Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

21
kwi
2024

Możemy! 10. edycja Festiwalu Kultury bez Barier coraz bliżej.

Baner 10. Festiwalu Kultury bez Barier. Napis: Możemy! 30.09 - 09.10.2022

10. edycja Festiwalu Kultury bez Barier coraz bliżej!

Dołącz do największej dostępnej imprezy kulturalnej w Polsce!

30 września rusza jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Kultury bez Barier, która przez ponad tydzień dostarczać będzie nam niezapomnianych, dostępnych wrażeń. Przed nami: spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty. Moc wydarzeń kulturalnych dostępnych dla osób z różnorodnymi potrzebami!  Wśród wydarzeń znajdziemy takie z: napisami dla niesłyszących, tłumaczeniem na polski język migowy, audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, materiałami do dotykania, materiałami w łatwym tekście oraz wydarzenia przyjazne osobom w spektrum autyzmu. Festiwal zapewnia także pomoc festiwalowych asystentów dla widzów i widzek z niepełnosprawnością wzroku. Każdy bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć może znaleźć w programie festiwalu coś dla siebie.

Hasło, które będzie nam towarzyszyć podczas jubileuszowej edycji festiwalu to: MOŻEMY!

Idea Festiwalu

Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Jego twórcami są eksperci z zakresu dostępności wydarzeń, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w instytucjach kultury oraz wolontariusze przeszkoleni w obsłudze widzów z niepełnosprawnościami.

Celem imprezy jest również zapewnienie dostępności ekonomicznej, dlatego większość wydarzeń w programie jest bezpłatna. Na pozostałe wydarzenia obowiązuje zakup biletów w specjalnej, festiwalowej cenie.

Hasło, które będzie nam towarzyszyć podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji to: MOŻEMY!

Harmonogram 10. edycji Festiwalu Kultury bez Barier

20 września – start rejestracji na wydarzenia

29 września – Gala otwierająca 10. edycję Festiwalu Kultury bez Barier

30 września – start festiwalu

9 października – zakończenie festiwalu 

10. edycja Festiwalu Kultury bez Barier w liczbach

10. edycja Festiwalu Kultury bez Barier to:

  • aż 208 wydarzeń dostępnych dla osób z różnymi potrzebami,
  • 18 miast kochających dostępną kulturę,
  • 68 fantastycznych partnerów z całej Polski!

Program 10. edycji Festiwalu Kultury bez Barier

W tym roku w programie czeka na was aż 208 dostępnych wydarzeń kulturalnych! Razem będziemy zbierać teatralne przeżycia, poszukiwać nowych ulubionych filmów, zachwycać się sztuką wizualną, spacerować, dyskutować, bawić się, wzruszać, smakować i odkrywać.

Pełen program 10. edycji Festiwalu Kultury bez Barier zostanie opublikowany 20 września na stronie festiwalu pod adresem: 

LINK DO STRONY FESTIWALU

Dostępności zapewnione podczas Festiwalu

Informacyjna – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0. oraz dostępne materiały promocyjne.

Komunikacyjna – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMSy.

Ekonomiczna – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie.

Doświadczony i przeszkolony zespół – Festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze.

Asystent-wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów-wolontariuszy.

Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideo zaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście.

Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe i w łatwym tekście, dostosowania do osób w spektrum, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną, a także tłumaczenia na język angielski, ukraiński, rosyjski i białoruski.

Organizatorzy Festiwalu:

Festiwal Kultury Bez Barier organizują:

Fundacja Kultury Bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Zapisujcie daty w kalendarzach, rezerwujcie wydarzenia i dołączajcie do największej dostępnej imprezy kulturalnej w Polsce. Nie może Was zabraknąć podczas tego dostępnego święta! Koniecznie zabierzcie ze sobą rodzinę, przyjaciół i znajomych.  

Możemy!