Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

27
kwi
2025

30 czerwca – 7 lipca. Wydarzenia dostępne

 
Grafika promująca lipcowy odsłuch. Napis: Słuchowisko Apollo 11. Lądowanie na księżycu. 3 lipca 2023, godz. 18:00. + kosmiczny wykład: Zasław Adamaszek. Pod spodem piktogramy: pętli indukcyjnej i tłumaczenia PJM. Dalej napis: Dyskusyjny Klub Płytowy. W tle czarne spirale przypominające ruch płyty winylowej. Obok grafiki przedstawiające astronautę i statek kosmiczny.
 

WARSZAWA: Lipcowy odsłuch Dyskusyjnego Klubu Płytowego 

Kto chociaż raz nie marzył o tym, by polecieć na księżyc? A, co jeśli powiemy Wam, że możemy spełnić to marzenie? 
 
3 lipca o godz. 18:00 razem z Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków i Narodowe Muzeum Techniki wsiądziemy na pokład statku Apollo 11! Będzie to możliwe dzięki nagranemu na płytę winylową słuchowisku „Journey To The Moon – The Flight Of Apollo 11”.
 
W planie naszej kosmicznej wyprawy nie zabraknie również czasu na dyskusję. Gościem lipcowego odsłuchu będzie Zasław Adamaszek, Kierownik Działu Edukacji i Wystaw Narodowego Muzeum Techniki.
 
Nie może Was zabraknąć!
 
Dostępność: Podczas spotkania zapewniamy: pętlę indukcyjną, tłumaczenie rozmów na PJM, dostępność architektoniczną. Wydarzenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.
Wstęp: bezpłatny. Nie ma zapisów. 
Data i miejsce: 03.07 (poniedziałek), godz. 18:00, Mazowiecki Instytut Kultury (Warszawa)

Więcej informacji o odsłuchu 

 
Grafika. Białe tło z napisem: Otwieramy zgłoszenia dla Partnerów 11. Festiwalu Kultury bez Barier
 

Otwieramy zapisy dla Partnerów 11. edycji Festiwalu Kultury bez Barier

W tym roku zależy nam na wypracowaniu najlepszego programu Festiwalu. Wobec tego chcemy wspólnie z Wami podjąć decyzję, jakie wydarzenia przyjmujemy do programu. Czekamy na zgłoszenia instytucji chętnych do udziału w 11. Festiwalu. Macie na to czas do 10 lipca.
 
Jak się zgłosić? 
 
Aby się zgłosić wystarczy założyć konto na stronie Festiwalu lub zalogować się na zeszłoroczne konto, podać aktualne dane kontaktowe i zaakceptować nowy regulamin. 
 
 
Spotkanie dla partnerów 
 
Wszystkich Was serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie dla Partnerów, które odbędzie się 7 lipca od 10:00 do 12:00 lub od 17:30 do 19:30 (termin do wyboru).
 
Aby wziąć udział w spotkaniu wypełnij Formularz rejestracji na spotkanie 7 lipca.
 
W dniu spotkania otrzymasz link do Zooma. Na spotkanie zapraszamy wszystkich Partnerów, którzy się zgłoszą. 
Nie musisz czekać na link potwierdzający. Podczas tego spotkania odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości, wysłuchamy też Waszych pomysłów i na pewno wspólnie się zainspirujemy.
 
Pełen plan działania oraz regulamin udziału Partnera znajdziesz na naszej stronie: https://kulturabezbarier.org/otwieramy-zapisy-dla-partnerow-11-edycji-festiwalu-kultury-bez-barier/
 
Jeżeli macie wątpliwości – zachęcamy do kontaktu, mailowo na adres: marta@kulturabezbarier.org. 
 
Liczymy na Was!
 

Czarno-białe zdjęcie. Głowa fotografa patrzącego przez obiektyw aparatu firmy Nikon.

WARSZAWA: Nabór na warsztaty fotograficzne dla g/Głuchych, niesłyszących i niedosłyszących. Prowadzenie Kacper Bartczak i Daniel Kotowski

Zaproszenie PJM

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy zaprasza do udziału w naborze na warsztaty fotograficzne „Migawka”. Warsztaty poprowadzą Kacper Bartczak i Daniel Kotowski.  

  • Dla kogo?
    Warsztaty kierujemy do g/Głuchych, niesłyszących i niedosłyszących, którzy chcieliby rozwinąć swoją praktykę fotograficzną – zapraszamy zarówno osoby już zajmujące się fotografią, hobbystycznie lub zawodowo, jak i wszystkich, którzy działają w szeroko pojętym obszarze kultury wizualnej i chcieliby rozwinąć umiejętności z zakresu fotografii.
  • O programie Migawka

Program Centrum Fotografii to okazja do stworzenia indywidualnych projektów oraz jednego wspólnego. Przewidujemy 4 spotkania w formie warsztatowej, a także konsultacje i mentoring pomiędzy spotkaniami. Zależy nam, żebyśmy w muzeum dowiedzieli się przy okazji tego projektu jak najwięcej o doświadczeniu fotografowania przez osoby g/Głuche. Warsztat będzie tłumaczony na polski język migowy (PJM) i język polski foniczny.

  • Program
  1. Zajęcia wprowadzające: omówienie podstawowych zagadnień związanych z aparatem i jego obsługą (czas, przysłona, czułość, WB, kompensacja ekspozycji), rozmowa o doświadczeniach fotografowania, poszukiwanie tematów na projekty indywidualne.
  2. Dwa spotkania w formie warsztatowej, w tym zajęcia studyjne (o pracy ze światłem ciągłym, błyskowym, sztucznym i naturalnym).
  3. Spotkanie w drukarni (edycja zdjęć, podstawowe zagadnienia związane z wywoływaniem cyfrowych negatywów RAW, możliwości drukarskie).
  4. Wspólna prezentacja projektu

Szczegółowy program zostanie dostosowany do uczestników i uczestniczek na podstawie ankiet i tego, co wskażą jako kierunek swoich zainteresowań.

Jeśli chcesz wziąć udział w programie, wypełnij formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/VtXUS97YQeW1vD2U9. Termin nadsyłania zgłoszeń: 5 lipca 2023 Liczba miejsc: 10

Terminy: 
Soboty; Muzeum Warszawy, godziny: 10:00-15:00.

  • 22 lipca
  • 19 sierpnia
  • 23 września
  • 18 listopada
  • koniec listopada/początek grudnia – spotkanie kończące program razem z prezentacją projektu

Masz pytanie? Napisz na fotografia@muzeumwarszawy.pl

Więcej informacji o warsztatach 

 

Grafika. Białe tło z napisem: Badanie (dobro)stan koordynatorek ds. dostępności

Badanie: (dobro)stan koordynatorek ds. dostępności 

Koordynatorki, koordynatorzy, osoby koordynujące dostępność – podzielcie się swoimi doświadczeniami z pracy w polskich instytucjach kultury!
 
Link do ankiety: https://forms.gle/qtcdLvhCVznwVQqr7. Ankieta będzie otwarta do 16 lipca.
 
Wypełnienie formularza to tylko ok. 30 minut, a informacje w niej zebrane mogą przyczynić się do czegoś przełomowego! 
 
Badanie pomoże opisać obecną sytuację osób koordynujących dostępność w instytucjach kultury. Wnioski zostaną przedstawione w publikacji (listopad 2023). Projekt realizowany jest w ramach stypendium Rafała Lisa przy wsparciu Fundacji Impact Audience. 
 
Do dzieła!

Więcej o projekcie

 
Grafika promująca. Szaro, niebieskie tło z portretem Aleksandra Fredry. Napis: letnie warsztaty teatralne. Wrocław. Lipiec - sierpień. U dołu logo Fundacji Ponad Schematami.

WROCŁAW: Casting do spektaklu: Neuroróżnorodnie z Fredrą i Szymborską. Letnie warsztaty teatralne dla dorosłych osób neuroAtypowych 

Fundacja Ponad Schematami zaprasza dorosłe osoby identyfikujące się jako atypowe (spektrum autyzmu, ADHD, dysleksja, dyskalkulia, dyspraksja i inne) na casting do spektaklu teatralnego: Neuroróżnorodnie z Fredrą i Szymborską.

Na aktorów czeka 10 miejsc i 27 godzin warsztatów aktorskich, które poprowadzi Piotr Misztela w okresie Lipiec – Sierpień. Zwieńczenie to 2 spektakle w ich wykonaniu – prapremiera 31.08.2023 i premiera 01.09.2023 w Czasoprzestrzeni (ul.Tramwajowa 1-3, Wrocław)

Jak dołączyć? 

  1. D0 5 lipca zgłoś się na adres: kontakt@ponadschematami.org
  2. Przygotuj ulubiony tekst Fredry lub Szymborskiej 
  3.  Przyjdź na casting 10 lipca 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

1 lipca, godz. 10:45, Grodzisk Mazowiecki 

Spotkanie klubu filmowego dla osób z niepełnosprawnością wzroku „Słowem widziane”. Pokaz filmu: „Plan B” w reżyserii Kingi Dębskiej. Po filmie rozmowa z Marcinem Dorocińskim. 

Dostępność: audiodeskrypcja. Organizator zapewnia wolontariuszy, którzy pomogą dotrzeć do Mediateki z najbliższego przystanku autobusowego i dworca kolejowego. Osoby chętne do skorzystania z tej możliwości prosimy o kontakt z Kinga Kunicką tel. : +48 538 814 993 lub e –mail: k.kunicka@centrumkultury.eu.

Wstęp: wolny 

Organizator: Stowarzyszenie 04-O, Mediateka w Grodzisku Mazowieckim, Stowarzyszenie de facto

Dowiedz się więcej o klubie filmowym i najbliższych spotkaniach

1 lipca, godz. 14:00, Warszawa 

Głuche kino w Kino Muranów. Bezpłatny pokaz filmu „Parasite” z tłumaczeniem na PJM i polskimi napisami

Dostępność: tłumaczenie PJM, napisy polskie 

Organizatorzy: Fundacja Automaptohone, Kino Muranów, PZG Warszawa 

Zapisy: Skype: pzgwarszawa lub e-mail: marta.abramczyk@pzg.warszawa.pl / gluchekino@gmail.com lub  messenger / FB PZG Warszawa lub w biurze PZG, przy Białostockiej 4 (odbierzesz od razu bilety!)

Zaproszenie PJM

1 lipca, godz. 16:00, Warszawa

Bielańskie Wianki 2023. Koncerty z pętlą indukcyjną: „Bluszcz”, ” Bovska”, „Natalia Kukulska MTV Unplugged” 

Dostępność: pętla indukcyjna

Organizator: Urząd dzielnicy Bielany, Stołeczna Estrada, Bielański Ośrodek Kultury 

Więcej informacji o Bielańskich Wiankach 

4 lipca, godz. 17:30 – 19:00, Warszawa 

Oprowadzanie sensoryczne po wystawie Wieczny płomień Andreya Anro w Pracownii Duży Pokój

Dostępność: asysta, audiodeskrypcja na żywo i pomoce dotykowe. W razie potrzeby wsparcia w dotarciu na miejsce, organizator prosi o kontakt z Moniką Matusiak – tel. / SMS: 509 555 812. Przed wejściem do galerii znajduje się podjazd, jednak w holu poprzedzającym galerię są schody. W budynku nie ma dostępnej toalety.

Organizator: Fundacja Wielozmysły, Fundacją Picture Doc, Pracownia Duży Pokój 

Więcej informacji o oprowadzaniu

7 – 9 lipca 2023 r. w godzinach 15:00 – 17:00, Warszawa

Bezpłatne warsztaty Kontakt Improwizacji (współczesnej techniki tańca) z tłumaczeniem na PJM – „Robiąc Miejsce”. Prowadzenie: Klara Łucznik. 

Dostępność: Tłumaczenie PJM. Prowadząca uwzględnia indywidualne potrzeby komunikacyjne i ruchowe uczestników, w tym potrzeby przestrzeni, odpoczynku, czy nowych wyzwań. Warsztaty odpowiednie dla osób początkujących i zaawansowanych. 

Zapisy: Dostępne wolne miejsca. Zapisz się mailowo na adres kasa@mik.waw.pl (hasło: FLOW PJM). 

Zaproszenie w PJM: https://www.youtube.com/watch?v=WrT6j948nrQ

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”