Fundacja Kultury bez Barier we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowała na przełomie 2023 i 2024 roku, w siedzibie muzeum, cykl czterech bezpłatnych i dostępnych warsztatów kulinarnych dla osób z niepełnosprawnościami. Cykl nazwaliśmy „Rozsmakuj się w kuchni żydowskiej”. Podczas zajęć osoby uczestniczące zdobyły wiedzę na temat specjałów kuchni żydowskiej, a także pod okiem prowadzącej Renaty Płotczyk nauczyły się samodzielnie przygotowywać potrawy charakterystyczne dla tej kultury.
Warsztaty zostały zaprojektowane dla czterech różnych grup: osób niewidomych, osób słabowidzących, osób g/Głuchych i osób słabosłyszących. Dodatkowo wszystkie zajęcia były dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Po tym niezwykłym doświadczeniu, chcąc dzielić się naszą wiedzą i promować ideę dostępności, prezentujemy poradnik, w którym znajdziecie wskazówki, dzięki którym sami możecie zorganizować dostępne warsztaty kulinarne. Poradnik kierujemy do osób prowadzących i osób organizujących, chcących przygotować dostępne warsztaty kulinarne.
Przed przejściem do poradnika, zachęcamy do obejrzenia wideorelacji z naszych dostępnych warsztatów kulinarnych. Wideorelacja dostępna jest na naszym kanale YouTube również w wersji z audiodeskrypcją – OGLĄDAJ wersję z audiodeskrypcją.
Co składa się na poradnik?
Organizacja dostępnych warsztatów kulinarnych ze względu na ich specyfikę nie jest prostym zadaniem. W Twojej głowie mogą pojawiać się różne obawy i wątpliwości, choćby te związane z bezpieczeństwem. Dlatego przychodzimy do Was z naszym poradnikiem, zbierającym naszą wiedzę i doświadczenie, tzw. know-how. Poradnik składa się z:
- krótkich (około 2-minutowych) filmików, w których nasze osoby eksperckie w zakresie dostępności odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania związane z organizacją dostępnych warsztatów kulinarnych,
- checklist do pobrania i wydrukowania, w których znajdziesz najważniejsze punkty do odhaczenia podczas organizacji dostępnych warsztatów kulinarnych. Tak, abyś o niczym nie zapomniał! Checklisty dostępne są w dwóch formatach – graficznym PDF oraz w pliku dostępnym docx.
Z naszego poradnika dowiesz się:
- Jak zapewnić bezpieczeństwo w kuchni osobie niewidomej podczas warsztatów kulinarnych?
- Jak przygotować stanowisko pracy na warsztatach kulinarnych dla osób niewidomych?
- O czym jeszcze pamiętać, jeśli chodzi o dostępność warsztatów kulinarnych dla osób słabowidzących i niewidomych?
- Czym się kierować przy wyborze miejsca na warsztaty kulinarne dla osób niewidomych?
- Jak przygotować stanowisko pracy na warsztatach kulinarnych dla osób słabowidzących?
- Co przed warsztatem kulinarnym musi wiedzieć osoba g/Głucha i słabosłysząca?
- Czym się kierować przy wyborze miejsca na warsztaty kulinarne dla osób g/Głuchych i słabosłyszących?
- Co musi wiedzieć osoba prowadząca przed warsztatem kulinarnym dla osób g/Głuchych i słabosłyszących?
Playlista z filmikami eksperckimi
Odpowiedzi na nurtujące pytania zebrane w formie video w jednym miejscu. Playlistę znajdziesz na naszym kanale YouTube: OGLĄDAJ!
Checklisty do pobrania i wydrukowania
Pobierz i wydrukuj nasze checklisty, by Twoje warsztaty były zawsze smakowicie dostępne.
- Plik dostępny docx. (zbiera wszystkie checklisty): Warsztaty kulinarne dla…
- Plik PDF: Warsztaty kulinarne dla osób niewidomych – checklista
- Plik PDF: Warsztaty kulinarne dla osób słabowidzących – checklista
- Plik PDF: Warsztaty kulinarne dla osób korzystających z języka migowego – checklista
- Plik PDF: Warsztaty kulinarne dla osób niekorzystających z języka migowego – checklista
Życzymy pysznej i dostępnej pracy!
—
Projekt zrealizowano w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.