Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

27
kwi
2025

28 czerwca – 12 lipca. Newsletter Fundacji Kultury bez Barier

Grafika informacyjna. Napis: Robert Więckowski, wiceprezes FKBB, powołany do Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w m.st. Warszawie! Obok zdjęcie uśmiechniętego Roberta Więckowskiego. Wokół zdjęcia różowe obramowanie. Dookoła grafiki różowa ramka. W rogu grafiki logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

 WSPANIAŁE wieści otrzymaliśmy w tym tygodniu!

Nasz wiceprezes Robert Więckowski został powołany przez Prezydenta m.st. Warszawy do Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Mieście Stołecznym Warszawa ?

Rada będzie pełnić funkcję organu doradczego Prezydenta m.st. Warszawy w sprawach osób z niepełnosprawnościami. W skład rady oprócz Roberta wejdą: Izabela Halik, Michał Piotrowski, Małgorzata Szumowska i Kinga Wojaczek.

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy Robertowi oraz całej radzie! ?


Grafika. Białe tło, tekst: Zostań Partnerem 12 edycji Festiwalu Kultury bez Barier od 15 do 20 października 2024. Zgłoś się do 7 lipca na www.fkbb.pl

Do 7 lipca trwa nabór Partnerów do Festiwalu Kultury bez Barier

Zostań Partnerem 12. Festiwalu Kultury bez Barier i razem z nami stwórz program tegorocznej edycji Festiwalu!

Wejdź na stronę Festiwalu i zgłoś swoją instytucję!

Termin zgłoszeń upływa o 23:59 w dniu 7 lipca.

Masz pytania?
Napisz do nas: festiwal@kulturabezbarier.org 

W 2024 roku Festiwal Kultury bez Barier odbędzie się od 15 do 20 października w całej Polsce.
Program opublikujemy 24 września, a rezerwacje wystartują 3 października.

Obserwujcie Festiwal na Facebooku!


Zdjęcie z rozmowy po filmie "Perfect Days". Sala kinowa z pełną widownią. Na scenie siedzą Robert Więckowski, gościni Małgorzata Jakubczak i tłumaczka PJM. Robert i Małgorzata rozmawiają. Tłumaczka przekłada na PJM. W tle ekran z wyświetlonym plakatem 7. Przeglądu Filmowego Przejścia.

7. Przegląd Filmowy „Przejścia” przechodzi do historii!

Dużo można by mówić, ale najważniejsze to – jesteśmy wzruszeni. Wzruszeni tym, że wciąż na naszej drodze pojawiają się nowi widzowie/widzki i nowe osoby zaangażowane w temat dostępności lub osoby chcące poznać ten temat. Wzruszeni tym, że stali widzowie/widzki wciąż do nas powracają, aby wspólnie cieszyć się kinem. Wzruszeni tym, że idea „Kina dla KAŻDEGO” urzeczywistnia się w Kino Elektronik już od dobrych kilku lat.

Podsumowując 7. PFP – obejrzeliśmy 9 pokazów z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną.

2 pokazy dla dzieci miały dodatkowo zapewnione tłumaczenie na PJM.
Odbyliśmy 10 spotkań (rozmów-dyskusji) z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Podczas całego wydarzenia zapewniliśmy również: asystę dla osób niewidomych i słabowidzących, system nawigacji drogi do kina TOTUPOINT (dzięki Janowi Szusterowi), animacje dla dzieci, dostępność dla osób poruszających się na wózkach.

Teraz poświęćmy dłuższą chwilę na PODZIĘKOWANIA!

DZIĘKUJEMY Wam za obecność i dyskusje. Cieszymy się, że cały czas chcecie do nas przychodzić!

DZIĘKUJEMY również wszystkim osobom zaangażowanym w realizację Przeglądu:

  • Kinu Elektronik za współorganizację
  • Kinu Dostępnemu za partnerstwo
  • Wszystkim gościniom i gościom za udział w rozmowach (Arturowi Cichmińskiemu, Patrycji Witkowskiej z Fundacji Veritas, Małgorzacie Jakubczak z Polskiego Instytutu Mindfulness, Cezaremu Orłowskiemu i Mikołajowi Piekarskiemu – absolwentom Warszawskiej Szkoły Filmowej, Xaweremu Deskurowi, Leonowi Dragonowi i Alinie Synakiewicz oraz Zenobii Żaczek z Fundacji Trans-Fuzja, Kici Koci – wydawnictwu Media Rodzina)
  • Gabrieli Kamińskiej za wspaniale przeprowadzone animacje dla dzieci
  • Janowi Szusterowi za podarowanie i instalację systemu TOTUPOINT w kinie
  • Naszym tłumaczkom i tłumaczom polskiego języka migowego za fantastyczne tłumaczenia (Alicji Szurkiewicz, Michałowi Drzewkowi, Oli Bednarek, Marlenie Florczyk, Emilii Szuchniewicz)
  • Kawiarni Kultura Kawy za umilanie nam czasu pomiędzy seansami pyszną kawą i słodkościami
  • Całemu zespołowi Fundacja Kultury bez Barier, w tym przede wszystkim koordynatorce i programerce – Marcie Matowickiej
  • Miasto Stołecznemu Warszawa za finansowanie.

Na naszym Facebooku znajdziecie foto-relację z Festiwalu, wykonaną przez niesamowitego Piotra Kruszaka:

OBEJRZYJ ZDJĘCIA!

Projekt finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.


Kadr ze spektaklu „Orlando. Biografie”. Dwie osoby w kostiumach, w pozach pełnych dramatyzmu. Jedna osoba pomaga drugiej włożyć epokową suknię z bufiastymi rękawami. Napis: Orlando. Biografie. 02.08.2024, godz. 19:00. Obok logotyp audiodeskrypcji.

Touch tour oraz audiodeskrypcja do spektaklu „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Blońskiej w Teatrze Powszechnym

Informacje praktyczne:

  • 2 lipca, godzina 18:00 touch tour, 19:00 spektakl, Warszawa
  • Dostępność: audiodeskrypcja i touch tour poprzedzający spektakl
  • Organizator: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
  • Rezerwacje i zapisy: Bilet na spektakl kosztuje 40 zł. Aby zarezerwować bilet, zapisać się na touch tour oraz uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak pod numerem telefonu: 798 033 800 lub drogą mailową: n.cierniak@powszechny.com. Można również pozostawić wiadomość głosową.

Rezerwacje biletów można dokonać również stacjonarnie w kasie Teatru, godziny otwarcia: wtorek – piątek, 12.00 – 18.00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15.30 – 16.00, sobota – niedziela 14.00 – 18.00 (lub do rozpoczęcia spektaklu), przerwa w pracy kasy: 15.30 – 16.00.

O wydarzeniu:

Zapraszamy serdecznie 2 lipca 2024 roku na spektakl „Orlando. Biografie” z audiodeskrypcją. Spektakl poprzedzać będzie touch tour, czyli krótka wycieczka w scenografii spektaklu, w trakcie której będzie możliwość zapoznania się z topografią sceny, dotknięcia rekwizytów oraz posłuchania wprowadzenia do spektaklu.

O spektaklu:

„Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność między jedna płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu” (Virginia Woolf, „Orlando”).
Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na tym wyjątkowym spektaklu. Serdecznie Was zapraszamy!

Więcej informacji o spektaklu i touch tour


Zdjęcie. Noc, na polanie w lesie siedzi kilkanaście postaci - ludzie w kolorowych spodniach i spódnicach, na głowach mają hełmy w kształcie głów zwierząt. Hełmy to lampiony są zrobione z prześwitującego papieru, wewnątrz każdego pali się lampka.

Projekt „Światło jest w nas” i parady lampionów 

Już w tę sobotę i niedzielę, 29 i 30 czerwca o godz. 21:00 w Parku Szczęśliwickim w Warszawie odbędą się parady lampionów w ramach „Światło jest w nas”.

Po Warszawie, w której parady odbywają się w ramach Ochockiego Pleneru Teatralnego, integracyjny zespół artystyczny wystąpi też

  • w Gdańsku, 13 i 14 lipca o godzinie 21:00, na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
  • w Hajnówce, 4 sierpnia o godzinie  21:00, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Wertep w amfiteatrze i parku miejskim

Zachęcamy do  zapoznania się z całością projektu organizowanego przez zespół artystyczny Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury i Stowarzyszenie „Pocztówka” z Policznej, ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. 

Więcej informacji o projekcie


Grafika. Napis: znajdź wydarzenie dostępne. Poniżej ramka z tekstem "kalendarz wydarzeń dostępnych". Na dole: dodaj nowe wydarzenie dostępne. Poniżej ramka "dodaj wydarzenie". Na samym dole napis: wejdź na www.tumozesz.pl . Logo Tu Możesz.

Zachęcamy do zaglądania na stronę www.tumozesz.pl oraz na profil na Facebooku!

Jesteś osobą g/Głuchą lub słabosłyszącą?

  •  Korzystasz z aparatów słuchowych i/lub implantów słuchowych? Na stronie możesz znaleźć miejsca, w których zainstalowana jest pętla indukcyjna.
  • Jeżeli jesteś zainteresowany wydarzeniami dostępnymi z pętlą indukcyjną, napisami, tłumaczeniem na polski język migowy – skorzystaj z naszego kalendarza!

Jesteś koordynatorem dostępności?

  • W Twojej instytucji jest pętla indukcyjna? Zgłoś się do naszej bazy!
  • Organizujesz u siebie wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu? Pochwal się nim! Z radością udostępnimy informacje w naszym kalendarzu i pochwalimy na socialach.

    W powyższych sprawach skontaktuj się z nami! Napisz e-maila na: ola@kulturabezbarier.org
  •  

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera, wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”.