Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

21
kwi
2024

Ruszył Plebiscyt Lider Dostępnych Wydarzeń!

Logo Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń.

Poszukiwania Liderów Dostępności… Czas start!

Z wielką radością ogłaszamy start Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń! 

Celem Plebiscytu jest wyłonienie i nagrodzenie organizatorów najlepszych wydarzeń dostępnych spośród działających w Warszawie instytucji, organizacji pozarządowych, i firm. Kandydatów do plebiscytu może zgłaszać każdy, w tym sami organizatorzy nominowanych wydarzeń, poprzez stronę internetową plebiscytu (link do strony): https://wydarzeniadostepne.pl/. Kandydatami do Plebiscytu mogą być organizatorzy różnego typu wydarzeń, nie tylko kulturalnych. 

Liderów Dostępnych Wydarzeń wybierze Kapituła złożona ze specjalistów i specjalistek do spraw dostępności oraz osób z różnymi potrzebami. Ponadto od 12 do 29 września odbędzie się głosowanie publiczności, która przyzna nagrodę swojemu faworytowi. Zwycięzcy Plebiscytu zostaną ogłoszeni 29 września w trakcie uroczystej Gali, która otworzy 10. jubileuszową edycję Festiwalu Kultury bez Barier.

Poniżej zaproszenie w PJM.

Idea 

Warszawa to nasze miasto. Miasto, w którym dzieje się wiele wydarzeń, w tym najwięcej w Polsce wydarzeń dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

„Za tymi wydarzeniami stoją organizatorzy – instytucje, organizacje pozarządowe, firmy. To Oni sprawiają, że MOŻEMY razem spotykać się na widowni w tym samym czasie, na tych samych wydarzeniach. To oni umożliwiają dyskusje o otaczającym nas świecie. Czas ich docenić!” – mówi prezeska Fundacji Kultury bez Barier Ania Żórawska

 Plebiscyt Lider Dostępnych Wydarzeń pokazuje organizatorów wydarzeń w Warszawie, w których może wziąć udział jak najwięcej   osób ze szczególnymi potrzebami. Pomóżcie nam odnaleźć i nagrodzić najlepszych!

Czym jest dostępne wydarzenie?

Wydarzenie dostępne to takie, w którym poprzez zapewnienie odpowiednich warunków może wziąć udział jak największa liczba osób ze szczególnymi potrzebami, w tym: osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów. Musi być to jednak wydarzenie, które nie tylko jest adresowane do tych grup, ale które zapewnia im jakiś rodzaj dostępności. 

Wydarzenia dostępne to takie, w których zapewnia się usługi dostępności jak na przykład: audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na język migowy, pętlę indukcyjną, asystę, miejsce wyciszenia, warunki przyjazne sensorycznie itp.

To wydarzenia, które są dostępne architektonicznie, informacyjno-komunikacyjnie i cyfrowo.

Harmonogram Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń

do 04.09 – nabór do konkursu

05 – 07.09 – weryfikacja zgłoszeń kandydatów przez Fundację Kultury bez Barier

07- 09.09 – wybór laureatów przez kapitułę i kandydatów do Nagrody Publiczności do głosowania przez mieszkańców Warszawy

12 – 25.09 – głosowanie publiczności

29.09 – gala i ogłoszenie wyników

Nagrody

W ramach plebiscytu Kapituła wyłoni 6 zwycięzców w 3 kategoriach:

  •  Najlepsze dostępne wydarzenie

Komisja przyzna nagrody w dwóch podkategoriach: dla Urzędu i JST z Warszawy oraz dla innych podmiotów (NGO, firm, instytucji nie będących JST Warszawy).

  • Najlepsze dostępna oferta na przestrzeni dwóch lat

Komisja przyzna nagrody w dwóch podkategoriach: dla Urzędu i JST z Warszawy oraz dla innych podmiotów (NGO, firm, instytucji niebędących JST Warszawy).

  • Najlepsze dostępne wydarzenie edukacyjne

 Komisja przyzna jedną nagrodę.

  • Grand Prix – nagroda dodatkowa

Komisja przyzna jedną nagrodę.

  • Nagroda Publiczności, mieszkańców Warszawy – nagroda dodatkowa

Zgłoszenia kandydatów do tytułu – Lider Dostępnych Wydarzeń

Poprzez stronę Plebiscytu (link do strony): https://wydarzeniadostepne.pl/

 

UWAGA! Fundacja Kultury Bez Barier jest organizatorem Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń, dlatego prosimy o niezgłaszanie naszej Fundacji jako kandydatów.

 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu:

Fundacja Kultury bez Barier

e-mail:plebiscyt@kulturabezbarier.org
tel. / SMS:  508144451

 

Plebiscyt to zadanie publiczne finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Logo m.st. Warszawy