ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW NA 7. CYKL KAWOWAŃ
KOGO ZAPRASZAMY?
- Osoby, które uczestniczą (lub chcą uczestniczyć) w wydarzeniach z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami i neuroatypowych.
- Osoby pracujące w obszarze zapewniania dostępności.
- Rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami i neuroatypowych.
- Osoby pracujące na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami i neuroatypowymi.
- Wszystkich, którym bliskie są takie wartości jak otwartość, różnorodność i inkluzywność (włączanie).
GDZIE I KIEDY SIĘ SPOTYKAMY ? 15 lutego w dwóch przedziałach czasowych do wyboru: od 11:00 do 12:30 lub od 17:30 do 19:00. Miejscem naszych rozmów będzie Arteneum (ul. Radzymińska 121, Warszawa).
JAK SIĘ ZAPISAĆ? Wypełnij formularz: ZAPISZ SIĘ!
CO ROBIMY PODCZAS KAWOWAŃ? KawowAnia to bezpieczna przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy osobami korzystającymi z dostępności, a osobami tę dostępność zapewniającymi. To także miejsce do rozmów o potrzebach osób, które na co dzień zajmują się lub pracują z osobami z niepełnosprawnościami i neuroatypowymi. Podczas spotkań dyskutujemy również o naszej Fundacji i przyszłych działaniach.
Rozmowy poprowadzi Ania Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier, ekspertka ds. dostępności.
JAKĄ DOSTĘPNOŚĆ ZAPEWNIAMY? Pętlę indukcyjną, tłumaczenie na polski język migowy, asystę dla osób niewidomych, dostępność dla osób poruszających się na wózkach. Jeśli masz inne potrzeby – zgłoś je nam w formularzu.
Nie zwlekaj i dołącz do nas!
_ _
Partnerem spotkania jest Arteneum.
– –
Na grafice uczestniczki i uczestnicy jednego z KawowAń, które odbyło się w 2023 roku w Popularna.cafe oraz prezeska FKBB – Ania Żórawska.
Czy widz / widzka może sam / sama zainicjować seans kinowy z napisami?
Zwykle nie dzielimy się z Wami tutaj wpisami, ani materiałami edukacyjnymi, ale tym razem zrobimy wyjątek, bo chcemy zachęcić Was do przejmowania inicjatywy i samodzielnego walczenia o dostępność do wydarzeń kulturalnych. Dlatego opowiemy Wam pewną historię o sprawczości.
ZAPRASZAMY NA STRONĘ TuMożesz DO OGLĄDANIA I LEKTURY WYWIADU: „Usłysz Ani_e – wywiady Ani Żórawskiej z osobami słabosłyszącymi i ich bliskimi. Gość: dr Michał Mazur.”
OPIS WYWIADU:
W wielu naszych rozmowach z Wami – zarówno tych w wywiadach, jak i na różnych spotkaniach stacjonarnych, wspominacie często o potrzebie dostępności w sektorze zdrowia. Podczas projektu „Widzialni i #usłyszANI” rozmawialiśmy, przed jakimi wyzwaniami stają osoby niesłyszące w przychodniach czy szpitalach.
Podążając za tematem i Waszą potrzebą – przedstawiamy Wam dzisiaj wyjątkowego gościa! W wywiadzie zaszczycił nas swoją obecnością dr Michał Mazur. Michał jest kierownikiem projektu Dostępność Plus dla zdrowia, koordynatorem dostępności Ministerstwa Zdrowia oraz członkiem Rady Dostępności. I nie może tego zabraknąć – Przyjacielem Fundacji Kultury bez Barier.
Ania z Michałem w dzisiejszej rozmowie wprowadzą nas w dostępność w sektorze zdrowia i odpowiedzą na pytania:
- jak wyglądała dostępność w sektorze przed 2019, a jak wygląda teraz?
- czym jest program Dostępność Plus dla zdrowia?
- jak wyglądały kiedyś działania dostępnościowe, a jak wyglądają teraz?
- jakie plany na 2024 ma Ministerstwo Zdrowia?
Zapamiętajcie, prosimy, po wysłuchaniu tego wywiadu, że największy wpływ na zmianę macie WY. Jeżeli macie jakieś sugestie, podpowiedzi czy pytania – skorzystajcie z zaproszenia Michała i wesprzyjcie Go w działaniach.
LINK do filmu z wywiadem i transkrypcji: CZYTAJ I OGLĄDAJ WYWIAD
Link do strony, o której wspomina Michał w wywiadzie: https://zdrowie.gov.pl/…/strona-1023-standardy…
Dr Michał Mazur – doktor nauk o polityce Uniwersytetu Warszawskiego, polityk społeczny, koordynator dostępności Ministerstwa Zdrowia i Kierownik projektu „Dostępność Plus dla zdrowia”, doradca ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Michał Mazur od ponad 15 lat zajmuje się zawodowo działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W przeszłości pracował w tym obszarze jako wykładowca m.in. w Kolegium Pracowników Służb Społecznych, na Uniwersytecie Warszawskim, w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie oraz na szczeblu administracji samorządowej w zespole Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Równego Traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy. Jako wieloletni doradca ds. CSR, doradzał przedsiębiorstwom, w jaki sposób uwzględniać w strategiach CSR aspekty dostępności i niepełnosprawności.
UWAGA NOWY PROGRAM! „Forum bez Barier. O kinie dostępnym” – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej
Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.
W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy.
Program w dostępnym cyfrowo pliku PDF do pobrania: OTWÓRZ – Program Forum bez barier_wersja uzupełniona
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Data: 27-29 lutego.
Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań.
Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.
Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie:
- do 14 lutego – 170 złotych brutto
- od 15 lutego – 250 złotych brutto.
W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy kontaktować się z Joanną Stankiewicz z Forum bez barier. Kontakt mailowo pod adresem: j.stankiewicz@ckzamek.pl lub telefonicznie: +48 608-437-377.
Organizator: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Partnerzy główni: Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Katarynka, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Forum bez barier jest realizowane w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.
Zapraszamy do Zamku Królewskiego na wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją do 6 obrazów, napisaną przez naszą Emilię Piegat!
Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku. Szczegóły dotyczące wystawy, dostępności i biletów znajdziecie poniżej.
O WYSTAWIE:
„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.
Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.
Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.
DOSTĘPNOŚĆ:
Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka, Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem – 30 zł. Normalny
z audioprzewodnikiem – 40 zł. - Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r.
- Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie
Serdecznie Was zapraszamy!
OPEN CALL na audiodeskrypcje dla dystrybutorów kinowych!
Jako główny partner wydarzenia „Forum Bez Barier. O kinie dostępnym” przekazujemy informację
o trwającym konkursie, w którym zdobyć można dofinansowanie na audiodeskrypcję i napisy. Treść ogłoszenia poniżej. Zachęcamy do przekazywania informacji zainteresowanym.
- CZYM JEST OPEN CALL NA AUDIODESKRYPCJE?
To szansa na sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów SDH do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdą się w polskiej dystrybucji. Celem naszego działania jest wspieranie firm dystrybucyjnych w promowaniu dostępnej kultury filmowej oraz poprawa dostępności kina dla osób niewidomych i słabowidzących oraz niedosłyszących i g/Głuchych, które korzystają z napisów.
- JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na ps.ckzamek.pl, przedstawiając krótki opis fabuły filmu oraz plan promocji uwzględniający najbardziej adekwatne kanały komunikacji dla osób niewidomych/ słabowidzących i niesłyszących/niedosłyszących.
Nabór trwa do 10 lutego 2024 roku do godziny 23.59.
- KTO MOŻE ZGŁOSIĆ FILMY?
Wszystkie firmy dystrybucyjne, niezależnie od formy działalności i wielkości. Każdy dystrybutor może zgłosić maksymalnie 4 tytuły filmów.
- CO MOŻNA ZYSKAĆ?
Prezydent Miasta Poznania i Organizator zapewniają 3 nagrody w postaci dofinansowania opracowania audiodeskrypcji, ścieżki lektorskiej oraz produkcji suplementu do kopii DCP do 3 pełnometrażowych zagranicznych filmów fabularnych, animowanych lub dokumentalnych.
Weź udział w Open Callu i pomóż uczynić kino bardziej dostępnym dla wszystkich!
Więcej info i regulamin: Dowiedz się więcej o naborze
– –
Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Główni partnerzy: Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Katarynka, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Dofinansowano ze środków Kreatywnej Europy (program Collaborate to Innovate – Europa Cinemas), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Poznań.
Warsztaty dla nastolatków z niepełnosprawnościami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otwiera rekrutację na nowe warsztaty dla nastolatków z niepełnosprawnościami: „Arte sztuczki – Młodzieżowa Akademia Sztuki dla nastolatków z niepełnosprawnościami.”
- Terminy warsztatów: 10 lutego, 9 marca, 13 kwietnia, 11 maja, 8 czerwca, godz. 11.00-14.00;
- Miejsce: Sala edukacyjna nr 2, Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa;
- Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy mailowo na adres: muzeumdostepne@polin.pl;
- Wiek uczestników: 13-17 lat;
- Dostępność: Dostępna jest stacjonarna pętla indukcyjna oraz system FM.
Podczas warsztatów będziemy tworzyć obrazy, łącząc ze sobą różne techniki rysunkowe i malarskie, a poprzez ich odkrywanie każdy uczestnik odnajdzie własną ścieżkę do przekazania swojej artystycznej wizji. Poznamy m.in. podstawowe zasady kompozycji, zakręcimy się w kole barw, dowiemy się, czym jest światłocień. Odkryjemy różne sztuczki malarskie, dzięki którym każdy uczestnik stworzy własne Dzieło Sztuki. Czeka Was dużo dobrej zabawy i artystycznych ciekawostek!
Zajęcia poprowadzi Agnieszka Danycz, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Oskara Kolberga, wieloletnia edukatorka i animatorka Muzeum POLIN, ukończyła kurs arteterapii w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!
Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!
Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ
KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH
5 lutego, godz. 19:00, Warszawa
Dodatkowy termin: Moje ręce krzyczą – teatralny manifest, performans
Dostępność: Performans w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski foniczny. Po spektaklu 4.02 (niedziela) odbędzie się spotkanie z twórczyniami i twórcami spektaklu. Rozmowa będzie tłumaczona na język foniczny.
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Więcej informacji o performansie
6 lutego, godz. 11:00-15:00, Warszawa
Gala Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 dla przedstawicieli i przedstawicielek sektora edukacyjnego, osób pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz mediów
Dostępność: tłumaczenie PJM
Organizator: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Więcej informacji o Gali Bezpiecznego Internetu 2024
7 lutego, godz. 19:00, Olsztyn
„Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – spektakl z audiodeskrypcją
Dostępność: audiodeskrypcja
Organizator: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Zapisy: Z uwagi na ograniczoną liczbę dostępnych słuchawek w celu rezerwacji prosimy o kontakt z kasą teatru tel. 89 527 39 15 lub biurem obsługi widza tel. 89 527 59 59 wew. 46.
8 lutego, godz. 9:00-12:00, Warszawa
Zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik z tłumaczeniem symultanicznym na PJM
Dostępność: W dniu wizyty o godz. 9.00 zapraszamy do kasy nr 5. Tam spotkacie się z tłumaczem PJM i zapoznacie z ofertą dostępną tego dnia w Koperniku. Ofertę możecie też sprawdzić w dniu wizyty w zakładce „Dostępność atrakcji”.
Tego dnia na terenie Wystaw będziecie mogli skorzystać z tłumaczenia dwójki tłumaczy PJM, m.in. podczas eksperymentowania w toku interakcji z eksponatami, przy stanowiskach warsztatowych rozmieszczonych w przestrzeni Wystaw czy podczas pokazów „Generator Van de Graafa” w Teatrze Wysokich Napięć.
Organizator: Centrum Nauki Kopernik
11 lutego, godz. 12:00-13:00 i od 13:00, Wrocław
Oprowadzanie po wystawie Viktorii Tofan „Historie opowiadane haftem” z audiodeskrypcją i spotkanie z Karoliną Przybył
Dostępność: audiodeskrypcja
Wstęp: bezpłatny
Informacje praktyczne: Zbiórka przed oprowadzaniem na przystanku Mosty Pomorskie od strony dużego bloku mieszkalnego.
Organizator: Fundacja Katarynka
13 lutego, godz. 18:00, Warszawa
Trzecie spotkanie z cyklu „Zrozumieć Pamięć”: Między Reportażem, a nauką. Dr Małgorzata Pakier rozmawia z Ziemowitem Szczerkiem i dr Łukaszem Bukowieckim.
Dostępność: tłumaczenie PJM
15 lutego, godz. 19:00–22:00, Warszawa
16 lutego, Warszawa
Oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo podczas finisażu wystawy: „Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska. Kuratorka: Anna Ciabach
Dostępność: audiodeskrypcja na żywo
Organizator: Austriackie Forum Kultury, Anna Ciabach
17 lutego, godz. 18:00, Sosnowiec
Spektakl „Gniew” z audiodeskrypcją i napisami
Dostępność: audiodeskrypcja, napisy
Zapisy: Aby zarezerwować bilety i skorzystać z dostosowań, prosimy o kontakt z naszym Biurem Współpracy z Widzami (telefon: 32 266 11 27 lub SMS 602 470 644, 534 781 811).
Organizator: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
18 lutego, godzina 16:00, Wrocław
Adapter – Kino Bez Barier. „Akademia Pana Kleksa” z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną.
Dostępność: napisy, audiodeskrypcja i pętla indukcyjna.
Bilety: 8 zł
Organizator: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty
24 lutego, godz. 10:00-14:30, Warszawa
„Skąd mam wiedzieć o swojej granicy zawłaszczenia? „! – szkolenie z Danielem Kotowskim dla tłumaczek i tłumaczy PJM
Dostępność: Prowadzenie w PJM
Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego
25 lutego, godz. 10:00-15:00, online
„Skąd mam wiedzieć o swojej granicy zawłaszczenia? „! – szkolenie z Danielem Kotowskim dla tłumaczek i tłumaczy PJM
Dostępność: Prowadzenie w PJM
Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego
24 lutego, 23 marca, 20 kwietnia, 18 maja, 15 czerwca godz. 12:00, Warszawa
Dotknąć teatru. Cykl spotkań o teatrze dla osób z niepełnosprawnością wzroku i osób towarzyszących
Bilety: dla uczestnika 10 zł, dla osoby towarzyszącej 1 zł
Organizator: Teatr Wielki Opera Narodowa
Więcej informacji o cyklu spotkań
27 – 29 luty, Poznań
Forum bez Barier. O kinie Dostępnym – wydarzenie dla profesjonalistek i profesjonalistów z branży filmowej
Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.
Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie: do 14 lutego – 170 złotych brutto, od 15 lutego – 250 złotych brutto.
Organizator: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Fundacja Katarynka, Programy Społeczne – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Fundacja Kultury bez Barier, Kino bez barier
1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa
„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em
Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team
W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.
Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.