Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

27
kwi
2025

19 maja – 26 maja 2023. Wydarzenia dostępne

Grafika. Fioletowe tło, na które pada światło. Odbijają się w nim cienie. Na tle różowa ramka z białym tłem. W ramce logo Fundacji oraz napis przypomnienia: Widzę Cię człowieku dostępności. Pod spodem dwa napisy: akceptuj, zachowaj na później.

#Podziękuj Osobie od Dostępności 

Maj to miesiąc różnorodności. W tym roku 18 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy
o Dostępności. Z tej okazji Fundacja Kultury bez Barier przesyła najcieplejsze podziękowania wszystkim ludziom dostępności! Zachęcamy też Was do przyłączenia się do akcji #PodziękujOsobieOdDostępności, która potrwa do końca miesiąca. 

Tym razem jako Fundacja celowo zrezygnowaliśmy z wszelkich aktywności odbywających się w Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Ponieważ zależało nam by skupić się na PODZIĘKOWANIU – bardzo świadomie wszystkim TYM, którzy działają na rzecz dostępności. Koordynatorkom i koordynatorom dostępności oraz osobom, które zajmują się dostępnością w swoich instytucjach i organizacjach.
 
Chcemy im powiedzieć – WIDZIMY WAS. Wasz trud i zaangażowanie. Waszą radość, gdy odnosicie sukces. Wasze łzy, gdy jest ciężko. A wiemy, że często tak właśnie jest.
 
Dlaczego jest ciężko? W Polsce bardzo często osoby zajmujące się dostępnością NIE otrzymują wynagrodzenia albo dodatku za swoją pracę. NIE mają wsparcia Dyrekcji ani zespołu. SĄ za to często osamotnione, a nawet poniżane. SĄ niedoceniane, za to jak ZMIENIAJĄ otoczenie, w którym pracują.
 
A ZMIENIAJĄ! My to widzimy i za to dziś chcemy PODZIĘKOWAĆ. Drogie Osoby zajmujące się dostępnością DZIĘKUJEMY Wam za to, że jesteście. Za to, że chcecie wiedzieć i wciąż uczycie się, czym ta dostępność jest. Za to, że w Człowieku widzicie Człowieka, nie koszt, nie pretensje, nie słabość.
 
Za to, że zmieniacie miejsca, procedury, całe systemy, by każdy czuł się zaproszony i mile widziany u Was. Za to, że organizując wydarzenie, dbacie o to, by każdy mógł się na nie dostać i korzystać z Waszej bogatej oferty. Za to, że dzięki Wam czujemy się PODMIOTOWO.
 
Dziękujemy! Gdziekolwiek jesteście i będziecie, FKBB będzie z Wami!

Dołącz do akcji #PodziękujOsobieOdDostępności

Zachęcamy Wszystkich, uczestników_czki wydarzeń dostępnych, dyrektorów_ki Instytucji Kultury, osoby zarządzające organizacjami/firmami oraz samych ludzi dostępności, dołączcie do akcji #PodziękujOsobieOdDostępności. Akcja będzie trwać do końca maja, miesiąca różnorodności. 
 
JAK DOŁĄCZYĆ DO AKCJI?
 
Możesz:
  • złożyć życzenia pod postem na naszym profilu na Facebooku lub Instagramie
  • udostępnić nasze dziękczynne posty i dodać do niego/nich swoje życzenia
  • napisać własny post z podziękowaniami
Pamiętajcie tylko o dodaniu hashtagu: #PodziękujOsobieodDostępności.
 
Jeśli nie korzystacie z mediów społecznościowych podziękujcie osobom zajmującym się dostępnością poprzez wiadomość mailową lub na żywo. 
 
Pokażmy razem ludziom dostępności, że Widzimy ich i ich pracę!

 

Grafika promująca Konferencję. Granatowe tło, a na nim zdjęcie uśmiechniętej Ani Żórawskiej. Napis: Anna Żórawska. 31.05.2023 Centrum Konferencyjne Polin ul. M. Anielewicza 6, Warszawa. Obok zdjęcia kolorowa grafika narysowana jedną linią, przedstawiająca różne kobiety. Na grafice napis: Konferencja Make The CHANGE. U góry i u dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów.

Jeszcze tylko do 20 maja możesz zgłosić się do nas na Konferencję: MAKE THE CHANGE!

31 maja zapraszamy Was do Centrum Konferencyjnego Polin na wyjątkową Konferencję Sieci Przedsiębiorczych Kobiet: MAKE THE CHANGE – Jak prowadząc firmę zmieniać świat na lepsze?  Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Konferencji i zapewnia dostępność wydarzenia, a Prezeska Fundacji – Ania Żórawska wystąpi na niej w roli prelegentki. 

Podczas wydarzenia wraz z ponad 20 ekspertkami_ami będziemy rozmawiać o trendach i realnych wyzwaniach biznesu. A także o tym, jak prowadzenie biznesu może wpłynąć na otoczenie (w tym środowisko naturalne) i społeczność oraz jak tworzyć przyjazne miejsca pracy!

UWAGA 1:  Wydarzenie jest płatne! Informacje o biletach i program Konferencji znajdziecie na stronie pod linkiem: BILETY I PROGRAM.

UWAGA 2: Ze względu na ograniczoną ilość miejsc i naszą chęć by wszystkie zainteresowane osoby z naszej społeczności mogły wziąć udział – PROSIMY! Zanim kupicie bilety, napiszcie do nas mailowo na adres: rezerwacje@kulturabezbarier.org. W tytule wpiszcie: Dostępność MTC, a w treści powiadomcie nas o swoich potrzebach i poczekajcie na nasze zatwierdzenie. 

Na wasze maile czekamy tylko do 20 maja!

W trakcie Konferencji zapewniamy:

  • dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku – asysta w dostaniu się na aulę konferencyjną oraz odpowiednio przygotowane prezentacje prelegentów;
  • tłumaczenie wystąpień na polski język migowy;
  • pętlę indukcyjną.

Konferencja skierowana jest do WSZYSTKICH osób zainteresowanych tematami: biznesu, przedsiębiorczości, wsparcia kariery zawodowej. Nie musisz prowadzić własnego biznesu, by wziąć udział w wydarzeniu.

Nie zwlekajcie z mailami do nas i do zobaczenia!

Więcej o Konferencji

 

Grafika promująca 20 edycję Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Weekendowe ostatnie pokazy dostępne na: 20. Millennium Docs Against Gravity w Warszawie

FKBB zaprasza na ostatnie pokazy dostępne w ramach jubileuszowej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Oglądać będziemy dwa wyjątkowe filmy dokumentalne w Kinotece i Kinie Elektronik. 

20.05 godz. 13:30 – Kinoteka sala 1 – FILM: „Apolonia, Apolonia”
 

21.05 godz. 18:30 – Kino Elektronik – FILM: „I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!”

O Filmie: I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!

DOSTĘPNOŚĆ
 
Do wybranych seansów zapewniamy:
● audiodeskrypcję
● pętlę indukcyjną
● napisy polskie
● asystę dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Asystent zostanie przypisany indywidualnie do konkretnego uczestnika, który zgłosi taką potrzebę. Asystent może pomóc dotrzeć do kina, a po seansie odprowadzić w umówione miejsce.
 
JAK ZGŁOSIĆ CHĘĆ SKORZYSTANIA Z POMOCY ASYSTENTA?
 
Osoby chcące skorzystać ze wsparcia asystenta prosimy o wysłanie maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org. W treści wiadomości wpisz: datę i tytuł pokazu oraz swój numer telefonu. Zgłoszenie prześlij nam najpóźniej do 24 godzin przed pokazem.
 
● wolontariuszy przeszkolonych z obsługi osób z niepełnosprawnościami.
 
Do zobaczenia!

Plakat promujący 6 edycję Festiwalu Filmowego Przejścia. Cieniowane fioletowo - niebieskie tło, faliste. Wygląda trochę jakby ktoś namalował je farbami. Kolory przechodzą przez siebie. Z prawego górnego rogu grafiki wychodzi ozdobny czarno-biały tunel złożony z liter: C. Przed tym tunelem ucieka napis: 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Obok napis: 16 - 18 czerwca 2023. Kino Elektronik. Z prawego boku grafiki wychodzi pięć czarnych lub białych abstrakcyjnych plam. U dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów Festiwalu.

Save the date! 16 – 18 czerwca odbędzie się 6 edycja Festiwalu Filmowego Przejścia

Z wielką ekscytacją informujemy, że możecie już rezerwować wolny weekend na 16-18 czerwca 2023. Właśnie wtedy odbędzie się 6 edycja naszego dostępnego Festiwalu Filmowego Przejścia!

Pokazy w ramach trzydniowego święta kina odbędą się jak zawsze w warszawskim Kinie Elektronik. Filmy oglądać będziemy z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną. Więcej informacji podamy wkrótce. 

Mamy nadzieję do zobaczenia w Elektroniku!

 

Plakat Konferencji. Białe tło z żółtymi plamami po prawej stronie. Napis: Kultura dla Wszystkich. Odbiorca w kryzysie zdrowia psychicznego. Konferencja o dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Pod spodem logotypy organizatorów i partnerów.

Konferencja Kultura dla Wszystkich – odbiorcy w kryzysie zdrowia psychicznego

Fundacja Katarynka, Wrocławski Instytut Kultury i Biuro Wrocław Bez Barier zapraszają na czwartą edycję konferencji „Kultura dla wszystkich”. W tym roku konferencja powraca do wrocławskiej Barbary. Transmisja z tłumaczem PJM i napisami na żywo dostępne będą na profilu facebookowym Fundacji. 

TEMATYKA KONFERENCJI:

Konferencja poświęcona jest dostępności kultury dla osób w kryzysie psychicznym. Porozmawiamy o dobrych praktykach w instytucjach i organizacjach związanych z kulturą oraz ich doświadczeniach w realizacji wydarzeń z i dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Wśród gości prelegentów są osoby zajmujące się dostępnością. Osoby, które włączają do swoich działań odbiorców w kryzysie zdrowia psychicznego i wdrażają rozwiązania w swoich instytucjach kultury. Wszyscy są zaproszeni!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Data: 24 maja 2023, godz. 11:00 – 14:00.
Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka 8b, 50-067 Wrocław.
Dostępność: tłumaczenie migowe, pętla indukcyjna, napisy na żywo
Wstęp: Obowiązują zapisy przez formularz: FORMULARZ ZAPISÓW

Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Konferencji. 

Więcej o Konferencji

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

20 maja, godz. 18:00, Sosnowiec 

Scena dostępna: Kto puka? / PJM + audiodeskrypcja

Dostępność: tłumaczenie PJM, audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących. Osoby pragnące skorzystać z powyższych udogodnień proszone są o kontakt z Biurem Współpracy z Widzami: tel. 32 266 11 27 lub mailowo: rezerwacje@teatrzaglebia.pl.

Organizator: Teatr Zagłębia w Sosnowcu 

WIĘCEJ INFORMACJI

21 maja, godz. 11:00-14:00, Warszawa

„W królestwie Maciusia” – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Wstęp: bezpłatny, wymagana rezerwacja mailowo na adres: muzeumdostepne@polin.pl

Organizator: POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich. 

WIĘCEJ INFORMACJI

25 maja, godz. 10:00, Warszawa

„Budowanie mostów na przyszłość”. Gala finałowa Miesiąca Różnorodności

Rejestracja: https://odpowiedzialnybiznes.pl/budowanie-mostow-na-przyszlosc-rejestracja-na-gale-finalowa-miesiaca-roznorodnosci/

Organizator: Karta Różnorodności w Polsce

WIĘCEJ INFORMACJI

26 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Rodzina – z napisami polskimi
 
Dostępność: napisy polskie

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

27 maja godz. 11:00. Warszawa

Integracyjne warsztaty rodzinne w Parku Rzeźby na Bródnie
 
Dostępność: Spotkanie kierowane jest do dzieci w wieku 5-12 lat, w tym szczególnie do dzieci w spektrum autyzmu.
 
Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub 577 006 290
 
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
 

27 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Rodzina – z audiodeskrypcją i napisami polskimi 
 
Dostępność: napisy polskie

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”