Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

24
kwi
2025

7 – 14 lipca. Wydarzenia dostępne

 
Grafika. Białe tło z napisem: Otwieramy zgłoszenia dla Partnerów 11. Festiwalu Kultury bez Barier
 

Ostatnie dni naboru na Partnerów 11. edycji Festiwalu Kultury bez Barier

Drodzy Partnerzy, Drogie Partnerki i Osoby Partnerskie!

11. Festiwal Kultury bez Barier odbędzie się w dniach od 4 do 8 października. Na wydarzenia organizowane przez partnerów przeznaczyliśmy 4 dni, od 5 do 8 października. W tym roku zależy nam na wypracowaniu najlepszego programu Festiwalu. Wobec tego chcemy wspólnie z Wami podjąć decyzję, jakie wydarzenia przyjmujemy do programu.

 
Zapraszamy do zgłoszeń instytucje kultury, organizacje pozarządowe, firmy, kolektywy i osoby prywatne z całej Polski, które chcą razem z nami stworzyć największe święto dostępnej kultury! Macie na to czas do 10 lipca.
 
Jak się zgłosić? 
 
Aby się zgłosić wystarczy założyć konto na stronie Festiwalu lub zalogować się na zeszłoroczne konto, podać aktualne dane kontaktowe i zaakceptować nowy regulamin. 
 
 
Pełen plan działania oraz regulamin udziału Partnera znajdziesz na naszej stronie: https://kulturabezbarier.org/otwieramy-zapisy-dla-partnerow-11-edycji-festiwalu-kultury-bez-barier/
 
Jeżeli macie wątpliwości – zachęcamy do kontaktu, mailowo na adres: marta@kulturabezbarier.org. 
 
Liczymy na Was!
 
 
Grafika. Plakat filmu: „Dzieci z Bullerbyn”. Napis: Seanse przyjazne sensorycznie. Pokazy filmowe dla osób z nadwrażliwością na bodźce. „Dzieci z Bullerbyn” 08.07 (sobota) godz. 10.00. Film z polskim lektorem, czas trwania filmu: 90 min.
 

CAŁA POLSKA: Przyjazne sensorycznie seanse filmu ,,Dzieci z Bullerbyn” w sieci kin Helios już w tę sobotę! 

 
W sobotni poranek (8 lipca) zapraszamy na kolejny przyjazny sensorycznie pokaz w sieci kin Helios Polska. Startujemy już o godz. 10:00 w całej Polsce!

Co obejrzymy tym razem? Lipcową odsłonę cyklu poświęcimy familijnemu filmowi, który nakręcony został na podstawie kultowej powieści ,,Dzieci z Bullerbyn”. Film zobaczymy w wersji dostępnej dla osób z nadwrażliwością na bodźce.

Dostępność: lektor polski do filmu, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie, możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.

O filmie: Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie.

Bilety: Seanse są biletowane zgodnie z cennikiem kina. Bilety oraz pełne informacje o cyklu znajdują się na stronie: www.helios.pl/sps.

 
Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem merytorycznym cyklu.

Kup bilet na pokaz i dowiedz się więcej o cyklu 

 
Rysunek przedstawiający puchatego ptaszka w trójkątnej czapeczce na głowie. Ptak jest szaro-biały z dużą różową plamą na pyszczku i tułowiu.  Na głowie ma jasno różową czapeczkę w czarne liście. Jego głowa jest lekko zwrócona bokiem. Wygląda jakby patrzył na oglądającego.
 

BIAŁYSTOK: Oprowadzanie w PJM połączone z warsztatem rodzinnym „Kim jest kura a czym jest jajko”  

[ZAPROSZENIE W PJM]

Galeria Arsenał zaprasza osoby z niepełnosprawnością słuchu na oprowadzanie w Polskim Języku Migowym po wystawie współtworzonej przez dzieci „Galeria to kurnik artyści to kury a sztuka to jajka kur” oraz warsztaty rodzinne „Kim jest kura a czym jest jajko?” dla dzieci w wieku 8-12 lat wraz z rodzicem/opiekunem.

Prowadzenie: Agnieszka Kołodziejczak – niesłysząca absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Tkaniny i Ubioru 2001 r.), Uniwersytetu Łódzkiego (filozofia 2003 r.), słuchaczka studium fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Niepełnosprawnych „Nasza Galeria”, stypendystka rządu Norwegii w dziedzinie sztuk plastycznych 2003/2004 (Kunsthogskolen w Bergen).

Jej twórczość malarska jest inspirowana kulturą japońską, awangardowym tańcem butoh, osobowością Edie Sedgwick, postaciami kobiet androgynicznych ze świata mody.

Artystka zajmuje się także fotografią. Styl fotografii jest związany silnie z intuicyjnym pojmowaniem twórczego aktu fotograficznego i koncepcją tzw. zen fotografii.

Data: 15.07.2023 (sobota) godz.11:00
Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
Wstęp bezpłatny. Zapisy przez formularz zgłoszeń: https://forms.gle/d7xxEqoHphbswedi8. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wystawa zaprasza do rozmowy, wybiera świat, gdzie jest miejsce na inność i odrębność. Jest zaproszeniem do rzeczywistości będącej narracją niesłuchanych i nietraktowanych serio (dzieci, kobiet, zwierząt; snów, intuicji, troski, współodczuwania).

Zadaniem dorosłego jest traktowanie twórczości dziecka z powagą i szacunkiem. Ważne jest, aby nie zadawać pytania o to, co przedstawia obraz. Podstawową zasadą zabawy malarskiej jest przyjęcie stanowiska, że dziecko nie maluje po to, by coś przedstawić (jest to perspektywa dorosłego), ale po to, by podjąć spontaniczną zabawę. Głównym zadaniem dorosłego jest natomiast nie przeszkadzać mu w procesie twórczym i nie komentować dzieła. Warsztat jest inspirowany metodą Arno Sterna i tkaninami Małgorzaty Mirgi-Tas.

Dowiedz się więcej o wystawie 

Grafika. Białe tło z napisem: Badanie (dobro)stan koordynatorek ds. dostępności

Badanie: (dobro)stan koordynatorek ds. dostępności 

Koordynatorki, koordynatorzy, osoby koordynujące dostępność – podzielcie się swoimi doświadczeniami z pracy w polskich instytucjach kultury!
 
Link do ankiety: https://forms.gle/qtcdLvhCVznwVQqr7. Ankieta będzie otwarta do 16 lipca.
 
Wypełnienie formularza to tylko ok. 30 minut, a informacje w niej zebrane mogą przyczynić się do czegoś przełomowego! 
 
Badanie pomoże opisać obecną sytuację osób koordynujących dostępność w instytucjach kultury. Wnioski zostaną przedstawione w publikacji (listopad 2023). Projekt realizowany jest w ramach stypendium Rafała Lisa przy wsparciu Fundacji Impact Audience. 
 
Do dzieła!

Więcej o projekcie

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

7 – 9 lipca, godz. 15:00 – 17:00, Warszawa

Bezpłatne warsztaty Kontakt Improwizacji (współczesnej techniki tańca) z tłumaczeniem na PJM – „Robiąc Miejsce”. Prowadzenie: Klara Łucznik. 

Dostępność: Tłumaczenie PJM. Prowadząca uwzględnia indywidualne potrzeby komunikacyjne i ruchowe uczestników, w tym potrzeby przestrzeni, odpoczynku, czy nowych wyzwań. Warsztaty odpowiednie dla osób początkujących i zaawansowanych. 

Zapisy:  mailowo na adres kasa@mik.waw.pl (hasło: FLOW PJM). 

Zaproszenie w PJM: https://www.youtube.com/watch?v=WrT6j948nrQ

8 lipca, godz. 10:00, Polska 

Przyjazne sensorycznie seanse filmu ,,Dzieci z Bullerbyn” w sieci kin Helios

Dostępność: lektor polski do filmu, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie, możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.

Organizator: Kino Helios Polska, Fundacja Kultury bez Barier 

Kup bilet na pokaz i dowiedz się więcej o cyklu 

13 lipca, godz. 10:00, Bydgoszcz

Wakacyjny projektor z audiodeskrypcją. Pokaz filmu: „Imagine” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Dostępność: audiodeskrycpja

Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy

Więcej o pokazie 

15 lipca, godz. 11:30 – 12:30, Gdańsk

Oprowadzanie po wystawie „Looking Through Objects” z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeskrypcja

Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”