Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

24
kwi
2025

24 – 31 maja. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika promująca. Szaro-zielone tło z różowymi obramówkami. Po prawej stronie uśmiechnięta Ania Żórawska w błękitnej marynarce. W ręku trzyma mikrofon. U góry napis: KawowAnie z Biznesem. Pod spodem w dymku napis:  PRZEDSTAWICIELKI i PRZEDSTAWICIELE BIZNESU porozmawiajmy o dostępności dla osób z różnymi potrzebami. ZAPRASZAMY NA KAWĘ! Prowadzenie: Anna Żórawska - prezeska FKBB, ekspertka ds. dostępności. Na dole dymek z piktogramami: dostępności dla osób poruszających się na wózku, pętli indukcyjnej, tłumaczenia PJM, asysty dla osób niewidomych. Napis: Data: 29 maja, godz. 10:30-12:30.Miejsce: ADN Akademia, Browary Warszawskie. Zapisy: link do formularza w treści wpisu. Obok logotypy Fundacji Kultury bez Barier i ADN Akademia.

ZAPISZ SIĘ NA PIERWSZE KAWOWANIE Z BIZNESEM! 

[ZAPROSZENIE W PJM]

Pracujesz w biznesie? Tworzysz produkty, usługi, wydarzenia, działasz w HRze itp.? A może pracujesz w dostępności / z osobami z różnymi potrzebami lub jesteś osobą g/Głuchą, słabosłyszącą, niewidomą, poruszającą się na wózku, masz inne potrzeby lub jesteś osobą neuroatypową? Albo to wszystko na raz?
 
To przyjdź 29 maja do ADN Akademia (Warszawa) na pierwsze KawowAnie z Biznesem, podczas którego:
  • porozmawiamy o dostępności dla osób z różnymi potrzebami;
  • podyskutujemy o zatrudnianiu osób z różnymi potrzebami;
  • zweryfikujemy swoją wiedzę i przekonania;
  • pokażemy co zrobić, żeby trend „DEI” („Różnorodność, Równość i Włączanie”) przestał być tylko pustymi hasłami!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Miejsce: ADN Akademia, Browary Warszawskie, ul. Grzybowska 56, Warszawa. 
  • Data i godzina: 29 maja, godz. 10:30 — 12:30.

DOSTĘPNOŚĆ: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna, asysta, dostępność dla osób poruszających się na wózkach.

Bądź częścią zmiany i ZAPISZ SIĘ!

_ _ 

Partnerem spotkania jest ADN Akademia 


Grafika informująca o warsztatach z tworzenia audiodeskrypcji materiałów filmowych i teatralnych. Na grafice zdjęcie uśmiechniętego Roberta Więckowskiego z rozwianym włosem.

Chcesz nauczyć się tworzyć audiodeskrypcje filmowe i teatralne? Zapisz się już dziś na nasze warsztaty online i zainwestuj w nowe umiejętności z obszaru zapewniania dostępności! 

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane nauką tworzenia audiodeskrypcji materiałów filmowych i teatralnych do udziału w szkoleniu online! Szkolenie odbędzie się na platformie Zoom w dniu 6 czerwca, od 9:30 do 15:00.
Szkolenie odbędzie się, jeśli zbierze się grupa min. 8 osób.

CZEGO NAUCZYSZ SIĘ PODCZAS SZKOLENIA?

  • Poznasz podstawy tworzenia AD od strony teoretycznej.
  • Zapoznasz się z przykładami AD.
  • W części praktycznej nauczysz się i sam napiszesz AD.
Wystawiamy zaświadczenia o uczestnictwie!
 
PROWADZĄCY: Robert Więckowski – autor i konsultant audiodeskrypcji z wieloletnim doświadczeniem, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.

CENA I ZAPISY:

Koszt szkolenia: 400 zł netto / 492 zł brutto. Zapisy przyjmujemy mailowo na adres: michalina@kulturabezbarier.org (Michalina Adamska). 

Grafika promująca warsztaty prowadzone przez Michalinę Adamską w ramach konferencji Stowarzyszenia Suita. U góry różowo-biały pasek z kwiatkami, serduszkami i dwiema osobami z aparatami słuchowymi, które przytulają się do siebie plecami. Pod spodem różowo-pomarańczowe tło. Po środku tła ramka ze zdjęciem uśmiechniętej Michaliny Adamskiej. Napis: Konferencja "O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących." Michalina Adamska. Napisy jako komfortowe źródło odbioru informacji. Pod spodem pasek z logotypami: Stowarzyszenia Suita, Rzecznika Praw Obywatelskich, Centrum Łowicka, Fundacji Kultury bez Barier, EFHOH, IFHOHYP.

Nasza Michalina poprowadzi warsztaty podczas VII edycji konferencji: “O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących”. Zapisz się!

Serdecznie zapraszamy na VII edycję konferencji „O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących” organizowaną przez Stowarzyszenie SUITA we współpracy z partnerami. Odbędzie się ona w dniach 24-26.05.2024 r. w Centrum Łowicka w Warszawie.

Michalina Adamska z Fundacji Kultury bez Barier wprowadzi Was w tajniki powstawania napisów dla niesłyszących podczas warsztatów: “Napisy jako komfortowe źródło odbioru informacji”. Data: 25.05.

 Czego dowiesz się z tego warsztatu? Michalina opowie między innymi:
  • o prawnych wymogach dotyczących napisów w kinie, telewizji, Internecie;
  • o tym, co można zrobić, gdy napisy nie zostaną zapewnione;
  • o tym, czy pominięcie lub opóźnienie w napisach to zawsze błąd.
INFO PRAKTYCZNE: Konferencja potrwa od 24 do 26 maja w Centrum Łowicka w Warszawie. W ramach partnerstwa podczas konferencji zapewniamy pętlę indukcyjną w piątek oraz w sobotę i systemy FM w niedzielę. Będzie też możliwość skorzystania z tłumaczenia na PJM. Dostępność podczas warsztatów – zgłoś swoje potrzeby w formularzu.

Bilety i formularz zgłoszeniowy: ZAPISZ SIĘ!

_ _

Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem honorowym Konferencji. 


Grafika promująca pokaz filmu "Króle Lew" z muzyką na żywo i dostępnością. Scena z filmu. Małpa stoi na skale i unosi do góry lwiątko. Na lwiątko pada strumień światła. W tle zachodzące słońce i ocean/morze. Pod spodem czarne i szare cienie orkiestry i osoby dyrygującej. Napis: Disney. Król Lew. Film z muzyką na żywo. 17. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Tauron Arena Kraków 26.05.2024. Obok logotyp FMF i piktogramy audiodeskrypcji, tłumaczenia PJM i pętli indukcyjnej.

POKAZ FILMU „KRÓL LEW” z muzyką na żywo, AD, PJM, pętlą indukcyjną, dostępnością dla osób na wózkach.

26 maja 2024 roku w TAURON Arena Kraków w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej odbędzie się pokaz filmu Disneya „Król lew” (1994) z muzyką na żywo i w wersji dostępnej. Fundacja Kultury bez Barier w ramach współpracy zapewni: audiodeskrypcję, tłumaczenie filmu na PJM oraz pętlę indukcyjną. Przestrzeń wydarzenia będzie dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Szczegóły dotyczące dostępności i biletów na miejsca z dostępnością znajdziesz poniżej.

O POKAZIE:

Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz połączone chóry Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Artystów poprowadzi ceniony dyrygent Erik Ochsner. Oryginalna wersja „Króla lwa” z 1994 roku zawiera niezapomnianą muzykę skomponowaną przez wielokrotnie nagradzany zespół. Autorami piosenek są Elton John i Tim Rice – obaj uhonorowani zarówno Oscarem, jak i Grammy. Partyturę stworzył zdobywca Oscara i Grammy Hans Zimmer, a aranżacje afrykańskich partii wokalnych są dziełem nagrodzonego Grammy południowoafrykańskiego producenta i kompozytora Lebo M.

Fabuła „Króla lwa” przenosi nas na afrykańską sawannę, gdzie rodzi się przyszły król. Simba idealizuje swojego ojca, Mufasę, i bierze sobie do serca swoje przeznaczenie. Nie wszyscy jednak akceptują nowego następcę tronu. Skaza, brat Mufasy, posuwa się do zdrady, by doprowadzić do wygnania Simby. Ten zaś z pomocą nowo poznanych przyjaciół będzie musiał dorosnąć i odzyskać to, co do niego należy.

BILETY:

Ilość biletów na miejsca z dostępnością jest ograniczona. Bilety te są niedostępne w ogólnej sprzedaży. Jeśli jesteś osobą niewidomą, słabowidzącą, g/Głuchą, słabosłyszącą lub poruszasz się na wózku i chcesz zakupić bilet na miejsca z dostępnością – skontaktuj się z koordynatorką dostępności (tel./SMS: +48 604 483 402, mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl). Możesz także zakupić bilet w kasie (po wcześniejszej rezerwacji) przed samym pokazem. Kasa znajduje się w Tauron Arena Kraków przy głównym wejściu. Osoby g/Głuche mogą skorzystać z Tłumacza Migam.

DOSTĘPNOŚĆ dla osób niewidomych, słabowidzących:

Film wyświetlimy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. Audiodeskrypcję podczas pokazu będzie można odsłuchać przez aplikację AudioMovie. Aby to zrobić, pobierz darmową, bezpieczną aplikację AudioMovie na swój telefon ze sklepu Play lub App Store oraz weź ze sobą telefon i słuchawki. Na miejscu otrzymasz od nas kod QR, po zeskanowaniu go audiodeskrypcja będzie dostępna w aplikacji.

Jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402) to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF. Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Asystent będzie też obecny podczas pokazu w Tauron Arena Kraków.

DOSTĘPNOŚĆ dla osób g/Głuchych, słabosłyszących:

Podczas pokazu zapewniamy również tłumaczenie na polski język migowy (PJM) oraz pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących, zainstalowaną w wyznaczonym sektorze.

Dzięki współpracy z Migam.PL w Krakowskim Biurze Festiwalowym korzystamy z Tłumacza Migam, czyli usługi natychmiastowego połączenia wideo z tłumaczem języka migowego. Z tłumaczem możesz połączyć się przez: przeglądarkę internetową, aplikację mobilną lub link: https://tlumacz.migam.org/kbf-krakow. Potrzebujesz jedynie dowolnego urządzenia z dostępem do internetu oraz kamerą. Tłumacz dostępny jest w godzinach: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-16:00, w sobotę w godzinach: 8:00-16:00.

DOSTĘPNOŚĆ dla osób z niepełnosprawnością ruchu:

Bilet dla osób z niepełnosprawnością ruchu (korzystających z wózków /poruszających się na wózkach) zapewnia odpowiednio dostosowane, komfortowe miejsce na wydarzeniu. Miejsca te mają większą przestrzeń oraz dodatkowe dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Znajdują się one na poziomie A i są umieszczone symetrycznie względem długiej osi północ-południe. Zamontowane są tu także krzesełka dla osób asystujących.

KONTAKT:

Barbara Zając – Koordynatorka ds. dostępności: Tel. / SMS.: +48 604 483 402, mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl


Kulawa Warszawa zaprasza osoby w wieku 16-25 lat do zapisów na: „Projekt Performing Justice. Stwórz performance i wyraź siebie!”

Zostań częścią polskiej edycji globalnego projektu Performing Justice i pokaż, jak chcesz być postrzegana/y, jako osoba z niepełnosprawnością lub osoba neuroatypowa.

Skrócony opis projektu:

  • 2-tygodniowy warsztatowy letni camp pod Warszawą prowadzony przez amerykański team.
  • Zapewniamy nocleg, wyżywienie, zwrot kosztów podróży i wiele innych rzeczy.
  • Wspólne pisanie, tworzenie i prezentowanie oryginalnej sztuki na scenie Nowego Teatru w Warszawie.
  • Warsztaty improwizacji i sztuki performansu.
  • Warsztaty wzmacniające i integracyjne.
  • Zwiedzanie nietypowych atrakcji turystycznych w Warszawie.

Zapraszamy osoby mające 16-25 lat mieszkające na terenie całej Polski z różnymi niepełnosprawnościami i neuroatypowe, które chcą wziąć udział w wyjątkowym przedsięwzięciu.

Czas na przesyłanie zgłoszeń do projektu jest do dnia: 10.06.2024 r. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dla uczestników i uczestniczek. ZAPISZ SIĘ!

Więcej informacji o projekcie i dostępności


Kadr ze spektaklu „Orlando. Biografie”. Dwie osoby w kostiumach, w pozach pełnych dramatyzmu. Jedna osoba pomaga drugiej włożyć epokową suknię z bufiastymi rękawami. Napis: Orlando. Biografie. 02.08.2024, godz. 19:00. Obok logotyp audiodeskrypcji.

Touch tour oraz audiodeskrypcja do spektaklu „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Blońskiej w Teatrze Powszechnym

Informacje praktyczne:

  • 2 lipca, godzina 18:00 touch tour, 19:00 spektakl, Warszawa
  • Dostępność: audiodeskrypcja i touch tour poprzedzający spektakl
  • Organizator: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
  • Rezerwacje i zapisy: Bilet na spektakl kosztuje 40 zł. Aby zarezerwować bilet, zapisać się na touch tour oraz uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak pod numerem telefonu: 798 033 800 lub drogą mailową: n.cierniak@powszechny.com. Można również pozostawić wiadomość głosową.

Rezerwacje biletów można dokonać również stacjonarnie w kasie Teatru, godziny otwarcia: wtorek – piątek, 12.00 – 18.00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15.30 – 16.00, sobota – niedziela 14.00 – 18.00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15.30 – 16.00.

O wydarzeniu:

Zapraszamy serdecznie 2 lipca 2024 roku na spektakl „Orlando. Biografie” z audiodeskrypcją. Spektakl poprzedzać będzie touch tour, czyli krótka wycieczka w scenografii spektaklu, w trakcie której będzie możliwość zapoznania się z topografią sceny, dotknięcia rekwizytów oraz posłuchania wprowadzenia do spektaklu.

O spektaklu:

„Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność między jedna płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu” (Virginia Woolf, „Orlando”).
Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na tym wyjątkowym spektaklu. Serdecznie Was zapraszamy!

Więcej informacji o spektaklu i touch tour


KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH

25 maja, godz. 15:00–16:00, Wrocław

Oprowadzanie po instalacji scenograficznej: Magdalena Mądra. W języku polskim, z tłumaczeniem na PJM

Dostępność: tłumaczenie PJM

Bilety na oprowadzanie: 1 PLN, do nabycia w miejscu wydarzenia

Organizator: Instytut Grotowskiego, Piekarnia Żywa Kultura, Teatr ZAR 

Więcej informacji o oprowadzaniu 

25 maja, godz. 14:00-16:00, Warszawa

U-jazdowski w PJM. Oprowadzanie po wystawie „Sztuka Kobiet II” i warsztaty malarskie

Dostępność: prowadzenie w PJM 

Wstęp: bezpłatny

Zapisy: edukacja@u-jazdowski.pl

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 

Więcej informacji o oprowadzaniu i warsztatach 

26 maja, godz. 13:00, Gdańsk 

Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym po wystawie „Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego”

Bilety: obowiązuje bilet wstępu w wysokości 1 zł. Nie obowiązują zapisy. 

Dostępność: oprowadzanie w PJM

Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Więcej informacji o oprowadzaniu 

26 maja, godz. 17:00, Gdańsk 

„Śubuk” – seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną 

Dostępność: audiodeskrypcja i napisy dla osób niesłyszących. Audiodeskrypcja jest puszczona na słuchawkach, które można odebrać w kasie biletowej. Sala kinowa i kasa biletowa znajdują się na parterze. W sali kinowej i kasie biletowej znajduje się pętla indukcyjna. W kasie jest możliwość połączenia się z tłumaczem PJM online.
W budynku są tyflomapy. Toalety znajdują się na pierwszym piętrze – możliwość dojazdu windą lub wejścia po schodach.

Wstęp: wolny, bilety w kasie 

Organizator: KinoPort 

Więcej informacji o pokazie 

28 maja godz. 18:00 i 30 maja godz. 13:00, Wrocław

Cykl kino bez barier. Pokaz filmu „Skąd dokąd” reż. Maciek Hamela

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla osób niesłyszących, tłumaczenie na PJM. Miejsca dla osób poruszających się na wózkach zlokalizowane są na górze sali. Liczba zestawów słuchawkowych do audiodeskrypcji oraz odbiorników do pętli indukcyjnej jest ograniczona.

Bilety: 8 zł

Kontakt do kas: +48 532 726 581 / kino@kinonh.pl

Organizator: Kino Nowe Horyzonty 

Więcej informacji o cyklu 

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu

8 czerwca, godz. 17:00 i 19:30, Gdańsk

Romeo i Julia | spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Bilety: 50 zł ulgowe i 70 zł normalne do kupienia na interticket.pl

Dostępność: pętla indukcyjna, spektakl teatralny w dwóch językach, polskim fonicznym i migowym

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Więcej informacji o spektaklu

24 czerwca, godz. 17:30, Warszawa

OKO GŁUCHYCH – WARSZTATY W PJM DLA DOROSŁYCH

Informacja w PJM

Dostępność: tłumaczenie PJM, tłumaczenie na polski język foniczny 

Wstęp: 1 zł

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Więcej informacji o warsztatach


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.