Webinarium „Standardy dostępności w NGO”. Prowadzenie: Ania Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier.
Prezentację przedstawi Anna Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier. Trenerka oraz współautorka dokumentów i poradników z zakresu dostępności, konsultantka dokumentów strategicznych dla polityk miejskich. Inicjatorka Sieci Liderów i Liderek Dostępności, organizatorka oraz producentka Festiwalu Kultury Bez Barier. Członkini Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Dostępność: Webinarium będzie tłumaczone na żywo na PJM.
Link do zaproszenia i rejestracji: ZAPISZ SIĘ!
REPREZENTACJA FUNDACJI KULTURY BEZ BARIER NA: „Forum Bez Barier. O kinie dostępnym”
Na samym wydarzeniu nie zabraknie też reprezentacji naszej Fundacji.
Ania Żórawska (prezeska Fundacji Kultury bez Barier, ekspertka ds. dostępności), jako członkini zespołu programowego Forum, będzie współprowadzić dwa wydarzenia:
- 27.02.2024, godzina 14:00 – „Wykład: ABC dostępności”. Współprowadzenie: Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka. Więcej informacji: https://bit.ly/3I4X1lb.
- 27.02.2024, godzina 17:15 – „Panel dyskusyjny: Dostępność sektora filmowego – jakie wyzwania i bariery stoją przed nami?”. Współprowadzenie: Marcin Adamczak. Osoby uczestniczące: Marek Bień, Marlena Gabryszewska, Anna Pachnicka, Aleksandra Więcek. Więcej informacji: https://bit.ly/3UzWv6r.
-
27.02.2029, godzina 12:00-13:30 (pierwsza grupa)
-
28.02.2029, godzina 9:15-10:45 (druga grupa)
- 29.02.2024, godzina 9:15-10:45 (pierwsza grupa)
- 29.02.2024, godzina 11:00-12:30 (druga grupa)
Chcesz zdobyć wiedzę od najlepszych ekspertów / ekspertek w branży, dotyczącą zapewniania dostępności w sektorze filmowym? Obowiązkowo dołącz do nas w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu! A może znasz kogoś, komu przydałaby się taka wiedza? Nie zwlekaj i przekaż mu informacje o Forum.
Ruchome Centrum Kultury // warsztaty choreograficzne z Agatą Redlicką w języku polskim i PJM
Podczas zajęć skupimy się na pogłębionej obserwacji przestrzeni, rozwijaniu wyobraźni i świadomości ciała. W swobodnej atmosferze poszukamy odpowiedzi na pytania:
- W jaki sposób doświadczamy otaczających nas obiektów?
- Czy możemy spojrzeć na przestrzeń inaczej niż na co dzień?
- Jak architektura może nas zainspirować do ruchu?
W warsztatach może wziąć udział każda osoba bez względu na doświadczenie taneczne. Prosimy o wzięcie obuwia na zmianę. Warsztaty poprowadzi Agata Redlicka – tancerka, performerka, filolożka.
2 marca (sobota) godz. 12:00 – warsztat w polskim języku migowym
Dom Społeczny, ul. Obozowa 85
O prowadzącej: „W swojej praktyce artystycznej skupiam się przede wszystkim na improwizacji solowej. Nieustannie zadaję sobie pytanie o to, czym jest eksperyment w pracy choreograficznej i gdzie kończy się taniec. Prowadzę warsztaty taneczno-ruchowe w języku polskim i w polskim języku migowym. Proponowane przeze mnie zadania mają na celu przede wszystkim rozwijanie świadomości ruchowej.”
Dostępność: tłumaczenie na polski język migowy, tłumaczenie na ukraiński język migowy, tłumaczenie z języka migowego na język polski, pętla indukcyjna
Organizator: Fundacja Akademia Młodych Głuchych
Pokaż się – badanie sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce
Kolektyw Śląsk Przegięty od grudnia 2023 do marca 2024 roku przeprowadzi badania dotyczące sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce. To pierwsze z szeregu działań w ramach projektu „Pokaż się”, adresowanego do osób nieheteronormatywnych z niepełnosprawnością wzroku.
- Według danych GUS w Polsce żyje około 1,8 miliona osób niewidomych i niedowidzących.
Jeśli założymy, że podobnie jak w przypadku reszty społeczeństwa, przynajmniej 5% z nich
to osoby LGBT+, mamy grono prawie 100 tysięcy, o sytuacji których wiemy bardzo niewiele
– mówi Paweł Świerczek, założyciel kolektywu.
Badanie ma na celu rozpoznanie potrzeb i problemów osób LGBT+ z niepełnosprawnością wzroku. Pozwoli nam to przygotować grunt pod działania odpowiadające na konkretne potrzeby tej grupy. Naszym celem jest udostępnianie kultury queerowej osobom niewidomym i niedowidzącym. Wyniki badania zostaną upowszechnione w publikacji podsumowującej projekt „Pokaż się” na początku 2025 r.
Jeśli jesteś niewidomą lub niedowidzącą osobą LGBT+ i chcesz wziąć udział w badaniu, możesz to zrobić na dwa sposoby.
- Pierwszy to wypełnienie anonimowej ankiety, która znajduje się pod tym linkiem
(formularz Google): WYPEŁNIJ ANKIETĘ – BADANIE - Drugi to rozmowa telefoniczna lub przez WhatsApp: możesz zadzwonić lub napisać wiadomość na numer 503 390 944. Osoba prowadząca badania umówi z Tobą dogodny termin na rozmowę. Udział w badaniu zajmie nie więcej niż 30 minut. Zapewniamy pełną anonimowość.
Jeśli znasz niewidomą lub niedowidzącą osobę LGBT+ – zaproś ją do udziału w badaniu.
Więcej informacji o projekcie „Pokaż się” oraz działalności Śląsk Przegięty znajdziecie na kanałach Śląska Przegiętego w mediach społecznościowych (facebook, instagram). Organizatorem wydarzeń jest Śląsk Przegięty, działający od ponad 5 lat kolektyw artystyczno-badawczy. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ILGA-Europe.
Kontakt w sprawie pytań: Paweł Świerczek, Natalia Kaniak, Bartek Sołtysik – mailowo: slaskprzegiety@gmail.com
UWAGA NOWY PROGRAM! „Forum bez Barier. O kinie dostępnym” – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej
Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.
W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy.
Program w dostępnym cyfrowo pliku PDF do pobrania: OTWÓRZ – Program Forum bez barier_wersja uzupełniona
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Data: 27-29 lutego.
Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań.
Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.
Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie:
- od 15 lutego – 250 złotych brutto.
W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy kontaktować się z Joanną Stankiewicz z Forum bez barier. Kontakt mailowo pod adresem: j.stankiewicz@ckzamek.pl lub telefonicznie: +48 608-437-377.
Organizator: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Partnerzy główni: Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Katarynka, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Forum bez barier jest realizowane w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.
Ostatnie dwa tygodnie wystawy w Zamku Królewskim „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”. Na wystawie znajdziecie audiodeskrypcję do 6 obrazów, napisaną przez naszą audiodeskryptorkę – Emilię Piegat!
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- DOSTĘPNOŚĆ: Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka, Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.
- BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem – 30 zł. Normalny
z audioprzewodnikiem – 40 zł. - CZAS TRWANIA WYSTAWY: do 3 marca 2024 r.
- MIEJSCE: Zamek Królewski w Warszawie
O WYSTAWIE:
„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.
Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.
Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.
Serdecznie Was zapraszamy!
Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!
Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!
Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ
KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH
23 lutego, godz. 18:00, Warszawa
Oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na PJM po nowej wystawie Pêdra Costa „101011”
Dostępność: tłumaczenie PJM.
Organizator: Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau
Więcej informacji o wydarzeniu
24 lutego, godz. 10:00-14:30, Warszawa
„Skąd mam wiedzieć o swojej granicy zawłaszczenia? „! – szkolenie z Danielem Kotowskim dla tłumaczek i tłumaczy PJM
Dostępność: Prowadzenie w PJM
Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego
24 lutego, godz. 10:00-16:00, Warszawa
Warsztaty kompetencji psychologicznych „Bliskość w relacji ze sobą i innymi”, prowadzenie: psychologowie – Anna Martyniuk-Białecka oraz Filip Rola.
25 lutego, godz. 10:00-15:00, online
„Skąd mam wiedzieć o swojej granicy zawłaszczenia? „! – szkolenie z Danielem Kotowskim dla tłumaczek i tłumaczy PJM
Dostępność: Prowadzenie w PJM
Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego
24 lutego, 23 marca, 20 kwietnia, 18 maja, 15 czerwca godz. 12:00, Warszawa
Dotknąć teatru. Cykl spotkań o teatrze dla osób z niepełnosprawnością wzroku i osób towarzyszących
Bilety: dla uczestnika 10 zł, dla osoby towarzyszącej 1 zł
Organizator: Teatr Wielki Opera Narodowa
Więcej informacji o cyklu spotkań
27 lutego, godzina 18:00 i 29 lutego, godzina 13:00, Wrocław
Kino bez barier: Pokazy filmu „Chłopi” z napisami, audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i tłumaczeniem na Polski Język Migowy
Dostępność: audiodeskrypcja, napisy, pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM
Bilety: Cena biletu to 8 zł. Bilety dostępne są stacjonarnie w kasach kina oraz online na stronie: KUP BILET. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu pod adresem: kino@kinonh.pl oraz pod numerem 532 726 581.
Organizator: Fundacja Katarynka
27 – 29 luty, Poznań
Forum bez Barier. O kinie Dostępnym – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej
Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.
Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny:ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie: od 15 lutego – 250 złotych brutto.
Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Fundacja Katarynka, Programy Społeczne – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Fundacja Kultury bez Barier, Kino bez barier
29 lutego, godz. 12:00 – 13:30, online
Webinar: Projektowanie uniwersalne. Język inkluzywny w instytucji kultury
Rejestracja: ZAPISZ SIĘ!
Organizator: Kadra Kultury NCK
6 marca – Kraków, 7 marca – Wrocław, 12 marca – Poznań, 14 marca Warszawa
Cykl spotkań: Najnowocześniejsze technologie dla dzieci wspomagające słyszenie . Spotkania z ekspertami z działu Audiologii
Dostępność: W trakcie spotkania osoby korzystające z aparatów słuchowych będą mogły skorzystać z dodatkowych systemów wspomagających słyszenie. Jedyne co trzeba zrobić to upewnić się u protetyka słuchu, że w aparacie słuchowym jest dostępny program cewki telefonicznej.
Wstęp i zapisy: Udział w spotkaniach jest bezpłatny , wystarczy zgłosić się poprzez formularz i otrzymać potwierdzenie rejestracji. Formularz zgłoszeniowy: https://www.surveymonkey.com/r/Wydarzenie_PHONAK
1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa
„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em
Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team
W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.
Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.