Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

21
kwi
2024

8 – 15 marca. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Kadr z filmu "Wilczyca": kobieta i mężczyzna, w intymnym geście, trzymają się za ręce pokryte krwią.

Dyskusja o dostępności w kulturze filmowej i pokaz filmu „Wilczyca” z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej. Wstęp bezpłatny. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • DATA: 04.04.2024 r.
 • GODZINA: 18:00 – 22:00
 • MIEJSCE: Aleje Ujazdowskie 20/4, Warszawa
 • DOSTĘPNOŚĆ: Spotkanie z tłumaczeniem na PJM. Film wyświetlany jest z audiodeskrypcją z głośników i napisami przystosowanymi dla osób niesłyszących.
 • WSTĘP: wolny na wejściówki – 40 wejściówek, dostępnych pod linkiem: ZDOBĄDŹ WEJŚCIÓWKĘ
 • KONTAKT: +48 518 640 875
 • ORGANIZATOR: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz kultowego polskiego horroru Wilczyca (reż. Marek Piestrak, 1982) z autorską, błyskotliwą audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej. Jest to świetny przyczynek do dyskusji o filmowych audiodeskrypcjach – na ile interpretatorzy mogą pozwolić sobie na indywidualny, a nawet krytyczny głos wobec opisywanego dzieła?

W rozmowie przed filmem udział wezmą: Robert Więckowski z Fundacji Kultury bez Barier, Julia Bachman – specjalistka od dostępności w CKF im. Andrzeja Wajdy, Klaudia Rachubińska – badaczka filmu i kultury wizualnej. W temat spotkania wprowadzi nas Kamil Kalbarczyk – filmoznawca i redaktor czasopisma „Ekrany”. Rozmowę poprowadzi Beata Kwiatkowska.

ZAPRASZAMY!


Teatr Polski w Warszawie zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i dostępnością dla osób poruszających się na wózkach. Bilety za złotówkę!

Teatr Polski zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją: „Dom otwarty” 10.03.2024 godz. 17:00,  „Don Juan” 7.04.2024 godz. 17:00 oraz „Tango” 18.05.2024 godz. 19:00. Na Scenie Kameralnej, na Dużej Scenie (na parterze widowni) oraz w kasie dostępne są pętle indukcyjne.

Budynek Teatru Polskiego jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względów architektonicznych liczba miejsc dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona. Czasami zdarza się również, że ze względów scenograficznych miejsca dla widzów poruszających się na wózkach są specjalnie przygotowywane. Żeby zagwarantować Państwu dostępność miejsc, prosimy o wcześniejsze poinformowanie, podczas zakupu biletu, że istnieje potrzeba zarezerwowania miejsca dla widza na wózku. Na widowni Dużej Sceny miejsca dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dostosowane są tylko na parterze.

KONTAKT Z KASĄ I BIUREM OBSŁUGI WIDZA:

 • Kasa biletowa Teatru Polskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 6, tel. 22 505 92 90, mail: bilety@teatrpolski.waw.pl. Kasa Główna Teatru czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 12.00-18.00.
 • Informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20 lub 22 505 92 21, mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl.
 • Kasa dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach znajduje się przy Scenie Kameralnej, z wejściem od ulicy Sewerynów. Godziny otwarcia: wtorki w godz. 10.00-18.00 i soboty w godz. 12.00-18.00 oraz na godzinę przed spektaklami granymi na Scenie Kameralnej.

BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ:

Teatr Polski w Warszawie przyłączył się do Programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W ramach Programu osoba z niepełnosprawnościami i osoba towarzysząca mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru kupując bilet w cenie – 1 zł. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa mazowieckiego i obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest wyłącznie w kasach biletowych Teatru: w kasie głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 lub w kasie Sceny Kameralnej przy ul. Sewerynów.

Warunkiem skorzystania z Programu jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnościami i jej osobę towarzyszącą  prawidłowo wypełnionego „Oświadczenia o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazanie w kasie teatru ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami. Gdy bilety w kasie Teatru kupuje osoba towarzysząca, prosimy również o okazanie ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnościami, dla której dokonuje zakupu.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA

UWAGA! Bilet za złotówkę nie dotyczy premier, spektakli gościnnych, spektakli współprodukowanych, miejsc w loży prezydenckiej oraz spektaklu sylwestrowego.


Na niebieskim tle w środku grafiki znajduje się czerwono-niebieski kwiat. Na tle kwiatu jest napisane wielkimi literami: Pokaż się. Pod spodem znajduje się napis mniejszymi literami: Queer dostępny, cykl wydarzeń. Na dole grafiki znajduje się logo Śląska Przegiętego: dwa górnicze młoty obrócone do góry nogami – jeden szeroki, drugi wąski. W lewym górnym rogu grafiki znajduje się ikona w połowie zasłoniętego oka. W prawym górnym rogu: ikona tęczy z sercem pośrodku.

Pokaż się – badanie sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce

Kolektyw Śląsk Przegięty od grudnia 2023 do marca 2024 roku przeprowadzi badania dotyczące sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce. To pierwsze z szeregu działań w ramach projektu „Pokaż się”, adresowanego do osób nieheteronormatywnych z niepełnosprawnością wzroku.

 • Według danych GUS w Polsce żyje około 1,8 miliona osób niewidomych i niedowidzących.
  Jeśli założymy, że podobnie jak w przypadku reszty społeczeństwa, przynajmniej 5% z nich
  to osoby LGBT+, mamy grono prawie 100 tysięcy, o sytuacji których wiemy bardzo niewiele
  – mówi Paweł Świerczek, założyciel kolektywu.

Badanie ma na celu rozpoznanie potrzeb i problemów osób LGBT+ z niepełnosprawnością wzroku. Pozwoli nam to przygotować grunt pod działania odpowiadające na konkretne potrzeby tej grupy. Naszym celem jest udostępnianie kultury queerowej osobom niewidomym i niedowidzącym. Wyniki badania zostaną upowszechnione w publikacji podsumowującej projekt „Pokaż się” na początku 2025 r.

Jeśli jesteś niewidomą lub niedowidzącą osobą LGBT+ i chcesz wziąć udział w badaniu, możesz to zrobić na dwa sposoby.

 1. Pierwszy to wypełnienie anonimowej ankiety, która znajduje się pod tym linkiem
  (formularz Google): WYPEŁNIJ ANKIETĘ – BADANIE

 2. Drugi to rozmowa telefoniczna lub przez WhatsApp: możesz zadzwonić lub napisać wiadomość na numer 503 390 944. Osoba prowadząca badania umówi z Tobą dogodny termin na rozmowę. Udział w badaniu zajmie nie więcej niż 30 minut. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jeśli znasz niewidomą lub niedowidzącą osobę LGBT+ – zaproś ją do udziału w badaniu.

Więcej informacji o projekcie „Pokaż się” oraz działalności Śląsk Przegięty znajdziecie na
kanałach Śląska Przegiętego w mediach społecznościowych (facebook, instagram). Organizatorem wydarzeń jest Śląsk Przegięty, działający od ponad 5 lat kolektyw artystyczno-badawczy. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ILGA-Europe.

Kontakt w sprawie pytań: Paweł Świerczek, Natalia Kaniak, Bartek Sołtysik – mailowo: slaskprzegiety@gmail.com


Grafika informacyjna do wystawy z audiodeskrypcją . Różowo-brzoskwiniowe tło, a na nim fragmenty obrazu Jerzego Nowosielskiego. Napis: "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni." Obok piktogram audiodeskrypcji. Pod nim kolejny napis: Jerzy Nowosielski Villa Dei Misteri czyta Mariusz Turczyk. Pod spodem logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

Wystawa w Zamku Królewskim „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” przedłużona do 10 marca. Na wystawie znajdziecie nasze audiodeskrypcje do 6 obrazów

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • DOSTĘPNOŚĆ: Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka, Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.  
 • BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem –  30 zł. Normalny
  z audioprzewodnikiem – 40 zł.  
 • CZAS TRWANIA WYSTAWY: do 3 marca 2024 r. 
 • MIEJSCE: Zamek Królewski w Warszawie 

O WYSTAWIE:

„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.

Serdecznie Was zapraszamy!


Wypełnij anonimową ankietę związaną z dostępnością przestrzeni turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami!

Treść zaproszenia do ankiety: Nazywam się Katarzyna Cyberna. Jestem studentką V roku studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, której wyniki posłużą mi jako materiał badawczy do napisania pracy magisterskiej związanej z tematyką „Dostępności przestrzeni turystycznej Krakowa i Poznania dla osób z niepełnosprawnościami”. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi!

Link do ankiety: WYPEŁNIJ ANKIETĘ


KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

10 marca, godz. 17:00, Warszawa

Dom otwarty – spektakl z audiodeskrypcją 

Dostępność: audiodeskrypcja

Bilety: Kasy biletowe tel. 22 505 92 90 lub mail: bilety@teatrpolski.waw.pl lub KUP BILET ONLINE

Organizator: Teatr Polski

Więcej informacji o spektaklu 

12 marca – Poznań, 14 marca – Warszawa

Cykl spotkań: Najnowocześniejsze technologie dla dzieci wspomagające słyszenie . Spotkania z ekspertami z działu Audiologii

Dostępność: W trakcie spotkania osoby korzystające z aparatów słuchowych będą mogły skorzystać z dodatkowych systemów wspomagających słyszenie. Jedyne co trzeba zrobić to upewnić się u protetyka słuchu, że w aparacie słuchowym jest dostępny program cewki telefonicznej.

Wstęp i zapisy: Udział w spotkaniach jest bezpłatny , wystarczy zgłosić się poprzez formularz i otrzymać potwierdzenie rejestracji. Formularz zgłoszeniowy: https://www.surveymonkey.com/r/Wydarzenie_PHONAK

WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU SPOTKANIU

16 marca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

III Forum Filozofek

Dostępność:

 • Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Filozofii UW przy ul. Krakowskie
  Przedmieście 3 w Auli im. Ossowskiej. Znajduje się ona na I piętrze. Można skorzystać z windy oraz platformy. Wejście do budynku posiada podjazd. Szczegóły na stronie: https://budynki.bon.uw.edu.pl/dostepnosc-budynku/57.
 • Biblioteka wydziałowa tuż obok Auli będzie dobrym miejscem na wyciszenie się.
 • Do budynku można wejść z psem asystującym. Prosimy o taką informację.
 • Wydarzenie będzie transmitowane online na platformie Zoom, link zostanie podany dzień przed wydarzeniem.

Kontakt: horyzontalnyklub@gmail.com

Organizator: Horyzontalny Klub Dyskusyjny, Samorząd Studentów Wydziału Filozofii UW, Filozofia Po Prostu 

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU

16 marca, godz. 13:00, Wrocław

Spektakl „Misiaczek” dla rodzin z dziećmi od 3 do 6 lat. Z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Dostępność: architektoniczna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja pod adresem mailowym widownia@teatrlalek.wroclaw.pl lub tel. 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).

Organizator: Wrocławski Teatr Lalek

Więcej informacji o spektaklu

23 marca, godz. 19:00, Warszawa

W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej – monogram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Anny Gryszkówny. Po spektaklu spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu.

Dostępność: audiodeskrypcja, pętla indukcyjna. Jeśli potrzebujesz dodatkowej dostępności skontaktuj się z Koordynatorką ds. dostępności: Magdą Ptak. Mail: m.ptak@mik.waw.pl lub tel./sms: 601 669 440.
UWAGA: w spektaklu używane są efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury 

Więcej informacji o spektaklu

7 kwietnia, godz. 14:00, Lublin

Spektakl dziecięcy „Rytmoniada” z tłumaczeniem na żywo na PJM

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Bilety: KUP BILET ONLINE lub kontakt z kasą tel.: 81 466 59 25 wew. 22, kom. 663 111 413 lub mailowo pod adresem: kasa@teatrstary.eu

ZAPOWIEDŹ W PJM

Organizator: Teatr Stary w Lublinie

Więcej informacji o spektaklu

25 kwietnia, godzina 10:30, Wrocław

Spektakl „Odd i Luna” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM.

Dostępność: architektoniczna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM, ograniczenie hałasu

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja pod adresem mailowym widownia@teatrlalek.wroclaw.pl lub tel. 71 335 49 11 (nie ma możliwości wysłania sms).

Organizator: Wrocławski Teatr Lalek

Więcej informacji o spektaklu

1 czerwca, godz. 10:00 – 17:00, Warszawa

„Jestem. Mogę. Będę. Samorzecznictwo młodych w spektrum autyzmu” – spotkanie z prof. Tony’m Attwood’em 

Organizator: Fundacja AleKlasa, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team 

Więcej informacji o spotkaniu 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.