Fundacja Kultury bez Barier wraz z Kinem Elektronik i Urzędem Dzielnicy Żoliborz zapraszają na: 6. Festiwal Filmowy „Przejścia”! Tegoroczny weekend kina dostępnego odbędzie się w dniach 16 – 18 czerwca w Warszawie.
[Zaproszenie w Polskim Języku Migowym: obejrzyj zaproszenie]
W ramach 6 edycji Festiwalu Filmowego „Przejścia” zaplanowaliśmy dla Was pięć filmów z: audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących, pętlą indukcyjną i napisami polskimi (do filmu „Blisko”). Program obejmuje również spotkania i rozmowy tłumaczone na PJM. Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują jedynie zapisy przez formularz.
Wśród wybranych przez nas filmów znajdziecie różnorodne pozycje. Od komedii romantycznej, przez kino akcji – science-fiction, aż po kino fabularne. Zapraszamy do zapisów wszystkich/wszystkie kinomaniaków/kinomaniaczki! Informacje dotyczące zapisów znajdują się na dole strony.
Harmonogram pokazów:
- piątek, 16 czerwca, godz. 18:00 – FILM: ,,Wszystko, wszędzie, naraz” (140 minut)
Opis filmu: „„Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producentów Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame).
Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.”
Po filmie zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Mańkowskim – krytykiem filmowym, badaczem kina azjatyckiego, tłumaczem języka japońskiego i jednym z selekcjonerów programowych Festiwalu Pięć Smaków. Doktorantem wydziału Artes Liberales UW. Twórcą bloga „Kinema Chromatica”.
Uczestnikiem wielu międzynarodowych warsztatów dla krytyków i jury, w tym IFF Rotterdam Young Critics 2021 i 2023 oraz Berlinale Talents 2022. O kinie azjatyckim pisał na łamach: MUBI, Sight & Sound, ALT/KINO, Asian Movie Pulse, Senses of Cinema, Czasopisma EKRANy, Kultury Liberalnej, Czasu Kultury, Onetu, dwutygodnika i miesięcznika KINO.
- sobota, 17 czerwca, godz. 16:00 – FILM: ,,Blisko” (105 minut)
Opis filmu: „Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.
13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.
Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.”
Po filmie zapraszamy na rozmowę z dr Dominiką Wiśniewską – psychoterapeutką dorosłych osób g/Głuchych, specjalistką wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju. Wykładowczynią akademicką związaną z m.in. z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Psycholożką w Katedrze i Klinice Otolaryngologii SPCSK, psychoterapeutką w Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO, członkinią Komisji Ekspertów ds. Głuchych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Obszarem jej zainteresowań są: wpływ dwukulturowości na rozwój psychiczny KODA, zdrowie psychiczne młodych dorosłych z wadą słuchu oraz wykorzystywaniem aspektów psychologii pozytywnej w praktyce klinicznej.
- sobota, 17 czerwca, godz. 18:00 – FILM: ,,Skołowani” (100 minut)
Opis filmu: „Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale… kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?”
- niedziela, 18 czerwca, godz. 16:00 – FILM: ,,Prawdziwe życie aniołów” (77 minut)
Opis filmu: „„Prawdziwe życie aniołów” to film fabularny inspirowany życiem Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, wciela się w główną rolę. W „Prawdziwym życiu aniołów” wystąpili także m.in. Kinga Preis oraz Jerzy Trela, a gościnnie na ekranie pojawiła się Anna Dymna.
Znany i ceniony aktor Adam (Krzysztof Globisz), przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie – mowę. Pomimo niedającej nadziei diagnozy Agnieszka – żona Adama (Kinga Preis) z uporem i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę. Czy rodzina i przyjaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie i wydostał się z krainy między jawą, a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem, kiedy był cenionym aktorem i uwielbianym przez studentów pedagogiem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze?”
Po filmie zapraszamy na spotkanie z Karoliną Wiktor – artystką wizualną, autorką, animatorką spotkań wokół Kultury i Neuronauki. Laureatką Nagrody Katarzyny Kobro.
W sierpniu 2009 r. wyniku pęknięcia tętniaka i dwóch udarów nastąpił całkowity zwrot w karierze. Obecnie zajmuje się szeroko rozumianą poezją wizualną i konkretną; tworzeniem czcionek Braku. W swoich pracach łączy zainteresowanie na temat mózgu z interakcją odbiorcy – która jest kluczowa w rozumieniu jej sztuki. Przez 4 lata r. tworzyła akcję edukacyjno-kulturalnej „Kultura i Neuronauka” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Do dzisiaj organizuje spotkania na temat chorób neurologicznych, głównie udaru i Afazji w codziennym życiu.
Autorka blogów www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej książce Wołgą przez Afazję. (wyd. Zachęta, Ha!art 2014). Na przełomie 2019/2020 roku została wydana nowa książka – graficzny poemat „Pusto-stan nienawiści”. (wyd. Zachęta, 2019/2020). Na zaproszenie Fundacji Teatr 21 stworzyła instruktażowy film Niezbędnik Afazjanina w 2020r, który jest preludium do jej trzeciej książki.
- niedziela, 18 czerwca, godz. 18:00 – FILM: ,,Houria” (104 minuty)
Opis filmu: „Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.
Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.
Film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.”
Po filmie zapraszamy na spotkanie z Patrycją Jarosińską – tancerką, aktorką, pedagożką, osoba niesłyszącą. Występującą w nagradzanych spektaklach – m.in. “Wojnie w niebie” (Cricoteka 2018), „Siostrzeństwo/sisterhood” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2021) oraz w “Translacjach” (Krakowski Teatr Tańca, 2022).
Uczestniczka licznych programów rezydencyjnych m.in. w METAL Chauffeur’s Cottage w Peterboroughu, laboratorium „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” w Teatrze ROZBARK w Bytomiu, czy w Dance Air w Hadze w ramach projektu Europe Beyond Access. Ukończyła Kurs Tańca Współczesnego i Kompozycji Ruchu w Krakowie pod okiem tancerki Alicji Miszczor. Stypendystka Twórczego Miasta Krakowa 2023r. Prowadzi warsztaty ruchowe i teatralno-taneczne dla osób niesłyszących i słyszących.
Zapisy na 6. Festiwal Filmowy „Przejścia”:
Wstęp bezpłatny, na podstawie listy uczestników. Ilość miejsc na seanse jest ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: FORMULARZ ZAPISÓW. Jeżeli masz problem z wypełnieniem formularza zadzwoń lub napisz do nas SMS pod numerem: 793 996 475.
Dostępność pokazów:
- napisy dla niesłyszących;
- napisy polskie do filmu: ”Blisko”;
- pętla indukcyjna;
- audiodeskrypcja;
- tłumaczenie PJM zapowiedzi przed filmem i dyskusji po filmie;
- możliwość odbioru z najbliższego przystanku autobusowego / tramwajowego / metra. W razie chęci skorzystania z tego rodzaju wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny lub SMS pod numerem: 793 996 475.
Informacje praktyczne:
- adres: Kino Elektronik – MCKM, ul. gen. Józefa Zajączka 7, Warszawa (Żoliborz);
- data: 16 – 18 czerwca 2023;
- organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik, Urząd Dzielnicy Żoliborz;
- patroni medialni: Rzeczpospolita, Uniwerek.TV
- o samym festiwalu przeczytasz tutaj: O Festiwalu;
- dołącz do wydarzenia na Facebooku: Dołączam do wydarzenia.
Do zobaczenia w Elektroniku!
Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik, Urząd Dzielnicy Żoliborz.
Patron medialny: Rzeczpospolita.