Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

24
kwi
2025

23-30 sierpnia. Newsletter Fundacji Kultury bez Barier

Grafika z datami 12. Festiwalu Kultury bez Barier. Napis: 15-20.10.2024. 12. Festiwal Kultury bez Barier

OGŁASZAMY DATY 12. Festiwalu Kultury bez Barier 

15-20 października – oto daty 12. edycji Festiwalu Kultury bez Barier, który ponownie odbędzie się w WARSZAWIE oraz INNYCH MIASTACH POLSKI. Róbcie miejsce w kalendarzu i dołączajcie do wydarzenia: DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

Festiwal Kultury bez Barier to wielkie święto dostępnej kultury, dzięki któremu Wszyscy — osoby z niepełnosprawnościami i osoby bez niepełnosprawności — mogą RAZEM cieszyć się i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych!!! Festiwal dba również o to, by kultura była dostępna finansowo — w naszym programie, jak co roku, znajdziecie wydarzenia bezpłatne oraz biletowane w specjalnych festiwalowych cenach.

Hasło, plakat i program 12.FKBB odsłonimy wkrótce. Śledźcie uważnie komunikaty!
– –
Organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa, Teatr Ochoty, Mazowiecki Instytut Kultury.

Więcej informacji o Festiwalu 


Grafika promująca koncert duetu - Nika & Simon z gościnnym udziałem Damiana Pietrasika. Żółty baner ze zdjęciem osób artystycznych - Niki i Simona. Oboje siedzą blisko siebie i patrzą prosto w obiektyw. Oboje ubrani są na czarno. Mają poważne, dziarskie miny. Simon ma ciemne, kręcone włosy. Dłoń z pierścieniami trzyma na gitarze. Nika ma długie, rudo-blond włosy i pierścionki na palcach. Obok zdjęcia piktogramy dostępności: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna, napisy na żywo i audiodeskrypcja. Napis: 13 września, godz. 18:30. Nika & Simon, gościnnie Damian Pietrasik.

DOSTĘPNY KONCERT duetu – Nika & Simon z gościnnym występem Damiana Pietrasika, w Izabelinie pod Warszawą

[Zaproszenie w PJM: OGLĄDAJ ZAPROSZENIE]

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza 13 września do Izabelina pod Warszawą – wszystkich fanów muzyki i koncertów na dostępny koncert duetu Nika & Simon. Podczas koncertu gościnnie wystąpi także pianista i kompozytor – Damian Pietrasik. Wstęp na koncert jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Link do zapisów znajdziesz w treści poniżej. Na wydarzenie zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

DOSTĘPNOŚĆ:

  • audiodeskrypcja na żywo;
  • asysta na miejscu wydarzenia – potrzebę asysty prosimy zgłosić wcześniej mailowo na adres: michalina@kulturabezbarier.org lub tel. / SMS pod numerem: 793 996 475;
  • tłumaczenie piosenek na polski język migowy;
  • pętla indukcyjna;
  • napisy polskie na żywo;
  • dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

DATA: 13 września, godz. 18:30-20:00

MIEJSCE: Centrum Kultury Izabelin, ul. Jana Matejki 21, Izabelin C 05-080

ZAPISY: ZAPISZ SIĘ!

CZAS TRWANIA: 1,5 godz.

OPIS KONCERTU: Nika & Simon zagrają utwory w klimacie lat 60-tych. Wykonają również piosenki współczesne m.in.: Dzieci Kwiaty, które Nika zaprezentowała podczas festiwalu w Opolu. Przygotujcie się na wieczór pełen muzycznych emocji!

O ARTYSTACH

  • Nika Grann – blues-rockowa wokalistka, która od najmłodszych lat fascynowała się muzyką lat 60-tych, 70-tych. i 80-tych. W 2020 roku wystąpiła w finale konkursu „Debiuty” podczas 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
  • Simon (Szymon Fabisiak) – wokalista zespołu Carol Markovsky, regularnie koncertujący w Fabryce Norblina w Warszawie. W sierpniu 2024 wystąpi na festiwalu Top Of The Top w Sopocie, gdzie będzie walczył o nagrodę Bursztynowego Słowika.
  • Damian Pietrasik – pianista i kompozytor, absolwent Szkoły Muzycznej Dla Osób Niewidomych w Laskach, lider jazzowego kwintetu. Współpracował z wieloma artystami, m.in. Edytą Górniak, Niką Grann, Bartem Sosnowskim, Alexandrą Strunin oraz polsko-francuskim zespołem Avenue.

Koncert duetu „Nika&Simon” jest częścią projektu „Muzyka bez Barier: Rock’AD’Roll”, którego celem jest otwarcie świata muzyki na potrzeby osób niewidomych i g/Głuchych.

O PROJEKCIE: Osobom niewidomym i niedowidzącym udostępniamy wizualne kody muzyki poprzez audiodeskrypcję teledysków i okładek płyt. Dla osób g/Głuchych organizujemy koncerty i przekłady tekstów utworów muzycznych na polski język migowy.

Na projekt składają się:

  • serwis internetowy: https://rockadroll.pl z audiodeskrypcjami okładek płyt;
  • organizacja koncertów tłumaczonych na polski język migowy;
  • odsłuchy muzyczne;
  • podcasty o dostępnej muzyce
  • spotkania warsztatowe.

Zapraszamy gorąco na koncert!

Organizator wydarzenia: Fundacja Kultury bez Barier.
Partnerzy: Centrum Kultury Izabelin
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego


Zdjęcie z oprowadzania po parku rzeźby na brudnie. Trzy osoby idą przez zielony park. Widać tylko ich tył, plecy. Mają ze sobą plecaki i / lub torebki. Na zdjęcie naniesione są bańki mydlane i zielony element przypominający trawę.

Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie po Parku Rzeźby na Bródnie dla osób niewidomych i słabowidzących

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na bezpłatne oprowadzanie po Parku Rzeźby na Bródnie, które odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia 2024 roku, o godzinie 12:00. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i słabowidzących.

O WYDARZENIU: Park Rzeźby na Bródnie to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Jest to jednak park nieoczywisty. Znajdziemy tu nie tylko wspaniałą zieleń i miejsce na odpoczynek od wielkiego miasta. Podczas naszego spotkania poszukamy ukrytych wśród alejek dzieł sztuki. Porozmawiamy o nich, doświadczymy ich materialności i zastanowimy się nad ich rolą w przestrzeni publicznej.

DOSTĘPNOŚĆ:

  • audiodeskrypcja na żywo
  • pomoce dotykowe
  • asysta w drodze i podczas wydarzenia (chęć skorzystania z asysty prosimy zgłaszać podczas zapisów).

ZAPISY: wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy – napisz mailowo na adres: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub zadzwoń: tel. 577 006 290.

MIEJSCE ZBIÓRKI: na zewnątrz wyjścia ze stacji metra „Bródno” (Metro Bródno 14), na rogu ulic Rembielińskiej i Kondratowicza, przed wejściem do kościoła św. Włodzimierza.

PROWADZĄCY: Spacer poprowadzi Marcin Matuszewski, doświadczony edukator i specjalista ds. dostępności, od lat zaangażowany w działania warszawskich instytucji kultury. Jego podejście do kultury i natury oparte jest na uważności i wielozmysłowym doświadczaniu świata.

KONTAKT: W razie pytań lub w celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z Anną Zdzieborską: email: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub telefon: 577 006 290.

Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego odkrywania sztuki w przestrzeni miejskiej!


„Przyrodnicza scena” – warsztaty rodzinne w PJM dla dzieci w wieku 6-12 lat w Parku Rzeźby na Bródnie

[Zaproszenie w PJM: OGLĄDAJ ZAPROSZENIE]
 
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 25 sierpnia o godz. 11:00 i 13:00 na weekendowe warsztaty, podczas których całą rodziną można tworzyć w przyjaznej atmosferze Parku Rzeźby na Bródnie.
O WARSZTATACH: Czy rzeźba może się ruszać? A pokazać wiersz? Czy sztukę można zatańczyć? Jak natura rozmawia z ludźmi odwiedzającymi park? Osoby uczestniczące w warsztacie zostaną zaproszone do tworzenia interaktywnych instalacji z materiałów naturalnych, odzyskanych z lokalnego środowiska. Podczas wspólnego działania wytłumaczymy czym jest sztuka partycypacyjna i performatywna i będziemy zachęcać do wyrażenia siebie poprzez rozmaite formy sztuki – od instalacji przez poezję aż po taniec.
 
DOSTĘPNOŚĆ: warsztaty w polskim języku migowym tłumaczone na polski język foniczny.
 
BILETY: zarezerwuj bezpłatną wejściówkę na stronie:

MIEJSCE ZBIÓRKI: Park Rzeźby na Bródnie (ul. Kondratowicza/Chodecka, Warszawa), przy Domku Herbacianym

PROWADZENIE: Jagoda Cerkiewnik – Głucha artystka, absolwentka Zespołu Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej oraz kierunku Grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się sztuką, grafiką, instalacją i rysunkiem.

ZAPROSZENIE DO WYPEŁNIENIA ANONIMOWEJ ANKIETY PROJEKTU SEKSON FUNDACJI AVALON

Przekazujemy informację o ankiecie projektu Sekson Fundacji Avalon. Ankieta dotyczy przyjemności w kontekście seksualności i codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Badanie ma na celu zgromadzenie cennych informacji, które pomogą lepiej zrozumieć potrzeby i doświadczenia osób z niepełnosprawnościami w zakresie seksualności.

Zebrane odpowiedzi będą nieocenione przy projektowaniu nadchodzącej Konferencji Sekson, której tegorocznym tematem przewodnim będzie przyjemność. Fundacja chce, aby to wydarzenie odpowiadało na realne potrzeby i problemy, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, dlatego Wasz wkład jest dla nich niezwykle ważny.

Ankieta kierowana jest do osób z niepełnosprawnościami, jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmie około 10 minut. Wyniki badania będą wykorzystane wyłącznie w celach badawczych i edukacyjnych. Ankieta pod linkiem: Wypełnij ankietę


Poziomy prostokąt. Na intensywnym czerwonym tle w centrum jest umieszczone czarnobiałe zdjęcie Władysława Hasiora. Fotografia ma nieregularny kształt o ostrych kątach, jakby została wycięta nożyczkami niesprawną ręką. Na zdjęciu widać artystę w średnim wieku. Ma szczupłą twarz o zapadniętych policzkach, duże uszy. Patrzy z uwagą na widza. Na wysokości czoła i pod twarzą pojawia się tytuł wystawy: Hasior. Trwałość przeżycia. Całe czerwone tło jest gęsto wypełnione słowami Hasior stworzonymi z czarnych liter różnej grubości.

Bezpłatne oprowadzanie w PJM po wystawie „Hasior. Trwałość przeżycia”. Zapisz się!

[Oglądaj ZAPROSZENIE W PJM]

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na oprowadzanie w polskim języku migowym po wystawie dzieł Władysława Hasiora. Nasze spotkanie pozwoli na kontakt ze sztuką jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, słynącego z asamblaży, czyli kompozycji stworzonych z gotowych przedmiotów. Wystawa „Hasior. Trwałość przeżycia” jest zaproszeniem do niezwykłego świata wyobraźni artysty, który z często prozaicznych obiektów wyczarowuje dzieła o hipnotyzującym oddziaływaniu.
 
Termin oprowadzania:
  • 28 sierpnia 2024 r., godz. 16:00
ZAPISY: Uczestnictwo jest bezpłatne na podstawie zapisów pod adresem: tdrapala@zamek-krolewski.pl lub telefonicznie: 22 35 55 360. Limit miejsc jest ograniczony.

Grafika. Napis: znajdź wydarzenie dostępne. Poniżej ramka z tekstem "kalendarz wydarzeń dostępnych". Na dole: dodaj nowe wydarzenie dostępne. Poniżej ramka "dodaj wydarzenie". Na samym dole napis: wejdź na www.tumozesz.pl . Logo Tu Możesz.

Zachęcamy do zaglądania na stronę www.tumozesz.pl oraz na profil na Facebooku!

Jesteś osobą g/Głuchą lub słabosłyszącą?

  •  Korzystasz z aparatów słuchowych i/lub implantów słuchowych? Na stronie możesz znaleźć miejsca, w których zainstalowana jest pętla indukcyjna.
  • Jeżeli jesteś zainteresowany wydarzeniami dostępnymi z pętlą indukcyjną, napisami, tłumaczeniem na polski język migowy – skorzystaj z naszego kalendarza!

Jesteś koordynatorem dostępności?

  • W Twojej instytucji jest pętla indukcyjna? Zgłoś się do naszej bazy!
  • Organizujesz u siebie wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu? Pochwal się nim! Z radością udostępnimy informacje w naszym kalendarzu i pochwalimy na socialach.

    W powyższych sprawach skontaktuj się z nami! Napisz e-maila na: ola@kulturabezbarier.org

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH:

24 sierpnia, godz. 12:00, Kraków

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie ,,Być jak Adam Karaś”

Dostępność: audiodeskrypcja 

Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę

Zapisy: przez system rezerwacji on-line – KUP BILET ONLINE, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu: 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Organizator: Muzeum Fotografii w Krakowie

Więcej informacji o oprowadzaniu

24 sierpnia, godz. 17:30, Wrocław

ENL 2024: Spacer z audiodeskrypcją 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: prowadzone są od 12.08.2024 do wyczerpania miejsc pod adresem mailowym laura.lempert@instytutkultury.pl oraz numerem telefonu +48 504 891 113

Organizator: Europejska Noc Literatury, Fundacja Katarynka

Więcej informacji o spacerze

1 września, godz. 12:00, Kraków

Dostępna niedziela na wystawie „Odesa. Długi wiek XX w sztuce”

Dostępność: audiodeskrypcja na żywo, oprowadzanie w polskim języku migowym, asysta, dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Wstęp: wolny, bez zapisów

Organizator: Międzynarodowe Centrym Kultury w Krakowie

Więcej informacji o wydarzeniu

7 września, godz. 19:00, Poznań

Spektakl „Ostatni sen Eugenii/ Eugenias letzter Traum”

Dostępność: napisy dla Osób g/Głuchych i Słabosłyszących (napisy przygotowała Fundacja Kultury bez Barier)

Informacja dodatkowa: po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i historykiem już bez napisów

Wstęp: bezpłatny, wejściówki dostępne w Teatrze Ósmego Dnia

Organizator: Fundacja Gra/nice, Teatr Ósmego Dnia

Więcej informacji o spektaklu

15 września, godz. 11:00, Warszawa

Oprowadzanie po wystawie „Natura ciekawości” – spacer z audiodeskrypcją 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Bilety: 35 zł – normalny, 28 zł – ulgowy. KUP BILET ONLINE lub tel.: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00) lub e-mail: bilety[at]muzeum-wilanow.pl

Organizator: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Więcej informacji o oprowadzaniu

Do 16 grudnia, Warszawa

Wystawa „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” z dostępnością

Dostępność: tyflografiki i audiodeskrypcje do wybranych obrazów Majera, dostępność dla osób poruszających się na wózkach, ścieżka rodzinna w polskim języku migowym zawierająca ciekawostki i zadania dotyczące wystawy. Ścieżka dostępna bezpłatnie w kasie muzeum na tablecie z dużym ekranem. Bezpłatne spacery po wystawie z audiodeskrypcją, tyflografikami lub PJM. Spacery można zarezerwować na stronie muzeum. Dla dzieci w spektrum autyzmu i ich rodzin zajęcia „Poranne Ptaszki”. Zajęcia, odbywają się przed oficjalnym otwarciem muzeum. Na zajęciach tworzona jest przestrzeń przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne – ograniczenie dźwięków i światła na wystawie.

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Więcej informacji o wystawie i dostępności

Kalendarz wydarzeń dostępnych TuMożesz z PJM i pętlą indukcyjną kliknij i sprawdź


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.