Poszukiwania Liderów Dostępności… Czas start!
Z wielką radością ogłaszamy start Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń!
Celem Plebiscytu jest wyłonienie i nagrodzenie organizatorów najlepszych wydarzeń dostępnych spośród działających w Warszawie instytucji, organizacji pozarządowych, i firm. Kandydatów do plebiscytu może zgłaszać każdy, w tym sami organizatorzy nominowanych wydarzeń, poprzez stronę internetową plebiscytu (link do strony): https://wydarzeniadostepne.pl/. Kandydatami do Plebiscytu mogą być organizatorzy różnego typu wydarzeń, nie tylko kulturalnych.
Liderów Dostępnych Wydarzeń wybierze Kapituła złożona ze specjalistów i specjalistek do spraw dostępności oraz osób z różnymi potrzebami. Ponadto od 12 do 29 września odbędzie się głosowanie publiczności, która przyzna nagrodę swojemu faworytowi. Zwycięzcy Plebiscytu zostaną ogłoszeni 29 września w trakcie uroczystej Gali, która otworzy 10. jubileuszową edycję Festiwalu Kultury bez Barier.
Poniżej zaproszenie w PJM.
Idea
Warszawa to nasze miasto. Miasto, w którym dzieje się wiele wydarzeń, w tym najwięcej w Polsce wydarzeń dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
„Za tymi wydarzeniami stoją organizatorzy – instytucje, organizacje pozarządowe, firmy. To Oni sprawiają, że MOŻEMY razem spotykać się na widowni w tym samym czasie, na tych samych wydarzeniach. To oni umożliwiają dyskusje o otaczającym nas świecie. Czas ich docenić!” – mówi prezeska Fundacji Kultury bez Barier Ania Żórawska
Plebiscyt Lider Dostępnych Wydarzeń pokazuje organizatorów wydarzeń w Warszawie, w których może wziąć udział jak najwięcej osób ze szczególnymi potrzebami. Pomóżcie nam odnaleźć i nagrodzić najlepszych!
Czym jest dostępne wydarzenie?
Wydarzenie dostępne to takie, w którym poprzez zapewnienie odpowiednich warunków może wziąć udział jak największa liczba osób ze szczególnymi potrzebami, w tym: osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów. Musi być to jednak wydarzenie, które nie tylko jest adresowane do tych grup, ale które zapewnia im jakiś rodzaj dostępności.
Wydarzenia dostępne to takie, w których zapewnia się usługi dostępności jak na przykład: audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na język migowy, pętlę indukcyjną, asystę, miejsce wyciszenia, warunki przyjazne sensorycznie itp.
To wydarzenia, które są dostępne architektonicznie, informacyjno-komunikacyjnie i cyfrowo.
Harmonogram Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń
do 04.09 – nabór do konkursu
05 – 07.09 – weryfikacja zgłoszeń kandydatów przez Fundację Kultury bez Barier
07- 09.09 – wybór laureatów przez kapitułę i kandydatów do Nagrody Publiczności do głosowania przez mieszkańców Warszawy
12 – 25.09 – głosowanie publiczności
29.09 – gala i ogłoszenie wyników
Nagrody
W ramach plebiscytu Kapituła wyłoni 6 zwycięzców w 3 kategoriach:
- Najlepsze dostępne wydarzenie
Komisja przyzna nagrody w dwóch podkategoriach: dla Urzędu i JST z Warszawy oraz dla innych podmiotów (NGO, firm, instytucji nie będących JST Warszawy).
- Najlepsze dostępna oferta na przestrzeni dwóch lat
Komisja przyzna nagrody w dwóch podkategoriach: dla Urzędu i JST z Warszawy oraz dla innych podmiotów (NGO, firm, instytucji niebędących JST Warszawy).
- Najlepsze dostępne wydarzenie edukacyjne
Komisja przyzna jedną nagrodę.
- Grand Prix – nagroda dodatkowa
Komisja przyzna jedną nagrodę.
- Nagroda Publiczności, mieszkańców Warszawy – nagroda dodatkowa
Zgłoszenia kandydatów do tytułu – Lider Dostępnych Wydarzeń
Poprzez stronę Plebiscytu (link do strony): https://wydarzeniadostepne.pl/
UWAGA! Fundacja Kultury Bez Barier jest organizatorem Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń, dlatego prosimy o niezgłaszanie naszej Fundacji jako kandydatów.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu:
Fundacja Kultury bez Barier
e-mail:plebiscyt@kulturabezbarier.org
tel. / SMS: 508144451
Plebiscyt to zadanie publiczne finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.