Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

20 – 27 stycznia – Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika informacyjna. Szare tło z kolorowymi dyskami nachodzącymi na siebie. Napis: Forum bez Barier. O kinie dostępnym. 27-29.02.2024, Poznań. U góry piktogramy dostępności: tłumaczenia na polski język migowy, napisów, dostępności dla osób poruszających się na wózkach, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej.

„Forum bez Barier. O kinie dostępnym” – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej 

Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.

W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy.

Program w dostępnym cyfrowo pliku PDF do pobrania: OTWÓRZ PROGRAM FORUM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Data: 27-29 lutego.

Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań.

Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.

Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie:

 • do 14 lutego – 170 złotych brutto
 • od 15 lutego – 250 złotych brutto.

W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy kontaktować się z Joanną Stankiewicz z Forum bez barier. Kontakt mailowo pod adresem: j.stankiewicz@ckzamek.pl lub telefonicznie: +48 608-437-377.

Organizator: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. 

Partnerzy główni: Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Katarynka, Stowarzyszanie Kin Studyjnych 

Forum bez barier jest realizowane w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.

WIECEJ INFORMACJI O FORUM


Grafika informacyjna do wystawy z audiodeskrypcją . Różowo-brzoskwiniowe tło, a na nim fragmenty obrazu Jerzego Nowosielskiego. Napis: "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni." Obok piktogram audiodeskrypcji. Pod nim kolejny napis: Jerzy Nowosielski Villa Dei Misteri czyta Mariusz Turczyk. Pod spodem logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

Zapraszamy do Zamku Królewskiego na wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją do 6 obrazów, napisaną przez naszą Emilię Piegat!

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku. Szczegóły dotyczące wystawy, dostępności i biletów znajdziecie poniżej.

O WYSTAWIE:

„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.

DOSTĘPNOŚĆ:

Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka, Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.  

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem –  30 zł. Normalny
  z audioprzewodnikiem – 40 zł.  
 • Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r. 
 • Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie 

Serdecznie Was zapraszamy!


Grafika informacyjna. Napis: Forum bez barier. Open Call. Dystrybutorze, zdobądź środki na dostępność! Nabór: od 10 stycznia do 10 lutego. Beżowe tło, a na nim zdjęcie przedstawiające odbiornik audiodeskrypcji zawieszony na szyi widza. Widz przytrzymuje w rękach odbiornik, a osoba wydająca ten odbiornik swoimi dłońmi pokazuje, jak korzystać z odbiornika, regulować głośność itp.

OPEN CALL na audiodeskrypcje dla dystrybutorów kinowych!

Jako główny partner wydarzenia „Forum Bez Barier. O kinie dostępnym” przekazujemy informację
o trwającym konkursie, w którym zdobyć można dofinansowanie na audiodeskrypcję i napisy. Treść ogłoszenia poniżej. Zachęcamy do przekazywania informacji zainteresowanym.

 • CZYM JEST OPEN CALL NA AUDIODESKRYPCJE?

To szansa na sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów SDH do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdą się w polskiej dystrybucji. Celem naszego działania jest wspieranie firm dystrybucyjnych w promowaniu dostępnej kultury filmowej oraz poprawa dostępności kina dla osób niewidomych i słabowidzących oraz niedosłyszących i g/Głuchych, które korzystają z napisów.

 • JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na ps.ckzamek.pl, przedstawiając krótki opis fabuły filmu oraz plan promocji uwzględniający najbardziej adekwatne kanały komunikacji dla osób niewidomych/ słabowidzących i niesłyszących/niedosłyszących.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Nabór trwa do 10 lutego 2024 roku do godziny 23.59.

 • KTO MOŻE ZGŁOSIĆ FILMY?

Wszystkie firmy dystrybucyjne, niezależnie od formy działalności i wielkości. Każdy dystrybutor może zgłosić maksymalnie 4 tytuły filmów.

 • CO MOŻNA ZYSKAĆ?

Prezydent Miasta Poznania i Organizator zapewniają 3 nagrody w postaci dofinansowania opracowania audiodeskrypcji, ścieżki lektorskiej oraz produkcji suplementu do kopii DCP do 3 pełnometrażowych zagranicznych filmów fabularnych, animowanych lub dokumentalnych.

Weź udział w Open Callu i pomóż uczynić kino bardziej dostępnym dla wszystkich!

Więcej info i regulamin: Dowiedz się więcej o naborze
– –
Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Główni partnerzy: Fundacja Kultury bez BarierFundacja KatarynkaStowarzyszenie Kin Studyjnych

Dofinansowano ze środków Kreatywnej Europy (program Collaborate to Innovate – Europa Cinemas), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Poznań.


Warsztaty dla nastolatków z niepełnosprawnościami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otwiera rekrutację na nowe warsztaty dla nastolatków z niepełnosprawnościami: „Arte sztuczki – Młodzieżowa Akademia Sztuki dla nastolatków z niepełnosprawnościami.”

 • Terminy warsztatów: 10 lutego, 9 marca, 13 kwietnia, 11 maja, 8 czerwca, godz. 11.00-14.00;
 • Miejsce: Sala edukacyjna nr 2, Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa;
 • Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy mailowo na adres muzeumdostepne@polin.pl;
 • Wiek uczestników: 13-17 lat;
 • Dostępność: Dostępna jest stacjonarna pętla indukcyjna oraz system FM.

Podczas warsztatów będziemy tworzyć obrazy, łącząc ze sobą różne techniki rysunkowe i malarskie, a poprzez ich odkrywanie każdy uczestnik odnajdzie własną ścieżkę do przekazania swojej artystycznej wizji. Poznamy m.in. podstawowe zasady kompozycji, zakręcimy się w kole barw, dowiemy się, czym jest światłocień. Odkryjemy różne sztuczki malarskie, dzięki którym każdy uczestnik stworzy własne Dzieło Sztuki. Czeka Was dużo dobrej zabawy i artystycznych ciekawostek!

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Danycz, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Oskara Kolberga, wieloletnia edukatorka i animatorka Muzeum POLIN, ukończyła kurs arteterapii w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.


Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!

Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!

Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

20 stycznia, godz. 15:00, Wrocław 

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”

Dostępność: audiodeskrypcja 

Zapisy i bilety: Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13. Bilety w cenie 3 zł do nabycia w kasie muzeum.

Organizator: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Dowiedz się więcej o oprowadzaniu 

20 i 21 stycznia, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: „Rodzina” reżyseria Justyna Sobczyk 

Dostępność: pętla indukcyjna 

Organizator: TR Warszawa, Teatr 21

Więcej informacji o spektaklu 

25 stycznia, godz. 15:00 – 16:30, Łódź

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Wstęp i bilety: Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 lub 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00). Bilet w cenie: 1 zł.

Organizator: Muzeum Pałac Herbsta.

Więcej informacji o oprowadzaniu 

25 stycznia, godz. 19.00 – 22.00, Warszawa

Wieczór dla dorosłych: Kosmiczna apokalipsa. Wykłady w sali audytoryjnej i warsztaty w Majsterni z PJM

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Organizator: Centrum Nauki Kopernik 

Więcej informacji o wieczorze dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik

27 stycznia, godz. 15:00 – 18:30, Lublin

Integracje warsztaty mozaiki artystycznej dla kobiet w spektrum autyzmu i neurotypowych 

Dostęp: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty.

WSTĘP: 100 zł/osoba.

ZAPISY: online; link do formularza zgłoszeniowego: ZAPISZ SIĘ. Zapisy na warsztaty przyjmujemy do środy 24.01 lub do wyczerpania miejsc.

Więcej informacji o warsztatach  

27 stycznia, godz. 18:00, Gdańsk

Madama Butterfly – spektakl z audiodeskrypcją i spacerem sensorycznym 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Bilety: KUP BILET

Organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku 

Więcej informacji o spektaklu i spacerze sensorycznym 

28 stycznia, godz. 16:00, Wrocław

Adapter – kino bez Barier. „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną 

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy, pętla indukcyjna

Bilety:  Cena biletu to 8 zł. Bilety będzie można odebrać w kasie kina. Rezerwacja biletów i odbiorników przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub pod numerem tel.: 725 211 301 lub 797 122 452.

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

Więcej informacji o pokazie 

30 stycznia, o godz. 18.00, online

Spotkaniu z cyklu „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką” z tłumaczeniem PJM

Dostępność: tłumaczenie PJM

Organizator: Dom Spotkań z Historią 

Więcej informacji o spotkaniu 

3 – 4 lutego, Katowice 

Audiodeskrypcja wydarzeń queerowych – warsztaty 

Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy: ZAPISZ SIĘ!, liczba miejsc ograniczona 

Organizator: Śląsk Przegięty, Stowarzyszenie Tęczówka 

Więcej informacji o warsztatach 

5 lutego, godz. 19:00, Warszawa 

Dodatkowy termin: Moje ręce krzyczą – teatralny manifest, performans 

Dostępność: Performans w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski foniczny. Po spektaklu 4.02 (niedziela) odbędzie się spotkanie z twórczyniami i twórcami spektaklu. Rozmowa będzie tłumaczona na język foniczny.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o performansie 

11 lutego, godz. 12:00-13:00 i od 13:00, Wrocław

Oprowadzanie po wystawie Viktorii Tofan „Historie opowiadane haftem” z audiodeskrypcją i spotkanie z Karoliną Przybył

Dostępność: audiodeskrypcja 

Wstęp: bezpłatny

Informacje praktyczne: Zbiórka przed oprowadzaniem na przystanku Mosty Pomorskie od strony dużego bloku mieszkalnego.

Organizator: Fundacja Katarynka 

16 lutego, Warszawa

Oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo podczas finisażu wystawy: „Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska. Kuratorka: Anna Ciabach

Dostępność: audiodeskrypcja na żywo 

Organizator: Austriackie Forum Kultury, Anna Ciabach

Więcej informacji o wystawie 

18 lutego, godzina 16:00, Wrocław

Adapter – Kino Bez Barier. „Akademia Pana Kleksa” z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną.

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja i pętla indukcyjna.

Bilety: 8 zł

Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty 

27 – 29 luty, Poznań 

Forum bez Barier. O kinie Dostępnym – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej 

Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.

Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie: do 14 lutego – 170 złotych brutto, od 15 lutego – 250 złotych brutto.

Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Fundacja Katarynka, Programy Społeczne – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Fundacja Kultury bez Barier, Kino bez barier 

Więcej informacji o forum 

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.