Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

9 – 16 grudnia. Sprawdź nowe wydarzenia dostępne

Grafika promująca dostępny seans filmu "Chłopi". Grafika kolażowa. Na grafice znajduje się postać Jagny wyglądająca jak namalowana na obrazie. Obok ramka z tekstem: Chłopi. 14 grudnia, godzina 18:00. Kino Praha, ul. Jagiellońska 26, Warszawa. Bilety: 19 zł - bilet normalny: 17 zł - bilet ulgowy. Kup na: link do biletów lub zarezerwuj - tel. / SMS: +48 795 127 921. Pod spodem piktogramy: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących, pętli indukcyjnej, dostępności dla osób poruszających się na wózku oraz logotypy: Fundacji Kultury bez Barier i Kina Praha.

WARSZAWA: Dostępny pokaz filmu „Chłopi”. Bilety w atrakcyjnych cenach już dostępne!

[ZAPROSZENIE W PJM]

Co jest najlepsze na zimowe wieczory? Kino z FKBB! Dlatego zapraszamy Was w przyszły czwartek, 14 grudnia o godz. 18:00 na dostępny seans polskiego kandydata do Oscara! Film „Chłopi” oglądać będziemy tym razem w Kinie Praha przy ulicy Jagiellońskiej 26, w Warszawie.

Podczas seansu zapewniamy: audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących, pętlę indukcyjną, dostępność dla osób poruszających się na wózkach, asystę w dotarciu z najbliższego przystanku do kina i z kina na przystanek. Zapowiedź przed filmem będzie tłumaczona na PJM.

Wstęp na pokaz jest biletowany. Bilety w cenie 19 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy)* kupisz online: KUP BILET lub w kasie kina. Rezerwacje tel./SMS: +48 795 127 921. Zarezerwowane bilety będzie można odebrać pół godziny przed seansem.

*Tak, bilet ulgowy obejmuje osoby z niepełnosprawnościami!

Dostępność: Poinformuj nas o swoich potrzebach w FORMULARZU DOSTĘPNOŚCI.

Opis filmu: „Chłopi” Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Czas trwania: (114 minut).

Uwaga! Kino Praha jest zarządzane przez Mazowiecki Teatr Muzyczny. Jeśli zobaczysz na stronie logo tego teatru, to nie pomyliłeś / pomyliłaś się. 

Do zobaczenia!

KUP BILET


Grafika promująca 6. Cykl KawowAń. Napis: KawowAnie 6. Edycja świąteczna. 13 grudnia godz. 11:00-12:30 i 17:30-19:00, Biuro FKBB. Grafika kolażowa. Na grafice zdjęcie uśmiechniętej Ani z rozwianym włosem i w kolorowej sukience. W tle zielone, różowe, żółte i czerwone plamy i mazaje oraz żółte gwiazdki.

WARSZAWA: Świąteczne KawowAnie z Anią Żórawską i zespołem Fundacji Kultury bez Barier!

Święta coraz bliżej, dlatego chcemy zaprosić Was do wspólnego wprawienia się w zimowo-świąteczny nastrój. 13 grudnia organizujemy 6. i ostatni w tym roku cykl KawowAń stacjonarnych. Będzie to NASZ CZAS na swobodne rozmowy, wspólne świętowanie i przegryzanie pierników! W końcu po całym roku należy nam się chwila wytchnienia, bo… pamiętajcie – #MożeszMniej. 

Tym sposobem pragniemy również podziękować Wam za obecność na naszych kawach, zaangażowanie, inspiracje i wsparcie.

 • Kto jest zaproszony? Każdy komu bliskie są nasze działania i nasze wartości!
 • Data i godziny do wyboru: środa, 13 grudnia, godz. 11:00-12:30 lub 17:30-19:00. 
 • Miejsce: Fundacja Kultury bez Barier, ul. Batalionów Chłopskich 76/70, Warszawa.
 • Zapisy: Ilość miejsc ograniczona.  ZAPISZ SIĘ.  
 • Dostępność: Zgłoś nam swoje potrzeby w formularzu zapisów.

ZAPISZ SIĘ!


Grafika promująca Galę Charytatywną Mam Marzenie. Niebiesko-biała grafika z ludzikami grającymi na instrumentach: trąbce, perkusji i gitarze. Obok nich nuty, mikrofon i klawisze. W zielonym baloniku liczba 20. Napis: 20 lat Fundacji Mam Marzenie. Urodziny na Galowo!. XIX wielka gala charytatywna. Godz. 18:00, 16 grudnia 2023. U góry logotyp Fundacji Mam Marzenie.

POZNAŃ: Koncert z PJM i pętlą podczas XIX Wielkiej Gali Charytatywnej Fundacji Mam Marzenie! Zapisz się na bezpłatne wejście lub kup bilet-cegiełkę!

[ZAPROSZENIE W PJM]

Fundacja Kultury bez Barier i Fundacja Mam Marzenie znowu łączą siły, by… zapewnić dostępność podczas XIX Wielkiej Gali Charytatywnej Fundacji Mam Marzenie!

Zapraszamy Was już 16 grudnia do Poznania na dostępny koncert w słusznej sprawie! Na scenie auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza wystąpią: Arek Kłusowski, Jacek MEZO Mejer oraz John Porter. Wydarzenie poprowadzi aktorski duet: Małgorzata Kożuchowska (ambasadorka Fundacji Mam Marzenie) wraz z Rafałem Zawieruchą. Startujemy o 18:00!

 • Dostępność: Fundacja Kultury bez Barier zapewni przekład Gali na Polski Język Migowy oraz pętlę indukcyjną.
 • Wstęp: Bezpłatny dla osób, które zapiszą się przez formularz FKBB: ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE WEJŚCIE. Wejście na podstawie listy.
 • Jeżeli chcesz, możesz kupić płatny bilet na Galę, w cenie od 52 zł. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na marzenia dzieci, związanych z Fundacją Mam Marzenie: KUP BILET-CEGIEŁKĘ

Do zobaczenia!

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE WEJŚCIE.


Konsultacje projektu ustawy o asystencji osobistej osób
z niepełnosprawnościami

W Kancelarii Prezydenta RP rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Punktem wyjścia do prac nad projektem była koncepcja asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami przygotowana w ramach prac Narodowej Rady Rozwoju.

Projekt jest odpowiedzią na oczekiwania środowisk osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązanie ustawowe zagwarantuje bowiem ciągłość usługi asystencji oraz dostęp do niej, co stanowi jeden z najważniejszych postulatów środowisk osób z niepełnosprawnościami.

Uwagi do przedstawionych rozwiązań legislacyjnych można przesyłać do Kancelarii Prezydenta RP na adres mailowy: asystencja@prezydent.pldo 22 grudnia br.

Projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
Uzasadnienie do projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami


Grafika promująca 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Dogs. Zdjęcie przedstawiające nierówny teren pokryty zielenią. W tle zamglony zbiornik wodny i szare, zamglone niebo. Po środku grafiki duże, czerwone, żarzące się koło. Przypomina ono trochę słońce. Wokół grafiki geometryczna, żółta ramka przypominająca kształtem psa z logotypu Festiwalu. Napis: Prawa Człowieka w Filmie. Kino Muranów, Kinoteka, Mojeekino.pl. 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Dogs. 01.12-10.12.2023 -kina i online. 11.12-31.12.2023 - kolekcja specjalna VOD.PL.

Dostępność na Festiwalu Filmowym: WATCH DOCS

W tym roku część festiwalowych seansów i wydarzeń dostępna będzie dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Podczas 23. MFF WATCH DOCS zaprezentujemy sześć filmów z napisami dla niesłyszących, wśród nich „Mur” – film otwarcia tegorocznej edycji i debiutancki dokument Kasi Smutniak – czy fascynujący „O czym śnią wieloryby”, w którym korporacyjny prawnik rzuca pracę, by oddać się marzeniu o nawiązaniu kontaktu z morskim olbrzymem.  

Oprócz wybranych seansów, dla osób niesłyszących dostępne będą również niektóre wydarzenia towarzyszące, podczas których zapewnione zostanie tłumaczenie na polski język migowy.

23. MFF WATCH DOCS odbędzie się w formie hybrydowej:

 • w kinach Muranów i Kinoteka w dniach 1-10 grudnia 
 • na platformie mojeekino.pl w dniach 1-10 grudnia 

 Sprzedaż biletów:  

 bilety na pokazy kinowe i karnety online już w sprzedaży:

 • bilety kinowe normalne: 15 zł
 • bilety kinowe ulgowe: 12 zł – dostępne w kasach kin dla seniorów oraz posiadaczy Karty Warszawiaka.

 Filmy z napisami dla niesłyszących: 

 • MUR (Konkurs główny) 
  reż.: Kasia Smutniak 107’ | 2023 Włochy 
  Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej potrzebujących pomocy migrantów. 
 • PLAN C. NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA (Konkurs główny)  
  reż.: Tracy Droz Tragos | 94’ | 2022 USA 
  „Plan C” przedstawia działania i motywacje tytułowej grupy aktywistek, usiłującej mimo ograniczeń prawnych zapewniać kobietom w USA dostęp do aborcji farmakologicznej. Jak wygląda praca lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej? 
 • O CZYM ŚNIĄ WIELORYBY (Zielony konkurs)  
  reż.: Mark Fletcher 72’ | 2022 Austria 
  Patrick Dykstra porzucił pracę w prawniczej korporacji, by poświęcić się fotografowaniu wielorybów. Latami obserwując morskie giganty, zaczął szukać sposobu, by nawiązać z nimi kontakt. Jak porozumieć się z kilkudziesięciotonowym olbrzymem zachowującym się jak rozbawiony szczeniak? I czy wieloryby mogą coś zyskać na zainteresowaniu ludzi? 
 • FILM OKRESOWY (Chcę zobaczyć)  
  reż.: Lina Plioplyte | 95’ | 2023 USA 
  Choć menstruacja dotyczy ponad połowy populacji, wciąż jest doświadczeniem, które pozostaje na obrzeżach debaty publicznej. Wysiłki aktywistek i organizacji dają jednak nadzieję na lepsze jutro i odrzucenie stworzonego przez mężczyzn paradygmatu. 
 • DANGER ZONE (Nowe filmy polskie)  
  reż.: Vita Maria Drygas | 93’ | 2023 Polska, Wielka Brytania, Belgia, Ukraina 
  Górski Karabach, Syria, Afganistan, Somalia. Co roku na całym świecie miliony amatorów mrocznej turystyki („dark tourism”) podróżują do miejsc naznaczonych tragedią. Niektórzy jako kierunek swojego wakacyjnego pobytu obierają kraje i regiony, z których mogą już nigdy nie wrócić. 
 • NIE UWIERZYSZ, PÓKI NIE ZOBACZYSZ (Chcę zobaczyć)  
  reż.: Polina Georgescu | 50’ | 2022 Węgry, Niemcy 
  Węgry, 2022 rok. Twórcy filmu towarzyszą organizatorom kampanii społecznej zachęcającej do unieważnienia referendum wymierzonego przeciw środowisku LGBTQ+. Czy za pomocą ulotek i młodzieńczego entuzjazmu można pokonać oficjalną propagandową machinę, od lat tłoczącą Węgrom do głów brednie o seksualizacji dzieci i przymusowej zmianie płci? 

Pełna lista dostępnych wydarzeń oraz pozostałe informacje o dostępności (w tym dostępności architektonicznej) dostępna jest na www.watchdocs.pl. 


Zaproszenie do wypełnienia ankiety w projekcie „Badania dostępne dla wszystkich”

[Zaproszenie w PJM]

Opowiedz, jak korzystasz z kultury!

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, g/Głuchą, w spektrum autyzmu lub kryzysie psychicznym,
weź udział w krótkiej ankiecie i odpowiedz na kilka pytań o to, jak korzystasz z kultury. W ankiecie pytamy między innymi o czytanie książek, słuchanie muzyki czy udział w wydarzeniach. Wyniki badań opublikowane zostaną na stronie projektu pod koniec tego roku.

Dostępność: Ankieta jest w wersji tekstowej, z piktogramami i w polskim języku migowym.

Wypełnij ankietę

Więcej informacji o projekcie

Działanie realizowane jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Zaproszenie do badania od Pauliny Zagrobelnej, gościni naszego wywiadu „UsłyszAni”

Serdecznie zapraszamy Osoby Słabosłyszące i g/Głuche między 18, a 45r. ż. do udziału w ankiecie dotyczącej wpływu nowoczesnych technologii asystujących na jakość życia. Badania prowadzone są przez Paulinę Zagrobelną z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, zostaną wykorzystane do pracy doktorskiej i przyczynią się do poprawy dostępności uczelni, instytucji kultury i innych miejsc przestrzeni publicznej.
Chętne osoby proszone są o kontakt mailowy: paulina.zagrobelna@pjwstk.edu.pl.
 
Dla każdego uczestnika badania przewidziany jest upominek niespodzianka 🙂
 
Link do badania: Dołącz do badania!

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

9 grudnia, godz. 9:00 – 16:00, Warszawa

Ocalone w tłumaczeniu – warsztaty z tłumaczenia literatury dla tłumaczek i tłumaczy PJM 

Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego

Więcej informacji o warsztatach 

9 grudnia, godz. 10:00, Warszawa

MŁODA LINGWISTYKA MIGOWA. Ogólnopolska konferencja naukowa

Dostępność: tłumaczenie na język polski i PJM

Organizator: Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM

Więcej informacji o temacie konferencji

9 grudnia, godz. 17.00, Rabka-Zdrój

Spektakl: Teatralna i poetycka podróż z Anną Seniuk: „KSIĘGA ZIÓŁ” wg. Sándora Márai’a i nie tylko….

Dostępność: tłumaczenie na PJM, audiodeskrypcja, miejsce dostępne architektonicznie.

Organizator: Fundacja Kinematograf

Więcej informacji o spektaklu

10 grudnia, godz. 16:00, Wrocław

Adapter – kino bez barier. Pokaz filmu: „Miało Cię nie być”. 

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy, pętla indukcyjna oraz spotkanie z PJM.

Organizator: Fundacja Katarynka 

Więcej informacji o pokazie 

13 grudnia, godz. do wyboru: 11:00-12:30 oraz 17:30-19:00, Warszawa

Świąteczne KawowAnie z Anią Żórawską i zespołem Fundacji Kultury bez Barier!

Zapisy: Ilość miejsc ograniczona. ZAPISZ SIĘ.  

Dostępność: Zgłoś nam swoje potrzeby w formularzu zapisów.

Organizator: Fundacja Kultury bez Barier 

Więcej informacji znajdziesz wyżej w tym wpisie

14 grudnia, godz. 17:00 – 18:30, Kraków

BOŻE NARODZENIE | dostępne oprowadzanie kuratorskie z audiodeskrypcją 

Dostępność: audiodeskrypcja na żywo

Organizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie 

Więcej informacji o oprowadzaniu 

14 grudnia, godz. 18:00, Warszawa

Pokaz filmu „Chłopi” z dostępnością

Dostępność: audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, pętla indukcyjna, dostępność dla osób poruszających się na wózkach, asysta w dotarciu z najbliższego przystanku do kina i z kina na przystanek. Zapowiedź przed filmem będzie tłumaczona na PJM. Poinformuj nas o swoich potrzebach w FORMULARZU DOSTĘPNOŚCI.

Bilety: Wstęp na pokaz jest biletowany. Bilety w cenie 19 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy)* kupisz online: KUP BILET lub w kasie kina. Rezerwacje tel./SMS: +48 795 127 921. Zarezerwowane bilety będzie można odebrać pół godziny przed seansem.

*Tak, bilet ulgowy obejmuje osoby z niepełnosprawnościami!

Organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Praha

Więcej informacji znajdziesz wyżej w tym wpisie!

16 grudnia, godz. 18:00, Poznań 

XIX Wielka Gala Charytatywna Fundacji Mam Marzenie – koncert z tłumaczeniem PJM i pętlą

Dostępność: Tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna – zapewnia Fundacja Kultury bez Barier. 

Wstęp: Bezpłatny dla osób, które zapiszą się przez formularz FKBB: ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE WEJŚCIE. Wejście na podstawie listy. Jeżeli chcesz, możesz kupić płatny bilet na Galę, w cenie od 52 zł. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na marzenia dzieci, związanych z Fundacją Mam Marzenie: KUP BILET-CEGIEŁKĘ

Organizator: Fundacja Mam Marzenie.

Więcej informacji znajdziesz wyżej w tym wpisie!


W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.