Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

24
kwi
2025

Zapraszamy na: Forum bez Barier. O kinie dostępnym.

Grafika informacyjna. Szare tło z kolorowymi dyskami nachodzącymi na siebie. Napis: Forum bez Barier. O kinie dostępnym. 27-29.02.2024, Poznań. U góry piktogramy dostępności: tłumaczenia na polski język migowy, napisów, dostępności dla osób poruszających się na wózkach, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej.

UWAGA NOWY PROGRAM!

Fundacja Kultury bez Barier jako partner główny wydarzenia zaprasza na: „Forum bez Barier. O kinie dostępnym”, które odbędzie się w dniach 27-29 lutego w Poznaniu. Szczegółowy program Forum oraz informacje o zapisach, biletach i dostępności znajdują się poniżej. 

Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.

W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Data: 27-29 lutego.
  • Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań.
  • Dostępność: Przestrzeń, w której odbędzie się Forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale – z wyjątkiem warsztatowych – wyposażone są w pętle indukcyjne.
    Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy.
    Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy dla niesłyszących. Jeśli potrzebujesz innego wsparcia poinformuj o tym organizatora wydarzenia. Organizator dołoży wszelkich starań, aby je zapewnić.
  • Wstęp i bilety: Aby wziąć udział w Forum należy zapisać się przez formularz akredytacyjny: ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE i zakupić bilet w cenie: do 14 lutego – 170 złotych brutto, od 15 lutego – 250 złotych brutto.
  • Organizator: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. 

CO BĘDZIE DZIAŁO SIĘ PODCZAS WYDARZENIA?

Tabitha Kenlon z Audio Description Project na przykładzie głośnych tytułów opowie, jak dostępność w filmie realizuje się w USA, a James Connor z UK Cinema Association przedstawi sytuację w Wielkiej Brytanii. Wśród osób zaproszonych na Forum bez barier znajdą się zarówno przedstawiciele i przedstawicielki branży dystrybucyjnej, kin oraz producentów i producentek: Marek Bień, Marlena Gabryszewska, Cezary Kruszewski, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Marcin Adamczak, Anna Pachnicka oraz inni eksperci i ekspertki.

Na warsztatach, które są jednym z elementów programu Forum, pod czujnym okiem samorzeczników i samorzeczniczek, będzie można poznać działania potrzebne, by tworzyć kino dostępne dla osób z różnymi potrzebami. O pokazach sensorycznie przyjaznych opowiedzą Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, Jan Gawroński i jego mama – Sylwia Kowalska z Autism Team, o osobach z alternatywną motoryką Agnieszka Kubicka – Poznanianka Roku z Fundacji Wózkowicze, o świecie osób niewidomych i niedowidzących – Robert Więckowski z Fundacji Kultury bez barier, a o kulturze osób g/Głuchych Alicja Szurkiewicz z Fundacji Kultury bez barier.

Odbędą się również wydarzenia specjalne – pokazy „Wilczycy” i „Trzeba zabić tę miłość” z autorskimi audiodeskrypcjami stworzonymi przez Dorotę Masłowską i Agnieszkę Wolny-Hamkało oraz Gala bez barier. To na niej zostaną wręczone: statuetka dla dystrybutora, wykazującego szczególne zaangażowanie w dystrybucję filmów z audiodeskrypcją i napisami oraz 3 zachęty finansowe dla dystrybutorów, obejmujące pokrycie kosztów audiodeskrypcji i napisów do 3 filmów zagranicznych.

Podczas Forum bez barier zaprezentowane zostaną wyniki Badania Sektora Filmowego z zakresu dostępności i inkluzywności branży filmowej, które w sektorze audiowizualnym przeprowadzili dr Bartek Lis i dr Bogna Kietlińska. Wydarzenie będzie okazją, by w eksperckim gronie wypracować postulaty dotyczące dostępności kultury filmowej.

Szczegółowy program w dostępnym cyfrowo pliku PDF do pobrania znajdziesz tu: Program Forum bez barier_wersja uzupełniona

W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy kontaktować się z Joanną Stankiewicz z Forum bez barier. Kontakt mailowo pod adresem: j.stankiewicz@ckzamek.pl lub telefonicznie: +48 608-437-377.


Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem głównym wydarzenia. 

Forum bez barier jest realizowane w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.