Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Nasze projekty

Rock’AD’Roll
 2021

Projekt Rock’AD’Roll to, wynikająca z chęci dzielenia się pięknem, radością, wolnością propozycja pełnego otwarcia świata muzyki na potrzeby osób niewidomych i g/Głuchych.

Druga edycja projektu Rock’AD’Roll – w 2021 roku zorganizujemy koncert, warsztaty z audiodeskrypcji i tłumaczenia na PJM, a także spotkania muzyczne.

Szczegóły już wkrótce!

Koncepcja

Koncerty, teledyski, płyty to tylko niektóre, ale z perspektywy odbiorców, chyba najważniejsze przebłyski świata muzyki.
W świecie tym, jak się zdaje, powinno być miejsce dla każdego.
Powinno, ale na razie go nie ma. Niewidomi i niedowidzący są wykluczeni z partycypowania w wizualnych kodach muzyki – w przygniatającej większości nie znają okładek płyt, nie znają teledysków, nie wiedzą co dzieje się na scenie w czasie koncertów. Sytuacja ta jest tym bardziej nieznośna, że muzyka jest jednym z nielicznych tekstów kultury dostępnych naturalnie osobom z niepełnosprawnością wzroku, niewidomi i niedowidzący są bardzo często jej koneserami. Osobom g/Głuchym obce są natomiast same piosenki, nie znają ich słów, nie znają ich rytmu.
Okazuje się zaś, że, mimo dysfunkcji słuchu, wiele osób niesłyszących i niedosłyszących marzy o świecie muzyki, próbuje odnaleźć w nim swoje miejsce fana.

W ramach projektu Rock’AD’Roll stworzyliśmy serwis internetowy, na którym znajdują się audiodeskrypcje okładek płyt – od tego zaczęliśmy, audiodeskrypcje do teledysków, tłumaczenia piosenek na polski język migowy – to będzie nasz drugi krok.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kultury Dostępnej
Projekt Rock'AD'Roll dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Czas trwania

1 maja 2021 - 31 grudnia 2021

Liczba odbiorców

300

Dostępność

  • Audiodeskrypcja

  • Napisy dla niesłyszących

  • Napisy polskie

  • Tłumaczenie na polski język migowy