewidomą, słabowidzącą, g/Głuchą, słabosłyszącą lub poruszasz się na wózku i chcesz zakupić bilet na miejsca z dostępnością – skontaktuj się z koordynatorką dostępności (tel./SMS: +48 604 483 402, mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl). Możesz także zakupić bilet w kasie (po wcześniejszej rezerwacji) przed samym pokazem. Kasa znajduje się w Tauron Arena Kraków przy głównym wejściu. Osoby g/Głuche mogą skorzystać z Tłumacza Migam.

DOSTĘPNOŚĆ dla osób niewidomych, słabowidzących:

Film wyświetlimy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. Audiodeskrypcję podczas pokazu będzie można odsłuchać przez aplikację AudioMovie. Aby to zrobić, pobierz darmową, bezpieczną aplikację AudioMovie na swój telefon ze sklepu Play lub App Store oraz weź ze sobą telefon i słuchawki. Na miejscu otrzymasz od nas kod QR, po zeskanowaniu go audiodeskrypcja będzie dostępna w aplikacji.

Jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402) to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF. Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Asystent będzie też obecny podczas pokazu w Tauron Arena Kraków.

DOSTĘPNOŚĆ dla osób g/Głuchych, słabosłyszących:

Podczas pokazu zapewniamy również tłumaczenie na polski język migowy (PJM) oraz pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących, zainstalowaną w wyznaczonym sektorze.

Dzięki współpracy z Migam.PL w Krakowskim Biurze Festiwalowym korzystamy z Tłumacza Migam, czyli usługi natychmiastowego połączenia wideo z tłumaczem języka migowego. Z tłumaczem możesz połączyć się przez: przeglądarkę internetową, aplikację mobilną lub link: https://tlumacz.migam.org/kbf-krakow. Potrzebujesz jedynie dowolnego urządzenia z dostępem do internetu oraz kamerą. Tłumacz dostępny jest w godzinach: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-16:00, w sobotę w godzinach: 8:00-16:00.

DOSTĘPNOŚĆ dla osób z niepełnosprawnością ruchu:

Bilet dla osób z niepełnosprawnością ruchu (korzystających z wózków /poruszających się na wózkach) zapewnia odpowiednio dostosowane, komfortowe miejsce na wydarzeniu. Miejsca te mają większą przestrzeń oraz dodatkowe dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Znajdują się one na poziomie A i są umieszczone symetrycznie względem długiej osi północ-południe. Zamontowane są tu także krzesełka dla osób asystujących.

KONTAKT:

Barbara Zając – Koordynatorka ds. dostępności: Tel. / SMS.: +48 604 483 402, mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl


Grafika promująca 21 edycję Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

FKBB zaprasza na: 21. Millennium Docs Against Gravity – wybrane pokazy w Warszawie z dostępnością

FKBB po raz piąty zadba o dostępność podczas największego Festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce! Tegoroczna jubileuszowa edycja potrwa od 10 do 19 maja. A zapewniana przez nas dostępność obejmować będzie wybrane pokazy w warszawskich kinach: Kinoteka, Atlantic, Iluzjon oraz Kino Muranów.

HARMONOGRAM POKAZÓW:

18.05 godz. 15:00 – Kino Iluzjon, sala Stolica – FILM: „Agent szczęścia”

O Filmie: Agent szczęścia

19.05 godz. 18:00 – Kinoteka, sala 4 – FILM: „Copa 71”

O Filmie: Copa 71

DOSTĘPNOŚĆ:

Do wybranych seansów będą zapewnione:
 • audiodeskrypcje
 • pętle indukcyjne
 • napisy dla niesłyszących
 • tłumaczenie na polski język migowy do spotkania z reżyserem filmu „Agent szczęścia” i do debaty po filmie „Copa 71”.

W każdym kinie obecni będą wolontariusze i wolontariuszki, którzy będą mogli udzielić informacji, a także pomóc w poruszaniu po przestrzeni kin.

Osoby z psami przewodnikami będą wpuszczane na teren festiwalu.


Kulawa Warszawa zaprasza osoby w wieku 16-25 lat do zapisów na: „Projekt Performing Justice. Stwórz performance i wyraź siebie!”

Zostań częścią polskiej edycji globalnego projektu Performing Justice i pokaż, jak chcesz być postrzegana/y, jako osoba z niepełnosprawnością lub osoba neuroatypowa.

Skrócony opis projektu:

 • 2-tygodniowy warsztatowy letni camp pod Warszawą prowadzony przez amerykański team.
 • Zapewniamy nocleg, wyżywienie, zwrot kosztów podróży i wiele innych rzeczy.
 • Wspólne pisanie, tworzenie i prezentowanie oryginalnej sztuki na scenie Nowego Teatru w Warszawie.
 • Warsztaty improwizacji i sztuki performansu.
 • Warsztaty wzmacniające i integracyjne.
 • Zwiedzanie nietypowych atrakcji turystycznych w Warszawie.

Zapraszamy osoby mające 16-25 lat mieszkające na terenie całej Polski z różnymi niepełnosprawnościami i neuroatypowe, które chcą wziąć udział w wyjątkowym przedsięwzięciu.

Czas na przesyłanie zgłoszeń do projektu jest do dnia: 10.06.2024 r. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dla uczestników i uczestniczek. ZAPISZ SIĘ!

Więcej informacji o projekcie i dostępności


Grafika promocyjna przedstawiająca Michalinę Adamską z Fundacji Kultury bez Barier podczas konferencji na temat: "O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących"- napisy jako wygodne źródło odbioru informacji. Na samym dole logotypy: Stowarzyszenie Suita, Rzecznik Praw Obywatelskich, Centrum Łowicka, Fundacja Kultury bez Barier, EFHOH, IFHOHYP.

Nasza Michalina poprowadzi warsztaty podczas VII edycji konferencji: “O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących”. Zapisz się!

Serdecznie zapraszamy na VII edycję konferencji pt. „O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących” organizowaną przez Stowarzyszenie SUITA we współpracy z partnerami. Odbędzie się ona w dniach 24-26.05.2024 r. w Centrum Łowicka w Warszawie.

Michalina Adamska z Fundacji Kultury bez Barier wprowadzi Was w tajniki powstawania napisów dla niesłyszących podczas warsztatów: “Napisy jako komfortowe źródło odbioru informacji”. Data: 25.05.

Bilety i formularz zgłoszeniowy: ZAPISZ SIĘ!

Więcej informacji w formularzu zapisów.


Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Konferencji. 


Wiosenna grafika. Centralnie napis UsłyszAni_e - wywiady Ani Żórawskiej z osobami słabosłyszącymi i ich bliskimi. Gościni: Asia Orsztynowicz. Z prawej strony jest ramka, w niej zdjęcie Ani i Asi.

ZAPRASZAMY NA STRONĘ TuMożesz DO OGLĄDANIA I LEKTURY WYWIADU: „Usłysz Ani_e – wywiady Ani Żórawskiej z osobami słabosłyszącymi i ich bliskimi. Gościni: Asia Orsztynowicz.”

OPIS WYWIADU:

Rower? Siatkówka? Rolki? Okej, ale to wciąż za mało!
Zatem może… Paralotnia? Snowboard? A może jednak skoki ze spadochronem?

Poznajcie dzisiaj Asię Orsztynowicz, pasjonatkę sportów, szczególnie tych ekstremalnych. Nasza gościni opowiada o sobie, własnych wyzwaniach i przełamywaniu własnego strachu. Po to, by odkrywać i doświadczać nowego.

Posłuchajcie nie tylko historii Asi, ale wyłapcie też ciekawostki dotyczące skoków ze spadochronem:

 • czego nie można robić podczas skoku ze spadochronem?
 • jak w powietrzu oszacować, na jakiej wysokości aktualnie jesteś?
 • jak długo trwa skok?
 • na jakiej wysokości otwierasz spadochron?

LINK do filmu z wywiadem i transkrypcją: CZYTAJ I OGLĄDAJ WYWIAD

Asia Orsztynowicz – nie słyszy od urodzenia. Miała wszczepiony implant ślimakowy, ale jej nie pomógł. Korzysta z jednego aparatu słuchowego. Asia ukończyła studia mgr z fizjoterapii, pracuje z osobami ze znaczną niepełnosprawnością, np. z porażeniem czterokończynowym, z osobami po udarach, po wypadkach. Pracuje również z pacjentami ortopedycznymi, neurologicznymi i sportowcami. Sporty ekstremalne to jej wielka pasja.

CZYTAJ I OGLĄDAJ WYWIAD


Kadr ze spektaklu „Orlando. Biografie”. Dwie osoby w kostiumach, w pozach pełnych dramatyzmu. Jedna osoba pomaga drugiej włożyć epokową suknię z bufiastymi rękawami. Napis: Orlando. Biografie. 02.08.2024, godz. 19:00. Obok logotyp audiodeskrypcji.

Touch tour oraz audiodeskrypcja do spektaklu „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Blońskiej w Teatrze Powszechnym

Informacje praktyczne:

 • 2 lipca, godzina 18:00 touch tour, 19:00 spektakl, Warszawa
 • Dostępność: audiodeskrypcja i touch tour poprzedzający spektakl
 • Organizator: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
 • Rezerwacje i zapisy: Bilet na spektakl kosztuje 40 zł. Aby zarezerwować bilet, zapisać się na touch tour oraz uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak pod numerem telefonu: 798 033 800 lub drogą mailową: n.cierniak@powszechny.com. Można również pozostawić wiadomość głosową.

Rezerwacje biletów można dokonać również stacjonarnie w kasie Teatru, godziny otwarcia: wtorek – piątek, 12.00 – 18.00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15.30 – 16.00, sobota – niedziela 14.00 – 18.00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15.30 – 16.00.

O wydarzeniu:

Zapraszamy serdecznie 2 lipca 2024 roku na spektakl „Orlando. Biografie” z audiodeskrypcją. Spektakl poprzedzać będzie touch tour, czyli krótka wycieczka w scenografii spektaklu, w trakcie której będzie możliwość zapoznania się z topografią sceny, dotknięcia rekwizytów oraz posłuchania wprowadzenia do spektaklu.

O spektaklu:

„Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność między jedna płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu” (Virginia Woolf, „Orlando”).
Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na tym wyjątkowym spektaklu. Serdecznie Was zapraszamy!

Więcej informacji o spektaklu i touch tour


Grafika promocyjna 7. Przeglądu Filmowego Przejścia. Tło w odcieniach zachodzącego letniego słońca - pomarańczowy, różowy, żółty, beżowy. Kolory przechodzą przez siebie. Napis 7. Przegląd Filmowy Przejścia. 14-16 czerwca 2024, Kino Elektronik, Warszawa. Save the date. W prawym dolnym rogu piktogramy tłumaczenia na PJM, pętli indukcyjnej, napisów i audiodeskrypcji.

Save the date! 7. Przegląd Filmowy Przejścia 14-16 czerwca w Warszawie

Fundacja Kultury bez Barier zorganizuje kolejną edycję „Przejść”, czyli najbardziej dostępnego wydarzenia filmowego w Warszawie! Tym razem pod nazwą – 7. Przegląd Filmowy Przejścia – spotykamy się w dniach 14-16 CZERWCA w Kino Elektronik.

W programie pokazy z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, napisami, tłumaczeniem na PJM. Wszystkie zapowiedzi przed seansami oraz wydarzenia towarzyszące będą tłumaczone na PJM.

Tytuły filmów i szczegóły podamy niebawem.

Zapamiętajcie te daty i do zobaczenia!


[W maju spektakl „Tango” z audiodeskrypcją!] Teatr Polski w Warszawie zaprasza na spektakle za złotówkę z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i dostępnością dla osób poruszających się na wózkach. 

Teatr Polski w maju zaprasza na spektakl z audiodeskrypcją: „Tango”. 18.05.2024 godz. 19:00. Duża scena. Informacje o kontakcie z kasą i biletach za złotówkę znajdują się poniżej.

DOSTĘPNOŚĆ TEATRU:

 • Na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

 • Budynek Teatru Polskiego jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względów architektonicznych liczba miejsc dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona. Czasami zdarza się również, że ze względów scenograficznych miejsca dla widzów poruszających się na wózkach są specjalnie przygotowywane. Żeby zagwarantować Państwu dostępność miejsc, prosimy o wcześniejsze poinformowanie, podczas zakupu biletu, że istnieje potrzeba zarezerwowania miejsca dla widza na wózku. Na widowni Dużej Sceny miejsca dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dostosowane są tylko na parterze.

KONTAKT Z KASĄ I BIUREM OBSŁUGI WIDZA:

 • Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00.
 • Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl.
 • Kasa dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach znajduje się przy Scenie Kameralnej, z wejściem od ulicy Sewerynów. Godziny otwarcia: wtorki w godz. 10:00-18:00 i soboty w godz. 12:00-18:00 oraz na godzinę przed spektaklami granymi na Scenie Kameralnej.

BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ:

Teatr Polski w Warszawie przyłączył się do Programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W ramach Programu osoba z niepełnosprawnościami i osoba towarzysząca mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru kupując bilet w cenie – 1 zł. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa mazowieckiego i obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest wyłącznie w kasach biletowych Teatru: w kasie głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 lub w kasie Sceny Kameralnej przy ul. Sewerynów.

Warunkiem skorzystania z Programu jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnościami i jej osobę towarzyszącą  prawidłowo wypełnionego „Oświadczenia o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazanie w kasie teatru ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami. Gdy bilety w kasie Teatru kupuje osoba towarzysząca, prosimy również o okazanie ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami, dla której dokonuje zakupu.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA

UWAGA! Bilet za złotówkę nie dotyczy premier, spektakli gościnnych, spektakli współprodukowanych, miejsc w loży prezydenckiej oraz spektaklu sylwestrowego.


Grafika promująca. Grantowe tło z biało żółtym napisem: Wybory dostępne dla wszystkich. Po jednej stronie obok napisu kwadrat z zaznaczonym w środku żółtym krzyżykiem. Po drugiej stronie piktogramy pokazujące różne niepełnosprawności.

Wciąż możesz podpisać się pod petycją: Wybory dostępne dla wszystkich! 

[INFORMACJA W PJM]

Wybory są świętem demokracji, ale osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich praw wyborczych . A przecież to także wyborcy i wyborczynie! Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do rzetelnej informacji, udziału w debacie publicznej, dostępnych lokali wyborczych, do startowania w wyborach. Dostępne wybory to nasza wspólna sprawa!

Apelujemy o:

 • dostępne dla wszystkich programy komitetów wyborczych i informacje o kandydatach i kandydatkach, przygotowane z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności
 • przedwyborcze spotkania w miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami i tłumaczone na Polski Język Migowy
 • zapraszanie na debaty i uwzględnienie na listach osób z niepełnosprawnościami
 • język debat wolny od stereotypów i uprzedzeń, prosty i zrozumiały
 • proste, rzetelne informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom i wyborczyniom z niepełnosprawnościami
 • zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami w pełni dostępnych lokali wyborczych i udogodnień gwarantujących samodzielne i tajne głosowanie
 • przyjazną, fachową obsługę osób z niepełnosprawnościami podczas głosowania, w tym umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami głosowania poza kolejnością.

WIĘCEJ INFORMACJI I PODPISZ PETYCJĘ

Fundacja Kultury bez Barier jest jedną z inicjatorek petycji.


JESZCZE TYLKO DWA DNI do końca zgłoszeń na: Open Call (czyli: otwarty nabór, nabór wniosków) na koprodukcje sceniczne realizowane w ramach projektu Europe Beyond Access

W ramach kolejnej edycji projektu Europe Beyond Access ogłoszony został właśnie Open call!
Serdecznie zapraszamy artystów i artystki do zgłaszania się w naborze na koprodukcje sceniczne realizowane w ramach projektu Europe Beyond Access. W programie mogą brać udział osoby G/głuche lub z niepełnosprawnościami, działające w obszarze tańca, choreografii lub ruchu.

Termin nadsyłania wniosków to 19.05.2024. 

Więcej informacji o open callu


KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH

18 maja, godz. 11:00, Warszawa

„Baśniowe światy Marii Prymaczenko” – warsztaty rodzinne w PJM dla dzieci 3-6 lat  na wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dostępność: warsztaty w PJM, tłumaczone na polski język foniczny 

Zaproszenie w PJM

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Więcej informacji o warsztatach

18 maja, godz. 13:00, Warszawa

„Konik Garbusek szczęścia życzy” – warsztaty rodzinne w PJM dla dzieci 7-12 lat  na wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dostępność: warsztaty w PJM, tłumaczone na polski język foniczny 

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Więcej informacji o warsztatach

18 maja, godz. 16:30, Warszawa

Autorskie oprowadzanie Alicji Bielawskiej po wystawie „Oczy Skóry”. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Persona. 

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Wstęp: wolny

Organizator: Galeria Foksal, Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o wydarzeniu

18 maja, start godz. 18:00, Warszawa

Tour Głuchych w Noc Muzeów. Oprowadzają: Natalia Siuchta, Marek Lasecki, Jagoda Cerkiewnik, Daniel Kotowski.

„Tour Głuchych” w Noc Muzeów zacznie się w Galerii XX1, a zakończy piknikiem na pl. Małachowskiego i wspólną rozmową o sztuce.

 • o 18:00 w Galerii XX1 (Al. Jana Pawła II 36)
 • o 19:15 w Muzeum Narodowym w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3)
 • o 21:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22)
 • o 22:00 w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki (pl. Małachowskiego 3)

Dostępność: Wydarzenie tylko w polskim języku migowym, bez tłumaczenia na język polski foniczny.

Organizatorzy: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Galeria XX1, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

ZAPROSZENIE W PJM

Więcej informacji o Tourze Głuchych

18 maja, godz. 18:00, Warszawa

Po co nam herstorie? – panel dyskusyjny. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Persona. 

Dostępność: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna

Wstęp: wolny

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o wydarzeniu

18 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Tango” z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeskrypcja, na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

Bilety: Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00. Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl. Lub KUP BILET ONLINE

Więcej informacji o spektaklu

18 maja, godz. 20:00, Warszawa

Kobiece akwarele według Lidii Ostałowskiej – słuchowisko na żywo. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Persona. 

Dostępność: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna

Wstęp: wydarzenie biletowane: 40 zł | KUP BILET.

Kontakt do koordynatorki dostępności: Magdaleny Ptak, tel./SMS 601 669 440, 22 586 42 64, m.ptak@mik.waw.pl

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o wydarzeniu

19 maja, godz. 14:30 – 18:30, Warszawa

„Język przyjemności: Poetyka ciała w queerowej poezji” z tłumaczeniem na PJM

14:30–16:30 – spotkanie z osobami autorskimi „Queer Erotica Zine 3” – Mają Demską, Dobromiłą Dobro, Elku, Marią Halber, Magdą Salak i Katarzyną Szaulińską [TŁUMACZENIE PJM]

17:00–18:30 – rozmowa z dr Joanną Mąkowską o procesie tłumaczenia „Postkolonialnego wiersza miłosnego” Natalie Diaz [TŁUMACZENIE PJM]

Wstęp: wolny

Dostępność: tłumaczenie na PJM. Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą i podjazdem dla wózków. Dojazd: Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5. Na ulicy Jazdów znajdują się 2 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnością. Kontakt: 500 869 413. Ważna informacja: Na Osiedlu Jazdów nie ma miejsc parkingowych dla uczestników wydarzeń. Zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską lub rowerem.

Organizatorzy: Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie. Prezentują: Wydawnictwo Współbycie i Girls and Queers to the Front

Więcej o spotkaniu

19 maja, godz. 15:00, Warszawa

Romowie, Romki. Nowe Otwarcie? – spotkanie z reżyserką serialu Infamia Anną Maliszewską, Prezeską Fundacji w Stronę Dialogu dr Joanną Talewicz i romską aktywistką Oleną Vaidalovych. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Persona. 

Dostępność: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna (przenośna – na szyję do pobrania przed spotkaniem)

Wstęp: wstęp w ramach Targów Książki i Mediów VIVELO – KUP BILET

Kontakt do koordynatorki dostępności: Magdaleny Ptak, tel./SMS 601 669 440, 22 586 42 64, m.ptak@mik.waw.pl

Organizator: Targi Książki i Mediów VIVELO, Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o wydarzeniu

19 maja, godz. 16:00, Kraków

Spektakl „Simona K. Wołająca na puszczy (touch tour scenografii przed spektaklem o godzinie 15:00)

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy w języku polskim

Bilety na stronie: https://teatrwkrakowie.pl/dostepnosc

Rezerwacja miejsc pod adresem: feiglewicz@teatrwkrakowie.pl, rezerwacja@teatrwkrakowie.pl.

Organizator: Teatr im. Słowackiego w Krakowie

19 maja, godz. 15:00, Warszawa

 Reporterki. Inne spojrzenie
spotkanie z pisarkami i reporterkami Anną Cieplak, Sylwią Chutnik, Małgorzatą Nocuń i Ewą Winnicką, w roli prowadzącej Magdalena Kicińska. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Persona. 

Dostępność: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna (przenośna – na szyję do pobrania przed spotkaniem)

Wstęp: wolny

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o wydarzeniu

19 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: „Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Anny Augustynowicz

Dostępność: audiodeskrypcja

Organizator: Teatr Ateneum

Więcej informacji o spektaklu

22 maja, godz. 17:00, Kraków

Warsztaty taneczne Ruch w spektaklu 1989 z tłumaczeniem na PJM dla osób z niepełnosprawnością słuchu, prowadzi Paulina Narożnik- tancerka ze spektaklu „1989”

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Bilety na stronie: https://teatrwkrakowie.pl/dostepnosc

Rezerwacja miejsc pod adresem: feiglewicz@teatrwkrakowie.plrezerwacja@teatrwkrakowie.pl.

Organizator: Teatr im. Słowackiego w Krakowie

23 maja, godzina 10:00, Wrocław

Spektakl „Wąż” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM

Dostępność: audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu.

Organizator: Wrocławski Teatr Lalek

Bilety: 25 zł

Rezerwacje pod adresem mailowym: widownia@teatrlalek.wroclaw.pl, tel. 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).

23 maja, godzina 18:00, Warszawa

Pokaz filmu „I znowu zgrzeszyliśmy dobry Boże” z tłumaczeniem PJM i napisami polskimi. Wydarzenie w ramach „Głuche Kino”. 

Dostępność: tłumaczenie na PJM, napisy polskie

Organizator: Automatophone, Kino Muranów, PZG Warszawa, Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury Krytyki Politycznej 

Więcej informacji o pokazie

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu

8 czerwca, godz. 17.00 i 19.30, Gdańsk

Romeo i Julia | spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Bilety: 50 zł ulgowe i 70 zł normalne do kupienia na interticket.pl

Dostępność: pętla indukcyjna, spektakl teatralny w dwóch językach, polskim fonicznym i migowym

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Więcej informacji o spektaklu


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.