Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Nasze projekty

Sieć Liderów i Liderek Dostępności

Sieć Liderów i Liderek Dostępności to program FKbB, który ma na celu wzmacnianie kompetencji kadr kultury: koordynatorów i koordynatorek dostępności.

Koncepcja


Projekt zainicjowała w listopadzie 2019 roku Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier.

Dlaczego – Cele :

 • wzmocnienie liderów i liderek dostępności
 • reagowanie na ich potrzeby
 • poszerzenie ich kompetencji w zakresie dostępności kultury
 • ułatwienie dostępu do dóbr kultury osobom z niepełnosprawnościami

Dla kogo?

Sieć jest dla tych, które/którzy są przekonane/i, że dostęp do kultury, do przestrzeni publicznej należy się każdej osobie bez względu na… tak naprawdę tutaj możemy wpisać wszystko, ale naszą grupę cechuje niezgoda na wykluczenie z powodu niepełnosprawności.

Zapraszamy do Sieci ludzi, którzy czują, że każdy ma prawo korzystać z bogatej oferty w kulturze i uczestniczyć w życiu publicznym, mieć dostęp do informacji.

 • Koordynatorów i koordynatorki dostępności
 • Osoby, które chcę zajmować się dostępnością
 • Ekspertów i ekspertki ds. dostępności
 • Wszystkie osoby wspierające dostępność

Skąd pomysł?

Od ponad 8 lat szkolimy przedstawicieli instytucji kultury z dostępności. Od 8 lat namawialiśmy instytucje, by wyznaczały osoby do koordynowania dostępności w swoich instytucjach. Od lat współpracujemy z kadrami kultury, z wieloma się przyjaźnimy.

Na przestrzeni lat przysłuchiwaliśmy się osobom koordynującym dostępność. Poznawaliśmy ich potrzeby, problemy i wyzwania.

Ze słuchania chcieliśmy przejść do działania.

Chcieliśmy wzmocnić kadry kultury jeszcze bardziej. Impulsem do założenia Sieci Liderów i Liderek Dostępności był udział prezeski FKbB Ani Żórawskiej w Szkole Liderów, szczególnie w jednym z wykładów. To tam uświadomiła sobie jedną cechę wspólną wszystkich liderów i liderek: samotność.

Dwa miesiące później powołała Sieć Liderów i Liderek Dostępności, by towarzyszyć liderom i liderkom w ich pracy.
 

Realizacja

 

Zapisz się do newslettera Sieci Liderek i Liderów Dostępności!


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/czytanie/domains/kulturabezbarier.org/public_html/wp-content/themes/fkbb/single-project.php on line 81

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/czytanie/domains/kulturabezbarier.org/public_html/wp-content/themes/fkbb/single-project.php on line 82
Logo MKIDN
Projekt Sieć Liderek i Liderów Dostępności dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czas trwania

13 listopada 2019 - 31 grudnia 2020

Liczba odbiorców

1000

Dostępność

 • Napisy dla niesłyszących

 • Napisy polskie

 • Tłumaczenie na polski język migowy