KawowAnia stacjonarne powracają!
Zapraszamy osoby uczestniczące w wydarzeniach dostępnych i osoby koordynujące dostępność na czwarty cykl KawowAń stacjonarnych!
Tym razem spotykamy się 24 października w godzinach 12:00 – 13:30 lub 17:30 – 19:00. Miejscem wydarzenia będzie Popularna.cafe przy ulicy Pańskiej 3 (Warszawa).
W trakcie spotkań przy kawie i herbacie będziemy rozmawiać o:
- dostępnych wydarzeniach – o tym jakie wydarzenia najbardziej lubimy, jakich nam brakuje, jakie mamy potrzeby;
- pracy w dostępności – co nas cieszy, co nas frustruje, jakie mamy potrzeby;
- naszej Fundacji – przyszłych wydarzeniach i planach.
Na spotkaniach obowiązują wzajemny szacunek i serdeczność. Z naszej strony zapewniamy kawę, herbatę i ciepłą atmosferę.
Spotkania poprowadzi Ania Żórawska – Prezeska Fundacja Kultury bez Barier.
ZAPISY: Zapisz się przez formularz: https://forms.gle/6Rct9ttx46BmUS839.
DOSTĘPNOŚĆ: Zgłoś nam swoje potrzeby w formularzu zapisów. Zapewniamy: tłumaczenie PJM, pętlę indukcyjną, asystę, dostępność architektoniczną.
– –
Partnerem spotkań jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
„ROZSMAKUJ SIĘ W KUCHNI ŻYDOWSKIEJ” – Bezpłatne i dostępne Warsztaty Kulinarne
Rozsmakujcie się w żydowskiej kuchni! Razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszamy na cykl 4 bezpłatnych i dostępnych Warsztatów Kulinarnych dla dorosłych.
Zajęcia odbędą się w grupach z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu!
DATY:
- 18.11 (brak miejsc),
- 09.12 – audiodeskrypcja na żywo, asysta, materiały w druku powiększonym (po wcześniejszym zgłoszeniu), dostępność architektoniczna
- 20.01 – tłumaczenie PJM, przenośne systemy FM z pętlą indukcyjną, dostępność architektoniczna
- 27.01 (brak miejsc).
Wszystkie zajęcia odbywają się w godz. 11:00 – 14:00.
MIEJSCE: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (WARSZAWA).
ZAPISY: Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: FORMULARZ ZAPISÓW
Podczas warsztatów osoby uczestniczące zdobędą wiedzę dotyczącą kuchni żydowskiej, a także nauczą się przygotowywać wybrane potrawy! Spotkania poprowadzi Renata Płotczyk – przewodniczka miejska i edukatorka współpracująca z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Więcej na temat warsztatów i zapewnianej dostępności znajdziesz pod linkiem w opisie wydarzenia: WIĘCEJ INFORMACJI O WARSZTATACH
Dołączcie do nas!
_ _
Cykl organizowany jest przez Fundacja Kultury bez Barier i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Projekt zrealizowano w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Głucha Orkiestra Perkusyjna & Hubert Zemler // Premiera utworu
Wielkimi krokami zbliża się premierowy pokaz utworu, który jest efektem warsztatów Głuchej Orkiestry Perkusyjnej i Hubert Zemler.
Orkiestra w składzie: Marta Abramczyk, Adam Stoyanov, Natalia Bonowicz, Bożena Reger, Robert Zgudka, Ola Szurik, Dawid Okrój, Adrian Olszewski pod czujnym okiem i uchem Huberta Zemlera zaprasza Was 26.10 o 19:00, do Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 przy ulicy Skoczylasa 10/12, w Warszawie.
Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Uwaga! Będzie głośno! ale dla chętnych przewidzieliśmy stopery do uszu, które będziemy rozdawać na miejscu.
***
Wydarzenie współorganizowane przez Fundację Automatophone oraz Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury Krytyki Politycznej w ramach realizacji zadania publicznego „Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury” finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
Partnerzy Projektu: PZG Warszawa, Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21
2. edycja „Kultury w bliskości”
- Data: 28 października 2023 g. 12:00 – 20:00
- Miejsce: Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3
- Wstęp wolny
- Zapisy na warsztaty do 25.10.2023
Ideą wydarzenia „Kultura w bliskości” jest promocja szeroko pojętej inkluzywności, otwartości i tolerancji. Po zeszłorocznej, pilotażowej edycji pragniemy kontynuować wydarzenie troszcząc się o ofertę dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Tematem tegorocznej edycji jest MOWA NIENAWIŚCI, która w obecnej, stechnologizowanej rzeczywistości, może dotknąć (i niestety dotyka) prawie każdego. Jest także zagadnieniem, które w szczególny sposób dotyka osoby z niedyspozycjami, niepełnosprawnościami, delikatne na krytykę czy niesprawiedliwy, krzywdzący osąd.
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali m.in. eksperci zajmujący się profesjonalnie tematem komunikacji bez przemocy, psycholodzy, arte-terapeuci. W programie znajdują się segmenty (debata, warsztaty, wystawa, film) umożliwiające rozwinięcie kompetencji komunikacji społecznej dla różnych grup odbiorców z priorytetowym celem zdobycia narzędzi do kreowania afirmatywnych postaw i form komunikacji.
W programie:
godz. 12.00- 14.00 – POCISKI ze SŁÓW – debata na temat mowy nienawiści.
Czym różni się merytoryczna krytyka a czym podła napastliwość? Co jest istotą krytyki? Jak wyglądają działania systemowe w obronie praw człowieka komunikującym się cyfrowo.
Goście: Monika Chabior (Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania), Przemysław Staroń (pedagog), Paulina Mikuła (Mówiąc Inaczej). Prowadzenie – Monika Domagalska (Gdańska Galeria Zmysłów).
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook – Wyspa Skarbów GAK.
godz. 14.00-17.00 – RE-AKCJE NA HEJT – warsztaty dla młodzieży i dorosłych.
Jak reagować na mowę nienawiści? Hejter profesjonalny – kim jest? Hejt sieciowy jako problem społeczny. Dobre praktyki i ćwiczenia.
Prowadzenie: Anna Wojtyniak, psychoterapeutka w procesie szkolenia (IV rok etapu klinicznego) w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt w Poznaniu pod stałą Superwizją. Trenerka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii w Warszawie pod nadzorem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Coach (Coaching oparty na potrzebach, Needs-bases Coaching z Pernille Plantener, PCC, CNVC-sertified trainer), Certyfikat z psychologii ogólnej i stosowanej. Odbyła staż kliniczny na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym w NZOZ Medico i w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku.
Uczestnik warsztatów Ciało i ucieleśniona obecność w terapii Body Miny Gestalt (warsztat z Arye Bursztyn). Pedagog. Założycielka Pracowni Empatii PARASOL w Gdańsku, w której prowadzi warsztaty inspirowane metodą Porozumienia bez Przemocy: „Empatia na co dzień”, „Złość mi robi dobrze”, „Złość na złość”, „Złość jest dobra”, „Jestem kobietą i dobrze mi z tym”, „Kręgi na wodzie”, „Marzenia się spełnia”, „Empatia potrzebna od zaraz”, „Jak przyjąć krytykę”, „5 języków Miłości”, „Nie dla Ciebie, to Tak dla mnie…”.
Wierzy w uleczającą moc Empatii i doświadcza tego w gabinecie
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK, I piętro budynku
Dostępność: utrudnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
godz. 17.00 – Hej-TY! co czujesz?- wystawa i spotkanie z Violą Grabowską (pomysłodawczynią wystawy „Wejść do świata obrazu”) oraz Joanną Wcześny (tyflopedagogiem, oligofrenopedagogiem, certyfikowaną arteterapeutką, nauczycielką akademicką.
Prowadzi warsztaty rozwojowe, terapeutyczne i twórcze dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W swojej działalności skupia się między innymi na problematyce potrzeb, rozwoju i wzroście osobistym osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych).
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna.
godz. 18.00 – SWEAT – pokaz filmu oraz dyskusja z udziałem publiczności.
Film w reż. Magnusa von Horne`a otrzymał 12 nominacji i 8 zdobytych nagród filmowych (posiada audiodeskrypcję). Fragment recenzji „Podoba mi się ostateczny wydźwięk tego filmu: być zawsze blisko „słabych i beznadziejnych”. Trzymać ich stronę, ale ani im nie schlebiać, ani nie pouczać. Taki prosty, surowy humanizm przeciwko kulturze ciśnienia. I na ciężkie czasy, i w ogóle – na zawsze” Marcin Stachowicz.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK.
Dostępność: napisy / dla osób z niepełnosprawnością ruchową / film z audiodeskrypcją, pętla indukcyjna.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowych narzędzi zwiększających dostępność wydarzenia – prosimy o informację najpóźniej na 7 dni przed wydarzeniem, a my postaramy się je zapewnić (tłumacz PJM, asystent_ka, specjalne miejsce itp. Itd.).
UWAGA: obowiązują zapisy na warsztaty „Re-akcje na hejt” poprzez wyspaskarbow@gak.gda.pl i tel. 571 608 945 do 25.10.2023 r.
Dostępność:
• film z audiodeskrypcją
• wydarzenie odbędzie się w przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wózków.
• toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym dla osób poruszających się na wózku.
• Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
ZAPRASZAMY!
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl
Spektakl „ALICJI KRAINA CZARÓW” z tłumaczenie PJM, drugiego listopada w Teatrze Narodowy!
Teatr Narodowy w Warszawie zaprasza drugiego listopada na spektakl „ALICJI KRAINA CZARÓW”. Przedstawienie zostanie udostępnione o tłumaczenie PJM.
ALICJI KRAINA CZARÓW to przedstawienie muzyczne na motywach słynnych powieści Lewisa Carrolla, w reżyserii Sławomira Narlocha. Wraz z synem Alicji wyruszamy w podróż po labiryncie pamięci, gdzie człowiek jest w stanie wsunąć się w siebie lub wysunąć jak luneta.
Humpty Dumpty objaśnia, czym są peliczaple, Królowa Kier gra Flamingami w krokieta. W studni dzieciństwa i na cmentarzysku zegarów odkrywamy słoiki z pomarańczową marmoladą, a przede wszystkim receptę, jak ocalić świat od zapomnienia.
Spektakl polecany od 8 do 118 roku życia.
Zapraszamy!
WIĘCEJ INFORMACJI O SPEKTAKLU I BILETY
Zaproszenie do badania od Pauliny Zagrobelnej, gościni naszego wywiadu „UsłyszAni”
KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH
20 października, godz. 19:00, Warszawa
STUDIO DOSTĘPNE: spektakl z napisami w języku polskim: BOWIE W WARSZAWIE, reż. Marcin Liber
Dostępność: napisy polskie
Bilety: na hasło KULTURA BEZ BARIER zarezerwuj swój bilet w cenie 40 zł pisząc na adres: bilety@teatrstudio.pl
Organizator: Teatr Studio
21 października, od 9:30, Warszawa i online
„AUTYZM – Spektrum Komunikacji.” Konferencja stacjonarna + online
Organizator: Wspaniale, że jesteś – Fundacja, Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei
Więcej informacji o Konferencji
21 października – 22 października, online i Warszawa
Spektakularne dziewczyny 2. Dobrostan. Konferencja o dziewczynach i kobietach w spektrum autyzmu + warsztaty
Organizator: Fundacja Dziewczyny w Spektrum
Bilety: KUP BILET
Więcej informacji o konferencji i warsztatach
22 października, godz. 13:00 – 17:00, Wrocław
Jesienny Piknik Zmysłów. Rodzinna impreza bez barier. Zadbaj o swój dobrostan
Dostępność: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna, dostępność architektoniczna, audiodeskrypcja
Organizator: Fundacja Katarynka, Centrum Zdrowia Psychicznego, Centrum Historii Zajezdnia, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
24 października, godzina 17:30, Wrocław
Oprowadzanie po Kinie Nowe Horyzonty z audiodeskrypcją
Dostępność: audiodeksrypcja
Organizator: Fundacja Katarynka
Dowiedz się więcej o oprowadzaniu
24 października, godz. 18:30-20:30, Warszawa
Death Cafe – rozmowy o śmierci z tłumaczenie PJM
Dostępność: tłumaczenie PJM
Organizator: Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA, Mazowiecki Instytut Kultury
Więcej informacji o death cafe
11 listopada, godz. 19:00, Warszawa
Spektakl „Zesłanie czyli anty-tragedia syberyjska” w Teatrze Ateneum
Dostępność: napisy, audiodeskrypcja
Organizator: Teatr Ateneum
17 listopada, godz. 19:00, Warszawa
Spektakl „Wzrusz moje serce” w Teatrze Ateneum
Dostępność: napisy, audiodeskrypcja
Organizator: Teatr Ateneum
19 listopada, godzina 16:00, Wrocław
Pokaz filmu „Chłopi” z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną. Rozmowa z gościem tłumaczona na PJM.
Dostępność: audiodeskrypcja, napisy, pętla indukcyjna. Tłumaczenie na PJM rozmowy.
Organizator: Fundacja Katarynka
9 grudnia, godz. 10:00, Warszawa
MŁODA LINGWISTYKA MIGOWA. Ogólnopolska konferencja naukowa
Dostępność: tłumaczenie na język polski i PJM
Zgłoszenia: Abstrakty 20-minutowych referatów w języku polskim lub PJM można nadsyłać do 6 listopada 2023 r. na adres litr.pjm.kn@uw.edu.pl. Długość abstraktu powinna wynosić między 1/4 a 3/4 strony A4. Informacji o przyjęciu lub odrzuceniu referatu można spodziewać się 13 listopada.
Organizator: Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM
Więcej informacji o temacie konferencji
W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.
Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.