Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

28
mar
2025

2 czerwca – 9 czerwca 2023. Wydarzenia dostępne

Plakat promujący 6 edycję Festiwalu Filmowego Przejścia. Cieniowane fioletowo - niebieskie tło, faliste. Wygląda trochę jakby ktoś namalował je farbami. Kolory przechodzą przez siebie. Z prawego górnego rogu grafiki wychodzi ozdobny czarno-biały tunel złożony z liter: C. Przed tym tunelem ucieka napis: 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Obok napis: 16 - 18 czerwca 2023. Kino Elektronik. Z prawego boku grafiki wychodzi pięć czarnych lub białych abstrakcyjnych plam. U dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów Festiwalu.

Zapisy na pokazy w ramach 6. Festiwal Filmowy Przejścia ruszyły!

Fundacja Kultury bez Barier wraz z Kinem Elektronik zapraszają na 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Tegoroczny weekend kina dostępnego odbędzie się w dniach 16 – 18 czerwca.

W tej edycji zaplanowaliśmy dla Was: pięć pokazów z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną oraz spotkania i rozmowy tłumaczone na PJM. Informacje o wydarzeniach towarzyszących podamy wkrótce.

Wśród wybranych filmów znajdziecie różnorodne pozycje od komedii romantycznych przez kino akcji – science-fiction, aż po kino fabularne. Dla każdego coś dobrego!

Zapraszamy do zapisów przez formularz wszystkich/wszystkie kinomaniaków/kinomaniaczki! (Link do formularza znajduje się na dole tego zaproszenia.)

Harmonogram pokazów:

  •  piątek, 16 czerwca, godz. 18:00 – FILM: ,,Wszystko, wszędzie, naraz” (140 minut)

Opis filmu: „„Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producentów Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame).

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

 

  •  sobota, 17 czerwca, godz. 16:00 – FILM: ,,Blisko” (105 minut)

Opis filmu: „Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.”

 

  •  sobota, 17 czerwca, godz. 18:00 – FILM: ,,Skołowani” (100 minut)

Opis filmu: „Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale… kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?”

 

  •  niedziela, 18 czerwca, godz. 16:00 – FILM: ,,Prawdziwe życie aniołów” (77 minut)

Opis filmu: „„Prawdziwe życie aniołów” to film fabularny inspirowany życiem Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, wciela się w główną rolę. W „Prawdziwym życiu aniołów” wystąpili także m.in. Kinga Preis oraz Jerzy Trela, a gościnnie na ekranie pojawiła się Anna Dymna.
Znany i ceniony aktor Adam (Krzysztof Globisz), przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie – mowę. Pomimo niedającej nadziei diagnozy Agnieszka – żona Adama (Kinga Preis) z uporem i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę. Czy rodzina i przyjaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie i wydostał się z krainy między jawą, a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem, kiedy był cenionym aktorem i uwielbianym przez studentów pedagogiem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze?”

 

niedziela, 18 czerwca, godz. 18:00 – FILM: ,,Houria” (104 minuty)

Opis filmu: „Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.

Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.
Film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.”

Dostępność pokazów:

  • napisy dla niesłyszących;
  • napisy polskie do filmu „Blisko”
  • pętla indukcyjna;
  • audiodeskrypcja;
  •  tłumaczenie PJM zapowiedzi przed filmem i dyskusji po filmie;
    możliwość odbioru z najbliższego przystanku autobusowego / tramwajowego / metra. W razie chęci skorzystania z tego rodzaju wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny lub SMS pod numerem: 793 996 475. 

Informacje praktyczne:

adres: Kino Elektronik – MCKM, ul. gen. Józefa Zajączka 7, Warszawa (Żoliborz)

data: 16 – 18 czerwca 2023

organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik, Urząd Dzielnicy Żoliborz.

 Zapisy: Wstęp bezpłatny na podstawie listy uczestników. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: ZAPISZ SIĘ!.

Jeżeli masz problem z wypełnieniem formularza zadzwoń lub napisz do nas SMS pod numerem: 793 996 475.

Do zobaczenia w Elektroniku!

Zapisz się! 

 

Grafika promująca czerwcowy odsłuch. Napis: Karolak Piano Trio - Moontag. Słuchamy test pressa! 5 czerwca 2023, godz. 18:00. Goście:Paweł Pańta i Wojciech Kapełko.  Pod spodem piktogramy: pętli indukcyjnej i tłumaczenia PJM. Dalej napis: Dyskusyjny Klub Płytowy. W tle czarne spirale przypominające ruch płyty winylowej. Obok grafika przedstawiająca księżyc.

Dyskusyjny Klub Płytowy: Odsłuch albumu „Karolak Piano Trio – Moontag.”

Fundacja Kultury bez Barier – (Rock’AD’Roll) oraz Mazowiecki Instytut Kultury (Czytelnia Elektra) zapraszają 5 czerwca o godz. 18:00 na kolejny odsłuch płyty winylowej w ramach Dyskusyjnego Klubu Płytowego. To spotkanie poświęcimy wyjątkowemu albumowi przygotowanemu wspólnie przez Pablobasso Continuum Records i sklep Płyty Gramofonowe! Przedpremierowo, z płyty testowej, odsłuchamy: „Karolak Piano Trio – Moontag„. 

Gośćmi odsłuchu będą: Paweł Pańta – grający na kontrabasie producent albumu oraz Wojtek Kapelko – założyciel i szef sklepu Płyty Gramofonowe, niestrudzony animator stołecznego życia winylowego.

O płycie:
„Moontag” składa się z utworów znakomitych polskich oraz amerykańskich kompozytorów: Karolaka, Kurylewicza, Komedy, Wasowskiego, Ellington, Previn, Robinson, Lane i Hefti. Melodyjność gry Karolaka, jego swing, umiar i wyczucie formy doskonale łączą się z błyskotliwymi i śpiewnymi solówkami basu oraz bluesowym i swingowym brzmieniem sekcji rytmicznej napędzanej przez Skolika.

Dostępność zapewniana podczas odsłuchu:

  • pętla indukcyjna
  • wydruki tekstów
  • tłumaczenie rozmów na PJM
  • dostępność architektoniczna 
  • wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Do zobaczenia w Czytelni Elektra!
Plakat promujący 6 edycję Festiwalu Filmowego Przejścia. Cieniowane fioletowo - niebieskie tło, faliste. Wygląda trochę jakby ktoś namalował je farbami. Kolory przechodzą przez siebie. Z prawego górnego rogu grafiki wychodzi ozdobny czarno-biały tunel złożony z liter: C. Przed tym tunelem ucieka napis: 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Obok napis: 16 - 18 czerwca 2023. Kino Elektronik. Z prawego boku grafiki wychodzi pięć czarnych lub białych abstrakcyjnych plam. U dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów Festiwalu.


Poziomy prostokąt. Na fioletowym tle zapisany jest tytuł wystawy Podróże na wschód oraz tytuł spotkania: ornamenty z Indonezji, Azji Centralnej i Mongolii. Z prawej strony znajdują się zdjęcia trzech ornamentów. Na samym dole są flagi Polski i Unii Europejskiej oraz logo Funduszy Unijnych.

Podróże na wschód – oprowadzanie dotykowe 

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza 6 czerwca 2023, o godzinie 16.30 na kolejne oprowadzanie dotykowe. Tematem spotkania będą: ORNAMENTY Z AZJI CENTRALNEJ, MONGOLII I INDONEZJI.

„Prosimy nie dotykać eksponatów!” to tekst kultowy, przez niektórych uważany za nieformalne motto muzealników. Jednak nie powtarzamy tego tak często, jak mogłoby się wydawać. Ale czasem musimy, bo wielu obiektom dotyk szkodzi. Dlatego większość z nich zamknęliśmy w gablotach, w których chronią je tafle grubego szkła.

Zwykle zachęcamy zwiedzających, żeby wystawę raczej oglądali, niż ją dotykali. Tym razem wręcz przeciwnie. W najbliższych miesiącach będziemy poznawać wystawę stałą „Podróże na wschód” nie używając przy tym wzroku. Obiekty pozostaną bezpiecznie schowane za szybą, a z ekspozycją zapoznamy się dzięki pomocom dotykowym.

Zapraszamy na oprowadzanie dotykowe na wystawie stałej Podróże na wschód 6 czerwca 2023 o godzinie 16.30. 
Na oprowadzanie zapraszamy zarówno osoby z niepełnosprawnością wzroku, jak i osoby widzące, które zechcą zasłonić oczy, by zapoznać się z naszą ekspozycją dzięki zmysłom dotyku i słuchu.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowo na adres: info@muzeumazji.pl. Liczba miejsc ograniczona. By zapewnić jak największą dostępność wydarzenia oferujemy możliwość skorzystania z systemu tourguide z wbudowaną pętlą indukcyjną, a także możemy zorganizować asystę w drodze z przystanku komunikacji miejskiej do Muzeum. Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z tourguide lub asysty – prosimy o umieszczenie tej informacji w zgłoszeniu mailowym.

Więcej informacji o dostępności Muzeum znajduje się na stronie https://muzeumdostepne.muzeumazji.pl/ .

Spotkanie organizowane jest w ramach grantu „Poprawa dostępności Muzeum Azji i Pacyfiku” realizowanego w MAiP w latach 2022/2023 i finansowanego z programu „Kultura bez barier”.

 

Grafika z datami 11 edycji Festiwalu Kultury bez Barier. Białe tło, a na nim czarny napis: 4 - 8.10.2023. Pod spodem logotyp Festiwalu.

Ogłaszamy daty 11 edycji Festiwalu Kultury bez Barier!

Szykujcie się na 11. Festiwal Kultury bez Barier! 

Tym razem Święto Dostępności zorganizują: Fundacja Kultury bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, m.st. Warszawa i nasz nowy członek zespołu – Mazowiecki Instytut Kultury. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach: 4 – 8 października.

11. Festiwal Kultury bez Barier planujemy w formule trochę innej niż poprzednie. Szykujemy coś nowego, coś dostępnego, coś, co mamy nadzieję, Was zachwyci! Razem #MOŻEMY iść po nowe!

Więcej na ten moment nie zdradzamy. Szczegółowe informacje podamy wkrótce, bądźcie czujni!

Zachęcamy, dołączcie do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/E1E2cqBV


Festiwal Kultury bez Barier to wielkie święto dostępności, dzięki któremu osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą korzystać z dostępnych wydarzeń kulturalnych. Festiwalowy program tworzą instytucje i organizacje kultury z całej Polski.
Organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, m.st. Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury.

Dowiedz się więcej o Festiwalu 

 

Grafika promująca spektakl: Klancyk i Peszki imp*owizują zen. Napis: 04.06 godz. 19:30. Teatr Komedia. Warszawa. Obok zdjęcie Marii i Jana Peszków oraz zdjęcie widowni teatru.

Klancyk i Peszki imp*owizują zen – spektakl z dostępnością

4  czerwca o godz. 19:30 Teatr Komedia w Warszawie gościć będzie Teatr Klancyk. Znani z nietuzinkowych występów improwizowanych artyści zaprosili do współpracy przy projekcie duet Marię i Jana Peszków. Zapraszamy na wyjątkowe sceniczne spotkanie – rozmowę dwojga artystów Marii Peszek i Jana Peszka, którzy rozprawiać będą o rzeczach ważnych i ważkich. Kanwą komediowego spotkania jest napisana przez nich książka „Naku*wiam zen”, której wybrane fragmenty w znany sobie sposób bez scenariusza wykona Teatr Klancyk. Wydarzenie dostępne z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM) oraz pętlę indukcyjną.

Ilość miejsc z odpowiednią widocznością tłumacza jest ograniczona. W celu rezerwacji/ zakupu miejsc prosimy o kontakt mailowy z Justyną Piliszek: justynapiliszek@teaterkomedia.pl lub SMS pod numer +48 519 599 088.  Decyduje pierwszeństwo rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy do 1 czerwca. Bilety do nabycia w cenie 80 zł.

Tłumaczenie na Polski Język Migowy zapewnia Fundacja Kultury bez Barier.

WIĘCEJ INFORMACJI O SPEKTAKLU

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

3 czerwca, godz. 14:00, Wrocław

Oprowadzanie w PJM po wystawie „Nie zapomnisz” w Muzeum Etnograficznym

Dostępność: tłumaczenie PJM

Bilet wstępu w cenie 3 zł.

Zapisy: mailowo na adres: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub tel. 71 344 33 13. 

Organizator: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ZAPROSZENIE W PJM

3 czerwca, godz. 15.00-17.00, Warszawa

Warsztaty aktorskie tłumaczone na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Natalia Lange 

Dostępność: tłumaczenie PJM

Organizator: Teatr Powszechny

WIĘCEJ INFORMACJI O WARSZTATACH

3 czerwca, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Tęsknica w reżyserii Pameli Leończyk 

Dostępność: tłumaczenie na Polski Język Migowy, audiodeskrypcja, napisy polskie dla Głuchych lub niedosłyszących czytających w j. polskim.
 
Organizator: Teatr Powszechny 
 

4 czerwca, godz. 13:00, Warszawa 

Oprowadzanie po wystawie Dzieciństwo

Dostępność: tłumaczenie PJM, naszyjne pętle indukcyjne. Przed rozpoczęciem oprowadzania poinformuj w kasie muzeum o potrzebie skorzystania z pętli. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: dostepnosc@ethnomuseum.pl lub telefoniczny pod numerem: 502955534.

Organizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ZAPROSZENIE W PJM

WIĘCEJ INFORMACJI O OPROWADZANIU

5 czerwca, godz. 18:00, Warszawa

Dyskusyjny Klub Płytowy – Odsłuchy: Karolak Piano Trio – Moontag. Słuchamy test pressa!

Dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie rozmów na PJM, wydruki tekstów, dostępność architektoniczna. Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. 

Organizator: Fundacja Kultury bez Barier, Czytelnia Elektra

WIĘCEJ O ODSŁUCHU

14 czerwca, godz. 17:00, Warszawa

Potrzeby i zasoby rodzica | warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie

Wejście: Bezpłatne wejściówki dostępne są w recepcji Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” i online: https://bilety.io/x3Iji

Organizator: Fundacja Artonomia, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

WIĘCEJ INFORMACJI O WARSZTATACH

16 – 18 czerwca, Warszawa

6. Festiwal Filmowy Przejścia

Dostępność: napisy dla niesłyszących, napisy polskie (do filmu: „Blisko”), pętla indukcyjna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM zapowiedzi przed filmem i dyskusji po filmie; możliwość odbioru z najbliższego przystanku autobusowego / tramwajowego / metra. W razie chęci skorzystania z tego rodzaju wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny lub SMS pod numerem: 793 996 475.

Organizator: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik, Urząd Dzielnicy Żoliborz

Zapisy: ZAPISZ SIĘ NA FESTIWAL FILMOWY PRZEJŚCIA

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”