Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

5 maja – 12 maja 2023. Wydarzenia dostępne

Grafika promująca odsłuch. Różowo-żółte wzory, w tle widać ukryte zdjęcie oczu. Być może są to oczy Konopnickiej. Napisy: The Pau & Bajzel: Konopnicka. Premiera limitowanej edycji kasety! Winyle. Dyskusyjny klub Płytowy. Gościni: The Pau. Na górze i na dole logotypy organizatorów. Na dole piktogramy dostępności.

Dyskusyjny Klub Płytowy – Odsłuchy: The Pau&Bajzel. Konopnicka. Premiera KASETY!

Fundacja Kultury bez Barier (Rock’AD’Roll) i Mazowiecki Instytut Kultury (Czytelnia Elektra) zapraszają na majowy Odsłuch w ramach Dyskusyjnego Klubu Płytowego! Tym razem posłuchamy przedpremierowo płyty ,,Konopnicka” nagranej przez The Pau i Bajzla na zamówienie MIK-u.

Podczas gdy nakład płyty będzie tłoczony z myślą o czerwcowej premierze, my odsłuchamy jednej z 5 płyt testowych, które zwyczajowo tłoczy się celem sprawdzenia jakości matryc.

Gościnią majowego spotkania będzie Paulina Dudek, ukrywająca się pod pseudonimem The Pau! Artystka, która tchnęła nowego ducha w twórczość Marii Konopnickiej i która młodzieńczą, punkową energią uczyniła wiersze poetki wyjątkowo aktualnymi!

W trakcie spotkania będziecie mogli kupić limitowany album ,,Konopnicka” w wersji na kasecie magnetofonowej.

 INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Kiedy? 8 maja godz. 18:00
 • Gdzie? Czytelnia Elektra w Mazowieckim Instytucie Kultury
 • Dostępność? Zapewniamy: pętlę indukcyjną, tłumaczenie PJM, wydruki tekstów, dostępność architektoniczną. Wydarzenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
 • Wstęp – wolny. 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej o Odsłuchu

 

Grafika. Białe tło, a na nim kolorowe mazaje, kolorowe plamy. Napis: Open Call. Kultura dla wszystkich. Konferencja o dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Osoby w kryzysie zdrowia psychicznego w instytucjach kultury.

OPEN CALL na prelekcje konferencyjne!

Fundacja Katarynka i Wrocławski Instytut Kultury zapraszają do zgłaszania 7-minutowych wystąpień na Konferencję: ,, Kultura dla Wszystkich 2023. Osoby w kryzysie zdrowia psychicznego w instytucjach kultury”, która odbędzie się 24 maja we Wrocławiu.

Tematem przewodnim są: dobre praktyki w pracy instytucji i organizacji tworzących życie kulturalne oraz ich doświadczenia w otwieraniu się i współpracy z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego.

 KTO MOŻE SIĘ ZGŁOSIĆ?

 • praktycy_czki kultury (formalnej i nieformalnej)- koordynatorzy_ki, edukatorzy_ki, animatorzy_ki, organizatorzy_ki, przedstawiciele_ki instytucji kultury
 • samorzecznicy_czki
 • przedstawiciele_ki samorządów
 • przedstawiciele_ki środowiska osób z niepełnosprawnościami
 • asystenci_tki zdrowienia.

Zajmujesz się dostępnością? Włączasz do swoich działań osoby w kryzysie zdrowia psychicznego? Tworzysz działania i wydarzenia z myślą o takich odbiorcach? Wdrażasz rozwiązania w tym obszarze do swojej instytucji/miejsca kultury?

Podziel się swoim doświadczeniem!

JAK PRZYGOTOWAĆ PREZENTACJĘ?

Format prezentacji to Pecha Kucha: 20 slajdów, na każdy po 20 sekund. Razem to 7 minut zwięzłej i dynamicznej prezentacji.

W JAKI SPOSÓB DOKONAĆ ZGŁOSZENIA?

Zgłoszenie prześlij poprzez formularz: FORMULARZ ZGŁOSZEŃ. Masz na to czas tylko do 7 maja do godziny 18:00!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Termin konferencji: 24 maja 2023, godz. 11:00 – 14:00.
 • Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka 8b, 50-067 Wrocław.
 • Organizatorzy: Fundacja Katarynka, Wrocławski Instytut Kultury.
 • Partnerzy: Fundacja Opieka i Troska, Fundacja Kultury Bez Barier.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny wkrótce.

Więcej o OPEN CALL

 

Widok wystawy. W szklanych gablotach obiekty z Afryki. W gablocie na pierwszym planie manekin ubrany w kostium królowej Bakuba zdobiony graficznym wzorem.

Oprowadzanie pt.: „Afryka – kontynent bardzo kobiecy” z tłumaczeniem na PJM.

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza 10 maja o godz. 17:00 na: Oprowadzanie po afrykańskiej części wystawy „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”, pt.: „Afryka – kontynent bardzo kobiecy”. Kobiety w Afryce były mitycznymi bohaterkami jak Ya Asantewa czy Idia. Są artystkami jak Miriam Makeba, Marlene Dumas czy Julie Mehretu. Bywają mechaniczkami samochodowymi, sportsmenkami lub zajmują się domem. Przyglądając się bliżej Afryce nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to kobiety utrzymują kontynent w ruchu – nawet przysłowiową wręcz zazdrością.

Prowadzenie: Dariusz Skonieczko – afrykanista, pomysłodawca wystawy i jeden z jej kuratorów, wielokrotnie eksplorujący kontynent afrykański.

Dostępność wydarzenia: tłumaczenie na polski język migowy (PJM), możliwość skorzystania z naszyjnych pętli indukcyjnych (przed rozpoczęciem zwiedzania poinformuj w kasie muzeum o potrzebie skorzystania z pętli).

Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.

Rezerwacje: mailowo na adres: bilety@ethnomuseum.pl

Zdjęcie: fot. Przemysław Walczak (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Więcej o Oprowadzaniu

 

Grafika promująca Konferencję. Granatowe tło, a na nim zdjęcie uśmiechniętej Ani Żórawskiej. Napis: Anna Żórawska. 31.05.2023 Centrum Konferencyjne Polin ul. M. Anielewicza 6, Warszawa. Obok zdjęcia kolorowa grafika narysowana jedną linią, przedstawiająca różne kobiety. Na grafice napis: Konferencja Make The CHANGE. U góry i u dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów.

Konferencja: MAKE THE CHANGE – Jak prowadząc firmę zmieniać świat na lepsze? 

31 maja zapraszamy Was do Centrum Konferencyjnego Polin na wyjątkową Konferencję Sieci Przedsiębiorczych Kobiet: MAKE THE CHANGE – Jak prowadząc firmę zmieniać świat na lepsze?  Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Konferencji i zapewnia dostępność wydarzenia, a Prezeska Fundacji – Ania Żórawska wystąpi na niej w roli prelegentki. 

Podczas wydarzenia wraz z ponad 20 ekspertkami_ami będziemy rozmawiać o trendach i realnych wyzwaniach biznesu. A także o tym, jak prowadzenie biznesu może wpłynąć na otoczenie (w tym środowisko naturalne) i społeczność oraz jak tworzyć przyjazne miejsca pracy!

UWAGA 1:  Wydarzenie jest płatne! Informacje o biletach i program Konferencji znajdziecie na stronie pod linkiem: BILETY I PROGRAM.

UWAGA 2: Ze względu na ograniczoną ilość miejsc i naszą chęć by wszystkie zainteresowane osoby z naszej społeczności mogły wziąć udział – PROSIMY! Zanim kupicie bilety, napiszcie do nas mailowo na adres: rezerwacje@kulturabezbarier.org. W tytule wpiszcie: Dostępność MTC, a w treści powiadomcie nas o swoich potrzebach i poczekajcie na nasze zatwierdzenie. 

W trakcie Konferencji zapewniamy:

 • dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku – asysta w dostaniu się na aulę konferencyjną oraz odpowiednio przygotowane prezentacje prelegentów;
 • tłumaczenie wystąpień na polski język migowy;
 • pętlę indukcyjną.

Konferencja skierowana jest do WSZYSTKICH osób zainteresowanych tematami: biznesu, przedsiębiorczości, wsparcia kariery zawodowej. Nie musisz prowadzić własnego biznesu, by wziąć udział w wydarzeniu.

Nie zwlekajcie z mailami do nas i do zobaczenia!

Więcej o Konferencji

 

Grafika. Niebieskie, cieniowane tło. Napis: 4. Forum Pracuj w Kulturze. Wdrażanie rozwiązań HR do Instytucji Kultury. 26.04-7.05 Rejestracja na wydarzenia.

4. Forum Pracuj w Kulturze

Dołącz do nas podczas 4. Forum Pracuj w Kulturze organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Tematem tegorocznej edycji będzie: Wdrażanie rozwiązań HR do instytucji kultury. 

Nasza Fundacja opowie Wam zaś o tym, jak zatrudniać osoby z różnorodnymi potrzebami. 

Zapraszamy Was gorąco do zapisów, które właśnie wystartowały! Czas na zgłoszenia do 07.05. Link do rejestracji: REJESTRACJA

 INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Forum odbędzie się 25 maja w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Udział jest darmowy, a liczba miejsc ograniczona!
 • Wydarzenie kierowane jest głównie do: dyrektorów_ek, kierowników_czek, menedżerów_ek instytucji kultury oraz osób pracujących w dziale kadr i HR.
 • Swoje potrzeby dotyczące dostępności możesz zgłosić za pomocą formularza rejestracji.
 • Program spotkania dostępny pod linkiem: https://bit.ly/3oOVWba.

Do zobaczenia!

Więcej o Forum

 

Grafika z ogłoszeniem o castingu do międzynarodowego filmu. Czarne tło z białą obramówką. Na grafice biały napis: Casting do międzynarodowego filmu. Poszukiwany mężczyzna poruszający się na wózku. Wiek 30-50 lat. Kilka scen w języku angielskim. Warszawa. W prawym rogu grafiki znajduje się mężczyzna poruszający się na wózku. Uśmiecha się, gestykuluje.

CASTING DO MIĘDZYNARODOWEGO FILMU

Wiecie, że lubimy wspierać projekty wzmacniające reprezentację OZN w kulturze. Dlatego, gdy napisała do nas reżyserka castingu, która poprosiła o wsparcie w poszukiwaniach aktora do roli osoby z niepełnosprawnością, stwierdziliśmy bez wahania, że wchodzimy w to! 

Oto przed Wami oferta nie do odrzucenia i w dodatku płatna!

Poszukiwany jest mężczyzna:

 • poruszający się na wózku
 • w wieku 30-50 lat
 • z Warszawy lub z możliwością dojazdu do Warszawy
 • dobrze posługujący się językiem angielskim (do zagrania jest kilka scen w tym języku)
 • otwarty na nowe wyzwania (doświadczenie nie jest wymagane).

Jak się zgłosić?

Prześlij: swoje imię i nazwisko, zdjęcie, kilka zdań o sobie oraz numer kontaktowy na adres reżyserki castingu: kingakornak@gmail.com

Jeśli czujesz, że to okazja dla Ciebie, nie zwlekaj! A może znasz kogoś, kto idealnie pasowałby do tej roli? Przekaż mu koniecznie informację o castingu. 
 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

5 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu – z audiodeskrypcją, napisami polskimi, tłumaczeniem na PJM

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy polskie, tłumaczenie PJM 

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

6 maja, godz. 11:00 – 13:00, Warszawa

Kontrasty | warsztaty rzeźbiarskie z PJM dla dzieci i opiekunów

Dostępność: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna

Zapisy: mailowo na adres: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl – w zgłoszeniu proszę podać informacje czy skorzystają Państwo z tłumacza PJM i/lub pętli indukcyjnej

Organizator: Łazienki Królewskie 

WIĘCEJ INFORMACJI

7 maja, godz. 15:00 – 17:00, Warszawa

Warsztaty aktorskie tłumaczone na Polski Język Migowy. Prowadzi Oskar Stoczyński.

Rezerwacja miejsc: Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja mailowo na adres: n.grzedzinska@powszechny.com lub tel.: 510 131 807.

Dostępność: tłumaczenie PJM 

Organizator: Teatr Powszechny 

WIĘCEJ INFORMACJI

8 maja, godz. 18:00, Warszawa

Dyskusyjny Klub Płytowy – Odsłuchy: The Pau&Bajzel. Konopnicka. Premiera KASETY!

Dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM, wydruki tekstów, dostępność architektoniczna. Wydarzenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Organizator: Fundacja Kultury Bez Barier, Rock’AD’Roll, Mazowiecki Instytut Kultury, Czytelnia Elektra

WIĘCEJ INFORMACJI

8 maja, godz. 17:00 – 19:00, Poznań 

„WŁAŚCICIELE” | Seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczem PJM na żywo

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na PJM 

Organizator: Kino Muza w Poznaniu 

WIĘCEJ INFORMACJI

8 maja, godz. 19:00 – 21:00, Wrocław

DKF „Centrum” | KŁAMSTEWKO | reż. Lulu Wang | pokaz z audiodeskrypcją i napisami

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, pętla indukcyjna, wprowadzenie tłumaczone na PJM 

Organizator: Dolnośląskie Centrum Filmowe  

WIĘCEJ INFORMACJI

9 maja, godz. 17:00, Warszawa

Czego nie widać w sztuce? I Spotkanie w Parku Rzeźby na Bródnie

Dostępność: chęć skorzystania z asysty w dotarciu na wydarzenie prosimy zgłaszać podczas zapisu.

Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

9 maja, godz. 17:30, Warszawa

Drugiej wiosny nie będzie | Zachęta Miga! | Oprowadzanie PJM z tłumaczeniem w języku polskim

Dostępność: Oprowadzanie w PJM 

Wstęp: wolny, obowiązują zapisy przez formularz: https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/zacheta-miga-23

Organizator: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 

10 maja, godz. 17:00, Warszawa

Sztuka w całym spektrum I Spotkanie w Parku Rzeźby na Bródnie

Dostępność: omówienie planu i czasu zwiedzania, mała grupa (nie większa niż 10 osób), słuchawki wygłuszające lub zatyczki do uszu

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

11 maja, godz. 12:00, Sopot

Inauguracja Miesiąca Różnorodności „Budowanie mostów między pokoleniami”

Dostępność: Zgłoś swoje potrzeby w zakresie dostępności w formularzu rejestracji. 

Rejestracja: https://odpowiedzialnybiznes.pl/rejestracja-na-inauguracje-miesiaca-roznorodnosci-2023/

Organizator: Karta Różnorodności w Polsce

WIĘCEJ INFORMACJI

11 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Stream – z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeskrypcja

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

14 maja, godz. 11:00-14:00, Warszawa

„O mincerzach, kupcach i innych zapomnianych zawodach” – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Dostępność: Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, w spektrum autyzmu.

Wstęp: bezpłatny, wymagana rezerwacja mailowo na adres: muzeumdostepne@polin.pl

Organizator: POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich. 

WIĘCEJ INFORMACJI

16 maja, godz. 18:00, Warszawa

Jak zadzwonić do domu Głuchego? – Czyli o g/Głuchych i PJM z Natalią Siuchtą

Dostępność: tłumaczenie na PJM i polski język foniczny 

Organizator: NZS UW, Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM

WIĘCEJ INFORMACJI

18 maja, godz. 12:30, online

II blok Miesiąca Różnorodności 2023 „Budowanie mostów bez barier” [online]

Rejestracja: https://odpowiedzialnybiznes.pl/rejestracja-ii-blok-tematyczny-miesiaca-roznorodnosci-2023-online/

Organizator: Karta Różnorodności w Polsce

WIĘCEJ INFORMACJI

19 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Tom na wsi – z audiodeskrypcją i napisami polskimi

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy polskie

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

20 maja, godz. 18:00, Sosnowiec 

Scena dostępna: Kto puka? / PJM + audiodeskrypcja

Dostępność: tłumaczenie PJM, audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących. Osoby pragnące skorzystać z powyższych udogodnień proszone są o kontakt z Biurem Współpracy z Widzami: tel. 32 266 11 27 lub mailowo: rezerwacje@teatrzaglebia.pl.

Organizator: Teatr Zagłębia w Sosnowcu 

WIĘCEJ INFORMACJI

21 maja, godz. 11:00-14:00, Warszawa

„W królestwie Maciusia” – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Wstęp: bezpłatny, wymagana rezerwacja mailowo na adres: muzeumdostepne@polin.pl

Organizator: POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich. 

WIĘCEJ INFORMACJI

25 maja, godz. 10:00, Warszawa

„Budowanie mostów na przyszłość”. Gala finałowa Miesiąca Różnorodności

Rejestracja: https://odpowiedzialnybiznes.pl/budowanie-mostow-na-przyszlosc-rejestracja-na-gale-finalowa-miesiaca-roznorodnosci/

Organizator: Karta Różnorodności w Polsce

WIĘCEJ INFORMACJI

26 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Rodzina – z napisami polskimi

Dostępność: napisy polskie

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

27 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Rodzina – z audiodeskrypcją i napisami polskimi  

Dostępność: napisy polskie

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”