Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

O fundacji

Naszą misją jest Dostępność.

Działamy w przestrzeniach kultury, udostępniamy jej teksty, wydarzenia, jej miejsca. Chcemy, aby wszyscy, – niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, sytuacji materialnej czy rodzinnej, mieli możliwość systematycznego i samodzielnego uczestnictwa w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, by mogli zwiedzać wystawy w muzeach i w galeriach.

Organizujemy dostępne wydarzenie kulturalne

Sami inicjujemy i pomagamy innym organizować dostępne wydarzenia. Największymi z nich są festiwale – Festiwal Kultury bez Barier, Festiwal Filmowy Przejścia oraz COOLturalny Festiwal Głuchych. Zawsze, gdy jest taka potrzeba, opracowujemy audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących, zapewniamy pętlę indukcyjną i tłumaczenie na polski język migowy, tworzymy warunki przyjazne sensorycznie, organizujemy warsztaty dla dzieci.

Szkolimy z dostępności

Szkolimy przedstawicielki i przedstawicieli instytucji kultury, samorządów oraz biznesu z komunikacji i pozytywnego odpowiadania na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Edukujemy, prowadzimy warsztaty z dostępności, z empatii, z inkluzji; warsztaty dla osób w każdym wieku (od przedszkolaka do seniora).

Opracowujemy i konsultujemy polityki miejskie. Szkolimy innych i sami wciąż się uczymy, mamy kompetentny zespół, sprawdzone w wieloletnim działaniu narzędzia oraz zaufanych partnerów.

Lubimy wyzwania i jesteśmy elastyczni. Nie boimy się chcieć i robimy wszystko, by nie dzieliło nas nic.

Fundacja w liczbach

Dotychczas udało nam się:

11

lat

doświadczenia

160

filmów

z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

120

spektakli teatralnych

dostępnych

6000

uczestników

naszych szkoleń

Krótka historia fundacji

Fundacja Kultury bez Barier korzeniami sięga projektu „Poza Ciszą i Ciemnością”, prowadzonego od 2008 roku przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Zainaugurowany z potrzeby serca, jako sposób na realizację marzeń o pełnym włączeniu osób wykluczonych, w tym głównie niepełnosprawnych w rytm życia kulturalnego i społecznego, projekt udowodnił, że działania takie mają sens, a niezbędne jest nie tylko ich kontynuowanie, ale i stałe rozszerzanie oferty.

Za zgodą prezesa Stanisława Kowalskiego projekt otrzymał więc znacznie pojemniejszą formułę. Został przekształcony w nową, odrębną Fundację Kultury bez Barier, a jej prezeską stała się Anna Żórawska

Fundacja Kultury bez Barier – obecnie

Współpracujemy z licznymi instytucjami kultury, samorządem oraz biznesem. Jesteśmy członkiniami i członkami grup eksperckich, doradczych w urzędach miast, województw oraz ministerstwach.

Podoba Ci się nasza działalność?

Uważasz, że kultura powinna być dostępna dla każdego?