Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

4 sierpnia – 11 sierpnia. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Kolorowa grafika informacyjna. Kolorowe, cieniowane tło, a na nim neonowo żółty prostokąt. U góry napis KawowAnie. Pod spodem w prostokącie napis: 21 września - KawowAnie online w godz. 16:00 - 17:30; 24 października - KawowAnie stacjonarne; 14 listopada - KawowAnie stacjonarne; 16 listopada - KawowAnie online w godz. 16:00 - 17:30; 12 grudnia - świąteczne KawowAnie stacjonarne + dekorowanie pierników. U dołu grafiki czarny pas z napisem: Harmonogram spotkań.

Wracamy od września z KawowAniami! Sprawdź harmonogram spotkań stacjonarnych i online!

Stęsknieni za KawowAniami? Mamy dobre wieści, już we wrześniu startujemy z kolejnymi spotkaniami!
 
Po wakacyjnej przerwie wracamy do dostępnych rozmów z Wami przy kawie i herbacie. W tym sezonie planujemy, oprócz spotkań stacjonarnych w Warszawie, także dwa KawowAnia online!
 
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
 • 21 września – KawowAnie online w godz. 16:00 – 17:30
 • 24 października – KawowAnie stacjonarne – godz. i miejsce podamy wkrótce
 • 14 listopada – KawowAnie stacjonarne – godz. i miejsce podamy wkrótce
 • 16 listopada – KawowAnie online w godz. 16:00 – 17:30
 • 12 grudnia – świąteczne KawowAnie stacjonarne + dekorowanie pierników – godz. i miejsce podamy wkrótce.
DOSTĘPNOŚĆ WYDARZEŃ: tłumaczenie PJM, dostępność architektoniczna, pętla indukcyjna, asysta dla osób niewidomych.
 
WSTĘP: zapisy uruchomimy wkrótce.
 
Zapisujcie daty w kalendarzach i do zobaczenia! 
 
 
Logotyp Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

 

Save the date. Zjazd koordynatorów dostępności, Warszawa 20.09.2023 r.

Szanowni Państwo koordynatorzy dostępności,

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje zorganizować ogólnopolski zjazd koordynatorów dostępności. Spotkanie odbędzie się 20 września w jednym z warszawskich hoteli. W programie spotkania zaplanowaliśmy m.in.

 •  Podsumowanie i dyskusję nt. wniosków z pierwszego spotkania koordynatorów, które odbyło się 20 lutego br.

 

 • Informację o stanie realizacji Programu Dostępność Plus oraz o działaniach planowanych w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 i w programach regionalnych, w zakresie poprawy dostępności, z których będą mogły skorzystać m.in. podmioty publiczne;

 

 • Przedstawienie narzędzi wsparcia pracy koordynatora dostępności, w tym m.in. planera zapewniania dostępności w urzędzie, ankiety samooceny dostępności budynku, narzędzia samokontroli dostępności urzędu, w zakresie realizacji zadań publicznych;

 

 • Krótki warsztat kompetencji menadżerskich, który zostanie przeprowadzony w II części spotkania.

Spotkanie będzie całodniowe w godz. 10:00 – 16:00. Będzie miało charakter wyłącznie stacjonarny dlatego już teraz zachęcamy Państwa do zarezerwowania daty 20 września w Państwa kalendarzach i potwierdzania udziału w spotkaniu na adres mailowy – Dominika.Wierzbowska@mfipr.gov.pl

 

Grafika promująca sierpniowy odsłuch. Napis: Dyskusyjny klub płytowy - odsłuchy. Iron Maiden w PRL. 1984 Live after death! Poniedziałek, 7 sierpnia 2023, godz. 18:00. Czytelnia Elektry na parterze Mazowieckiego Instytutu Kultury, ul. Elektoralna 12. Więcej info: www.mik.waw.pl. Wstęp wolny. Gość specjalny: Adam Wąsik. Pod spodem piktogramy: pętli indukcyjnej i tłumaczenia PJM. Granatowe tło, na nim czarne spirale przypominające ruch płyty winylowej. Obok grafika przedstawiająca grób. Z grobu wystaje graficzna, żółto - zielona ręka. Wokół ręki pioruny.

WARSZAWA: Sierpniowy dostępny odsłuch Dyskusyjnego Klubu Płytowego

[ZAPROSZENIE W PJM]

Rozpocznij z nami sierpień muzyczną podróżą do lat 80.! 7 sierpnia razem z Czytelnią Elektra zapraszamy na odsłuch płyty winylowej „Live after death!” zespołu Iron Maiden. Wydarzenie odbędzie się w Elektrze znajdującej się na parterze Mazowieckiego Instytutu Kultury (Elektoralna 12, Warszawa).

„Live after death!” to album koncertowy, który trafił na sklepowe półki w trakcie trwającej trasy „World Slavery Tour”. Uznawana za tę z największym rozmachem, „World Slavery Tour” była pierwszą trasą koncertową, podczas której zespół zagrał w Polsce. I to w aż 5 miastach!

O jednym z tych koncertów opowie nasz gość, Adam Wąsik – fan muzyki i kolekcjoner płyt winylowych. Porozmawiamy też o tym, jak w czasach PRL-u wyglądała rzeczywistość fana słynnej grupy heavymetalowej.

Zapraszamy wszystkich bez względu na stopień sprawności!

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

Data i miejsce: 7 sierpnia, godz. 18:00. Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków, Mazowiecki Instytut Kultury (Elektoralna 12, Warszawa)

Dostępność: pętla indukcyjna, wydruki tekstów, tłumaczenie rozmowy na PJM, dostępność architektoniczna. Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.

Wstęp: wolny. Nie ma zapisów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA 

 

Grafika. Jasno fioletowe tło z czterema ludzikami obrazującymi praktykantki i praktykantów oraz organizatora praktyk. Dwie osoby trzymają w rękach CV. Jedna z nich ma na głowie czapkę absolwencką. Trzecia osoba ma na ramieniu teczkę na prace malarskie. Organizator praktyk stoi naprzeciw nich i coś mówi, co obrazuje dymek tekstowy. U góry napis: Praktykuj w kulturze dla g/Głuchych i słabosłyszących. Nabór wstępny.

Nowe informacje o naborze wstępnym dla instytucji kultury do programu: „Praktykuj w kulturze” dla g/Głuchych i słabosłyszących.

Razem z Kadra Kultury NCK odkrywamy kolejne karty dotyczące wstępnego naboru dla instytucji zainteresowanych przyjęciem do siebie na praktyki osób g/Głuchych i słabosłyszących!
 
Swoje zgłoszenia będziecie mogli przesyłać poprzez platformę SOP już od najbliższego poniedziałku – 7 sierpnia, od godz. 15:00. Formularz zgłoszeniowy będzie otwarty aż przez 3 tygodnie!
 
Nie możecie tego przegapić!
 
Więcej informacji o projekcie znajduje się pod linkiem: https://www.nck.pl/szkoleni…/projekty/praktykuj-w-kulturze.
 
 
Grafika informacyjna. Tło podzielone na pół. Jedna połowa jest bordowa. Na niej znajduje się logo Łazienek Królewskich oraz informacja: Zapraszamy osoby z niepełnosprawnością wzroku na oprowadzanie edukatorskie z audiodeskrypcją i tyflografikami po wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo", w terminach: 16 lipca i 20 sierpnia o godz. 12:00. Bilety: 1 zł, do nabycia w kasie w Podchorążówce. Miejsce spotkania: przed kasą w Podchorążówce. Druga połowa plakatu jest biała z granatowo-czarnym napisem: Kolory Życia Frida Kahlo. Wystawa czasowa. Muzeum Łazienki Królewskie, Podchorążówka. 7 lipca - 3 września 2023.

WARSZAWA: Oprowadzanie edukatorskie z audiodeskrypcją i tyflografikami po wystawie „Kolor życia. Frida Kahlo” + audiodeskrypcja do obrazów

Wystawa czasowa „Kolor życia. Frida Kahlo” dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawnościami wzroku. Łazienki Królewskie zapraszają do zapoznania się z obrazami meksykańskiej malarki, o których informacje przedstawiają za pomocą audiodeskrypcji. 

Oprowadzanie z audiodeskrypcją i tyflografikami dla osób z niepełnosprawnością wzroku odbędzie się 20 sierpnia o godz. 12.00. Wstęp: 1 zł.

Bilety dostępne są wyłącznie w kasie w Podchorążówce na tydzień przed terminem wydarzenia (ich liczba jest ograniczona). Oprowadzania rozpoczynają się przed wejściem do kasy w Podchorążówce (nie przed wejściem na wystawę).

Na wystawie w Podchorążówce prezentowane są następujące obrazy Fridy Kahlo: „Tam wisi moja sukienka” (1933), „Kokosy” (1951) oraz „Martwa natura z arbuzami” (1953). Informacje o tych trzech dziełach zwierają filmy z audiodeskrypcją dostępne na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/kolor-zycia-audiodeskrypcja-i-pjm-do-obrazow-fridy-kahlo. 

Poza oprowadzaniem ekspozycję oglądać można także od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 12.00-20.00, w niedzielę w godz. 10.00-18.00. Wstęp: 30 zł – bilet normalny, 15 zł – ulgowy, 20 zł – dorośli z Kartą Dużej Rodziny, w piątek – bezpłatnie.

 

Grafika informacyjna. Tło podzielone na pół. Jedna połowa jest bordowa. Na niej znajduje się logo Łazienek Królewskich oraz informacja: Zapraszamy osoby z niepełnosprawnością wzroku na oprowadzanie edukatorskie z audiodeskrypcją i tyflografikami po wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo", w terminach: 16 lipca i 20 sierpnia o godz. 12:00. Bilety: 1 zł, do nabycia w kasie w Podchorążówce. Miejsce spotkania: przed kasą w Podchorążówce. Druga połowa plakatu jest biała z granatowo-czarnym napisem: Kolory Życia Frida Kahlo. Wystawa czasowa. Muzeum Łazienki Królewskie, Podchorążówka. 7 lipca - 3 września 2023.

WARSZAWA: Oprowadzanie edukatorskie z tłumaczeniem na PJM po wystawie „Kolor życia. Frida Kahlo” + PJM do obrazów 

Wystawa czasowa „Kolor życia. Frida Kahlo” dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawnościami słuchu. Łazienki Królewskie zapraszają do zapoznania się z obrazami meksykańskiej malarki, o których informacje przedstawiają za pomocą PJM. 

Dla osób z niepełnosprawnością słuchu przygotowaliśmy oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM, które odbędzie się  6 sierpnia o godz. 12.00. Wstęp: 1 zł.

Bilety dostępne są wyłącznie w kasie w Podchorążówce na tydzień przed terminem wydarzenia (ich liczba jest ograniczona). Oprowadzania rozpoczynają się przed wejściem do kasy w Podchorążówce (nie przed wejściem na wystawę).

Na wystawie w Podchorążówce prezentowane są następujące obrazy Fridy Kahlo: „Tam wisi moja sukienka” (1933), „Kokosy” (1951) oraz „Martwa natura z arbuzami” (1953). Informacje o tych trzech dziełach zwierają filmy z PJM dostępne na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/kolor-zycia-audiodeskrypcja-i-pjm-do-obrazow-fridy-kahlo. 

Poza oprowadzaniem ekspozycję oglądać można także od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 12.00-20.00, w niedzielę w godz. 10.00-18.00. Wstęp: 30 zł – bilet normalny, 15 zł – ulgowy, 20 zł – dorośli z Kartą Dużej Rodziny, w piątek – bezpłatnie.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

5 sierpnia, godz. 12:00, Warszawa

Trzy, cztery! – Czwarta przyroda a ogrody działkowe. Spacer dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Dostępność: audiodeskrypcję na żywo, asysta. Ogrody działkowe „Nowe” i ROD Wiarus nie są w pełni dostępne architektonicznie. Poruszanie się na wózku po terenie ogrodu może być trudne ze względu na wąskie ścieżki i nierówne podłoże. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub wsparcia w innym zakresie, organizator prosi o kontakt: tel. 509 555 812 – Monika Matusiak. 

Organizator: Wielozmysły, Fundacja Przyjazna Przestrzeń, SAM Rozkwit, 

Więcej informacji o spacerze 

5 sierpnia, godz. 14:00 – 15:00, Warszawa 

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego: UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA ZDOBYCIE PRZEZ BATALION „ZOŚKA” OBOZU „GĘSIÓWKA” (Skwer miedzy ul. Anielewicza i ul. Okopową)

Dostępność: Pętla Indukcyjna (Fundacja Kultury bez Barier) 

5 sierpnia, godz. 16:00, Wrocław 

Warsztaty artystyczne „Drobiazgi inspirowane naturą” z PJM

Dostępność: tłumaczenie PJM, dostępność architektoniczna

Organizator: Pawilon Czterech Kopuł 

Więcej informacji o warsztatach 

5 sierpnia, godz. 17:00 – 19:00, Wrocław 

Oprowadzanie po Nadodrzu z tłumaczeniem na PJM i pętlą indukcyjną

Dostępność: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna 

Organizator: Fundacja Katarynka 

Zapisy: Wstęp bezpłatny. Zapisy na oprowadzanie pod mailem kontakt@fundacjakatarynka.pl oraz telefonicznie pod numerem 725 211 301 lub 507 507 129 (sms).

Więcej informacji o oprowadzaniu 

5 sierpnia, godz. 18:00 – 20:00, Warszawa 

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego: UROCZYSTOŚĆ W HOŁDZIE LUDNOŚCI CYWILNEJ WOLI POD POMNIKIEM PAMIĘCI 50 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW WOLI ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW PODCZAS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944 (Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”)

Dostępność: Pętla indukcyjna (Fundacja Kultury bez Barier) 

6 sierpnia, godz. 17:00, Wrocław 

Oprowadzanie po Nadodrzu z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeskrypcja 

Zapisy: Wstęp bezpłatny. Zapisy na oprowadzanie pod mailem: kontakt@fundacjakatarynka.pl oraz telefonicznie pod numerem 725 211 301 lub 507 507 129 (sms).

Organizator: Fundacja Katarynka 

Więcej informacji o oprowadzaniu 

10 sierpnia, godz. 8:00, Warszawa

SPACERY Z ELEKTRĄ. Poranny spacer z psem – Spacer na czterech łapach. 

Dostępność: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna stała w Czytelni ELEKTRA, pętla stanowiskowa w Punkcie Informacyjnym.

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy pod adresem elektra@mik.waw.pl

Organizator: Czytelni ELEKTRA, Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o spacerze 

9 – 10 października, Katowice

III Śląska Konferencję o Dostępności w Kulturze 

Zapisy: wkrótce

Organizator: Silesia Film 

Więcej informacji o Konferencji

9 grudnia, godz. 10:00, Warszawa

MŁODA LINGWISTYKA MIGOWA. Ogólnopolska konferencja naukowa

Dostępność: tłumaczenie na język polski i PJM

Zgłoszenia: Abstrakty 20-minutowych referatów w języku polskim lub PJM można nadsyłać do 6 listopada 2023 r. na adres litr.pjm.kn@uw.edu.pl. Długość abstraktu powinna wynosić między 1/4 a 3/4 strony A4. Informacji o przyjęciu lub odrzuceniu referatu można spodziewać się 13 listopada.

Organizator: Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM

Więcej informacji o temacie konferencji

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.