Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

28
mar
2025

30 sierpnia – 8 września. Newsletter Fundacji Kultury bez Barier

Zielono-różowo-biała grafika informacyjna. Kolaż. U góry napis: KawowAnie 12. Pod spodem dymek z tekstem: Pogadajmy przy kawie w Warszawie! KawowAnie to bezpieczna przestrzeń do: dyskusji o potrzebach związanych z dostępnością, sieciowania się i wymiany doświadczeń. Po środku grafiki znajduje się część zespołu Fundacji. Michalina Adamska, Dariusz Zajkowski i Alicja Szurkiewicz. Wszystkie mają na sobie fioletowe bluzy z logiem Fundacji. Darek i Michalina trzymają w rękach mikrofon mówią coś. Obok nich siedzą lub stoją osoby uczestniczące w KawowAniach. Na dole dymek z tekstem: Dostępność: dla osób poruszających się na wózkach, pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM, asysta dla osób niewidomych. Data: 18 września, godz. 11:30-13:00 lub 17:00-18:30. Miejsce: Muzeum Niepodległości, Warszawa. Zapisy: link do formularza w treści wpisu. Obok logo Fundacji Kultury bez Barier i Muzeum Niepodległości.

POGADAJMY PRZY KAWIE W WARSZAWIE. TRWAJĄ ZAPISY NA 12. CYKL KAWOWAŃ

18 września zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem dostępności na 12. cykl KawowAń. Cel spotkań to: rozmowy o potrzebach związanych z dostępnością, nawiązywanie nowych kontaktów i wymiana doświadczeń. Rozmowy poprowadzi Ania Żórawska – prezeska FKBB, ekspertka ds. dostępności. Tym razem ugości nas Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Do wyboru dwie tury godzinowe: 11:30 – 13:00 lub 17:00 – 18:30.

  • ZAPISY: ZAPISZ SIĘ. (Jeśli masz problemy z wypełnieniem formularza napisz mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org lub skontaktuj się tel./ SMS: 793 996 475.)
  • DOSTĘPNOŚĆ spotkań: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna, asysta dla osób niewidomych i słabowidzących. Miejsce wydarzenia jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Szczegóły dostępności miejsca – w formularzu zapisów.

Szczególnie zapraszamy:

  • osoby z niepełnosprawnościami i osoby neuroatypowe;
  • rodziców / opiekunów OzN i osób neuroatypowych;
  • osoby zawodowo zajmujące się koordynowaniem dostępności w instytucjach, organizacjach, firmach;
  • każdego, komu bliskie są takie wartości jak: różnorodność, otwartość, włączanie.


Partnerem spotkań jest Muzeum Niepodległości.


Warsztaty filmowe z PJM

[ZAPROSZENIE W PJM I Z NAPISAMI]

Fundacja Automatophone i PZG warszawa zapraszają na warsztaty filmowe. Zuza i Zvika to para filmowców, którzy odkryją przed wami tajniki filmu. Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć scenariusz, filmować, reżyserować czy montować filmy – te warsztaty są dla Ciebie.

Warsztaty startują 1 października i potrwają do końca listopada. Będą się odbywać na Jasnej 10/3 i w siedzibie PZG przy Białostockiej.

  • TERMINY spotkań: 1.10, 29.10, 5.11, 19.11 i 23.11
  • DOSTĘPNOŚĆ: Wszystkie spotkania będą tłumaczone na PJM!
  • ZAPISY: Udział jest bezpłatny, wystarczy się tylko zapisać! Jak się zapisać? e-mail: marta.abramczyk@pzg.warszawa.pl. Opcjonalnie na Messenger PZG Warszawa.

ZAPRASZAMY!


Grafika promująca koncert duetu - Nika & Simon z gościnnym udziałem Damiana Pietrasika. Żółty baner ze zdjęciem osób artystycznych - Niki i Simona. Oboje siedzą blisko siebie i patrzą prosto w obiektyw. Oboje ubrani są na czarno. Mają poważne, dziarskie miny. Simon ma ciemne, kręcone włosy. Dłoń z pierścieniami trzyma na gitarze. Nika ma długie, rudo-blond włosy i pierścionki na palcach. Obok zdjęcia piktogramy dostępności: tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna, napisy na żywo i audiodeskrypcja. Napis: 13 września, godz. 18:30. Nika & Simon, gościnnie Damian Pietrasik.

DOSTĘPNY KONCERT duetu – Nika & Simon z gościnnym występem Damiana Pietrasika, w Izabelinie pod Warszawą

[Zaproszenie w PJM: OGLĄDAJ ZAPROSZENIE]

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza 13 września do Izabelina pod Warszawą – wszystkich fanów muzyki i koncertów na dostępny koncert duetu Nika & Simon. Podczas koncertu gościnnie wystąpi także pianista i kompozytor – Damian Pietrasik. Wstęp na koncert jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Link do zapisów znajdziesz w treści poniżej. Na wydarzenie zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

DOSTĘPNOŚĆ:

  • audiodeskrypcja na żywo;
  • asysta na miejscu wydarzenia – potrzebę asysty prosimy zgłosić wcześniej mailowo na adres: michalina@kulturabezbarier.org lub tel. / SMS pod numerem: 793 996 475;
  • tłumaczenie piosenek na polski język migowy;
  • pętla indukcyjna;
  • napisy polskie na żywo;
  • dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

DATA: 13 września, godz. 18:30-20:00

MIEJSCE: Centrum Kultury Izabelin, ul. Jana Matejki 21, Izabelin C 05-080

ZAPISY: ZAPISZ SIĘ!

CZAS TRWANIA: 1,5 godz.

OPIS KONCERTU: Nika & Simon zagrają utwory w klimacie lat 60-tych. Wykonają również piosenki współczesne m.in.: Dzieci Kwiaty, które Nika zaprezentowała podczas festiwalu w Opolu. Przygotujcie się na wieczór pełen muzycznych emocji!

O ARTYSTACH

  • Nika Grann – blues-rockowa wokalistka, która od najmłodszych lat fascynowała się muzyką lat 60-tych, 70-tych. i 80-tych. W 2020 roku wystąpiła w finale konkursu „Debiuty” podczas 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
  • Simon (Szymon Fabisiak) – wokalista zespołu Carol Markovsky, regularnie koncertujący w Fabryce Norblina w Warszawie. W sierpniu 2024 wystąpi na festiwalu Top Of The Top w Sopocie, gdzie będzie walczył o nagrodę Bursztynowego Słowika.
  • Damian Pietrasik – pianista i kompozytor, absolwent Szkoły Muzycznej Dla Osób Niewidomych w Laskach, lider jazzowego kwintetu. Współpracował z wieloma artystami, m.in. Edytą Górniak, Niką Grann, Bartem Sosnowskim, Alexandrą Strunin oraz polsko-francuskim zespołem Avenue.

Koncert duetu „Nika&Simon” jest częścią projektu „Muzyka bez Barier: Rock’AD’Roll”, którego celem jest otwarcie świata muzyki na potrzeby osób niewidomych i g/Głuchych.

O PROJEKCIE: Osobom niewidomym i niedowidzącym udostępniamy wizualne kody muzyki poprzez audiodeskrypcję teledysków i okładek płyt. Dla osób g/Głuchych organizujemy koncerty i przekłady tekstów utworów muzycznych na polski język migowy.

Na projekt składają się:

  • serwis internetowy: https://rockadroll.pl z audiodeskrypcjami okładek płyt;
  • organizacja koncertów tłumaczonych na polski język migowy;
  • odsłuchy muzyczne;
  • podcasty o dostępnej muzyce
  • spotkania warsztatowe.

Zapraszamy gorąco na koncert!

Organizator wydarzenia: Fundacja Kultury bez Barier.
Partnerzy: Centrum Kultury Izabelin
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego


Grafika z datami 12. Festiwalu Kultury bez Barier. Napis: 15-20.10.2024. 12. Festiwal Kultury bez Barier

OGŁASZAMY DATY 12. Festiwalu Kultury bez Barier 

15-20 października – oto daty 12. edycji Festiwalu Kultury bez Barier, który ponownie odbędzie się w WARSZAWIE oraz INNYCH MIASTACH POLSKI. Róbcie miejsce w kalendarzu i dołączajcie do wydarzenia: DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

Festiwal Kultury bez Barier to wielkie święto dostępnej kultury, dzięki któremu Wszyscy — osoby z niepełnosprawnościami i osoby bez niepełnosprawności — mogą RAZEM cieszyć się i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych!!! Festiwal dba również o to, by kultura była dostępna finansowo — w naszym programie, jak co roku, znajdziecie wydarzenia bezpłatne oraz biletowane w specjalnych festiwalowych cenach.

Hasło, plakat i program 12.FKBB odsłonimy wkrótce. Śledźcie uważnie komunikaty!
– –
Organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa, Teatr Ochoty, Mazowiecki Instytut Kultury.

Więcej informacji o Festiwalu 


Grafika. Niebieskie tło. Na tle napis: Niedziela dostępna na wystawie Odesa.1 września ostatni dzień wystawy. MCK, Rynek Główny 25. W prawym górnym rogu piktogramy dotyczące dostępności wydarzenia: audiodeskrypcja, asysta, materiały dotykowe, pętla indukcyjna, tłumaczenie na polski język migowy. W prawym dolnym rogu logo Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Dostępna niedziela na wystawie „Odesa. Długi wiek XX w sztuce”

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wydarzenia w ramach Dostępnej niedzieli na wystawie „Odesa. Długi wiek XX w sztuce”, które odbędzie się w niedzielę 1 września. 70 dzieł sztuki prezentowanych w Galerii MCK tworzy opowieść o tym, jak Ukraina na nowo interpretuje swoją historię, kształtuje tożsamość, a także zwraca uwagę na rolę sztuki w trwającej wojnie.

  • DOSTĘPNOŚĆ: audiodeskrypcja na żywo, oprowadzanie w polskim języku migowym, asysta, dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
  • WSTĘP: 5 zł.
  • HARMONOGRAM:
    godz. 12:00 – Oprowadzanie po wystawie w języku polskim z elementami audiodeskrypcji na żywo i wykorzystaniem pomocy dotykowych; prowadzenie: Marcin Krotla.
    godz. 12:30 – ,,MINISPOTKANIA ze sztuką”, rodzinne warsztaty pt. „Kontur”. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 12 lat.
    godz. 14:00 – Oprowadzanie po wystawie w PJM z tłumaczeniem na język polski; prowadzenie Jakub Studziński

KONTAKT: Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty, nie prowadzimy zapisów. Jeśli ktoś z Państwa chciałby przekazać nam informacje o swoich potrzebach, prosimy o kontakt telefoniczny lub przez SMS na numer: 784 032 228 (Daniel Krawczyk, koordynator dostępności) lub mailowo: dostepnosc@mck.krakow.pl.

Dowiedz się więcej o dostępności wydarzenia


Festiwal Warszawa Singera w Austriackim Forum Kultury – wydarzenia dostępne

Austriackie Forum Kultury po raz kolejny jest współorganizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym – zarówno w jej tradycyjnym wymiarze, jak i w nowoczesnej odsłonie.

Festiwal jest okazją do zaprezentowania, że pomimo tragicznych doświadczeń Holokaustu, kultura żydowska nadal się rozwija, a artyści ją reprezentujący mają coraz nowsze, niezwykle interesujące propozycje dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnym formom wyrazu, które wykorzystują polscy i zagraniczni artyści, do Warszawy powraca zaginiony świat polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najlepszym dowodem na to, że kultura żydowska jest wciąż żywa i niezwykle bogata.

Dostępność w Austriackim Forum Kultury:

  • Totupoint
  • Pętla indukcyjna
  • Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Wejście od ul. Próżnej może wymagać asysty. Po drodze utrudnienia w postaci wybrukowanych wyjazdów z bram; chodnik wąski, ze znakami drogowymi. Wejście od ul. Bagno bezpośrednio do sali wykładowej. Wjazd windą do toalety częściowo dostępnej.

Link do programu wydarzeń odbywających się w Forum: ZOBACZ PROGRAM.
Wstęp na wydarzenia w Forum jest bezpłatny.

ZAPRASZAMY!


Grafika. Napis: znajdź wydarzenie dostępne. Poniżej ramka z tekstem "kalendarz wydarzeń dostępnych". Na dole: dodaj nowe wydarzenie dostępne. Poniżej ramka "dodaj wydarzenie". Na samym dole napis: wejdź na www.tumozesz.pl . Logo Tu Możesz.

Zachęcamy do zaglądania na stronę www.tumozesz.pl oraz na profil na Facebooku!

Jesteś osobą g/Głuchą lub słabosłyszącą?

  •  Korzystasz z aparatów słuchowych i/lub implantów słuchowych? Na stronie możesz znaleźć miejsca, w których zainstalowana jest pętla indukcyjna.
  • Jeżeli jesteś zainteresowany wydarzeniami dostępnymi z pętlą indukcyjną, napisami, tłumaczeniem na polski język migowy – skorzystaj z naszego kalendarza!

Jesteś koordynatorem dostępności?

  • W Twojej instytucji jest pętla indukcyjna? Zgłoś się do naszej bazy!
  • Organizujesz u siebie wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu? Pochwal się nim! Z radością udostępnimy informacje w naszym kalendarzu i pochwalimy na socialach.

    W powyższych sprawach skontaktuj się z nami! Napisz e-maila na: ola@kulturabezbarier.org

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH:

1 września, godz. 12:00, Kraków

Dostępna niedziela na wystawie „Odesa. Długi wiek XX w sztuce”

Dostępność: audiodeskrypcja na żywo, oprowadzanie w polskim języku migowym, asysta, dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Wstęp: wolny, bez zapisów

Organizator: Międzynarodowe Centrym Kultury w Krakowie

Więcej informacji o wydarzeniu

7 września, godz. 19:00, Poznań

Spektakl „Ostatni sen Eugenii/ Eugenias letzter Traum”

Dostępność: napisy dla Osób g/Głuchych i Słabosłyszących (napisy przygotowała Fundacja Kultury bez Barier)

Informacja dodatkowa: po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i historykiem już bez napisów

Wstęp: bezpłatny, wejściówki dostępne w Teatrze Ósmego Dnia

Organizator: Fundacja Gra/nice, Teatr Ósmego Dnia

Więcej informacji o spektaklu

15 września, godz. 11:00, Warszawa

Oprowadzanie po wystawie „Natura ciekawości” – spacer z audiodeskrypcją 

Dostępność: audiodeskrypcja 

Bilety: 35 zł – normalny, 28 zł – ulgowy. KUP BILET ONLINE lub tel.: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00) lub e-mail: bilety[at]muzeum-wilanow.pl

Organizator: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Więcej informacji o oprowadzaniu

Do 16 grudnia, Warszawa

Wystawa „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” z dostępnością

Dostępność: tyflografiki i audiodeskrypcje do wybranych obrazów Majera, dostępność dla osób poruszających się na wózkach, ścieżka rodzinna w polskim języku migowym zawierająca ciekawostki i zadania dotyczące wystawy. Ścieżka dostępna bezpłatnie w kasie muzeum na tablecie z dużym ekranem. Bezpłatne spacery po wystawie z audiodeskrypcją, tyflografikami lub PJM. Spacery można zarezerwować na stronie muzeum. Dla dzieci w spektrum autyzmu i ich rodzin zajęcia „Poranne Ptaszki”. Zajęcia, odbywają się przed oficjalnym otwarciem muzeum. Na zajęciach tworzona jest przestrzeń przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne – ograniczenie dźwięków i światła na wystawie.

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Więcej informacji o wystawie i dostępności

Kalendarz wydarzeń dostępnych TuMożesz z PJM i pętlą indukcyjną kliknij i sprawdź


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.