STATUT FUNDACJI KULTURY BEZ BARIER
Rozdział I
Postanowienia Ogólne
§ 1
- Fundacja Kultury bez Barier, zwana dalej „Fundacją”, została ustanowiona przez Stanisława Kowalskiego, obywatela polskiego, zwanego dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym z dnia 29.09.2004 roku sporządzonym w Kancelarii Notarialnej z siedzibą w Warszawie przy ul. Mickiewicza 22 lok.4, pod numerem repertorium A-8664/2004.
- Fundacja działa na podstawie przepisów polskiego prawa, w tym przede wszystkim ustawy o fundacjach oraz niniejszego Statutu.
§ 2
- Fundacja posiada osobowość prawną, a jej siedzibą jest Miasto Stołeczne Warszawa.
- Fundacja została powołana na czas nieoznaczony.
§ 3
- Fundacja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
- Fundacja może tworzyć oddziały, filie, a także przystępować do spółek, spółdzielni i fundacji oraz występować jako członek wspierający stowarzyszeń.
- Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji w zakresie niezbędnym do właściwego realizowania celów działania zgodnie z obowiązującym przepisami.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§ 4
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest minister właściwy do spraw kultury.
§ 5
- Fundacja używa pieczęci wskazującej jej nazwę i siedzibę.
- Fundacja może używać godła, logotypu i odznak według wzoru ustalonego przez Zarząd Fundacji.
Rozdział II
Cele Statutowe Fundacji
§ 6
- Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa i kulturalna w zakresie udostępniania wydarzeń kulturalnych osobom wykluczonym społecznie, głównie osobom z niepełnosprawnością, tworzenia warunków umożliwiających osobom z różnymi niepełnosprawnościami swobodny, kompetentny i satysfakcjonujący odbiór kultury, inicjowania przedsięwzięć mających uczynić z kultury płaszczyznę spotkania światów osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych, płaszczyznę dialogu i wspólnego przełamywania barier.
§ 7
- Misją Fundacji jest udostępnianie kultury osobom z różnymi niepełnosprawnościami, głównie osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Fundacja promuje kulturę włączania, zajmuje się tworzeniem
i konsultowaniem rozwiązań w muzeach, teatrach i innych instytucjach kultury, a także prowadzi warsztaty i szkolenia w całej Polsce.
- Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizowanie i finansowanie następujących rodzajów przedsięwzięć w kraju i za granicą:
- Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, wyrównywanie szans tych osób i ich rodzin w dostępie do materialnych dóbr kultury, dostępie do sztuki i wszelkich przejawów artystycznej myśli twórczej, w tym poprzez przekazywanie darowizn;
- Budowę otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich poprzez organizację warsztatów, szkoleń, paneli dyskusyjnych, akcji informacyjnych, wykładów, odczytów i prelekcji;
- Inicjowanie, organizowanie, imprez oraz inicjatyw kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych, naukowych;
- Inspirowanie, wspieranie i patronowanie wszelkim przedsięwzięciom realizującym cele wspólne z celami Fundacji, w tym poprzez przekazywanie środków przeznaczonych dla osób i instytucji zajmujących się realizacją celów zbieżnych z celami Fundacji;
- Przygotowywanie materiałów informacyjnych, edukacyjnych w formie dostępnej dla osób z niepełnosprawnością;
- Upowszechnianie wiedzy na temat najlepszych praktyk w dziedzinie udostępniania sztuki i kultury osobom z niepełnosprawnością;
- Działania służące propagowaniu audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących, pętli indukcyjnej, tłumaczenia na Polski Język Migowy jako skutecznej i właściwej metody zapewnienia osobom z problemami widzenia i słyszenia dostępu do kultury i sztuki;
- Opracowywanie raportów, planów, dokumentacji, opinii, ekspertyz, strategii, programów, projektów, prognoz dotyczących zagadnień związanych z dostępnością kultury i sztuki dla osób z niepełnosprawnością.
i konsultowaniem rozwiązań w muzeach, teatrach i innych instytucjach kultury, a także prowadzi warsztaty i szkolenia w całej Polsce.
§ 8
- W zakresie niezbędnym do realizacji celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności gospodarczej może być (według Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007):
- 30.Z - Działalność związana z tłumaczeniami;
- 1.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;
- 0 - Działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką;
- 01.Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych;
- 02.Z - Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
- 59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane;
- 03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza;
- 04.Z - Działalność obiektów kulturalnych;
- 09. - Działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana;
- 11.Z - Wydawanie książek;
- 13.Z - Wydawanie gazet;
- 14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków;
- 19.Z - Pozostała działalność wydawnicza;
- 20.Z - Działalność fotograficzna;
15) 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana;
16) 77.33.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery;
17) 85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji artystycznej;
18) 85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację.
- Wszelkie dochody osiągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczone mogą być jedynie na cele statutowe Fundacji.
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w formie organizacyjnie wyodrębnionej.
§ 9
Oprócz realizacji inicjowanych przez siebie przedsięwzięć Fundacja współdziała z innymi instytucjami, organizacjami i osobami dla osiągania wspólnych celów statutowych. Współdziałanie to może mieć charakter wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięcia albo pomocy w uzyskaniu niezbędnych funduszy z innych źródeł.
Rozdział III
Majątek i Dochody Fundacji
§ 10
- Majątek Fundacji tworzy fundusz założycielski w kwocie 10 000,00 złotych (dziesięć tysięcy złotych) przyznanej przez Fundatora w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
- Fundusz założycielski jest przeznaczony w kwocie 7 000,00 zł (siedem tysięcy złotych) na prowadzenie działalności statutowej oraz 3 000,00 (trzy tysiące złotych) na działalność gospodarczą.
§ 11
- Przychody Fundacji pochodzą z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- subwencji osób prawnych,
- zbiórek publicznych,
- majątku nieruchomego i ruchomego Fundacji,
- działalności gospodarczej,
- dochodów od lokat kapitałowych i papierów wartościowych.
- Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
- Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
- Majątek Fundacji może być lokowany w prowadzonych przez Fundację przedsięwzięciach gospodarczych oraz spółkach i papierach wartościowych emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa.
- darowizn, spadków, zapisów,
- subwencji osób prawnych,
- zbiórek publicznych,
- majątku nieruchomego i ruchomego Fundacji,
- działalności gospodarczej,
- dochodów od lokat kapitałowych i papierów wartościowych.
§ 12
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
§ 13
- Zarząd Fundacji określa zasady prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami prawa.
- Zarząd Fundacji tworzy fundusz rozwoju oraz podejmuje decyzje dotyczące przedsięwzięć inwestycyjnych.
- Wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania i środki przeznaczone na wynagrodzenia określa Zarząd Fundacji w Regulaminie Pracy i Płacy Fundacji
Rozdział IV
Organy Fundacji:
Organami Fundacji są:
- ZARZĄD FUNDACJI
- RADA FUNDACJI
A. ZARZĄD FUNDACJI
§ 14
- Zarząd Fundacji, zwany dalej „Zarządem”, jest organem realizującym misję statutową, zarządzającym majątkiem oraz reprezentującym Fundację.
- Zarząd składa się z 2 do 5 członków.
- Członków pierwszego składu Zarządu powołuje Fundator. Pozostałych członków Zarządu, na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu, powołuje w drodze uchwały Zarząd.
- Zarząd Fundacji powoływany jest na czas nieokreślony i pracuje w trybie bezkadencyjnym.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Zarządu, i przez to pozbawienie go członkostwa w Zarządzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Zarządu.
- Ustanie członkostwa w Zarządzie następuje z chwilą złożenia rezygnacji z pełnienia tej funkcji, odwołania albo śmierci osoby pełniącej tę funkcję.
- Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu. W przypadku śmierci Prezesa Zarządu, pozbawienia go pełnej zdolności do czynności prawnych, skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, do czasu powołania nowego Prezesa jego obowiązki pełni Wiceprezes Zarządu.
- Członkowie Zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 15
Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa jednoosobowo Prezes Zarządu bądź Wiceprezes Zarządu, albo dwóch Członków Zarządu łącznie.
§ 16
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, z zastrzeżeniem 14 ust. 5, przy czym do ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków, w tym Prezesa lub Wiceprezesa Zarządu.
- W posiedzeniu Zarządu mogą uczestniczyć członkowie Rady Fundacji oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym.
- W posiedzeniu Zarządu mogą uczestniczyć kierownicy jednostek organizacyjnych oraz inni pracownicy Fundacji w celu udzielania wyjaśnień.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
§ 17
Uprawnienia Zarządu:
- kierowanie działalnością Fundacji oraz reprezentowanie jej na zewnątrz,
- opracowywanie wieloletnich i rocznych planów działalności Fundacji,
- sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
- przyjmowanie subwencji, darowizn, spadków i zapisów,
- opracowanie struktur organizacyjnych Fundacji,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w każdym czasie,
- powoływanie i odwoływanie kierowników jednostek organizacyjnych Fundacji,
- ustalanie planów zatrudnienia i płac oraz określanie zasad wynagradzania pracowników etatowych Fundacji i zwrotu poniesionych wydatków przez wolontariuszy,
- kierowanie pracami związanymi z realizacją celów statutowych Fundacji,
- ustanawianie nagród, wyróżnień, odznaczeń i innych form uhonorowania osób zasłużonych dla idei i celów Fundacji, sprawowanie nadzoru nad działalnością wszystkich jednostek, komórek organizacyjnych i osób zatrudnionych w Fundacji,
- dokonywanie, po zasięgnięciu opinii Rady, zmiany Statutu Fundacji, w tym także celu działalności Fundacji,
- podejmowanie, po zasięgnięciu opinii Rady, decyzji o połączeniu z inną fundacją,
- podejmowanie, po zasięgnięciu opinii Rady, decyzji o likwidacji Fundacji,
- wyznaczanie likwidatora Fundacji,
- wskazywanie, po zasięgnięciu opinii Rady, jednostki mającej status organizacji pożytku publicznego, do przejęcia majątku Fundacji po jej likwidacji.
B. RADA FUNDACJI
§ 18
- Rada Fundacji, zwana dalej „Radą”, jest kolegialnym organem nadzorczym, inicjującym, doradczym
i opiniującym. W skład Rady wchodzą wybitni przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego identyfikujący się z misją Fundacji.
- Rada składa się z 3 do 5 członków.
- Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje w drodze uchwały Rada.
- Rada powoływana jest na trzyletnią kadencję Osoba przystępująca do Rady w trakcie trwania kadencji, kończy swą działalność w Radzie z dniem upływu tej kadencji. Nie wyklucza to możliwości wybrania tej osoby do Rady na czas trwania następnej kadencji.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady.
- Ustanie członkostwa w Radzie następuje z chwilą upływu kadencji, złożenia rezygnacji z pełnienia tej funkcji, odwołania albo śmierci osoby pełniącej tę funkcję.
- Członkowie Rady Fundacji:
- nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, lub podległości służbowej,
- nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
- Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, z zastrzeżeniem ust. 5, przy czym do ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej trzech członków.
- W posiedzeniu Rady mogą uczestniczyć członkowie innych organów Fundacji, Fundator oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym.
- W posiedzeniu Rady mogą uczestniczyć kierownicy jednostek organizacyjnych oraz inni pracownicy Fundacji w celu udzielania wyjaśnień.
- Posiedzenie Rady zwołuje Przewodniczący Rady w miarę potrzeb.
- Posiedzeniom Rady przewodniczy Przewodniczący Rady.
i opiniującym. W skład Rady wchodzą wybitni przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego identyfikujący się z misją Fundacji.
- nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, lub podległości służbowej,
- nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
§ 19
- Do uprawnień Rady przede wszystkim należy:
- opiniowanie i nadzór nad realizacją okresowych planów działalności Fundacji opracowanych przez Zarząd,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd,
- wnioskowanie w sprawach struktur organizacyjnych Fundacji, zmian Statutu Fundacji, regulaminów działalności organów i jednostek organizacyjnych Fundacji, obsady kadrowej ważniejszych stanowisk pracy,
- wnioskowanie w przedmiocie likwidacji Fundacji, połączenia z innymi jednostkami organizacyjnymi, przeznaczenia majątku Fundacji po jej likwidacji,
- wyrażania opinii i nadzór w przedmiocie ustanawiania nagród, wyróżnień, odznaczeń i innych form uhonorowania osób fizycznych i osób prawnych zasłużonych dla idei lub celów Fundacji,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań merytorycznych i finansowych Fundacji,
- powoływanie i odwoływanie członków Rady w każdym czasie.
- Członkowie Rady mają uprawnienia w zakresie wewnętrznego nadzoru działalności Fundacji.
- Koszty działalności Rady pokrywa Zarząd.
- opiniowanie i nadzór nad realizacją okresowych planów działalności Fundacji opracowanych przez Zarząd,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd,
- wnioskowanie w sprawach struktur organizacyjnych Fundacji, zmian Statutu Fundacji, regulaminów działalności organów i jednostek organizacyjnych Fundacji, obsady kadrowej ważniejszych stanowisk pracy,
- wnioskowanie w przedmiocie likwidacji Fundacji, połączenia z innymi jednostkami organizacyjnymi, przeznaczenia majątku Fundacji po jej likwidacji,
- wyrażania opinii i nadzór w przedmiocie ustanawiania nagród, wyróżnień, odznaczeń i innych form uhonorowania osób fizycznych i osób prawnych zasłużonych dla idei lub celów Fundacji,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań merytorycznych i finansowych Fundacji,
- powoływanie i odwoływanie członków Rady w każdym czasie.
§ 20
- Do Rady może wejść osoba fizyczna, przedstawiciel osoby prawnej lub przedstawiciel jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej na zasadach ustalonych przez Radę.
- Członek Rady może zrezygnować na piśmie z członkostwa w Radzie.
- Rada współpracuje z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym ideą i celami Fundacji oraz osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie ideą i celami Fundacji.
Rozdział V
Zmiana Statutu
§ 21
- Zmian Statutu, w tym także celu działalności Fundacji, dokonuje w drodze uchwały Zarząd, po zasięgnięciu opinii Rady.
- Dla efektywnego realizowania swoich celów statutowych Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
- Decyzję w przedmiocie połączenia z inną fundacją podejmuje w drodze uchwały Zarząd, po zasięgnięciu opinii Rady.
Rozdział VI
Postanowienia Końcowe
§ 22
- Fundacja ulega likwidacji w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku lub w razie osiągnięcia celu, dla którego była ustanowiona.
- Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje w drodze uchwały Zarząd, po zasięgnięciu opinii Rady.
- Zarząd wyznacza likwidatora Fundacji.
- Majątek pozostały po likwidacji Fundacji przekazuje się wskazanej przez Zarząd, po zasięgnięciu opinii Rady, jednostce mającej status organizacji pożytku publicznego, z zastrzeżeniem treści art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach.
§ 23
Fundacja składa właściwemu ministrowi coroczne sprawozdanie ze swojej działalności za ubiegły rok kalendarzowy.
§ 24
- W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie przepisy Ustawy o fundacjach.
- Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.
Stanisław Kowalski – Fundator Fundacji
Anna Żórawska – Prezes Zarządu Fundacji
Robert Więckowski – Wiceprezes Zarządu Fundacji
Warszawa, dnia 03 lipca 2017 roku