Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

21
kwi
2024

8 – 15 września. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika promująca seans przyjazny sensorycznie. Na jasnym tle napisy: Helios bez barier, seanse przyjazne sensorycznie dla osób z nadwrażliwością na bodźce. Szkoła magicznych zwierząt 9.09 sobota godz.10.00, polski dubbing, czas trwania 89 minut.  
Piktogramy: jaśniej na sali, ściszony dźwięk, komfort i zrozumienie.
Partner merytoryczny Fundacja kultury bez Barier. Bilety na www. helios.pl.
Obok zdjęcie plakatu filmu a na nim nim troje uśmiechniętych dzieci biegnie z lisem i żółwiem na deskorolce.

HELIOS BEZ BARIER: Seanse Przyjazne Sensoryczne w całej Polsce już jutro!

Fundacja Kultury bez Barier Kino Helios Polska zapraszają w sobotę, jutro o godz. 10:00 na kolejną odsłonę projektu Seanse Przyjazne Sensorycznie. Pokazy odbędą się w całej Polsce w sieciach kin Helios. Osoby z nadwrażliwością na bodźce będą mogły w komfortowych dla nich warunkach obejrzeć film familijny „Szkoła magicznych zwierząt”.
 
O filmie:
Główna bohaterka, Ida, ma problem z odnalezieniem się w nowej klasie. Szybko okazuje się jednak, że szkoła, do której trafiła, różni się od innych, bo na każdym kroku czekają tam magiczne przygody!
Dziewczynka zaprzyjaźnia się z nieśmiałym Bennim, a do dzieci dołączają zaczarowane zwierzęta: lisek i żółwica. Mówią one ludzkim głosem i potrafią wykonywać niezwykłe sztuczki. Tymczasem w szkole pojawia się tajemniczy złodziej, któremu paczka nowych przyjaciół musi stawić czoła. Film ukazuje moc przyjaźni i przekazuje najmłodszym, że warto współdziałać w grupie.
 
DOSTĘPNOŚĆ: lektor polski do filmu, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie, możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.
 
BILETY: Seanse są biletowane zgodnie z cennikiem kina. Bilety oraz pełne informacje o cyklu znajdują się na stronie: www.helios.pl/sps.
 

Zdjęcie z wystawy "Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie". Na zdjęciu performans. Osoba w szerokiej szacie stoi tyłem na niskim podeście. Ręce ma rozłożone na boki, w jednej trzyma tekst.Otacza ją publiczność. W tle wisi tęczowa flaga.

„Bez tytułu” | performans w języku polskim i polskim języku migowym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na niezatytułowany performans w wykonaniu Ig May Engel (język polski) i Edyty Kozub – reprezentantka sztuki Visual Vernacular (polski język migowy). Wydarzenie odbywa się w ramach wystawy choreograficznej „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”, podczas którego zapewnione będzie tłumaczenie na PJM (polski język migowy).

Data: 9 września 2023, godz. 17:00

Miejsce: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego „Cubryny”), Warszawa

Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel./SMS: 577 006 290.

Wstęp: w cenie biletu na wystawę

O wystawie:

„Bez tytułu” to pierwsza z serii prac Nowak, które wykorzystują strategię przeformułowania języka, rzucając wyzwanie wewnętrznym sprzecznościom i przewidywalnym binarnościom, nieodłącznie związanym z naszym postrzeganiem historii i (r)ewolucji. Jak czytamy w broszurze wystawy: Listy słów wskazujące głównie na nazwy, przedmioty, miejsca i liczby stopniowo ujawniają sadomasochistyczną historię Polski i szerzej – Europy Wschodniej, rządzonej przez Instytucję, Wiarę i Pragnienie (…) Słowa spotykają się, formułują pary, trójki, w końcu czwórki. Znikają i zostawiają nas skołowanych, ale dziwnie podnieconych.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: Dowiedz się więcej o wystawie

O dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku przeczytasz więcej pod liniem: Dowiedz się więcej o dostępności

 

Zdjęcie z wystawy "Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie".  Na zdjęciu performans. Dwie kobiety wyginają się ze szklanymi rurami. Siedzą na podłodze. Nie patrzą na siebie. Zwrócone są do siebie plecami. W tle ekran z wyświetlonym filmem.

Oprowadzanie po wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w PJM (polskim języku migowym). 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”, podczas którego zapewnione będzie tłumaczenie na PJM (polski język migowy).

Data: 10 września 2023, godz. 16:00

Miejsce: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego „Cubryny”), Warszawa

Kontakt do koordynatorki dostępności: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel./SMS: 577 006 290

Wstęp: w cenie biletu na wystawę

O wystawie:

„Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie„”; to wystawa choreograficzna, na którą składają się performanse artystki, wykonywane zarówno przez nią samą, jak i zaproszone przez nią osoby, a także prace niemal dwadzieściorga artystek i artystów stworzone w różnych technikach: fotografia, wideo, sound art, malarstwo, rzeźba. Ekspozycja zawiera też obiekty nieartystyczne, których historia, kontekst powstania czy dawne znaczenie poszerzają świat, do którego Ania Nowak zaprasza publiczność.

Motywem przewodnim wystawy jest queerowa żałoba rozumiana jako żal po utracie praw, zdrowia oraz bliskich. Te doświadczenia powszechnie znane są osobom, które nie wpisują się w dominujący obraz świata ze względu na swoją tożsamość, tożsamość seksualną, pochodzenie, klasę czy stan zdrowia, także psychicznego. Jest to kolektywna opowieść o odmieńczości, „inności”, o życiu poza sztywnym gorsetem norm oraz o śmierci, żałobie i strategiach radzenia sobie ze stratą. Jak pisze Judith Butler w Ramach wojny: „Po życiu, którego nam nie żal, nie będziemy
odbywać żałoby, ponieważ w istocie nigdy nie żyło, tzn. nigdy nie liczyło się jako
życie”.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: Dowiedz się więcej o wystawie

O dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnością słuchu przeczytasz więcej tutaj: Dowiedz się więcej o dostępności

 

Grafika promująca wydarzenie w polskim języku migowym. Ciemne tło, na nim czerwone spirale i okręgi, jak dziecięce bazgroły namalowane farbą.
Tło przecinają paski z napisami:Galerie bez barier 15.09 g. 18:00. Oprowadzanie po wystawie "pło" w Galerii XX1 ul. Jana Pawła II 36, osoba oprowadzająca: Natalia Siuchta.
Wydarzenie w polskim języku migowym z tłumaczeniem na foniczny, organizowane w ramach projektu Galeria bez Barier. Obok piktogramy tłumaczenia PJM i pętli indukcyjnej.

Oprowadzanie w PJM po wystawie PŁO Krzysztofa Topolskiego – oprowadza Natalia Siuchta 

Galeria XX1 i Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na oprowadzanie po wystawie „PŁO” Krzystofa Topolskiego, podczas którego oprowadzanie będzie w PJM (polski język migowy) oraz tłumaczone na polski język foniczny. Podczas oprowadzania dostępna będzie pętla indukcyjna.

Data: 15 września 2023, godz. 18:00

Miejsce: Galeria XX1, al. Jana Pawła II 36, Warszawa

Kontakt do koordynatorki dostępności: j.bellon@mik.waw.pl, tel./SMS: 607 661 559

Wstęp: wolny

O wystawie:

Wystawa Krzysztofa Topolskiego to projekt multisensoryczny. Możesz go zobaczyć, możesz go dotknąć, poczuć w powietrzu.
„Pło to kożuch roślin torfowiskowych występujący na wodzie w formie zarastającego brzegu lub rodzaj pływającej wyspy, powstałej w wyniku odrywania się mszarów torfowcowych porastających brzegi jeziora. Stanowi etap zarastania zbiornika wodnego, tworząc trzęsawisko. Zwykle ma charakter torfowiska przejściowego.
Pło otacza zbiornik wodny, czasem pokrywając go całkowicie tak, że woda tworzy pod nim soczewkę.” [źródło: Wikipedia, hasło: Pło]
Wystawa to kompozycja przestrzenno-muzyczna, jako rodzaj namysłu nad wibracją i taktylnością dźwięku. Zaprezentowane zostaną prace audiowizualne oraz instalacje dźwiękowe, które tworzą wspólnie zbiór połączonych elementów budując specjalne audio-wizualne otoczenie. Uczestnictwo w wystawie polega na głębokim słuchaniu oraz słuchaniu ciałem. Ważnymi elementami są nagrania terenowe oraz dźwięki elektroniczne, istotne miejsce także zajmuje akustyczna ekologia oraz krajobraz akustyczny.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: Dowiedz się więcej o wystawie

O dostępności instytutu kultury dla osób z niepełnosprawnością słuchu przeczytasz więcej tutaj: Dowiedz się więcej o dostępności

 

Grafika Informacyjna. Zdjęcie przedstawiające widownię Teatru Polskiego w Warszawie. Napis: Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszy. Bilety za 1 zł. U góry logotyp teatru Polskiego.

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu. Bilety za 1 zł. 

Mamy dobrą wiadomość dla osób z niepełnosprawnościami, mieszkających na terenie województwa mazowieckiego, które chciałyby odwiedzić Teatr Polski w Warszawie.

Teatr Polski bierze udział w pilotażowym programie „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Jego inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nowy program ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym.

W ramach programu, realizowanego do końca 2023 roku, osoba z niepełnosprawnościami i towarzyszący / towarzysząca jej asystent / asystentka mogą skorzystać z oferty repertuarowej Teatru Polskiego kupując bilet w cenie – tylko 1 zł.

Jak skorzystać z programu?

  • Osoba z niepełnosprawnościami i jej asystent / asystentka powinni / powinny złożyć prawidłowo wypełnione „Oświadczenie o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego” oraz okazać w kasie naszego teatru ważną legitymację osoby z niepełnosprawnością.
  • Zakup biletu w ramach Programu możliwy jest w kasach biletowych Teatru Polskiego w Warszawie.
  • Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Teatru: www.teatrpolski.waw.pl w zakładce: Oferty specjalne. 

 

Grafika. Jasno fioletowe tło z czterema ludzikami obrazującymi praktykantki i praktykantów oraz organizatora praktyk. Dwie osoby trzymają w rękach CV. Jedna z nich ma na głowie czapkę absolwencką. Trzecia osoba ma na ramieniu teczkę na prace malarskie. Organizator praktyk stoi naprzeciw nich i coś mówi, co obrazuje dymek tekstowy. U góry napis: Praktykuj w kulturze dla g/Głuchych i słabosłyszących. Nabór wstępny.

„Praktykuj w kulturze” dla g/Głuchych i słabosłyszących: Nabór tylko do 8 września!

Przesłałaś / Przesłałeś już zgłoszenie do „Praktykuj w kulturze” dla g/Głuchych i słabosłyszących? Przypominamy, że nabór trwa tylko do końca dnia! Daj szansę swojej instytucji stać się częścią zmiany! Dzieli Was od tego jedynie wypełnienie formularza: WYPEŁNIJ FORMULARZ . Nie zmarnujcie okazji!

W razie pytań bądź wątpliwości zachęcamy do kontaktu z koordynatorką projektu Katarzyną Gulej. Mailowo na adres: kgulej@nck.pl lub telefonicznie / SMS pod numerem: 22 350 95 39.

Regulamin i więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: REGULAMIN. 
 
Więcej informacji o programie i naborze znajdziecie w materiale wprowadzającym.: NAGRANIE
Czekamy na Wasze zgłoszenia!
 

Badanie dostępności brzegów Wisły

W imieniu Moniki Kordek, doktorantki PW i głównej specjalistki Urzędu m.st. Warszawy, zachęcamy Was do wzięcia udziału w badaniu ankietowym na temat dostępności brzegów Wisły dla osób z różnymi potrzebami. 

Badanie to jest prowadzone zarówno do celów naukowych, jak i praktycznych dla potrzeb osób zarządzających miastem oraz Wisłą na odcinku miejskim i jej brzegami. Badanie ma na celu przyczynienie się do poprawy jakość przestrzeni nadrzecznej, dostosowanej do potrzeb wszystkich osób wypoczywających lub chcących wypoczywać nad rzeką.

Badanie jest anonimowe w formie ankiety:  ANKIETA. Większość pytań, to pytania otwarte. Formularz można wypełniać do 15 września. 

 

Badanie dostępności architektonicznej w obiektach kultury

W imieniu Natalii Tadli-Borowskiej, doktorantki Wspólnej Szkoły Doktorskiej na Politechnice Śląskiej na Wydziale Architektury zachęcamy Was do wzięcia udziału w badaniu ankietowym na temat dostępności architektonicznej w obiektach kultury. Ankieta skierowana jest do użytkowników i użytkowniczek różnych placówek związanych z kulturą. Dla badaczki w tym badaniu istotne są zróżnicowane potrzeby i doświadczenia użytkowników. Link do ankiety: Wypełnij ankietę

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

9 września, godz. 10:00, Polska

Przyjazne sensorycznie seanse filmu „Szkoła magicznych zwierząt” w sieci kin Helios

Dostępność: lektor polski do filmu, przyciszony dźwięk, brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie, możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.

Organizator: Kino Helios Polska, Fundacja Kultury bez Barier

Kup bilet na pokaz i dowiedz się więcej o cyklu

12 września, godz. 17:30, Wrocław

Spotkanie autorskie z Joanną Lamparską z audiodeskrypcją, tłumaczeniem PJM i pętlą indukcyjną

Dostępność: audiodeskrypcja, tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna

Organizator: Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Katarynka

Więcej informacji o spotkaniu

11 września, godz. 17:00, Wrocław

Koncert Grzegorza Płonki i pokaz filmu „Sonata” z audiodeskrypcją

Dostępność: audiodeksrypcja

Organizator: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Fundacja Katarynka

Więcej informacji o pokazie filmu

15 września, godz. 18:00, Warszawa

Oprowadzanie w PJM po wysatwie PŁO Krzysztofa Topolskiego – oprowadza Natalia Siuchta

Dostępność: PJM, tłumaczenie na polski język foniczny

Organizator: Galeria XX1, Mazowiecki Instytut Kultury

Więcej informacji o wystawie

27 września, godz. 18:00, Warszawa

I spacer architektoniczny po Służewie

Dostępność: tłumaczenie na PJM

Organizator: Służewski Dom Kultury

Więcej informacji o spacerze

29 i 30 września, godz. 18:00 – 19:30, Warszawa

2080: Kto zabił język migowy? | ERWAN CIFRA w Centrum Sztuki Włączającej!

Dostępność: Spektakl w PJM, z tłumaczeniem symultanicznym dla osób słyszących (słuchawki). 

Organizator: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

Więcej informacji o spektaklu

30 września, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Merylin Mongoł” w Teatrze Ateneum

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja

Organizator: Teatr Ateneum

Więcej informacji o spektaklu 

9 – 10 października, Katowice

III Śląska Konferencję o Dostępności w Kulturze 

Zapisy: https://konferencje.silesiafilm.com/

Organizator: Silesia Film 

Więcej informacji o Konferencji

14 października, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Ojciec” w Teatrze Ateneum

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja

Organizator: Teatr Ateneum

Więcej informacji o spektaklu 

14 – 15 października, Warszawa

Konferencja „Uczeń w spektrum autyzmu i ADHD w środowisku wspierającym własne potrzeby edukacyjne”

Organizator: Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu

Więcej informacji o Konferencji 

21 października, od 9:30, Warszawa i online

„AUTYZM – Spektrum Komunikacji.” Konferencja stacjonarna + online

Organizator: Wspaniale, że jesteś – Fundacja, Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei

Więcej informacji o Konferencji 

21 października – 22 października, online i Warszawa

Spektakularne dziewczyny 2. Dobrostan. Konferencja o dziewczynach i kobietach w spektrum autyzmu + warsztaty 

Organizator: Fundacja Dziewczyny w Spektrum

Bilety: KUP BILET

Więcej informacji o konferencji i warsztatach

11 listopada, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Zesłanie czyli anty-tragedia syberyjska” w Teatrze Ateneum

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja

Organizator: Teatr Ateneum

Więcej informacji o spektaklu

17 listopada, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl „Wzrusz moje serce” w Teatrze Ateneum

Dostępność: napisy, audiodeskrypcja

Organizator: Teatr Ateneum

Więcej informacji o spektaklu

9 grudnia, godz. 10:00, Warszawa

MŁODA LINGWISTYKA MIGOWA. Ogólnopolska konferencja naukowa

Dostępność: tłumaczenie na język polski i PJM

Zgłoszenia: Abstrakty 20-minutowych referatów w języku polskim lub PJM można nadsyłać do 6 listopada 2023 r. na adres litr.pjm.kn@uw.edu.pl. Długość abstraktu powinna wynosić między 1/4 a 3/4 strony A4. Informacji o przyjęciu lub odrzuceniu referatu można spodziewać się 13 listopada.

Organizator: Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM

Więcej informacji o temacie konferencji

 


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.