Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Nasze projekty

Język polski w 3D

Nazwa projektu jest wieloznaczna – 3D to trójwymiarowość przestrzeni publicznej, to cecha polskiego języka migowego, to najlepszy sposób udostępniania przestrzeni osobom niewidomym, to wreszcie 3 wymiary codzienności, które zostaną splecione w jedno działanie (niesłyszący, niewidomi, graficzno-słowna sztuka ulicy). Działania projektowe będą prowadzone wokół murali konstytuowanych grafiką i słowami-hasłami spod znaku Loesje.

Koncepcja

Język polski w 3D to projekt, którego celem było upowszechnianie wiedzy o języku polskim w atrakcyjny i angażujący sposób. Język polski pewnie kojarzy nam się z lekturami, z lekcjami w szkole, gramatyką, dyktandami… Chcieliśmy przełamać stereotyp, że język polski jest trudny i nudny. Partnerem projektu była Fundacja Akademia Młodych Głuchych. Zorganizowaliśmy 6 wydarzeń:

  • 2 warsztaty z języka polskiego z Moniką Krawczyk: „Siała baba mak…” i „Gruba ryba” –
  • skupione na frazeologizmach, użyciu przenośni,
  • warsztat z myślenia wizualnego z Elą Curyło,
  • warsztat z pisania w prostym języku z Beatą Strzelczyk – dla pracowników instytucji kultury,
  • warsztat z kreatywnego pisania z przedstawicielkami grupy warszawskiej Loesje,
  • grę miejską „Język polski w 3D”,
  • spacer po muralach na warszawskiej Pradze dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku.

Wszystkie warsztaty i gra miejska zostały zorganizowane w czasie trwania COOLturalnego Festiwalu Głuchych(28-29 września w Centrum Łowicka).

Nagraliśmy 10 audiodeskrypcji do murali, 7 z nich to murale Loesje, 3 to murale grupy Twożywo. Przygotowaliśmy również audiowstęp o grupie Loesje. Zrealizowaliśmy również 11 filmów w polskim języku migowym, w których wyjaśniamy hasła Loesje i kim jest grupa Loesje. Audiodeskrypcje i tłumaczenia na PJM zostały umieszczone na portalu www.czytanieobrazow.pl.

Projekt był skierowany do osób Głuchych, słabosłyszących, z niepełnosprawnością wzroku, ale wydarzenia były dostępne dla każdego.

Realizacja

 

Partnerzy

  • Fundacja Akademia Młodych Głuchych
  • Centrum Łowicka

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/czytanie/domains/kulturabezbarier.org/public_html/wp-content/themes/fkbb/single-project.php on line 81

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/czytanie/domains/kulturabezbarier.org/public_html/wp-content/themes/fkbb/single-project.php on line 82
Logo Narodowego Centrum Kultury i programu Ojczysty-dodaj do ulubionych
Projekt został zrealizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2019".

Czas trwania

6 maja 2019 - 15 października 2019

Liczba odbiorców

69

Dostępność

  • Audiodeskrypcja

  • Tłumaczenie na polski język migowy