Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

5
paź
2024

Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z naszą audiodeskrypcją w Zamku Królewskim

Grafika informacyjna do wystawy z audiodeskrypcją . Różowo-brzoskwiniowe tło, a na nim fragmenty obrazu Jerzego Nowosielskiego. Napis: "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni." Obok piktogram audiodeskrypcji. Pod nim kolejny napis: Jerzy Nowosielski Villa Dei Misteri czyta Mariusz Turczyk. Pod spodem logotyp Fundacji Kultury bez Barier.

Zapraszamy do Zamku Królewskiego na wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją do 6 obrazów napisaną przez naszą Emilię Piegat! Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku, a już 17 stycznia Zamek zaprasza na bezpłatne oprowadzanie kuratorskie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Szczegóły dotyczące  wystawy oraz informacje o zapisach na oprowadzanie znajdziecie poniżej.

O WYSTAWIE:

„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Sztuka Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, formalnie czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu, na poziomie znaczeń zaś odwołując się przede wszystkim do uniwersalnej ludzkiej tęsknoty za metafizyką. W jego przedstawieniach figuratywnych motywem powracającym najczęściej było kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata przewijały się również w pracach innych twórców, którzy jak on doświadczyli traumy II wojny światowej, a także tych urodzonych później.

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.

DOSTĘPNOŚĆ:

Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Autorką audiodeskrypcji jest nasza audiodeskryptorka Emilia Piegat. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.  

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem –  30 zł. Normalny
    z audioprzewodnikiem – 40 zł.  
  • Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r. 
  • Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie 

BEZPŁATNE OPROWADZANIE KURATORSKIE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI WZROKU

17 stycznia o godz. 16:00 Zamek Królewski zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji na żywo. Oprowadzanie potrwa około dwóch godzin. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy tel.: +48 22 35 55 105 lub mailowo na adres: tdrapala@zamek-krolewski.pl. Liczba miejsc ograniczona. 

Serdecznie Was zapraszamy!