Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

11
kwi
2025

Znamy Liderów Dostępności!

Znamy Liderów Dostępności Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń! Walka była zacięta, zgłoszenia na najwyższym poziomie, a Obrady Kapituły obfitowały w soczyste dyskusje. Tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń powędrował jednak do najlepszych z najlepszych. 

29 września w Mazowieckim Instytucie Kultury na uroczystej gali zorganizowanej przez Fundację Kultury bez Barier poznaliśmy finalistów Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń. Oto oni: 

Laureaci Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń pozują z nagrodami i dyplomami.

  • Tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń w kategorii Najlepsze Dostępne Wydarzenie powędrował do Orange Warsaw Festival (Alter Art).

Podmiot komercyjny, ale, jak się zdaje, z wielkim serduchem i bezkompromisowy. Zapewnia dostępność nie dlatego, że musi, ale dlatego, że chce. Bawiący się na Orange Warsaw Festiwal fani muzyki ze szczególnymi potrzebami, mówią krótko – jest znakomicie, to kosmos.

Przedstawicielki Orange Warsaw Festiwal, Alter Art oraz Fundacji Polska bez Barier odbierają nagrodę Lidera Dostępności.

  • Tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń w kategorii Najlepsza Dostępna Oferta na przestrzeni lat 2020 – 2022 dla Urzędu i Jednostek Samorządu Terytorialnego M. St. Warszawy otrzymało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum nie ma jeszcze wymarzonej siedziby, ale ma ofertę jak marzenie dla wielu osób ze szczególnymi potrzebami. Przekonuje nie tylko do najnowszej sztuki, ale także do nowości w dostępności. Dostosowywanie oferty, wydarzeń i przestrzeni znajduje się tu w centrum uwagi i starań.

Marta Przasnek, koordynatorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, odbiera nagrodę Lidera Dostępności w imieniu muzeum. Obok Donata Kończyk, pełnomocniczka Prezydenta M.St. Warszawy do spraw dostęności, oraz Anna Lewandowska, członkini kapituły Plebiscytu.

  • Tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń w kategorii Najlepsza Dostępna Oferta na przestrzeni lat 2020 – 2022 dla podmiotów innych niż Urząd i Jednostki Samorządu Terytorialnego M. St. Warszawy zdobył Teatr 21.

Teatr, w którym aktorami są głównie osoby z Zespołem Downa i osoby w spektrum autyzmu. Już samo to jest wartością, a teatr dba również o widzów ze szczególnymi potrzebami. Dla wielu to Teatr 21 wyznacza próg możliwości.

Przedstawiciele Teatru 21 odbierają nagrodę Lidera Dostępności. Obok Daniel Kotowski, członek kapituły Plebiscytu.

  • Publiczność Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń zadecydowała, że na Nagroda Publiczności powędrowała w ręce Mazowieckiego Instytutu Kultury.

MIK stawia na różnorodność i dostępność, a to znaczy, że oferta bez barier jest bogata i, w miarę możliwości, odpowiada na potrzeby każdego widza. To działanie systematyczne, nie akcyjne. MIK emanuje przy tym dostępnością na całe Mazowsze.

Przedstawicielki Mazowieckiego Instytutu Kultury odbierają Nagrodę Publiczności. Obok Bogumiła Siedlecka-Goślicka - członkini kapituły Plebiscytu.

  • Kapitułę Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń najbardziej zachwyciło zgłoszenie oraz działalność na rzecz dostępności TR Warszawa, który nagrodzony został Grand Prix Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń.

Teatr likwiduje bariery wszędzie tam, gdzie może to zrobić. Likwiduje bo tak chce, bo nie wyobraża
sobie innej drogi. Cała oferta, zarówno spektakle, jak i działania edukacyjne dostępne są dla osób z
różnymi potrzebami. Każdy tytuł jest wielokrotnie udostępniany. A gdzieś, kiedyś, w nowej siedzibie
dostępność ma być „po staremu”, najnowocześniejsza i najlepsza.

Anna Rochowska, koordynatorka dostępności w TR Warszawa, odbiera nagrodę Grand PRIX w imieniu teatru. Obok Anna Żórawska, prezeska fundacji Kultury bez Barier, oraz Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka M.St. Warszawy.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz nominowanym i życzymy dalszej wytrwałej pracy na rzecz dostępności. Zaś odbiorców dostępnych wydarzeń zapraszamy w odwiedziny do naszych Liderów i do przetestowania na własnej skórze oferowanych przez nich dostępności.

 

Autorką zdjęć jest Magda Pawluczuk.