Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

20
maj
2024

19 – 26 kwietnia. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika promocyjna 7. Przeglądu Filmowego Przejścia. Tło w odcieniach zachodzącego letniego słońca - pomarańczowy, różowy, żółty, beżowy. Kolory przechodzą przez siebie. Napis 7. Przegląd Filmowy Przejścia. 14-16 czerwca 2024, Kino Elektronik, Warszawa. Save the date. W prawym dolnym rogu piktogramy tłumaczenia na PJM, pętli indukcyjnej, napisów i audiodeskrypcji.

Hot news! 7. Przegląd Filmowy Przejścia rusza w czerwcu 

Fundacja Kultury bez Barier zorganizuje kolejną edycję „Przejść”, czyli najbardziej dostępnego wydarzenia filmowego w Warszawie! Tym razem pod nazwą – 7. Przegląd Filmowy Przejścia – spotykamy się w dniach 14-16 CZERWCA w Kino Elektronik.

W programie pokazy z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, napisami, tłumaczeniem na PJM. Wszystkie zapowiedzi przed seansami oraz wydarzenia towarzyszące będą tłumaczone na PJM.

Tytuły filmów i szczegóły podamy niebawem.

Zapamiętajcie te daty i do zobaczenia!


[W maju spektakl „Tango” z audiodeskrypcją!] Teatr Polski w Warszawie zaprasza na spektakle za złotówkę z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i dostępnością dla osób poruszających się na wózkach. 

Teatr Polski w maju zaprasza na spektakl z audiodeskrypcją: „Tango”. 18.05.2024 godz. 19:00. Duża scena. Informacje o kontakcie z kasą i biletach za złotówkę znajdują się poniżej.

DOSTĘPNOŚĆ TEATRU:

 • Na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

 • Budynek Teatru Polskiego jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względów architektonicznych liczba miejsc dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona. Czasami zdarza się również, że ze względów scenograficznych miejsca dla widzów poruszających się na wózkach są specjalnie przygotowywane. Żeby zagwarantować Państwu dostępność miejsc, prosimy o wcześniejsze poinformowanie, podczas zakupu biletu, że istnieje potrzeba zarezerwowania miejsca dla widza na wózku. Na widowni Dużej Sceny miejsca dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dostosowane są tylko na parterze.

KONTAKT Z KASĄ I BIUREM OBSŁUGI WIDZA:

 • Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00.
 • Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl.
 • Kasa dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach znajduje się przy Scenie Kameralnej, z wejściem od ulicy Sewerynów. Godziny otwarcia: wtorki w godz. 10:00-18:00 i soboty w godz. 12:00-18:00 oraz na godzinę przed spektaklami granymi na Scenie Kameralnej.

BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ:

Teatr Polski w Warszawie przyłączył się do Programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W ramach Programu osoba z niepełnosprawnościami i osoba towarzysząca mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru kupując bilet w cenie – 1 zł. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa mazowieckiego i obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest wyłącznie w kasach biletowych Teatru: w kasie głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 lub w kasie Sceny Kameralnej przy ul. Sewerynów.

Warunkiem skorzystania z Programu jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnościami i jej osobę towarzyszącą  prawidłowo wypełnionego „Oświadczenia o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazanie w kasie teatru ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami. Gdy bilety w kasie Teatru kupuje osoba towarzysząca, prosimy również o okazanie ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami, dla której dokonuje zakupu.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA

UWAGA! Bilet za złotówkę nie dotyczy premier, spektakli gościnnych, spektakli współprodukowanych, miejsc w loży prezydenckiej oraz spektaklu sylwestrowego.


Grafika promująca. Grantowe tło z biało żółtym napisem: Wybory dostępne dla wszystkich. Po jednej stronie obok napisu kwadrat z zaznaczonym w środku żółtym krzyżykiem. Po drugiej stronie piktogramy pokazujące różne niepełnosprawności.

Wciąż możesz podpisać się pod petycją: Wybory dostępne dla wszystkich! 

[INFORMACJA W PJM]

Wybory są świętem demokracji, ale osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich praw wyborczych . A przecież to także wyborcy i wyborczynie! Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do rzetelnej informacji, udziału w debacie publicznej, dostępnych lokali wyborczych, do startowania w wyborach. Dostępne wybory to nasza wspólna sprawa!

Apelujemy o:

 • dostępne dla wszystkich programy komitetów wyborczych i informacje o kandydatach i kandydatkach, przygotowane z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności
 • przedwyborcze spotkania w miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami i tłumaczone na Polski Język Migowy
 • zapraszanie na debaty i uwzględnienie na listach osób z niepełnosprawnościami
 • język debat wolny od stereotypów i uprzedzeń, prosty i zrozumiały
 • proste, rzetelne informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom i wyborczyniom z niepełnosprawnościami
 • zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami w pełni dostępnych lokali wyborczych i udogodnień gwarantujących samodzielne i tajne głosowanie
 • przyjazną, fachową obsługę osób z niepełnosprawnościami podczas głosowania, w tym umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami głosowania poza kolejnością.

WIĘCEJ INFORMACJI I PODPISZ PETYCJĘ

Fundacja Kultury bez Barier jest jedną z inicjatorek petycji. 


Grafika promująca. Biało - różowe tło w kwiatki, serduszka i błyski. Po środku grafiki dwie osoby z aparatami słuchowymi, implantami słuchowymi. Chłopak i dziewczyna. Zwróceni są do siebie tyłem, opierają się o siebie głowami. Napis: Konferencja: “O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących”. U dołu logotypy partnerów: Centrum Łowicka, Fundacja Kultury bez Barier, EFHOH, IFHOHYP.

VII edycja konferencji: “O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących”

Serdecznie zapraszamy na VII edycję konferencji pt. „O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących” organizowaną przez Stowarzyszenie SUITA we współpracy z partnerami. Odbędzie się ona w dniach 24-26.05.2024 r. w Centrum Łowicka w Warszawie i będzie składać się z czterech części:

Pierwszy i drugi dzień (24-25.05.2024)
1. Sesje z Wykładami – dla chcących podzielić się lub posłuchać inspirujących prelekcji;
2. Panel Dyskusyjny – dla chcących być częścią konstruktywnej dyskusji związanych z tematyką konferencji;
3. Warsztaty – dla chcących pogłębić wiedzę i umiejętności w obszarze tematycznym konferencji;
Trzeci dzień (26.05.2024)
4. Integracja – nieformalne spędzenie czasu z innymi uczestnikami konferencji.

Bilety i formularz zgłoszeniowy: ZAPISZ SIĘ!

Więcej informacji w formularzu zapisów.


Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Konferencji. 


JESZCZE TYLKO MIESIĄC DO KOŃCA ZGŁOSZEŃ NA: Open Call (czyli: otwarty nabór, nabór wniosków) na koprodukcje sceniczne realizowane w ramach projektu Europe Beyond Access

W ramach kolejnej edycji projektu Europe Beyond Access ogłoszony został właśnie Open call!
Serdecznie zapraszamy artystów i artystki do zgłaszania się w naborze na koprodukcje sceniczne realizowane w ramach projektu Europe Beyond Access. W programie mogą brać udział osoby G/głuche lub z niepełnosprawnościami, działające w obszarze tańca, choreografii lub ruchu.

Termin nadsyłania wniosków to 19.05.2024. 

Więcej informacji o open callu


Kadr ze spektaklu „Strach zżerać duszę”. Dwie kobiety i dwóch mężczyzn siedzą roześmiani na ławce. Jedna kobieta, siedząca na skraju ławki, zgina się ze śmiechu. Mężczyzna obok niej trzyma ją za rękę i ramię. Za nimi na ścianie wiszą puste ramki. Napis: Strach zżerać duszę. 20.04.2024. 19:30. Obok piktogram audiodeskrypcji.

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na: Touch tour oraz spektakl z audiodeskrypcją “Strach zżerać duszę” w reżyserii Agnieszki Jakimiak.

Zapraszamy serdecznie 20 kwietnia 2024 roku na spektakl „Strach zżerać duszę” z audiodeskrypcją. Spektakl poprzedzi touch tour, czyli krótka wycieczka przed rozpoczęciem spektaklu, w trakcie której będzie można zapoznać się z topografią sceny, dotknąć rekwizytów oraz posłuchać opowieści o przestrzeni spektaklu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • 20 kwietnia, godzina 19:00, Warszawa
 • Dostępność: audiodeskrypcja i touch tour poprzedzający spektakl
 • Rezerwacje i zapisy: Bilet na spektakl kosztuje 30 zł. Jeśli chcesz zarezerwować bilety i zapisać się na touch tour lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak. Tel.: 798 033 800 lub mailowo na adres: n.cierniak@powszechny.com. Można również pozostawić wiadomość głosową.
  Rezerwacji biletów można dokonać także stacjonarnie w kasie Teatru, godziny otwarcia:
  • wtorek – piątek, 12:00 – 18:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15:30 – 16:00
  • sobota – niedziela 14:00 – 18:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15:30 – 16:00

O spektaklu:
„Szczęście nie zawsze jest radosne” – to motto filmu o historii miłosnej młodego imigranta i starszej sprzątaczki, który w latach siedemdziesiątych wywołał zamęt w Niemczech. W Polsce XXI wieku szczęście, dobrobyt i spokój cały czas stanowią synonim godnego życia, ale rzadko zadajemy sobie pytanie: czyim kosztem jest nam dobrze i wygodnie?
„Strach zżerać duszę” to tragikomiczna opowieść o społeczeństwie, które tak dobrze czuje się we własnym, zamkniętym gronie, że za wszelką cenę usunie z horyzontu wszystkich, którzy nie wpisują się w jednolity krajobraz. To także portret naszych uprzedzeń, które bywają kuriozalne i śmieszne, przesadzone i absurdalne. Być może w chwili, w której śmiejemy się ze społecznych tabu, śmiejemy się tak naprawdę z nas samych – i być może ten śmiech bywa oczyszczający.

Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na tym wyjątkowym spektaklu. Serdecznie Was zapraszamy!

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU


KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH

20 kwietnia, godz. 15:10, Gdańsk

Kino Dostępne  – film: Zupa nic, reżyseria: Kinga Dębska

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących

Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. do kasy: 585 000 232

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 

Więcej informacji o pokazie

21 kwietnia, godzina 15:00, Sopot

Spektakl: „Kronika wypadków miłosnych” z tłumaczeniem na PJM i rozmową z tłumaczeniem na PJM

Dostępność: tłumaczenie PJM. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z aktorami i twórcami przedstawienia, również tłumaczona na PJM.

Bilety: Dla osób g/Głuchych i słabosłyszących teatr ma specjalną pulę biletów na spektakl w promocyjnej cenie 30 zł/sztuka. Rezerwacja miejsc w kasie biletowej mailowo pod adresem: bilety@teatrwybrzeze.pl lub przez sms pod numer: 519 155 636. Kasy biletowe są czynne od godziny 12:00 w tygodniu roboczym i od 14:00 w weekendy. Rezerwację można odebrać w kasie w Gdańsku i w Sopocie.

Organizator: Teatr Wybrzeże

Więcej informacji o spektaklu

21 kwietnia, godzina 16:00, Wrocław

Kino bez barier. Film: „Anatomia upadku” z napisami, AD, pętlą indukcyjną, tłumaczeniem na Polski
Język Migowy.

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja, pętlą indukcyjna, tłumaczenie na PJM

Bilety: 8 zł. Będzie można odebrać w kasie kina. Rezerwacja biletów i odbiorników przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub pod numerem 797 122 452.

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

Więcej informacji o pokazie 

23 kwietnia, godzina 18:00 i 25 kwietnia, godzina 13:00, Wrocław

Kino bez barier. Film: „Club Zero” z napisami, AD, pętlą indukcyjną i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja, pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM

Bilety: 8 zł. Bilety dostępne są stacjonarnie w kasach kina oraz online na stronie: KUP BILET. W razie pytań, organizator zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem: kino@kinonh.pl oraz pod numerem tel. 532 726 581.

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

Więcej informacji o pokazie 

25 kwietnia, godzina 10:30, Wrocław

Spektakl „Odd i Luna” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM.

Dostępność: architektoniczna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja pod adresem mailowym: widownia@teatrlalek.wroclaw.pl lub tel.: 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).

Organizator: Wrocławski Teatr Lalek

Więcej informacji o spektaklu

25 kwietnia, godz. 17:00, Warszawa

„Czego nie widać w sztuce?” – oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dostępność: audiodeskrypcja

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wstęp: 1 zł. Zapisy: napisz mail na adres: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub zadzwoń: tel. 577 006 290.

Więcej informacji o oprowadzaniu

25 kwietnia,  godz. 19:00–22:00, Warszawa

Wieczór dla dorosłych: Pogromcy mitów z tłumaczeniem symultanicznym na PJM wybranych atrakcji 

Dostępność: Podczas Wieczoru dla dorosłych dostępne w PJM będą: wykłady w sali audytoryjnej i warsztaty w Majsterni.

Organizator: Centrum Nauki Kopernik

Więcej informacji o wieczorze dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik 

26 kwietnia, godz. 18:00, Warszawa

Czwarte spotkanie „Zrozumieć Pamięć” z tłumaczeniem na PJM. Gościnie / Goście spotkania: Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka reportażu „Czystka”, oraz dr hab. Michał Bilewicz, autor dzieła „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”.

Dostępność: tłumaczenie PJM

Organizator: Dom Spotkań z Historią

Więcej informacji o spotkaniu

26 kwietnia, godzina 19:00, Wrocław

Spektakl „AskAPP” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Dostępność: tłumaczenie PJM [ZAPROSZENIE W PJM]

Bilety: Osoby z niepełnosprawnością bilet ulgowy 30 zł, osoby asystenckie 1 zł. Zakup biletów poprzez stronę, lub u Pani Agnieszki Szymczykiewicz numer telefonu: 601 064 919. 

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Więcej informacji o spektaklu 

26 kwietnia, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: „Wzrusz moje serce”

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy

Bilety: do kasy tel.: 22 50 28 151 lub KUP BILET ONLINE

Organizator: Teatr Ateneum

27 kwietnia, godz. 13:00, Gdańsk

Kino Dostępne – film: Nawet myszy idą do nieba, reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova

Dostępność: audiodeskrypcja

Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. do kasy: 585 000 232

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Więcej informacji o pokazie

27 kwietnia, godz. 13:00, Łódź

Oprowadzanie w PJM po wystawie „Daniel Lergon, Maciej Olekszy. Flow”

ZAPROSZENIE W PJM

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi

Więcej informacji o oprowadzaniu

30 kwietnia godzina 18:00 i 2 maja godzina 13:00 , Wrocław

Kino bez barier. Film: „Strefa interesów” z napisami, AD, pętlą indukcyjną i tłumaczeniem na PJM.

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja, pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM

Bilety: 8 zł. Bilety dostępne są stacjonarnie w kasach kina oraz online na stronie: KUP BILET
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu pod adresem: kino@kinonh.pl oraz pod numerem 532 726 581.

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

Więcej informacji o pokazie 

9 maja, godz. 11:00, Gdańsk

Oprowadzanie i warsztaty po wystawie Pameli Leończyk  Na(dzieja)tura umiera ostatnia?

Dostępność: audiodeskrypcja, w budynku znajdują się plany dotykowe, tabliczki brajlowskie przed wejściem do poszczególnych pomieszczeń oraz udźwiękowiona winda

Wstęp: bezpłatny, zapisy: mailowo na adres: a.manthey@laznia.pl lub: tel. 501 760 449.

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 

Więcej informacji o oprowadzaniu

18 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Tango” z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeskrypcja, na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

Bilety: Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00. Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl. Lub KUP BILET ONLINE

Więcej informacji o spektaklu 

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.