Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

20
maj
2024

5-12 kwietnia. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Różowo-zielono-biała grafika informacyjna w formie animowanej. U góry napis: KawowAnie 10. Pod spodem dymek z tekstem: Wypijmy razem kawę w Łodzi! KawowAnie to bezpieczna przestrzeń do: dyskusji o potrzebach związanych z dostępnością, sieciowania się i wymiany doświadczeń. Po środku grafiki dwanaście uśmiechniętych uczestniczek i jeden uczestnik KawowAń. Niektórzy trzymają w rękach kubki z kawą. Na dole dymek z tekstem: Dostępność: dla osób poruszających się na wózkach, pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM, asysta dla osób niewidomych. Data: 17 kwietnia, godz. 12:00-13:30 lub 16:00-17:30. Miejsce: Akademickie Centrum Designu ASP w Łodzi, ul. Księży Młyn 13/15. Zapisy: link do formularza w treści postu. Obok logotyp Fundacji Kultury bez Barier i Akademickiego Centrum Designu.

KAWOWANIE 10. Zapraszamy do ŁODZI!

Łodzianki, Łodzianie i osoby z okolic zapraszamy Was na Kawowanie. A wiecie, że to już 10. cykl spotkań przy kawie? Koniecznie musicie wpaść na ten jubileusz i porozmawiać z nami o dostępności!

 • ZAPISY: https://forms.gle/MbhqGNXoUYtUyfdV6
 • DATA I MIEJSCE: 17 kwietnia w godz. 12:00-13:30 lub 16:00- 17:30. Akademickie Centrum Designu ASP w Łodzi, ul. Księży Młyn 13/15, Łódź.
 • DOSTĘPNOŚĆ: Pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM, asysta dla osób niewidomych. Miejsce jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach.

Rozmowy poprowadzi prezeska FKBB – Ania Żórawska.

CZYM SĄ KAWOWANIA? KawowAnia to bezpieczna przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy osobami korzystającymi z dostępności, a osobami tę dostępność zapewniającymi. To także miejsce do rozmów o potrzebach osób, które na co dzień zajmują się lub pracują z osobami z niepełnosprawnościami i neuroatypowymi. Podczas spotkań dyskutujemy również o naszej Fundacji i przyszłych działaniach. Dzięki tym spotkaniom nadaliśmy naszym działaniom ludzką twarz. Wy mogliście poznać osoby, które stoją za działaniami, wydarzeniami naszej Fundacji, a my mieliśmy szansę poznać część z Was – czyli naszych odbiorców i osoby, którym bliskie są takie wartości jak: różnorodność, włączanie i widoczność. Dowiedzieliśmy się, czego nie wiecie o naszej Fundacji, poznaliśmy wasze potrzeby i zrozumieliśmy, co Was frustruje. Dotarliśmy też do zupełnie nowych osób. Dziękujemy za te spotkania i zapraszamy do zapisów na kolejne!

Szczególnie zapraszamy: osoby z niepełnosprawnościami i neuroatypowe; ich rodziców / opiekunów; osoby zajmujące się zawodowo koordynowaniem dostępności w instytucjach, organizacjach, firmach; a także każdego, komu bliskie są takie wartości jak: różnorodność, otwartość, włączanie.
– –
Partnerem spotkań jest Akademickie Centrum Designu ASP w Łodzi.

ZAPISZ SIĘ


Grafika promująca. Grantowe tło z biało żółtym napisem: Wybory dostępne dla wszystkich. Po jednej stronie obok napisu kwadrat z zaznaczonym w środku żółtym krzyżykiem. Po drugiej stronie piktogramy pokazujące różne niepełnosprawności.

Wybory dostępne dla wszystkich! – petycja 

[INFORMACJA W PJM]

Wybory są świętem demokracji, ale osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich praw wyborczych . A przecież to także wyborcy i wyborczynie! Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do rzetelnej informacji, udziału w debacie publicznej, dostępnych lokali wyborczych, do startowania w wyborach. Dostępne wybory to nasza wspólna sprawa!

Apelujemy o:

 • dostępne dla wszystkich programy komitetów wyborczych i informacje o kandydatach i kandydatkach, przygotowane z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności
 • przedwyborcze spotkania w miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami i tłumaczone na Polski Język Migowy
 • zapraszanie na debaty i uwzględnienie na listach osób z niepełnosprawnościami
 • język debat wolny od stereotypów i uprzedzeń, prosty i zrozumiały
 • proste, rzetelne informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom i wyborczyniom z niepełnosprawnościami
 • zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami w pełni dostępnych lokali wyborczych i udogodnień gwarantujących samodzielne i tajne głosowanie
 • przyjazną, fachową obsługę osób z niepełnosprawnościami podczas głosowania, w tym umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami głosowania poza kolejnością.

WIĘCEJ INFORMACJI I PODPISZ PETYCJĘ

Fundacja Kultury bez Barier jest jedną z inicjatorek petycji. 


Grafika promująca. Biało - różowe tło w kwiatki, serduszka i błyski. Po środku grafiki dwie osoby z aparatami słuchowymi, implantami słuchowymi. Chłopak i dziewczyna. Zwróceni są do siebie tyłem, opierają się o siebie głowami. Napis: Konferencja: “O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących”. U dołu logotypy partnerów: Centrum Łowicka, Fundacja Kultury bez Barier, EFHOH, IFHOHYP.

VII edycja konferencji: “O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących”

Serdecznie zapraszamy na VII edycję konferencji pt. „O tym się nie mówi. Dobrostan psychiczny osób nie(do)słyszących” organizowaną przez Stowarzyszenie SUITA we współpracy z partnerami. Odbędzie się ona w dniach 24-26.05.2024 r. w Centrum Łowicka w Warszawie i będzie składać się z czterech części:

Pierwszy i drugi dzień (24-25.05.2024)
1. Sesje z Wykładami – dla chcących podzielić się lub posłuchać inspirujących prelekcji;
2. Panel Dyskusyjny – dla chcących być częścią konstruktywnej dyskusji związanych z tematyką konferencji;
3. Warsztaty – dla chcących pogłębić wiedzę i umiejętności w obszarze tematycznym konferencji;
Trzeci dzień (26.05.2024)
4. Integracja – nieformalne spędzenie czasu z innymi uczestnikami konferencji.

Bilety i formularz zgłoszeniowy: ZAPISZ SIĘ!

Więcej informacji w formularzu zapisów.


Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Konferencji. 


Sztuka dostępna. Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • data: 6 kwietnia, godz. 14:00 – 15:30
 • miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
 • dostępność: audiodeskrypcja na żywo, wolontariusze Zachęty mogą pomóc Państwu w dotarciu do galerii. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 507 581 454, e-mail: dostepnosc@zacheta.art.pl
 • wstęp: wolny, obowiązują zapisy tel. 507 581 454 lub e-mail: dostepnosc@zacheta.art.pl, zbiórka w holu głównym
 • prowadzenie i audiodeskrypcja: Marcin Matuszewski
 • więcej informacji: Emilia Rudzka, e-mail:e.rudzka@zacheta.art.pl

OPIS:

Zapraszamy na oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na dwóch wystawach. Pierwsza z nich „Zza gór się słońce wznosi blade” to multidyscyplinarna ekspozycja, która eksploruje głębokie relacje między ludźmi a otoczeniem naturalnym w kontekście współczesnych wyzwań ekologicznych. Uczestnicy są zaproszeni do refleksji nad mroczną ekologią, wyzwaniami związanymi z zrównoważonym rozwojem oraz sposobami, w jakie sztuka może wpływać na nasze spojrzenie na świat. Tytuł wystawy, zaczerpnięty z wiersza Williama Blake’a, podkreśla nadzieję na przemianę i przejście ku lepszemu jutru, nawet w obliczu trudności i niepewności.

Druga wystawa „Z popiołów” to refleksyjna podróż przez rzeczywistość globalnych kryzysów ekologicznych i społecznych. Podzielona na dwie części, „Płomień” ukazuje współczesny chaos i niepewność, podczas gdy „Narodziny” prezentują spekulatywne wizje przyszłości oparte na kolektywizmie i technologii. Poprzez prace artystyczne, wystawa zachęca do refleksji nad potrzebą radykalnej zmiany i współpracy w obliczu wyzwań XXI wieku.

Więcej informacji o oprowadzaniu z audiodeskrypcją


Open Call (czyli: otwarty nabór, nabór wniosków) na koprodukcje sceniczne realizowane w ramach projektu Europe Beyond Access

W ramach kolejnej edycji projektu Europe Beyond Access ogłoszony został właśnie Open call!
Serdecznie zapraszamy artystów i artystki do zgłaszania się w naborze na koprodukcje sceniczne realizowane w ramach projektu Europe Beyond Access. W programie mogą brać udział osoby G/głuche lub z niepełnosprawnościami, działające w obszarze tańca, choreografii lub ruchu.

Termin nadsyłania wniosków to 19.05.2025

Więcej informacji o open callu


Kadr ze spektaklu „Strach zżerać duszę”. Dwie kobiety i dwóch mężczyzn siedzą roześmiani na ławce. Jedna kobieta, siedząca na skraju ławki, zgina się ze śmiechu. Mężczyzna obok niej trzyma ją za rękę i ramię. Za nimi na ścianie wiszą puste ramki. Napis: Strach zżerać duszę. 20.04.2024. 19:30. Obok piktogram audiodeskrypcji.

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na: Touch tour oraz spektakl z audiodeskrypcją “Strach zżerać duszę” w reżyserii Agnieszki Jakimiak.

Zapraszamy serdecznie 20 kwietnia 2024 roku na spektakl „Strach zżerać duszę” z audiodeskrypcją. Spektakl poprzedzi touch tour, czyli krótka wycieczka przed rozpoczęciem spektaklu, w trakcie której będzie można zapoznać się z topografią sceny, dotknąć rekwizytów oraz posłuchać opowieści o przestrzeni spektaklu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • 20 kwietnia, godzina 19:00, Warszawa
 • Dostępność: audiodeskrypcja i touch tour poprzedzający spektakl
 • Rezerwacje i zapisy: Bilet na spektakl kosztuje 30 zł. Jeśli chcesz zarezerwować bilety i zapisać się na touch tour lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak. Tel.: 798 033 800 lub mailowo na adres: n.cierniak@powszechny.com. Można również pozostawić wiadomość głosową.
  Rezerwacji biletów można dokonać także stacjonarnie w kasie Teatru, godziny otwarcia:
  • wtorek – piątek, 12:00 – 18:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15:30 – 16:00
  • sobota – niedziela 14:00 – 18:00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15:30 – 16:00

O spektaklu:
„Szczęście nie zawsze jest radosne” – to motto filmu o historii miłosnej młodego imigranta i starszej sprzątaczki, który w latach siedemdziesiątych wywołał zamęt w Niemczech. W Polsce XXI wieku szczęście, dobrobyt i spokój cały czas stanowią synonim godnego życia, ale rzadko zadajemy sobie pytanie: czyim kosztem jest nam dobrze i wygodnie?
„Strach zżerać duszę” to tragikomiczna opowieść o społeczeństwie, które tak dobrze czuje się we własnym, zamkniętym gronie, że za wszelką cenę usunie z horyzontu wszystkich, którzy nie wpisują się w jednolity krajobraz. To także portret naszych uprzedzeń, które bywają kuriozalne i śmieszne, przesadzone i absurdalne. Być może w chwili, w której śmiejemy się ze społecznych tabu, śmiejemy się tak naprawdę z nas samych – i być może ten śmiech bywa oczyszczający.

Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na tym wyjątkowym spektaklu. Serdecznie Was zapraszamy!

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU


Teatr Polski w Warszawie zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i dostępnością dla osób poruszających się na wózkach. Bilety za złotówkę!

Teatr Polski zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją: „Don Juan” 7.04.2024 godz. 17:00 oraz „Tango” 18.05.2024 godz. 19:00. Na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

Budynek Teatru Polskiego jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względów architektonicznych liczba miejsc dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona. Czasami zdarza się również, że ze względów scenograficznych miejsca dla widzów poruszających się na wózkach są specjalnie przygotowywane. Żeby zagwarantować Państwu dostępność miejsc, prosimy o wcześniejsze poinformowanie, podczas zakupu biletu, że istnieje potrzeba zarezerwowania miejsca dla widza na wózku. Na widowni Dużej Sceny miejsca dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dostosowane są tylko na parterze.

KONTAKT Z KASĄ I BIUREM OBSŁUGI WIDZA:

 • Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00.
 • Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl.
 • Kasa dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach znajduje się przy Scenie Kameralnej, z wejściem od ulicy Sewerynów. Godziny otwarcia: wtorki w godz. 10:00-18:00 i soboty w godz. 12:00-18:00 oraz na godzinę przed spektaklami granymi na Scenie Kameralnej.

BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ:

Teatr Polski w Warszawie przyłączył się do Programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W ramach Programu osoba z niepełnosprawnościami i osoba towarzysząca mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru kupując bilet w cenie – 1 zł. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa mazowieckiego i obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest wyłącznie w kasach biletowych Teatru: w kasie głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 lub w kasie Sceny Kameralnej przy ul. Sewerynów.

Warunkiem skorzystania z Programu jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnościami i jej osobę towarzyszącą  prawidłowo wypełnionego „Oświadczenia o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazanie w kasie teatru ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami. Gdy bilety w kasie Teatru kupuje osoba towarzysząca, prosimy również o okazanie ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami, dla której dokonuje zakupu.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA

UWAGA! Bilet za złotówkę nie dotyczy premier, spektakli gościnnych, spektakli współprodukowanych, miejsc w loży prezydenckiej oraz spektaklu sylwestrowego.


KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH

7 kwietnia, godz. 14:00, Warszawa 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tygrys w ogrodzie”

Dostępność: tłumaczone na PJM

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Więcej informacji o oprowadzaniu

7 kwietnia, godz. 14:00, Lublin

Spektakl dziecięcy „Rytmoniada” z tłumaczeniem na żywo na PJM

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Bilety: KUP BILET ONLINE lub kontakt z kasą tel.: 81 466 59 25 wew. 22, kom. 663 111 413 lub mailowo pod adresem: kasa@teatrstary.eu

ZAPOWIEDŹ W PJM

Organizator: Teatr Stary w Lublinie

Więcej informacji o spektaklu

12 kwietnia, godz. 18:00, Warszawa

Oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie” w PJM z cyklu „Oko Głuchych”. Prowadzenie: Natalia Siuchta.

Dostępność: prowadzenie w PJM, tłumaczenie na polski język foniczny

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Więcej informacji o oprowadzaniu

13 kwietnia, godz. 11:00 i 13:00, Warszawa

Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu „Gładkie, wzorzyste, miękkie, szorstkie – różnorodne stwory”. O godz. 11:00 dla dzieci: 3-6 lat, o godz. 13:00 dla dzieci: 7-12 lat.

Dostępność: elastyczny scenariusz pozwala zaangażować się dzieciom o różnych potrzebach.; przed warsztatami zostanie wysłany ilustrowany plan zajęć; na początku spotkania zostanie omówiony plan i czas trwania, ograniczenie rozpraszających bodźców (np. dźwięki, światło); dbamy o wrażliwość sensoryczną uczestniczek i uczestników; trudne pojęcia zostaną wytłumaczone na konkretnych przykładach; ilustracje i piktogramy; kameralna grupa.

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Więcej informacji o warsztatach 3-6lat
Więcej informacji o warsztatach7-12lat

20 kwietnia, godz. 15:10, Gdańsk

Kino Dostępne  – film: Zupa nic, reżyseria: Kinga Dębska

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących

Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. do kasy: 585 000 232

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 

25 kwietnia, godzina 10:30, Wrocław

Spektakl „Odd i Luna” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM.

Dostępność: architektoniczna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja pod adresem mailowym: widownia@teatrlalek.wroclaw.pl lub tel.: 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).

Organizator: Wrocławski Teatr Lalek

Więcej informacji o spektaklu

26 kwietnia, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: „Wzrusz moje serce”

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy

Bilety: do kasy tel.: 22 50 28 151 lub KUP BILET ONLINE

Organizator: Teatr Ateneum

27 kwietnia, godz. 13:00, Gdańsk

Kino Dostępne – film: Nawet myszy idą do nieba, reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova

Dostępność: audiodeskrypcja

Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. do kasy: 585 000 232

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

18 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Tango” z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeskrypcja, na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

Bilety: Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12:00-18:00. Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl. Lub KUP BILET ONLINE

Więcej informacji o spektaklu 

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.